Αναρωτιέσαι από ποιες ράτσες προέρχεται ο σκύλος σου;


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Να διευκρινήσω ότι μιλάω για αγγελίες όπως:

η όπως :
Μπορείς άραγε να πεις γι' αυτα ότι είναι απλά "ημίαιμα";
Άλλο μετά όπως εδώ:https://www.facebook.com/eirini.pit...0214933841053807.1073742471.1661663784&type=3
όπου ένα σκυλάκι 15 κιλών χαρακτηρίζεται παντελώς αυθαίρετα "μικρόσωμο λαμπραντόρ".
Αυτη η συζητηση θα ειχε νοημα αν ο θεματοθετης ειχε μιλησει για καθαροαιμια η αν ζητουσε συμβουλες αναφερομενος στις φυλες απο τις οποιες εχουν προερθει τα κουταβια του.
Του ειπαν ετσι απο την φιλοζωικη,ενα το βαφτισαν λειοτριχο τερριε και το αλλο ε.π.
Για το Ε.Π δεν τους αδικω γιατι εχουν περασει επισημα αναγνωριση σκυλια που δεν ειναι!:p

Το πως τα βαφτιζουν οι φιλοζωικες και οι κτηνιατροι εχει τοσο μεγαλη σημασια?
Σημασια εχει να περναει καλα το ζωο και ας του εχουν πει οτι πηρε μαλτεζικο 12 κιλα και με ορθια αυτια:D
Κατάλαβα.. Χαίρομαι που το έγραψες.

Τα "ετησιο γενικο check-up, αιμοτολογικες+βιοχημικες (+speed test για λεισμ/ερλ)" είναι κάθε χρόνο το καταλαβαίνω
ίσως και το "ακτινες μπρος+πισω (συν μια εξτρα ακτινα που ηθελα)" ,
αλλά το "αποστολη τους στον SV (παραβολο KOΓΠΕ) μαζι με το ped κτλ" γιατί να γίνεται κάθε χρόνο; Μία φορά δεν χρειάζεται μόνο;
Οντως δεν εχει σημασια αν και γω το βρισκω λιγο κοροιδια απο τη μερια της φιλοζωικης να αραδιαζει απιθανες ρατσες. Ακριβως επειδη δεν εχει σημασια θα επρεπε να μη λενε πολλα πολλα.
@alexxela σωστα τα αναλυεις. Ακτινες ,εκτος απροοπτου, δεν θα χρειαστει να ξαναβγαλει.
Για αυτο συμπληρωσα, οτι αλλοι με αυτα τα χρηματα θελουν να βρουν "καθαροαιμο" σκυλο , χωρις να προυπολογισουν οτι στο μελλον θα τους προκυψουν και αλλα πολλα ακομα εξοδα. Για μενα αυτο το ποσο ηταν απλα οι "απαραιτητες" εξετασεις για φετος που ο σκυλος εκλεισε τους 18 μηνες.
Ειχαμε βγαλει ομως και περυσι, όταν ο σκυλος ηταν 6 μήνων. Για παρτη μου, γιατι ηθελα να ξερω που βαδιζουμε. Επιπλεον εξοδα λοιπον...βαλε και το κοστος αποκτησης, το κοστος διαβιωσης (αξεσουαρ,τροφες,grooming) κτλ κτλ...αν συνυπολογισεις και καποια μαθηματα με εκπαιδευτη, καποια εξοδα για σκυλοδραστηριοτητες (εκθεσεις,οργανωμενα σκυλοπαρκα,εκδρομες,εξοδα φιλοξενιας οταν δεν υπαρχει αλλη λυση)...αντιλαμβανεσαι οτι ο σκυλος ,αναλογα τα ...βιτσια του καθενος, μπορει να ειναι μια ακριβη συνθηκη. Και δεν πιανω στο στομα μου φυσικα, τις περιπτωσεις να σου βγαλει καποιο προβλημα υγειας ο σκυλος (μακρια απο μας και απο ολα τα σκυλια του κοσμου!)...εκει μπορει να ξεφυγει το πραγμα!
Και για να κλεισω και αυτο το off topic περι εξοδολογιου (ποικιλης υλης το καναμε το thread....), τα ετησια check-up, συμπεριλαμβανονται στο ασφαλιστικο προγραμμα που του εχω κανει. Απλα τωρα τα εκανα πακετο με ολα τα υπολοιπα που ανεφερα, σε γιατρο εκτος του προγραμματος και τα πληρωσα συνειδητα (θα κρατησω το check up που δικαιουμαι, για να του το κανω προς το τελος του χρονου).
Πέρα απο τις αρλούμπες " παραπονιάρης, ευαίσθητος, τρυφερός, παιχνιδιάρης, αγαπισιάρης κλπ " τους λόγους που βρίσκω σε αναφορά ράτσας είναι για να προϊδεάσει κάποιον για πιθανά προβλήματα υγείας, μέγεθος, συμπεριφορά ( ; ).

