Ανεύθυνος ιδιοκτήτης ή μήπως όχι?


Vasilis75

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2012
417
0
Athens
Μιας και αναφερθηκε σε αλλο ποστ για τις ευθυνες των ιδιοκτητων σε σκυλους vs σκυλους, βαζω ενα βιντεακι που βρηκα στο facebook (sorry δεν μπορεσα να το βρω στο youtube), για να δουμε κι ενα θεματακι σκυλοι vs ανθρωπων.
Πιστευω οτι στο συγκεκριμενο βιντεο ,αν και δεν το βλεπουμε απο την αρχη ωστε να καταλαβουμε τι εγινε, ποιος πιστευετε εχει την μεγαλυτερη ευθυνη?
Τι θα κανατε αν εισασταν στην θεση του ιδιοκτητη των 2 Γ.Π.???
Εγω προσωπικα, θα εκανα οτι εκανε και αυτος , απλα δεν θα βαρουσα τα σκυλια μου να αφησουν το επαθλο. Θα προσπαθουσα να "αφησουν" χωρις να τα χτυπησω.

Υ.Γ. Ξερω οτι ειμαι λαθος, αλλα ποτε δεν ξερεις πως θα φερθεις εκεινη την στιγμη και το τι εγινε πριν, ωστε να φτασει η κατασταση σε αυτο το σημειο!

https://www.facebook.com/photo.php?v=10201079727265292
 


Διάκος

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
140
2
εννοείτε πως φταίει ο τυπάς που πετάει τα χίλια μίλια στον ιδιοκτήτη και τα σκυλιά του - απο όσο φαίνεται τουλάχιστον! Δεν ξέρουμε τι προηγήθηκε αλλα μάλλον δεν γούσταρε τα σκυλιά και μόλις βεβαιώθηκε ότι είναι σε ασφαλές μέρος (βέβαια υπολόγισε χωρίς τον ξενοδόχο) άρχισε να πετάει ότι βρήκε ...Λογικό και επόμενο να ξεφύγουν και τα 2 σκυλιά απο τον ιδιοκτήτη και να του ορμήξουνε...

Εγώ θα έκανα ακριβώς ότι και ο ιδιοκτήτης, δεν φταίω εγώ για την ανωμαλία του κάθε ανεγκέφαλου που δεν γουστάρει τα σκυλιά και τους πετάει ότι βρει διαθέσιμο στον δρόμο!
 




betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Μετά από μια μικρή έρευνα, το βίντεο είναι στην Καζαμπλάνκα, απ ότι φαίνεται οι μουσουλμάνοι δε συμπαθούν πολύ τους σκύλους.
Και μετά γκρινιάζετε που σας τη λένε ένας δυο γέροι στην σκυλοβόλτα!
 


mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Το πρωτο πραγμα που μου ηρθε στο μυαλο οταν ειδα το βιντεο

[video=youtube_share;ySJ1Z5o8y5w]http://youtu.be/ySJ1Z5o8y5w[/video]


Και ειμαι συμφωνος με τους προλαλησαντες , καλα του εκαναν .


Για οσους δεν εχουν φατσοβιβλιο το βιντεο ειναι :

[video=youtube_share;zKUUs0wgWkE]http://youtu.be/zKUUs0wgWkE[/video]
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ ένα δεν κατάλαβα γιατί ο ένας γπ ήταν λυτός. Κατά τα άλλα μιλάμε προφανώς για μία πάμφτωχη πόλη που το να έχεις σκύλους θα θεωρειται προφανώς εκκεντρικό, και το συμβάν ίσως να ήταν αναμενόμενο, και από τις δύο πλευρές.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
• Κακώς που έχει τον 1 από τους 2 σκύλους λυτούς!

• Θα καλούσα αστυνομία εφόσον δεχόμουν παρενόχληση!

• Ο σκύλος μου θα επέτρεπα να αναλάβει μόνο εάν και εφόσον δεν μπορούσα να διευθετήσω εγώ την κατάσταση ή αν έφτανε ο "κακός" πολύ κοντά και πάνω από τα όρια που έχει ορίσει ο σκύλος μου ως συναγερμό, οπότε και αφήνω πάντα να πάρει πρωτοβουλία μόνος του!

• Απαράδεκτο θεωρώ το γεγονός ότι ενώ μπορείς να αποφύγεις τον καβγά με άλλο τρόπο να αφήνεις τον σκύλο σου να καθαρίσει για σένα!

