Αναχωρηση για εξωτερικο


Sandra Warner

Member
8 Ιουνίου 2019
8
0
26
Καλησπέρα,ονομαζομαι Αλεξανδρα και το τελευταιο εξαμηνο μενω στην Γερμανια. Εχοντας λοιπον ψαξει παντου για το τι μπορω να κανω με το σκυλακι μου η τελευταια μου ελπιδα ισως βρίσκεται στην προσωπικη εμπειρια καποιου. Εχω λοιπον ένα ημιαιμο pit bull-jack russel terrier το οποιο αν δεν το επαιρνα θα το πετουσαν στο δρομο. Αυτή την στιγμη το σκυλι βρίσκεται με την μητερα μου στην Ελλαδα αλλα εφοσων είμαι πλεον στην θεση να παρω την υπολοιπη οικογενεια μου στην Γερμανια δεν συζηταω την περιπτωση να αφήσω το σκυλι μου στην Ελλαδα αφου είναι μελος της οικογενειας κι αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι εχω επικοινωνησει με την πρεσβεια και με ενημερωσαν ότι η εισαγωγή ενος ημιαιμου pitbull είναι απαγορευμενη αλλα η κατοχή του στην Γερμανια όχι. Και επιπλέον η δημοτικη αστυνομια της πολης που μενω (Dormagen), περιοχη της βορειας ρηνανιας βεστφαλιας με ενημερωσε ότι μολις δουν στα σύνορα ότι το διαβατηριο του γραφει ημιαιμο pibull θα μου το κρατησουν. Η πιθανοτητα του να ταξιδεψουμε με αεροπλανο δεν υπαρχει διοτι θεωρείται βραχυκεφαλο και δεν παιρνει καλες ανασες. Επομένως η ερωτηση μου είναι η εξης,εχω ακουσει ιστοριες ότι αν στο διαβατηριο γραφτει σαν αγνωστη ρατσα δεν θα εχω πρόβλημα να τον περασω από τα συνορα,γνωριζει καποιος κατι για αυτο? Προσπαθησα να είμαι οσο πιο λεπτομερης γινεται για να εχω ισως καποια απαντηση,ευχαριστω!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα πριν σου απαντησουν οσοι ξερουν, μια ερωτηση:

Ημιαιμο ειναι, αρα... ποσο πιτμπουλ ειναι αναγκη να δηλωθει κ ποσο φαινεται οτι πιτμπουλιζει; Επισης ποσο φερνει οντως, ειναι δλδ κομματι βραχυκεφαλο; Γιατι ειναι υπαρκτος ο κινδυνος για τα βραχυκεφαλα στα αεροπλανα.
 
  • Like
Reactions: Nizinny and mareco


Sandra Warner

Member
8 Ιουνίου 2019
8
0
26
Δεν ξερω να σου απαντησω, αλλα πριν σου απαντησουν οσοι ξερουν, μια ερωτηση:

Ημιαιμο ειναι, αρα... ποσο πιτμπουλ ειναι αναγκη να δηλωθει κ ποσο φαινεται οτι πιτμπουλιζει; Επισης ποσο φερνει οντως, ειναι δλδ κομματι βραχυκεφαλο; Γιατι ειναι υπαρκτος ο κινδυνος για τα βραχυκεφαλα στα αεροπλανα.
Το να δηλωθεί εδώ πιτμπουλ δεν μας πειράζει. Θεωρούνται επικίνδυνα αλλά κατω απο κάποιες συνθήκες μπορείς να το κρατήσεις, φίμωτρο,τεστ προσωπικότητας κλπ. Φερνει σε πιτμπουλ και ειναι οντως βραχυκεφαλος,υπαρχουν αεροπορικές εταιρείες που το δέχονται αλλά δεν θελω να παρω το ρισκο για αυτό το παω εκ του ασφαλούς με αυτοκίνητο. Μπορω να ανεβάσω μια φωτογραφία του αν αυτο βοηθάει..
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Αν μπορείς, βάλε μια φωτό, ναι.
Μήπως κάποιος, σκεφτεί κάτι, αναλόγως του τι θα δει.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μιλήστε με τον κτηνίατρο αν μπορείτε να το δηλώσετε ως ημίαιμο κάτι άλλο, και όχι πιτ. Μια παλιά συνάδελφος είχε καθαρόαιμο πιτ που το είχε δηλώσει ως ημίαιμο κάτι (χωρίς τη λέξη πιτ) για να μην πληρώνει έναν βλακώδη φόρο για κατοχή "επικύνδηνων" φυλών ο οποίος βέβαια καταργήθηκε αργότερα.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Το να δηλωθεί εδώ πιτμπουλ δεν μας πειράζει. Θεωρούνται επικίνδυνα αλλά κατω απο κάποιες συνθήκες μπορείς να το κρατήσεις, φίμωτρο,τεστ προσωπικότητας κλπ. Φερνει σε πιτμπουλ και ειναι οντως βραχυκεφαλος,υπαρχουν αεροπορικές εταιρείες που το δέχονται αλλά δεν θελω να παρω το ρισκο για αυτό το παω εκ του ασφαλούς με αυτοκίνητο. Μπορω να ανεβάσω μια φωτογραφία του αν αυτο βοηθάει..
Η εισαγωγή ενός σκύλου δεν είναι η ίδια ανεξαρτήτως αν πας οδικώς ή αεροπορικώς; Πάλι στο τελωνείο δηλώνεται και περνάς σύνορα. Οπότε δεν νομίζω πως θα βοηθήσει ακόμα και να τον βάλεις σε αεροπλάνο. Αλλαξε το διαβατήριο, γράψε ημίαιμο λάμπρατορ. Δεν θα κάνουν και τεστ DNA.
 
  • Like
Reactions: Nizinny and mareco


Sandra Warner

Member
8 Ιουνίου 2019
8
0
26
Η εισαγωγή ενός σκύλου δεν είναι η ίδια ανεξαρτήτως αν πας οδικώς ή αεροπορικώς; Πάλι στο τελωνείο δηλώνεται και περνάς σύνορα. Οπότε δεν νομίζω πως θα βοηθήσει ακόμα και να τον βάλεις σε αεροπλάνο. Αλλαξε το διαβατήριο, γράψε ημίαιμο λάμπρατορ. Δεν θα κάνουν και τεστ DNA.
Δεν είναι ιδια οχι. Οδικώς υπάρχει η τσολ,αστυνομία των συνόρων ενώ αεροπορικώς όχι.
Αν μπορείς, βάλε μια φωτό, ναι.
Μήπως κάποιος, σκεφτεί κάτι, αναλόγως του τι θα δει.
 

Attachments



Sandra Warner

Member
8 Ιουνίου 2019
8
0
26
Μιλήστε με τον κτηνίατρο αν μπορείτε να το δηλώσετε ως ημίαιμο κάτι άλλο, και όχι πιτ. Μια παλιά συνάδελφος είχε καθαρόαιμο πιτ που το είχε δηλώσει ως ημίαιμο κάτι (χωρίς τη λέξη πιτ) για να μην πληρώνει έναν βλακώδη φόρο για κατοχή "επικύνδηνων" φυλών ο οποίος βέβαια καταργήθηκε αργότερα.
Κατι τέτοιο θα κανω εν τέλει,ευχαριστώ πολύ.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Και το αεροδρόμιο υπάρχει αστυνομία, και ο σκύλος δηλώνεται στο τελωνείο, όπως και όταν πηγαίνεις οδικός. Οπότε αν υπάρχει θέμα για εισαγογή της φυλής στη χώρα, θα έχεις θέμα ανεξαρτήτως αν πηγαίνεις αεροπορικώς ή οδικώς. Οποιος σου είπε αλλιώς κάνει μεγάλο λάθος.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δεν τίθεται θέμα βραχυκέφαλου.

Έχεις επικοινωνήσει με τις αεροπορικές;
Αν τον έχεις στο box, σε όλη την διάρκεια παραμονής σου στο αεροδρόμιο, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, με το ημίαιμο... σκέτο ή labrador σου ;)
Είναι ρίσκο βέβαια για να πούμε την αλήθεια. Θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη στο αεροδρόμιο, σε περίπτωση που δεν τον δεχτούν τελικά.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Sandra Warner

Member
8 Ιουνίου 2019
8
0
26
Δεν τίθεται θέμα βραχυκέφαλου.