"Χαρίζεται κουτάβι 3 μηνών, γενετικές καταβολές Smooth Fox Terrier & Ε.Π"
Να μην περνάνε καλά δηλαδή; Κατώτερου θεού σκυλιά; Αν τύχει να βρεθούμε στα χέρια μας και είναι από τέτοια γεννά να τα παραπεταξουμε;
Κυνοφιλια ala carte.
Συνεχίζοντας το off-topic ξαναρωτάω λοιπόν, έστω ότι βρήκες το μπόξερ (μιγά?) που είδαμε παραπάνω και πας να βάλεις αγγελία, τι τίτλο του βάζεις?
Πολύ ζέστη! Αφόρητη! Έχεις δίκιο (y)
Ετσι ακριβώς είναι φίλε μου, τα καθαρόαιμα τα σιχαίνομαι. Μόνο τα χειρότερα τους αξίζουν , θέλουμε όλοι εδω μέσα να τα δούμε να υποφέρουν.

Ας σοβαρευτούμε τωρα:
Η ερώτηση ''τί ράτσες είναιιιιι'' έχει καταλυτικό ρόλο για την κοινωνική συμμετοχή των σκυλοιδιοκτητών, σαν αντίστοιχο του επιθέτου για τους ανθρώπους. Ο ιδιοκτήτης χρειάζεται να κρατά έτοιμη απάντηση, για να μην αντιμετωπιστεί σαν κακόμοιρο μούλικο.

Είναι καιρός οι φιλοζωικές nα υιοθετήσουν την έννοια του village dog .
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Πάντα θα υποστηρίζω τη διευκρίνηση καταγωγής στα ημίαιμα εκεί που είναι εφικτό.
Άλλα γονίδια εχει απόγονος πιτ, αλλα γονίδια έχει απόγονος λαμπ. Άλλη κληρονομικοτητα, αλλο χαρακτήρα, άλλες ευαισθησίες. Δεν μου έχει τυχει απογονος τσιρνεκο που να μην συμπεριφερεται σαν τσιρνεκο, και δεν μου εχει τυχει απογονος μποξερ που να συμπεριφέρται σαν μαλτέζ. Τόσο απλά.

Εκεί που αυτό δεν είναι εφικτό, όταν δεν φαινεται δλδ και δεν υπαρχουν πληροφοριες για τους προγόνους, σαφως και δεν χρειαζεται ο ιδιοκτήτης να κάνει εικασιες και να ζει με την αυταπατη οτι μπορει να μάθει κάτι, κάποτε. Σε τέτοιες περιπτωσεις το "ημίαιμο" (village dog, hellenic coprite terrier) ειναι μια χαρα φυλη και δεν χρειάζεται κατι παραπανω.

Αλλα οταν ο ανθρωπος εχει σκυλο με φατσα πιτ και του λενε αντε μωρε τι το ψαχνεις απλα σκυλακι ειναι, αυτο το βρίσκω μεγα, μέγα λαθος.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Πάντα θα υποστηρίζω τη διευκρίνηση καταγωγής στα ημίαιμα εκεί που είναι εφικτό.
Άλλα γονίδια εχει απόγονος πιτ, αλλα γονίδια έχει απόγονος λαμπ. Άλλη κληρονομικοτητα, αλλο χαρακτήρα, άλλες ευαισθησίες. Δεν μου έχει τυχει απογονος τσιρνεκο που να μην συμπεριφερεται σαν τσιρνεκο, και δεν μου εχει τυχει απογονος μποξερ που να συμπεριφέρται σαν μαλτέζ. Τόσο απλά.

Εκεί που αυτό δεν είναι εφικτό, όταν δεν φαινεται δλδ και δεν υπαρχουν πληροφοριες για τους προγόνους, σαφως και δεν χρειαζεται ο ιδιοκτήτης να κάνει εικασιες και να ζει με την αυταπατη οτι μπορει να μάθει κάτι, κάποτε. Σε τέτοιες περιπτωσεις το "ημίαιμο" (village dog, hellenic coprite terrier) ειναι μια χαρα φυλη και δεν χρειάζεται κατι παραπανω.

