Αναρωτιέσαι από ποιες ράτσες προέρχεται ο σκύλος σου;


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
@vasilis_mike να ξέρεις ότι από τότε που διάβασα τον όρο ban dog μου έχει καρφωθεί στο μυαλό και δεν βγαίνει με τίποτα. Το λέω μόνος μου στο εαυτό μου, το πετάω άκυρα σε συζητήσεις, το επαναλαμβάνω ξανά και ξανά. Με έχεις κάψει. Επίσης θα ήταν και γαμώ τα ονόματα για grudge-rock-punk μπάντα. "Τhe Bandogs". To φαντάζομαι σε μπλουζάκι ήδη. Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ....
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike να ξέρεις ότι από τότε που διάβασα τον όρο ban dog μου έχει καρφωθεί στο μυαλό και δεν βγαίνει με τίποτα. Το λέω μόνος μου στο εαυτό μου, το πετάω άκυρα σε συζητήσεις, το επαναλαμβάνω ξανά και ξανά. Με έχεις κάψει. Επίσης θα ήταν και γαμώ τα ονόματα για grudge-rock-punk μπάντα. "Τhe Bandogs". To φαντάζομαι σε μπλουζάκι ήδη. Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ, Μπανντογκ....
Είπαμε, όχι κι έτσι! Πάντως εγώ έτσι τον δηλώνω! :)
Μιάς και το πρώτο ban το έφαγε από το πρώην "αφεντικό του".
 




joks

Well-Known Member
1 Μαϊου 2012
367
618
παιρνω την πρωτοβουλια και συνεχιζω εδω για να ειμαστε και on topic.
-Σαφεστατα! (Η κοινη λογικη λεει: «Αφου το λενε και οι φιλοζωικες ειναι βεβαιο οτι ετσι ειναι!»)
-Σαφεστατα, διοτι με αυτον τον χειρισμο το μονο που τους νοιαζει ειναι να δινουν τα ζωα και οχι η βελτιωση της καταστασης (Κατι δηλαδη σαν «θελω να υπαρχει το προβλημα για να ειμαι η λυση του! Αν παψει το προβλημα δεν θα εχω λογο υπαρξης»)
-Η προτεραιοτητα θα επρεπε να ειναι η διασωση των ζωων ταυτοχρονα και συνδεδεμενα ομως με την προσπαθεια για εξαλειψη του προβληματος
Πρεπει να ζηταμε απο τον καθενα να κανει την δουλειά ΤΟΥ.
Οπως οταν εχεις ενα τροχαίο δεν ζητας απο τον τροχονομο να δωσει τις πρωτες βοηθειες και απο το εκαβ να ανοιγει τον δρομο ετσι και εδω οι φιλοζωικές πρέπει να σώζουν ζωα και ο ΚΟΕ να προαγει την καθαροαιμια.
Μπορει ο ενας να βοηθησει στο εργο του αλλου προαιρετικά, περιστασιακά και σιγουρα χωρις απαίτηση να γινει.
Λογικες του στυλ οι ορθοπαιδικοι ριχνουν μπανανοφλουδες στον δρομο για να εχουν πελατεία κρινονται αναλογως με βαση την κοινη λογικη που εχει κάποια ψήγματα κρισης και δεν σχηματίζει αποψη απο αγγελιες στο facebook.
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
39
Να γράφουμε λάθος για τις φυλές είναι ανόητο και είναι και επικίνδυνο για το μέλλον και δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Να σας θυμίσω ότι στο νομοσχέδιο που αποσύρθηκε υπήρχε σημείωση για σκύλους που θα έπρεπε να κυκλοφορούν με φίμωτρο. Αν κάνεις οπτική αναγνώριση φυλών τότε θα έπρεπε να φοράει φίμωτρο όποιος σκύλος έμοιαζε με
"ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ 4
Φυλές σκύλων που πρέπει υποχρεωτικά να φέρουν φίμωτρο στην έξοδό τους από την οικεία τους:
1) Dogo Argentino και Dogo Canario
2) English Bull Terrier,
3) Fila Brazileiro
4) Japanese Tossa
5) Pit Bull Terrier ή American Pit Bull και τα παράγωγά τους
6) Rottweiler
7) Staffordshire Bull Terrier"

Για χαρακτήρα - συμπεριφορά - προβλήματα υγείας δεν έχεις ιδέα σε έναν μιγά/ημίαιμο σκύλο.
Καλύτερα να πάς ψάχνοντας την συμπεριφορά του παρά να κάνεις υποθέσεις και το να είσαι προσεχτικός είναι εξαρχής αυτονόητο.

Για να δούμε και πόσο επιτυχημένοι είναι οι κτηνίατροι στην αναγνώριση φυλής έχουμε πέραν της εμπειρίας μας και αυτό:

upload_2018-6-13_13-50-27.png
από το http://www.maddiesfund.org/documents/Resource Library/Incorrect Breed Identification Study Poster.pdf

Στο Conclusions αναφέρει:
6. Public safety may be better preserved by recognition and mitigation of risk factors for dog attacks and on identification and management of individual dangerous dogs, rather than on exclusion of particular breeds.4,5

Αυτό έχει να κάνει και με τις απαγορευμένες φυλές οι οποίες κάνουν πολύ πιο πιθανό να οδηγηθεί ένα ημίαιμο που μοιάζει με ρότι στην ευθανασία από το shelter από ότι ένας άλλο ημίαιμο/μιγάς/μιξ δίπλα του.
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3