Έχεις επικοινωνήσει με τις αεροπορικές;
Αν τον έχεις στο box, σε όλη την διάρκεια παραμονής σου στο αεροδρόμιο, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, με το ημίαιμο... σκέτο ή labrador σου ;)
Είναι ρίσκο βέβαια για να πούμε την αλήθεια. Θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη στο αεροδρόμιο, σε περίπτωση που δεν τον δεχτούν τελικά.
Μίλησα με Aegean και δεν δέχτηκε οπως ουτε η Turkish Airlines,και η Ryanair δεν δέχεται καθόλου ζώα εκτός αν συνοδεύουν τυφλό η κατι τετοιο. Αλλά τους είπα για ημίαιμο πιτμπουλ,για περαιτέρω πληροφορίες μου είπαν να επικοινωνήσω με τον κτηνίατρο του αεροδρομίου. Και αυτό θα κάνω.. Ο κτηνίατρος μου δέχτηκε να το δηλώσει ημιαιμο άγνωστης ράτσας οπότε τώρα απλά θα δοκιμάσω αυτό.
 


Sandra Warner

Member
8 Ιουνίου 2019
8
0
26
Και το αεροδρόμιο υπάρχει αστυνομία, και ο σκύλος δηλώνεται στο τελωνείο, όπως και όταν πηγαίνεις οδικός. Οπότε αν υπάρχει θέμα για εισαγογή της φυλής στη χώρα, θα έχεις θέμα ανεξαρτήτως αν πηγαίνεις αεροπορικώς ή οδικώς. Οποιος σου είπε αλλιώς κάνει μεγάλο λάθος.
Πήγα νε θράσος και ρώτησα μια κυρία με πιτμπουλ που το ειχε πάρει απο καταφύγιο της Ρουμανίας και μου το είπε αλλά το ακούω αυτό που λες. Θα το ψαξω λιγο περισσότερο. Ειναι μεγάλο ταξίδι οδικώς οπότε αν δεν τίθεται θεμα βραχυκεφαλου αεροπορικώς βολευει περισσότερο.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το να το περάσεις κάπου στην ζούλα στην Γερμανία, ίσως να γίνεται.
Γράφεις στο βιβλιάριο ότι είναι Boxer x κάτι άλλο.
Το θέμα είναι το μετά.
Ανάλογα με το σε ποιοα πολη θα μείνεις ( και εγώ από το Dortmund της νότιας ρινανια Βεστφαλία είμαι), πρέπει να το δηλώσεις μέσα σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα στον Δημο για να εισπράξουν τον φόρο τους ( ξέρω ότι στο Dortmund είναι 2 εβδομάδες). Και εκεί έρχεται άνθρωπος κάτω και κοιτάει τον σκύλο. Έτσι και του μοιάζει με πιτμπουλ- θα βρεις τον μπελά σου για παράνομη εισαγωγή κλπ.
Και βασικά εάν απλά μοιάζει, αλλά δεν είναι, είσαι εσύ υποχρεωμένη να βγάλεις Test DNA, που θα αποδεικνύει ότι ο εμπειρογνώμονας έχει άδικο.
Δεν είναι καθόλου εύκολο και τα προστηματα υψηλά.
Τα Πιτ που κυκλοφορούν ( με όρους αυστηρούς) είναι συνηθος από κατασχέσεις κλπ
 