Αλλα οταν ο ανθρωπος εχει σκυλο με φατσα πιτ και του λενε αντε μωρε τι το ψαχνεις απλα σκυλακι ειναι, αυτο το βρίσκω μεγα, μέγα λαθος.
Δεν πιστεύω να μιλάς σοβαρά, έτσι;;; :)
Εγώ τόλμησα να πω στην αρχή ότι είναι αμσταφ και μου ζητήθηκε μέχρι και ποινικό μητρώο και απαγορεύτηκε η χρήση αμσταφ erga omnes.
Το γύρισα σε πιτ, έγινε εν μέρει αποδεκτό, θα το πήγαινα για δημοψήφισμα, αλλά τελικά υιοθετήθηκε ο χαρακτηρισμός της ράτσας του ως ban-dog, οπότε είμαστε όλοι χαρούμενοι!
Οπότε ναι! Ο Μαικ είναι ένα απλό σκυλάκι με φάτσα, χαρακτήρα αμσταφ/πιτ και ράτσα Μπαντογκ! ;)
 




ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
* Για τον αναγνώστη που απλά είδε τον τίτλο και μπήκε *

Στον κόσμο του σκύλου χρησιμοποιούμε τον όρο καθαρόαιμος(purebred) για να περιγράψουμε σκυλιά με καταγεγραμμένο γενεαλογικό(pedigree).Δηλαδή η καθαροαιμία δεν είναι ενδογενές ποιοτικό χαρακτηριστικό για τον σκύλο , αλλά αναφέρεται στην εκτροφή που προηγήθηκε του σκύλου.

''Ημίαιμος'' είναι ο όρος που χρησιμοποιούμε συνήθως για να περιγράψουμε τα σκυλιά για τα οποία δεν έχουν εκδοθεί ''χαρτιά''(pedigree) από κάποιον κυνολογικό σύλλογο.
Ο όρος αυτός προέκυψε μάλλον από ατυχή μετάφραση του αγγλικού (mixbred ή crossbred) και είναι μάλλον δύσχρηστος. Προτρέπει τον ομηλιτή να σκεφτεί οτι το σκυλί είναι διασταύρωση από δύο ή περισσότερων ''ρατσών'', το οποίο δεν είναι πάντα η πραγματικότητα.

Όπως μου αρέσει να λέω : ο σκύλος έκανε την φυλή και όχι η φυλή τον σκύλο.
Δηλ. οι φυλές σκύλων προέρχονται πάντα από σκύλους αλλά οι σκύλοι δεν προέρχονται πάντα από φυλές πχ:

Στο εξωτερικό χρησιμοποιούν την έννοια των Village dogs. Τί είναι αυτά; Είναι ο πληθυσμός των σκυλιών τα οποία ζούσαν ανέκαθεν γύρω από τους ανθρώπους και αναπαράγονταν ελεύθερα ή με ελάχιστη ανθρώπινη παρέμβαση. Mπορεί να είναι αδέσποτα, δεσποζόμενα ή να ανήκουν στην κοινότητα. Μπορεί να εκτελούν συγκεκριμένη εργασία ή να είναι ''παρίες'' . Σήμερα τα περισσότερα άτομα του παγκόσμιου σκυλοπληθυσμού είναι ''village dogs'' , και έτσι είναι τα περισσότερα ελληνικά αδέσποτα παρότι συχνά εισάγονται στον πληθυσμό γονίδια από ''εισαγόμενες ράτσες''.

  • Αν αυτά τα σκυλιά για χρόνια απομονωθούν γεωγραφικά , ο πληθυσμός υπο την πίεση του οικοσυστήματός του θα φτάσει σε επαρκή μορφολογική ομοιογένεια ώστε να είναι οπτικά αναγνωρίσιμος (έτσι δημιουργούνται οι λεγόμενες εν αγγλιστί landraces ). Διευκρίνιση πάνω στην ομοιογένεια: στην πραγματικότητα ο πληθυσμός είναι/πρέπει να είναι αρκετά γενετικά ετερογενής , δεν φτάνει σε σημείο αιμομιξίας.
  • Aν αυτά τα σκυλιά χρησιμοποιηθούν για επιλεκτική εκτροφή με ανθρώπινο πλάνο θα δημιουργηθούν φυλές πχ για τη δημιουργία των μπόρντερ κόλλει αν δεν απατόμαι.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Πάντα θα υποστηρίζω τη διευκρίνηση καταγωγής στα ημίαιμα εκεί που είναι εφικτό.
Άλλα γονίδια εχει απόγονος πιτ, αλλα γονίδια έχει απόγονος λαμπ. Άλλη κληρονομικοτητα, αλλο χαρακτήρα, άλλες ευαισθησίες. Δεν μου έχει τυχει απογονος τσιρνεκο που να μην συμπεριφερεται σαν τσιρνεκο, και δεν μου εχει τυχει απογονος μποξερ που να συμπεριφέρται σαν μαλτέζ. Τόσο απλά.

