Ανεξέλεγκτη η κατάσταση με το Petshop στην Ομόνοια


pomy_

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2012
47
1
Αθήνα
Από που να αρχίσω...

Χθες επισκέφτηκα το εν λόγω πετ σοπ και εξοργίστηκα καταρχάς γιατί:

1. Ο υπεύθυνος με ρώτησε αν "βγάζει η δικιά μου κουτάβια γιατι τα αγοράζουμε". Δηλαδή και να γεννάει η σκύλα μου και να τα δώσω προφανώς σε μικρή τιμή για να το πουλήσει αυτός χρυσά. Για pedigree, εμβολιασμούς και λοιπά ούτε που το συζητάμε. Λυπάμαι τους ανίδεους που θα αγοράσουνε κουτάβι από εκεί.

2. Στις βιτρίνες του πετ σοπ υπήρχε ένα γατάκι όχι πάνω από ενός μηνός, απλό κεραμιδογατάκι, το οποίο πουλιόταν.

3. Εκτός αυτών τα υπόλοιπα ζώα ήταν αχτένιστα και ταλαιπωρημένα, ενώ ένας "γερμανικός ποιμενικός" είχε βγει απ' το κλουβί και αλώνιζε στο μαγαζί απαρατήρητος.

4. Από πότε πουλάμε σκορπιούς και άλλα τέτοια είδη ως κατοικίδια; Ή έχω μείνει πίσω;

5. Επίσης πουλιόνταν ένα σωρό περιστέρια και άλλου είδους τέτοια πτηνά σε απίστευτα βρώμικα κλουβιά γεμάτα ακαθαρσίες.

6. Ο καταστηματάρχης παρότρυνε τον αγοραστή σκορπιού και πέρδικας σε αγορά ακόμα ενός ώστε να ζευγαρώσουν. Προφανώς αποσκοπούσε στο κέρδος...

Καλά δεν υπάρχει κανένας έλεγχος; Νομίζω τα προβλήματα που αναφέρω είναι ήδη γνωστά. Και ειδικά για το συγκεκριμένο πετ σοπ...
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Προσφατα, εχω δει σε πετ σοπ αλιγατορα (αρκετα μικρο σε μεγεθος φυσικα)
Ξερω μερικα αλλα που πουλανε και πιρανχας.

p.s δεν κανω πλακα
 


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Αυτοί προκειμένου να πουλήσουν, στο τέλος θα πουλάνε και την ίδια τους τη μάνα!!!
Ελλάς το μεγαλείο σου!!!!!!!!!!!!
 






pomy_

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2012
47
1
Αθήνα
Αυτά παθαίνει όποιος συχνάζει σε κακόφημα μέρη:rolleyes:
Φίλε μου δεν έπαθα τίποτα:) εκτός αυτού δε μπήκα για να αγοράσω κάτι αλλά ήθελα να δω ως που μπορεί να φτάσει όλο αυτό το κακό με το εμπόριο ζώων. Εκτός κι αν προτιμάς να κλείνουμε τα μάτια.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Προσπάθεια χιούμορ ήταν (προφανώς αποτυχημένη, τουλάχιστον για σένα) και μία μικρή υπενθύμιση του εμπάργκο σε αυτά τα καταστήματα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Φίλε μου δεν έπαθα τίποτα:) εκτός αυτού δε μπήκα για να αγοράσω κάτι αλλά ήθελα να δω ως που μπορεί να φτάσει όλο αυτό το κακό με το εμπόριο ζώων. Εκτός κι αν προτιμάς να κλείνουμε τα μάτια.
Το σχόλιο του takisft είναι εμφανώς καθαρά κωμικό.
Κι εγώ απορώ, που βρήκες το κέφι να μπεις μέσα σ'αυτό το ελεεινό μαγαζί. Και σε κάθε τέτοιο δηλαδή. Οχι μέσα, ούτε από το απέναντι πεζοδρόμιο δεν πρέπει να περνάμε. Αν και εμείς...είμαστε οι λίγοι...
Ολο αυτό το κακό με το εμπόριο ζώων, μπορεί να φτάσει πάρα πολύ μακριά. Δυστυχώς...
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
πάντως υπάρχουν νομοθεσίες που εξηγούν πως πρέπει να λειτουργούν αυτά τα καταστήματα και με αυτές ανα χείρας μπορείς να καταθέσεις μία πολύ ωραία μύνηση στα περισσότερα απο αυτά
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ μπαίνω κανονικότατα σε αυτά τα καταστήματα.
Ειδικά αν δω ότι έχει πελατία ορμά μέσα...