Το βίντεο το έχω δει και εγώ τις τελευταίες μέρες και πραγματικά απορώ τι κουβαλάει ο ιδιοκτήτης μέσα στο κεφάλι του.
Και απορώ επίσης τι κουβαλάει και ο άλλος μέσα στο κεφάλι του πετώντας τούβλα στον θεό και με δύναμη κιόλας.Πιο 'κει υπάρχει και άλλος κόσμος που μπορούσε να χτυπήσε από αυτά που εκτόξευε. Επίσης δεν είχε μέσα στον πουρέ που έχει για μυαλό ότι υπάρχει η πιθανότητα μια στο εκατομμύριο να αφήσει ο άλλος τα σκυλιά του?

Λυπάμαι αλλά αυτή δεν είναι αντιμετώπιση υπεύθυνου και κυρίως ψύχραιμου ιδιοκτήτη.
Μπορεί να ήταν ευάλωτος, επειδή από ότι φαίνεται δεν τον "σήκωνε" η γειτονιά, αλλά είχε την επιλογή να φύγει.

Τα σκυλιά πάντως αν ξεχωρίσουμε τις στιγμές, μια χαρά έκαναν την δουλειά τους. Και τα 2 έτοιμα να κρατσανήσουν...μορφολογικά φαίνονται πάντως...:xD:
 


mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Κυριε Στελιο , εγω παρατηροντας το βιντεο βλεπω ακομα και το ελευθερο σκυλι να ακολουθει τον ιδιοκτητη του εν μεσω ρυπων χωρις να απανταει στις προκλησεις . Τα ορια που εσεις θα ειχατε ορισει , δεν θα ηταν αν τελικα αυτες οι μετρες εβρισκαν τον στοχο τους ; Την ωρα της επιθεσης (απο τους σκυλους) οι δραστες τον ριψεων ειναι δυο, ο σκυλος εχει φερμαρει αυτον που βρισκεται πιο πισω και αλαζει στοχο οταν ο ημιγυμνος κυριουλης ειναι ετοιμος για την επομενη ριψη. Αυτο δεν λεει απο μονο του οτι καποια ορια ξεπεραστηκαν και ο σκυλος "πρεπει" να υπερασπιστει τον εαυτο του; Ολα αυτα βεβαια χωρις να ξερουμε τι μπορει να εχει προηγηθει μιας και το τοπιο μοιαζει βομβαρδισμενο και το πληθος ειναι μεγαλο για να ειναι αυτη η αρχη του συμβαντος .
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Kαλά να πάθει ο μ@λ@κ@ς! Συμφωνώ και εγώ με τον mpampis-kallia. Θεωρώ πως όσο εκπαιδευμένος και αν είναι ο σκύλος, αν καταλάβει οτι διατρέχει κίνδυνο αυτός ή το αφεντικό του, το ένστικτο προσυασίας του θα τον παρακινήσει στο να επιτεθεί για να προστατέψει! Στην αρχή δεν έδινε σημασία γιατί προφανώς αυτός που έριχνε τα μπουκάλια, δεν είχε ξεπεράσει τα όρια, κατα τον σκύλο πάντα, μετά όμως είδαμε οτι του επιτέθικε, προφανώς γιατί ξεπέρασε αυτά τα όρια.
 


Robin

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2013
217
2
Δυτική Μακεδονία
Ο τύπος που πετούσε τα πράγμα πήγαινε γυρεύοντας.

Τώρα το ίντερνετ δεν λεει πάντα την αλήθεια. Μπόρει 1 λεπτό πιο πρίν ο λυτός σκύλος να επιτέθηκε σε κάποιον. Μόνο σενάρια μπορούμε να κάνουμε. Αλλα από αυτο που είδα μόνο, μπορώ να πώ καλά να πάθει
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ο σκύλος απαντάει στις παρακλήσεις του ιδιοκτήτη όχι στις ρυπές.

Δεν ενδιαφέρει κανέναν αν υπακούει ο σκύλος!Την σωματοφυλακή δεν θα την δείξεις για ψύλλου πήδημα, ούτε επειδή ο σκύλος σου είναι σούζα και χτυπάει προσοχές από την εκπαίδευση έχει και το δικαίωμα να κυκλοφορεί ελεύθερος.
Ο σκύλος δεν είναι παιχνιδάκι και δεν είναι πανάκεια.