  • Like
Reactions: Nizinny and mareco


Sandra Warner

Member
8 Ιουνίου 2019
8
0
26
Το να το περάσεις κάπου στην ζούλα στην Γερμανία, ίσως να γίνεται.
Γράφεις στο βιβλιάριο ότι είναι Boxer x κάτι άλλο.
Το θέμα είναι το μετά.
Ανάλογα με το σε ποιοα πολη θα μείνεις ( και εγώ από το Dortmund της νότιας ρινανια Βεστφαλία είμαι), πρέπει να το δηλώσεις μέσα σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα στον Δημο για να εισπράξουν τον φόρο τους ( ξέρω ότι στο Dortmund είναι 2 εβδομάδες). Και εκεί έρχεται άνθρωπος κάτω και κοιτάει τον σκύλο. Έτσι και του μοιάζει με πιτμπουλ- θα βρεις τον μπελά σου για παράνομη εισαγωγή κλπ.
Και βασικά εάν απλά μοιάζει, αλλά δεν είναι, είσαι εσύ υποχρεωμένη να βγάλεις Test DNA, που θα αποδεικνύει ότι ο εμπειρογνώμονας έχει άδικο.
Δεν είναι καθόλου εύκολο και τα προστηματα υψηλά.
Τα Πιτ που κυκλοφορούν ( με όρους αυστηρούς) είναι συνηθος από κατασχέσεις κλπ
Ξερω πανω κάτω για τα προστίματα,πηγα λοιπον στην δημοτική αστυνομία έδειξα τον σκύλο σε φωτογραφία κι ευτυχώς η κυρια ηταν καλή και εξυπηρετική. Της είπα οτι ειναι pitbull russel και μου ειπε να κάνω τεστ dna οπως λες κι εσυ η εστω να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό κι αν μου πει ότι έχει περισσότερο απο το russel εχω το δικαίωμα να το δηλώσω έτσι. Το θέμα είναι το εξής, ο κτηνίατρος στην Ελλάδα μου είπε ότι οι εξετάσεις dna είναι χρονοβόρες διότι δεν γίνονται στην Ελλάδα, συνεπώς πρέπει να πάρει αίμα να επικοινωνήσει με εξωτερικό και έπειτα να περιμένω 2 μήνες το ελάχιστο. Δεν έχω όμως την πολυτέλεια του χρόνου...Νομίζω θα το ρισκάρω σαν ημίαιμο άγνωστης ράτσας εν τέλει κι αν δεν πετύχει θα ζητήσω αντί να τον κατασχεσουν να τον πάρω και να γυρίσω Ελλάδα μέχρι να βρω καποιον αλλο τροπο..ξερω κάποιον που στην ζουλα πέρασε ντογκο αργκεντινο,αποτυχημένη βέβαια προσπάθεια καθώς έκανε μπαμ αλλά του επέτρεψαν να το πάρει πισω στην πατρίδα του.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Σου εύχομαι καλή τύχη!

Εγώ πήγα μια κουταβα για υιοθεσία τον περασμένο μήνα στην Γερμανία. Και η κοπέλα που την πήρε μου είπε, ότι όταν πήγε να την δηλώσει ( εμάς ήταν κλασσικό Greek koprit, αδύνατον να βγάλεις άκρες. Κάτι από τσοπάνη, κάτι από κυνηγετικό, αλλά τίποτα από πιτ) και ήρθε ο εμπειρογνώμονας και αποφάσισε ότι είναι ημίαιμο Δαλματίας!
Μια χαρά δηλαδή. Είχαμε παντός όλοι μια περιεργια.
 
  • Like
Reactions: Nizinny


Sandra Warner

Member
8 Ιουνίου 2019
8
0
26
Σου εύχομαι καλή τύχη!

Εγώ πήγα μια κουταβα για υιοθεσία τον περασμένο μήνα στην Γερμανία. Και η κοπέλα που την πήρε μου είπε, ότι όταν πήγε να την δηλώσει ( εμάς ήταν κλασσικό Greek koprit, αδύνατον να βγάλεις άκρες. Κάτι από τσοπάνη, κάτι από κυνηγετικό, αλλά τίποτα από πιτ) και ήρθε ο εμπειρογνώμονας και αποφάσισε ότι είναι ημίαιμο Δαλματίας!
Μια χαρά δηλαδή. Είχαμε παντός όλοι μια περιεργια.
Μωρέ ας μου πει και τσιουαουα θα το δεχτώ στην φαση που ειμαι^_^ Χαίρομαι για την φιλη σου κι ευχαριστώ πολύ!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3