Εκεί που αυτό δεν είναι εφικτό, όταν δεν φαινεται δλδ και δεν υπαρχουν πληροφοριες για τους προγόνους, σαφως και δεν χρειαζεται ο ιδιοκτήτης να κάνει εικασιες και να ζει με την αυταπατη οτι μπορει να μάθει κάτι, κάποτε. Σε τέτοιες περιπτωσεις το "ημίαιμο" (village dog, hellenic coprite terrier) ειναι μια χαρα φυλη και δεν χρειάζεται κατι παραπανω.

Αλλα οταν ο ανθρωπος εχει σκυλο με φατσα πιτ και του λενε αντε μωρε τι το ψαχνεις απλα σκυλακι ειναι, αυτο το βρίσκω μεγα, μέγα λαθος.
Ακριβώς έτσι. Τα pedigree χρησιμεύουν για την αγορά του σκύλου και μόνο. Το να λέμε το μπόξερ ή το ντόγκο της παραπάνω αγγελίας σκέτο "ημίαιμο" είναι παράλογο και για αυτόν που ψάχνει (γιατί μπορεί να ψάχνει ένα αδέσποτο μπόξερ/ντόγκο) και για αυτόν που θα το αποκτήσει (γιατί θα νομίζει ότι το ντόγκο είναι ίδια φάση με το λαμπ ή με τον κλασικό γκεκοκοπρίτη). Επίσης με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και οι ομάδες με ονόματα French Bulldog Rescue, ή Bull Terier Rescue κλπ. αφού όλα τα σκυλιά εκεί είναι άνευ χαρτιών.

Αλλά να μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο, να βαφτίζουμε ό,τι θέλουμε. Γενικώς δηλαδή σε κανένα από τα 2 άκρα.

Εξίσου παράλογη θεωρώ την κακή αντίδραση κάποιων στο αίτημα του υποψηφίου "θέλω ένα μικρού ή μεσαίου μεγέθους" (εξαιρείται η κλασική ερώτηση στα κουτάβια "πόσο θα γίνει?" που δεν μπορεί να απαντηθεί έτσι κι αλλιώς). Δεν είναι όλοι ικανοί να κρατήσουν ένα 40κιλο σκύλο ή μπορεί να μην αισθάνονται έτοιμοι για αυτό.
 
Last edited:


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Φοβάμαι οτι η δημοφιλία του όρου ''ημίαιμος'' οφείλεται σε εκείνο το δηλητήριο του δυτικού πολίτισμού , την πολιτική ορθότητα. Απλά φοβόμαστε να χαρακτηρίσουμε τα σκυλιά ''μπάσταρδα'' (αγνώστων γονέων; )καθότι ούτε που διανοούμαστε οτι η λέξη δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείται (για) πάντα μειωτικά. Είναι το βήμα πρίν φτάσουμε να τα χαρακτηρίσουμε και καθαρόαιμα , όταν δεν καταφέρουμε να τα διαχωρίσουμε με το μάτι σε επιμέρους φυλές.
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ακριβώς έτσι. Τα pedigree χρησιμεύουν για την αγορά του σκύλου και μόνο. Το να λέμε το μπόξερ ή το ντόγκο της παραπάνω αγγελίας σκέτο "ημίαιμο" είναι παράλογο και για αυτόν που ψάχνει (γιατί μπορεί να ψάχνει ένα αδέσποτο μπόξερ/ντόγκο) και για αυτόν που θα το αποκτήσει (γιατί θα νομίζει ότι το ντόγκο είναι ίδια φάση με το λαμπ ή με τον κλασικό γκεκοκοπρίτη). Επίσης με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να υπάρχουν και οι ομάδες με ονόματα French Bulldog Rescue, ή Bull Terier Rescue κλπ. αφού όλα τα σκυλιά εκεί είναι άνευ χαρτιών.