Πάω ύπουλα κοντά στους θαμώνες που κοιτάνε τα σκυλιά και μιλώ στον εαυτό μου λέγοντας διάφορα...
"Ούτε νερό και φαγητό δεν τους δίνουν αλλά τα λεφτά ξερουν να τα ζητάνε"
"Εκει μέσα στην κούτα να το κρατάνε να μάθει να χέζει εκει που κοιμάται... λυπάμαι όποιον το πάρει και το βάλει στο δωμάτιο του"
"Ούτε μια αποπαρασίτωση δεν τους κάνουν, βρωμάει η ανάσα τους και τα αυτιά είναι τίγκα στην βρώμα... γιατί ζητάνε λεφτά αφου φαίνεται ότι είναι του δρόμου"
"Βάζω στοίχημα ότι είναι εισαγωγής τα σκυλιά. Εδώ δεν πέρνω κρέας αν δεν είναι ντόπιο θα πάρω σκύλο?"
"Ακου πως γαυγίζουν... αγανάκτηση και ενέρεια στα ύψη. Όποιος το πάρει αυτό θα δώσει τα διπλάσια σε καναπέδες και χαλιά."
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
χαχα...καλά αυτό ναι, το κάνω κι εγώ κάργα...αλλά κυρίως όταν βλέπω κόσμο απ'έξω, στις βιτρίνες, να χαλβαδιάζουν κανένα.
Μιλάμε για την προπαγάνδα!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
KAI η προπαγάνδα είναι καλή στρατηγική

απορώ πως δεν έχουν πάει ακόμα τίποτα ΜΚΟ τύπου ψυχανιμαλ αν αυτοπυρποληθούν έξω απο κάποιο κεντρικό πέτσοπ (που θα ήταν διπλής ενέργειας πράξη)
ή ΕΣΤΩ να μοιράζουν ενημερωτικό υλικό
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ήμουν πριν κάποια χρόνια σε πετ με τη μανα μου και δε θυμαμαι τι ακριβως ηθελε να μας δειξει ο τυπος αλλα ειχε ενα ντοπ στη βιτρινα του οποιου του ανοιξε την πορτα(ηταν στην κατω σειρα -στο πατωμα) και αρχισε να τρεχει το σκυλι(προφανως) και μετα εβαλε τους υπαλληλους να κυνηγανε το σκυλι γιατι παραλιγο να φυγει απο το κατάστημα
σε αλλο καταστημα της ιδιας αλυσιδας στο κεντρο της Αθήνας είχαν βάλει ενα γιορκι και ενα γερμανικο ποιμενικο μαζι στο ιδιο "κουτακι" στη βιτρίνα,ας μη μιλήσω για τα ξεπουπουλιασμένα πτηνά που είχε το μαγαζί ,όπως επίσης να μη μιλήσω για το γεγονός οτι φίλος έψαχνε έναν συγκεκριμένο χρωματισμό πτηνού,τον βρήκε σε εκείνο το πετ και ενώ πάνω στο κλουβι είχε άλλη τιμή μπήκε μέσα και ρώτησε τον καταστηματάρχη και του έδωσε άλλη
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Προσφατα, εχω δει σε πετ σοπ αλιγατορα (αρκετα μικρο σε μεγεθος φυσικα)
Ξερω μερικα αλλα που πουλανε και πιρανχας.

p.s δεν κανω πλακα
Άμα ανέβω χαλαρά θα με πας να δω τον κροκόδειλο :D
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Άμα ανέβω χαλαρά θα με πας να δω τον κροκόδειλο :D
Μην το γελατε καθόλου. Τα κροκοδειλακια παντα ηταν ελκυστικα για πολλούς.
Στην Νέα Υόρκη υπάρχει κ ο ανάλογος αστικός μύθος που λέει ότι στους υπονομους ζουν κροκοδειλοι που πέταξαν σαν μωρά στις τουαλέτες οι νεουορκεζοι όταν είδαν ότι δν μπορούσαν να τα χειριστούν. Ή όταν μεγάλωσαν κ δν ήταν πια χαριτωμένα. Παρατραβηγμενο αλλα απο την άλλη κ να θες να δώσεις -για να μην το πεταξεις-ένα τέτοιο ζώο ποιος θα το πάρει;

Για σκορπιους αρνούμαι να μιλήσω. Μόνο το συμπαθεστατο ζωδιο θέλω να ξέρω...
 




lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Εγω εχω δει να πουλανε καρχαριακια. Δν ξερω ποσο συνηθισμενο ειναι αυτο κ αν υπαρχει η μοδα γενικοτερα. Χαζευα μια φορα σε μια βιτρινα καποιου πετ σοπ ενα σκυλακι, κανοντας κ τις αναλογες σκεψεις κ πηρε το ματι μου μεσα τον καρχαρια. Θυμαμαι οτι πηγα και ρωτησα για να βεβαιωθω και μαλιστα τον πουλουσε εναντι ενος υπερογκου ποσου -δεν θυμαμαι ποσο-.