Κοινώς Μπάμπη flight mode εάν έχεις την επιλογή και όχι fight mode!Ότι μπορείς να αποφύγεις, το αποφεύγεις!

Εγώ είδα έναν ιδιοκτήτη να μπορεί να φύγει και να έχει αυτήν την επιλογή. Αντίθετα ξαναεπιστρέφει για να ανταποδώσει. Δεν είδα ιδιοκτήτη που είναι εν βρασμώ υπό το καθεστώς πίεσης, στριμωγμένος κτλ, ούτε φαίνεται σαν να μην έχει τι άλλο να κάνει, που να πάει και έτσι να αφήσει τα σκυλιά του.

Αν ήταν έτσι όλοι θα τα αφήναμε στο μέτρο που έχουμε ορίσει ο καθένας να καθάριζαν τα σκυλιά.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Ο σκύλος απαντάει στις παρακλήσεις του ιδιοκτήτη όχι στις ρυπές.

Δεν ενδιαφέρει κανέναν αν υπακούει ο σκύλος!Την σωματοφυλακή δεν θα την δείξεις για ψύλλου πήδημα, ούτε επειδή ο σκύλος σου είναι σούζα και χτυπάει προσοχές από την εκπαίδευση έχει και το δικαίωμα να κυκλοφορεί ελεύθερος.
Ο σκύλος δεν είναι παιχνιδάκι και δεν είναι πανάκεια.

Κοινώς Μπάμπη flight mode εάν έχεις την επιλογή και όχι fight mode!Ότι μπορείς να αποφύγεις, το αποφεύγεις!

Εγώ είδα έναν ιδιοκτήτη να μπορεί να φύγει και να έχει αυτήν την επιλογή. Αντίθετα ξαναεπιστρέφει για να ανταποδώσει. Δεν είδα ιδιοκτήτη που είναι εν βρασμώ υπό το καθεστώς πίεσης, στριμωγμένος κτλ, ούτε φαίνεται σαν να μην έχει τι άλλο να κάνει, που να πάει και έτσι να αφήσει τα σκυλιά του.

Αν ήταν έτσι όλοι θα τα αφήναμε στο μέτρο που έχουμε ορίσει ο καθένας να καθάριζαν τα σκυλιά.
Μα δεν είπαμε να αφήνει κανείς τα σκυλιάνα καθαρίζουν γι αυτόν αλλά ότι κάτω από πίεση (των σκυλιών) λειτουργούν ενστικτωδώς!
Το να περιμένεις από ένα σκύλο που έχει πολύ ανεπτυγμένο το ένστικτο της προστασίας, όπως ο γερμανικός ποιμενικός, ναμην προστατέψει αυτόν και τον ιδιοκτήτη του (άσχετα με τις προθέσεις του ίδι ουνα κάνει επίδειξη) είναι σαν να μου λες οτι αν αφήσω μια γάτα με ένα πουλί, δεν θα ορμήσει να το φάει.
Από ένστικτο και μόνο κίναγα ο,τι κινείται, έτσι και ο γερμανικός προστατεύει όταν χρειάζεται, από ένστικτο και παίρνει πρωτοβουλίες όσο εκπαιδευμένος και αν είναι.
Εδώ Λαμπραντόρ και αν βρεθεί σε δύσκολη κατάσταση είτε αυτό είτε ο ιδιοκτήτης, θαβοηθήσει με όποιον τρόπο μπορεί, έστω και ατσούμπαλο. Ο γερμανικός δεν θα επιτεθεί;
 
Last edited:


mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Εγώ είδα έναν ιδιοκτήτη να μπορεί να φύγει και να έχει αυτήν την επιλογή. Αντίθετα ξαναεπιστρέφει για να ανταποδώσει. Δεν είδα ιδιοκτήτη που είναι εν βρασμώ υπό το καθεστώς πίεσης, στριμωγμένος κτλ, ούτε φαίνεται σαν να μην έχει τι άλλο να κάνει, που να πάει και έτσι να αφήσει τα σκυλιά του.

Αν ήταν έτσι όλοι θα τα αφήναμε στο μέτρο που έχουμε ορίσει ο καθένας να καθάριζαν τα σκυλιά.