Αλλά να μην φτάνουμε και στο άλλο άκρο, να βαφτίζουμε ό,τι θέλουμε. Γενικώς δηλαδή σε κανένα από τα 2 άκρα.

Εξίσου παράλογη θεωρώ την κακή αντίδραση κάποιων στο αίτημα του υποψηφίου "θέλω ένα μικρού ή μεσαίου μεγέθους" (εξαιρείται η κλασική ερώτηση στα κουτάβια "πόσο θα γίνει?" που δεν μπορεί να απαντηθεί έτσι κι αλλιώς). Δεν είναι όλοι ικανοί να κρατήσουν ένα 40κιλο σκύλο ή μπορεί να μην αισθάνονται έτοιμοι για αυτό.
Μην γίνεστε ριζοσπαστική! Το θέμα τέθηκε ξεκάθαρα. Αποτελεί κόκκινο πανί να τολμάς να ονοματίζεις ράτσα χωρίς πετινγκρί στο φόρουμ αυτό!
Αφού τέθηκε ο όρος αυτός από την διαχείριση, όλα τα υπόλοιπα σχόλια, απλά για κατανάλωση!
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Άξιο απορίας: γιατί δεν μιλάμε περισσότερο για τα village dogs? (περιμένω να το δω ακόμα πώς θα μεταφέρουμε τη λέξη στα ελληνικά). Ειδικά οι φιλοζωικές θα επωφελούνταν πολύ σε μια εποχή που ο γηγενής πληθυσμός απειλείται με συγκέντρωση στα βουνά (προτεινόμενο σχέδιο νόμου Τσιρώνη 2018)
Το πρόβλημα είναι απλά οτι δεν ξέρουν. Η λαϊκή σοφία λέει οτι η'' καθαροαιμία'' στον σκύλο κρίνεται κοιτάζοντας τον ίδιο τον σκύλο(αντί των γραμμών γενεαλογικού του), και αν το μάτι ανοίκει σε κτηνίατρο ακόμα καλύτερα. Η εμπειρία των φιλοζωικών λέει οτι όταν διαγνώσεις με ράτσα(έστω ποσοστό ρατσών) κάτι, τόσο πιο εύκολα υιοθετείται. Και η επικοινωνία μεταξύ των λατρών της κυνολογίας και των ενεργών φιλόζωων στην χώρα μας είναι, κατα γενική ομολογία, ασθενέστατη.

Αυτό ήταν το σημερινό επεισόδιο ''Φιλοζωικές Apologetics'' εκ μέρους μου, καλό βράδυ σε όλους.
 
Last edited:


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Άξιο απορίας: γιατί δεν μιλάμε περισσότερο για τα village dogs? (περιμένω να το δω ακόμα πώς θα μεταφέρουμε τη λέξη στα ελληνικά). Ειδικά οι φιλοζωικές θα επωφελούταν πολύ σε μια εποχή που ο γηγενής πληθυσμός απειλείται με συγκέντρωση στα βουνά (προτεινόμενο σχέδιο νόμου Τσιρώνη 2018)
O όρος village (απαξιωτικά λέμε village people) είναι ταμπού για τον Έλληνα, που ναι μεν θα πάει το Πάσχα στο χωριό να σκίσει την αρνούμπα, αλλά όταν επιστρέφει στην Αθήνα θέλει να ανήκει στους Νότιους ή στους Βόρειους. Κοινώς είναι σαν να τον λες βλαχάρα. Φοβάμαι ότι δεν θα πουλήσει ο όρος.
 




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εχεις δίκιο, δεν πρέπει να αναρωτιέμαι για τις ράτσες, ανθρώπινα κατασκευάσματα είναι, ακούω για λύκους , λιοντάρια, τίγρεις, ελέφαντες και έχω συγκεκριμένα ζώα στο μυαλό μου, με τον σκύλο μπέρδεμα. Θα ψάξω για "ημίαιμα" άγρια ζώα μπας και βγουν τα γράσα απο τα μάτια :)

Νέα ή παλαιά ήθη σαφέστατα και πρώτα με ενδιαφέρει η ευζωία ενός σκύλου ( ζώου γενικότερα ), τα καθιερωμένα πρεσβεύουν πως όταν συναντώ κάποιον με σκύλο του αρχίζω την ανάκριση και αν τον έχει πάρει από γνωστό πέφτει ψαλτήρι ; Αν τον ίδιο σκύλο τον παράτησε ο γνωστός ( άγνωστος ) στον δρόμο και τον έσωσα είναι καλή πράξη ;

Δίνω περισσότερο σημασία αν ο σκύλος είναι μπαλκονάτος ή χειρότερα ταρατσάτος ή συνέχεια δεμένος ( δες χωριά ) ή στο αν τον πήρε από την κυρία Κούλα ; Δίνω σε όλα μαζί σημασία είναι η απάντηση ( εμ έλα που ο κόσμος έχει και πρόσφυγες... ).

