Ανεβασμένη λίγο η τιμη του συκωτιου








takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το έγραψα γιατί η Μυρτώ αναφέρθηκε σε :

Τρανσαμινάση ALT(SGOT)-VET. 105 με φυσιολογικές τιμές 9-48
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το κατάλαβα αλλά κάτι δεν πάει καλά, γι αυτό και τη ρώτησα.
Έχω την υποψία ότι έκανε λάθος και η κοριτσάρα της είναι μια χαρά, όπως άλλωστε της είπε ο γιατρός της :)
 






takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
SGPT/ALT εγώ βλέπω φυσιολογικές τιμές 25-93
SGOT/AST Φ.Τ. 24-71


Ανάλογα με το εργαστήριο που κάνει τις εξετάσεις οι τιμές έχουν μια μικρή διακύμανση. Πάνω κάτω αυτές είναι οι τιμές
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Τάκη μακαλρι όντως να μην είχε χρειαστεί να τα ξέρεις τόσο καλά όλα αυτά! Και σύντομα οι γνώσεις σου να σου επιβεβαιώνουν μόνο καλά πράγματα! :)
Λοιπόν έχω απαντήσεις από δυό εργαστήρια, μία από τον Τζιμάκο και διαφορετικό από Λούση Έλβις.
Από το εργαστήριο του Κοντού λοιπόν οι φυσιολογικές τιμές είναι SGOT AST 24-71
Από ERMA (μάλλον) SGOT AST 9-48 .
Περίεργο.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Οπως και να 'χει η τιμή είναι ανεβασμένη όποιο κριτήριο και να πάρεις. Η απάντηση "μην ανησυχείς" εμένα δεν μου λέει τίποτα. Εγώ θα τον ρωτούσα ξανά τι πιστεύει πως την προκαλεί. Ακόμα και η απάντηση "δεν ξέρω" είναι πιο ειλικρινής. Επίσης θα τον ρωτούσα αν υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος και πότε πρέπει να επαναληφθεί η εξέταση.

ΥΓ. Μπορεί να είναι και το Rimadyl. Είναι φάρμακο με πολλές παρενέργειες. Εχουν πεθάνει σκυλιά απ' αυτό.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οπως και να 'χει η τιμή είναι ανεβασμένη όποιο κριτήριο και να πάρεις. Η απάντηση "μην ανησυχείς" εμένα δεν μου λέει τίποτα. Εγώ θα τον ρωτούσα ξανά τι πιστεύει πως την προκαλεί. Ακόμα και η απάντηση "δεν ξέρω" είναι πιο ειλικρινής. Επίσης θα τον ρωτούσα αν υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει λάθος και πότε πρέπει να επαναληφθεί η εξέταση.