Εγω βλεποντας το βιντεο αποκομησα την εντυπωση οτι ο ιδιοκτητης φευγει ακολουθουμενος απο τα σκυλια του. Επισης , σχηματισα την εντυπωση οτι η επιστροφη του λυτου σκυλου γινετε πρωτη και ο ιδιοκτητης επιστρεφει με σκοπο να χωρι τον σκυλο του απο τον θυτη . Για το flight θα συμφωνησω 100% μαζι σας μιας και για εμενα θα αποτελουσε , οχι επιλογη (στις επιλογες παντα μπορεις να διαλεξεις και κατι αλλο) αλλα μονοδρομο . Αν ομως οντως (υποθετικα παντα) κατα την φυγη μου καποιο αντικειμενο εβρισκε στοχο κανοντας τον σκυλο μου να κλειδωσει τοτε οχι , δεν τα εριχνα ουτε σε εμενα και φυσικα ουτε στο σκυλο μου . Δεν το παω με σκοπο την αντιπαραθεση , απλα με ενδιαφερει η γνωμη ενος εμπειρου χειριστη οπως εσεις και για ποιον ακριβως λογο φταιει ο χειριστης , στην συγκεκριμενη περιπτωση. (πραγμα που δεν καλυψατε με το προηγουμενο σας ποστ τουλάχιστον στο δικο μου φτωχο μυαλο)
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγω βλεποντας το βιντεο αποκομησα την εντυπωση οτι ο ιδιοκτητης φευγει ακολουθουμενος απο τα σκυλια του. Επισης , σχηματισα την εντυπωση οτι η επιστροφη του λυτου σκυλου γινετε πρωτη και ο ιδιοκτητης επιστρεφει με σκοπο να χωρι τον σκυλο του απο τον θυτη .
Ακριβώς το ίδιο κατάλαβα κι εγώ και απορώ που λέτε ότι ο ιδιοκτήτης γυρνάει για εκδίκηση. Εγώ κατάλαβα ότι γυρνάει για να μαζέψει τον λυτό σκύλο που έχει επιτεθεί.
 


Nefelaki

Banned
Banned
1 Μαρτίου 2013
488
0
Ακριβώς το ίδιο κατάλαβα κι εγώ και απορώ που λέτε ότι ο ιδιοκτήτης γυρνάει για εκδίκηση. Εγώ κατάλαβα ότι γυρνάει για να μαζέψει τον λυτό σκύλο που έχει επιτεθεί.
Kαι εγώ. Απ οτι είδα γυρναει πίσω μόνο οταν καταλαβαίνει πως ο σκύλος δεν τον ακολουθεί και ακούσει τις φωνές απο το πλήθος και αντιλαμβάνεται πως ο σκύλος έχει πιάσει τον αλλο.
 


ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Κι εγω βλεπω οτι γυρναει ο σκυλος και ο ιδιοκτητης πηγε να τον μαζεψει. Το μονο λαθος του ιδιοκτητη ηταν οτι τον ειχε ελευθερο. Απλα ο αλλος ξεπερασε τα ορια του σκυλου πετωντας τουβλα. Ομως επειδη στην αρχη του βιντεο τιναζεται ο λυτος σκυλος ισως ειχε γινει βλακεια απο πριν και γι αυτο μετα ο αλλος πεταγε τουβλα.
 
Last edited:


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εγώ λυπήθηκα την φουκαριάρα την μάνα με την μπούργκα (να είναι Ελληνίδα άραγε:cool:), που έτρεχε ξοπίσω από τον κανακάρη της για να τον μαζέψει..... τον αχαΐρευτο:cuniaoo:
 
  • Like
Reactions: d-friend


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Εγώ λυπήθηκα την φουκαριάρα την μάνα με την μπούργκα (να είναι Ελληνίδα άραγε:cool:), που έτρεχε ξοπίσω από τον κανακάρη της για να τον μαζέψει..... τον αχαΐρευτο:cuniaoo:
χαχαχαααα τι πρόσεξες βρε θηρίο;;;
 
  • Like
Reactions: d-friend




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Εγώ λυπήθηκα την φουκαριάρα την μάνα με την μπούργκα (να είναι Ελληνίδα άραγε:cool:), που έτρεχε ξοπίσω από τον κανακάρη της για να τον μαζέψει..... τον αχαΐρευτο:cuniaoo:
Χαχαχα κι εγω την προσεξα :p
 
  • Like
Reactions: d-friend