Θα πάρω σβάρνα τα χωριά να πω σε όσους είναι άνω των 70-80 ετών πως κακώς δεν έμαθαν την εποχή του μεσοπολέμου για εκτροφεία και σωστή αναπαραγωγή σκύλων, εμείς οι νεοέλληνες μετά το 85-90 τα παίζουμε στα δάχτυλα αυτά. Στα ίδια δάχτυλα παίζουμε το πρόβλημα των αδέσποτων λόγω κουλτούρας περί κατοικίδιων την οποία αποκτήσαμε με τόση άνεση ( € ), οι πρόγονοι μας όλοι στην πυρά.

Πέρα από τον μικρόκοσμο του φόρουμ, τον μεγαλύτερο των εκτροφέων, τον μεγάλο των φιλοζωικών υπάρχει η πιάτσα ( έξω ο δρόμος, το πεζοδρόμιο ), εκεί μαθαίνεις τι συμβαίνει, πως σκέπτεται ο κόσμος, γιατί πράττει έτσι ή αλλιώς.

Στην τελική επειδή εγώ έχω σκύλο απο εκτροφείο δεν σημαίνει πως όλοι οι άλλοι είναι λάθος. Να συζητήσω τους ενδεχόμενους κινδύνους ναι αλλά όχι πυρ εξώτερον.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Φοβάμαι οτι η δημοφιλία του όρου ''ημίαιμος'' οφείλεται σε εκείνο το δηλητήριο του δυτικού πολίτισμού , την πολιτική ορθότητα. Απλά φοβόμαστε να χαρακτηρίσουμε τα σκυλιά ''μπάσταρδα'' (αγνώστων γονέων; )καθότι ούτε που διανοούμαστε οτι η λέξη δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείται (για) πάντα μειωτικά. Είναι το βήμα πρίν φτάσουμε να τα χαρακτηρίσουμε και καθαρόαιμα , όταν δεν καταφέρουμε να τα διαχωρίσουμε με το μάτι σε επιμέρους φυλές.
O όρος village (απαξιωτικά λέμε village people) είναι ταμπού για τον Έλληνα, που ναι μεν θα πάει το Πάσχα στο χωριό να σκίσει την αρνούμπα, αλλά όταν επιστρέφει στην Αθήνα θέλει να ανήκει στους Νότιους ή στους Βόρειους. Κοινώς είναι σαν να τον λες βλαχάρα. Φοβάμαι ότι δεν θα πουλήσει ο όρος.
Κομπλεξ να μην του πουν το σκυλο μπασταρδο, κομπλεξ να μην του πουν το σκυλο χωριατη... ας λυσει πρωτα τα θεματακια του κι ας παρει σκυλο αργοτερα. :LOL:

Η αληθεια ειναι οτι η αγνοια του κοσμου ειναι απεραντη. Και η αναγκη ο σκυλος να εχει μια καταγωγη μεγαλη. Τις προαλλες μου ελεγε καποιος οτι το σκυλι του (λεπτο, μεσαιου μεγεθους με μακρια μουρη) ειναι σαλουκι και οταν ειπα πως ειναι δυσκολο, εβγαλε το κινητο για να μου δειξει φωτο απ το γκουγκλ με υφος τι_δεν_καταλαβαινεις.
 
  • Like
Reactions: mareco and ioanna a




ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Και η επικοινωνία μεταξύ των λατρών της κυνολογίας και των ενεργών φιλόζωων στην χώρα μας είναι, κατα γενική ομολογία, ασθενέστατη.
Μεταξύ φιλόζωων και του μη φιλόζωου πολίτη ( αλλά όχι εχθρού των ζώων ) που βρίσκεται η επικοινωνία, δεν αναρωτιέται κανείς γιατί συμβαίνει αυτό ; Δες σύντροφε κομμουνιστή γιατί δεν περνάν οι απόψεις σου παρότι ο κόσμος πέρνει 400€ μισθό.