ΥΓ. Μπορεί να είναι και το Rimadyl. Είναι φάρμακο με πολλές παρενέργειες. Εχουν πεθάνει σκυλιά απ' αυτό.
Τα ξέρω για το rimadyl είναι πολύ επικίνδυνο φάρμακο για σκυλιά που το παίρνουν πολλές ημέρες. Εγώ της δίνω τρεις ημέρες αν χρειαστεί και μετά σταματάω. Το είχε πάρει όμως πολύ καιρό πριν την εξέταση.
Κατά τα άλλα είναι ένας γιατρός που του έχω μεγάλη εμπιστοσύνη και αν ήταν κάτι σοβαρό δεν θα το άφηνε έτσι. Επιπλέον έιναι πολύ ομιλητικός, εκτός από την τελευταία φορά που ήταν μέσα στην καλή χαρά και δεν σου κρύβω ότι τρόμαξα μήπως του συμβαίνει τπτ!:p
Αλλά έχω στο πρόγραμμα να τον ξαναρωτήσω να μου πει λεπτομέρειες.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.874
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Μυρτώ, αν του είχες τυφλή εμπιστωσύνη, δεν θα έκανες καν ερώτηση στο φόρουμ. Οπότε έχεις τις αμφιβολλίες σου γι'αυτό που σου είπε ο γιατρός (όσο καλός και να είναι) και το ψάχνεις περισσότερο. Τπ καλύτερο θα ήταν να του μιλήσεις του ίδιου, πέρα απ' τις πληροφορίες που μπορείς να βρεις στο ίντερνετ. Εγώ πάντως αυτό θα έκανα!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τυφλή εμπιστοσύνη δεν έχω ούτε σε κτηνίατρο ούτε σε ανθρώπινο γιατρό!
Θα τον ρωτήσω ξανά βρε, αυτό δεν είπα!? Τουλάχιστον να ξέρω μήπως πρέπει κάτι στην τροφή της να αλλάξει.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ταιζω τον σκυλο ξηρα με πρωτεινη 29% και λιπος 19% Εχει διαφορα αν ειχε πρωτεινη 25-26% και λιπος 16%? Ρωταω γιατι αναρωτιεμαι αν τα ποσοστα αυτα ειναι υπερβολικα για τον συγκεκριμενο σκυλο.Τον ταιζω 2 φορες την ημερα και τρωει συνολικα 75-100 γραμμαρια ξηρα.Ειναι Jack Russell περιπου 3,5 χρονων 7 κιλα.Το βαρος του ειναι σταθερο παντα με διαφορες λιγων γραμμαριων οποτε τον ζυγιζω.Εξαρταται απο το ποσο ασκειται ο σκυλος?Βγαινει βολτα στο λουρι παντα τουλαχιστον 2-3 φορες την ημερα απο μιση ωρα με 45 λεπτα και 2-3 φορες την εβδομαδα παιζω μαζι του σε περιφραγμενο χωρο πετωντας του μπαλακια κλπ μεχρι να κουραστει σε φυσιολογικο σημειο.Επισης παιζει και μεσα στο σπιτι μιση με 1 ωρα μετα την βολτα η οποτε του την δωσει.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και εμεις εχουμε ενα θεματακι με το συκωτι μας!
Ενω ταιζω και τα 4 σκυλια ακριβος το ιδιο- στην μια γαλλιδα βρηκαμε πριν απο 5 μηνες ανεβασμενο κατα πολυ το SGPT ( 780) Ολες οι αλλες τρανσαμινασεις ηταν στα φυσιολογικα. Της πηρα τροφη Hepatic και απαχα κοτοπουλο/ψαρια- κοψαμε καθετι κοκκινο κρεας.
Μετα απο 1.5 μηνα ξανακαναμε εξετασεις- και οι τιμες ειχαν πεσει, αλλα ηταν ακομα υψηλες ( 320).
Τοτε της προσθεσα και χαπακια με Silymarin ( LIV 52- της Himalaya-για την καλη λειτουργια του συκοτιου) και συνεχισαμε οπος ειχαμε.
Ενα μηνα μετα ξανακαναμε εξετασεις- και το SGPT ηταν παλι στα 560.
Τοτε πηγαμε για υπερηχω συκοτιου και χωλης- που δεν εδειξε βασικα τιποτα, παρα μονο, οτι η χωλη ειναι λιιιγο πιο δεξια απο το κανονικο και ισως για αυτο να μην μπορει να λειτουργει σωστα ( εικασια του ιατρου).
Απο τοτε την ειχα αυστηρα και μονο με hepatic και Liv52- ουτε ψυχουλο μεζεδακι- και ξαναπηγαμε την παρασκευη για εξετασεις. Παλι το SGPT ειναι στα 350- ενω ολες οι αλλες παραμετροι και τα χωλικα ειναι εντελος στα φυσιολογικα!
Η σκυλα εχει αδυνατισει, επειδη δεν της αρεσει η τροφη καθολου- αλλα απο διαθεση και κλινικη εικονα ειναι ιδια και πριν κανουμε εξετασεις ( εαν δεν της ειχα κανει, δεν περιμενα οτι κατι τρεχει). Δεν κανει διαρροιες, δεν κανει εμετους, εχει πολυ καλη διαθεση.
Και ετσι αποφασισα τωρα, οτι θα την ταισω πια οπος πριν και να μην λαμβανω πια υποψην το υψιλο SGPT.