Απλά φοβόμαστε να χαρακτηρίσουμε τα σκυλιά ''μπάσταρδα'' (αγνώστων γονέων; )καθότι ούτε που διανοούμαστε οτι η λέξη δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείται (για) πάντα μειωτικά.
Να το ανάγουμε σε δίποδα ζώα και να μιλήσουμε για υιοθεσίες ή γέννες με άγνωστα γονίδια από πατέρα και μάνα ( την τέκτουσα την γνωρίζουμε σ' αυτή την περίπτωση ) ... Ας το αφήσουμε για άλλο φόρουμ

Κομπλεξ να μην του πουν το σκυλο μπασταρδο, κομπλεξ να μην του πουν το σκυλο χωριατη... ας λυσει πρωτα τα θεματακια του κι ας παρει σκυλο αργοτερα. :LOL:
Βάλε να σου την λένε που έχεις ρατσάτο σκύλο επειδή είναι από εκτροφείο. Εκτός και αν είμαι ο μοναδικός που μου την "είπαν" κάποιες φορές, πάω πάσο.

Καληνύχτα.
 
  • Like
Reactions: vrmode and Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Το είχα πει αλλού και θα επαναλάβω, όπως τα φυτά χωρίζονται σε καλλιεργούμενα και αυτοφυή, έτσι και οι φυλές των σκύλων θα έπρεπε να χωρίζονται σε επίσημες και γηγενείς. Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται, ούτε ο σωρός αυτός των ξενόφερτων ορισμών βοηθάει σε κάτι.
Ημίαιμος με αυτή τη λογική θα θεωρειται ένας σκύλος που έχει εμφανή χαρακτηριστικά κάποιας φυλής αλλά με εξίσου εμφανή απόκλιση από το πρότυπο. Π.χ. το να έχει φάτσα και χρώματα ΓΠ αλλά πολύ ελαφρύτερο σωματότυπο. Και το θέμα είναι να προωθούμε σεβασμό προς τα ημίαιμα και οχι να φτιάχνουμε μια καινούργια φρασεολογία που δεν λύνει εν τέλει κανένα πρόβλημα.
Ένας σκύλος που δεν έχει εμφανή χαρακτηριστικά καμίας επίσημης φυλής, αυτόματα θεωρείται γηγενής και υιοθετείται ως "οικόσιτος σκύλος" (όπως οι γάτες άνευ φυλής ονομάζονται στα επίσημα έγγραφα "Οικόσιτη κοντότριχη γάτα, οικόσιτη μακρύτριχη γάτα")
 


stefanosk

Well-Known Member
9 Μαρτίου 2018
261
295
Ανάβυσσος
@vasilis_mike " Εγώ τόλμησα να πω στην αρχή ότι είναι αμσταφ και μου ζητήθηκε μέχρι και ποινικό μητρώο και απαγορεύτηκε η χρήση αμσταφ erga omnes.
Το γύρισα σε πιτ, έγινε εν μέρει αποδεκτό, θα το πήγαινα για δημοψήφισμα, αλλά τελικά υιοθετήθηκε ο χαρακτηρισμός της ράτσας του ως ban-dog, οπότε είμαστε όλοι χαρούμενοι!
Οπότε ναι! Ο Μαικ είναι ένα απλό σκυλάκι με φάτσα, χαρακτήρα αμσταφ/πιτ και ράτσα Μπαντογκ! "

Δαγκωτο Μπαντογκ!

Για το γενικο της συζητησης, αν ξερεις με τι μοιαζει και περιπου απο τι μπορει να καταγεται το σκυλι τοτε πιθανον μπορεις να υποθεσεις τι να περιμενεις απο χαρακτηρα - συμπεριφορα - προβληματα υγειας κλπ.
Αυτο πιστευω δεν τον κανει κατωτερο η ανωτερο σε σχεση με τα "καθαροαιμα" . Τα ιδια τα σκυλια δεν νομιζω οτι εχουν κοινωνικες ταξεις και αλλα τετοια ανθρωπινα.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike " Εγώ τόλμησα να πω στην αρχή ότι είναι αμσταφ και μου ζητήθηκε μέχρι και ποινικό μητρώο και απαγορεύτηκε η χρήση αμσταφ erga omnes.
Το γύρισα σε πιτ, έγινε εν μέρει αποδεκτό, θα το πήγαινα για δημοψήφισμα, αλλά τελικά υιοθετήθηκε ο χαρακτηρισμός της ράτσας του ως ban-dog, οπότε είμαστε όλοι χαρούμενοι!
Οπότε ναι! Ο Μαικ είναι ένα απλό σκυλάκι με φάτσα, χαρακτήρα αμσταφ/πιτ και ράτσα Μπαντογκ! "

Δαγκωτο Μπαντογκ!

Για το γενικο της συζητησης, αν ξερεις με τι μοιαζει και περιπου απο τι μπορει να καταγεται το σκυλι τοτε πιθανον μπορεις να υποθεσεις τι να περιμενεις απο χαρακτηρα - συμπεριφορα - προβληματα υγειας κλπ.
Αυτο πιστευω δεν τον κανει κατωτερο η ανωτερο σε σχεση με τα "καθαροαιμα" . Τα ιδια τα σκυλια δεν νομιζω οτι εχουν κοινωνικες ταξεις και αλλα τετοια ανθρωπινα.
Φίλτατε είχα τσακωθεί στο παρελθόν, πάλι για αυτή την συζήτηση, που δεν βγάζει πουθενά όταν κάποια μυαλά είναι κολλημένα.
Το 99% του πληθυσμού δεν γνωρίζει και δεν το ενδιαφέρει καθαρόαιμο ή μη. Δεν ασχολείται με πεντιγκρί ΚΟΕ κλπ, ούτε έχει κάνει διπλωματική στην γεννετική των σκύλων. Απλά βλέπει ένα σκύλο, με τι μοιάζει εμφανισιακά, πως παρουσιάζεται σαν χαρακτήρας στο περίπου και αναφέρεται στην ράτσα του.

Έτσι όταν περπατάς στο πάρκο με ένα ΓΠ ή ροτβάιλερ κλπ κλπ.. όλοι θα σου πουν "κούκλος ή κούκλα ο ΓΠ σου" και κανείς δεν θα σου ζητήσει να δει αν κουβαλάς το πιστοποιητικό καθαροαιμίας μαζί σου.

Στην κατακλείδα (το έχω πει και στο παρελθόν), το αναφέρεις τα σκυλιά σου ή τα ξένα σε μια ράτσα και ας μην είναι καθαρόαιμα, δεν αποτελεί κομπλεξισμό, ούτε αίσθημα κατωτερότητας και άλλες τέτοιες παπαριές που διαβάζω. Απλά είναι η βάση για αρχή μιας συζήτησης.

Εμένα δεν με ενδιαφέρει αν ο @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ έχει καθαρόαιμο και το λαμπ της γειτονιάς είναι "ημιαιμο". Με ενδιαφέρει πως είναι ο ιδιοκτήτης τους μαζί τους και πως συμπεριφέρονται τα σκυλιά στο δρόμο.

Τώρα αν κάτι μοιάζει με πάπια, κράζει σαν πάπια, περπατάει σαν πάπια, πετάει σαν πάπια, ε πάπια θα την πεις, όχι κότα.

Τέλος και για μια ακόμη φορά, άντε πες στον βοσκό του χωριού ή στον κυνηγό κλπ ότι ο σκύλος που του πάει τα πρόβατα δεν είναι ποιμενικός, ο σκύλος που τον έχει χρόνια στο κυνήγι δεν είναι γκέκας ή η το κοκόνι που το έχει σπίτι του εδώ και 10 γεννεές δεν είναι καθαρόαιμο γιατί δεν έχει πετιγκρί και δεν ειναι κατοχυρωμένο στον ΚΟΕ κι αν δεν σε κοιτάξει σαν UFO, εγώ θα σου πάρω κότερο να γυρνάς τα νησιά.
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Βάλε να σου την λένε που έχεις ρατσάτο σκύλο επειδή είναι από εκτροφείο. Εκτός και αν είμαι ο μοναδικός που μου την "είπαν" κάποιες φορές, πάω πάσο.

Καληνύχτα.
Εγω δεν μιλαω για την αποψη που εχουν οι αλλοι για το σκυλο μας αλλα εμεις για εκεινον. Να εβλεπες το βλεμμα καποιων οταν τους απανταω οτι δεν ειναι καμια ρατσα. Δεν καταλαβαινουν καν τι λεω.
Εχει πολυ δρομο για να ξεκολλησει ο κοσμος απο παρωχημενες νοοτροπιες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3