Ανησυχία για δυσπλασία


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Εγώ τον ρώτησα αν χρειάζεται να του δώσουμε και κάτι άλλο και μου είπε οτι η τροφή αυτή κάνει πολύ καλή δουλειά σε κόκαλα, τρίχωμα και πεπτικό σύστημα. Τα χάπια τα θεωρεί απαραίτητα γιατί τα κόκαλα του σκύλου είχαν ταλαιπωρηθεί πολύ από την κακή διατροφή. Πέρα από αυτά δεν νομίζει οτι πρέπει να δώσουμε κάτι άλλο. Επίσης μου είπε να μην ανησυχώ τόσο πολύ για όλα αυτά(είμαι λίγο υπερβολική το ξέρω) και οτι δεν σημαίνει οτι επειδή έχει ραχίτιδα θα εμφανίσει δυσπλασία. Αν είναι στα γονίδια του να την πάθει θα την πάθει ακόμα και αν από την πρώτη μέρα τρεφόταν σωστά.

Σκέφτομαι να πάρω και μια δεύτερη γνώμη για να μου φύγει λίγο το άγχος. Με την πρώτη ευκαιρία θα τον πάω για εξέταση σε δεύτερο κτηνίατρο. Η αλήθεια είναι οτι αυτόν τον εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο στην πόλη μου, αλλά ποτέ δεν βλάπτει μια δεύτερη άποψη.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το anima strath είναι καταπληκτικό. Συμπληρώματα εκτός τροφής δεν κάνουν κακό, εφόσον είναι τα σωστά πάντα. Ανάλογα βέβαια και τη φυλή. Τα ΓΠ είναι τρομερά ευάισθητα σε δυσπλασίες, δυστυχώς έτσι τα έχουν καταντήσει τα τελεύταία χρόνια. 3 μηνών δεν θα δεις κάτι, αλλά μπορείς όταν είναι 6,7 να κάνεις τη πρώτη εξέταση για να δεις τις μοίρες. Όσο για τα θέματα διατροφής προσωπικά εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο έναν καλό και παλιό εκτροφέα παρά έναν κτηνίατρο. Ειδικά από ξένους εκτροφείς μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Το σκυλί είναι τώρα 4,5 μηνών. Ανησύχησα γιατί τα συμπτώματα της ραχίτιδας είναι παρόμοια με αυτά της δυσπλασίας.

Μόλις πάρω μια δεύτερη γνώμη θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Κυριάκο, εγώ μιλάω γενικώς. Οχι ειδικώς.
Να μάθεις στην ζωή σου, να αμφισβητείς τους πάντες και να αποκτάς δική σου άποψη.
Μην πίνεις νερό στο όνομα κανενός. Κυρίως όταν μιλάμε για την καλή υγεία του σκύλου σου.
αμφισβητω καποιον οταν γνωριζω εγω το σωστο και λεει το λαθος.αν ομως δεν γνωριζω τιποτα φροντιζω να ενημερωνομαι και να ακολουθω τις συμβουλες αυτου που γνωριζει αυτο που δεν ξερω εγω.επομενως απο την στιγμη που δεν ξερω πως να μεγαλωσω ενα γ.π ακολουθω παντα μα παντα πιστα τις συμβουλες του εκτροφεα ειτε ειναι σε θεματα συμπεριφορας ειτε σε διατροφης.τελος οι κτηνιατροι γνωριζουν γενικα για την καθε φυλη και οχι ειδικα.οποτε το καλυτερο ειναι για την φυλη να μιλησει με καποιον εκτροφεα κιολας και να ρωτησει μερικα πραγματα πανω στο προβληματα της.
 


cosmo

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2010
102
0
αμφισβητω καποιον οταν γνωριζω εγω το σωστο και λεει το λαθος.αν ομως δεν γνωριζω τιποτα φροντιζω να ενημερωνομαι και να ακολουθω τις συμβουλες αυτου που γνωριζει αυτο που δεν ξερω εγω.επομενως απο την στιγμη που δεν ξερω πως να μεγαλωσω ενα γ.π ακολουθω παντα μα παντα πιστα τις συμβουλες του εκτροφεα ειτε ειναι σε θεματα συμπεριφορας ειτε σε διατροφης.τελος οι κτηνιατροι γνωριζουν γενικα για την καθε φυλη και οχι ειδικα.οποτε το καλυτερο ειναι για την φυλη να μιλησει με καποιον εκτροφεα κιολας και να ρωτησει μερικα πραγματα πανω στο προβληματα της.
επειδη εχω δοκιμασει και τα δυο ειναι φοβερα.το gag το εδωσα για σοβαρο προβλημα στον αγκωνα και πραγματικα εκανε φοβερη δουλεια.το animal ειναι και αθτο καλο δινει ενεργεια τριχα φοβερη ορεξη.το λεω γιατι τα δοκιμασα για αρκετο καιρο και αξιζουν και τα δυο.βεβαια η γνωμη του γιατρου μετρα αλλα μην νομιζεται οτι και αυτοι ξερουν ολα οσα κυκλοφορουν
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Εμ (και) για αυτό ήθελα σκύλο από εκτροφείο. Τώρα θα είχα κάποιον που εμπιστεύομαι να μου πει μερικά πράγματα για την κατάσταση του σκύλου εκτός του κτηνίατρου!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
τωρα οτι εγινε εγινε.παντως δεν νομιζω οτι αν παρεις τηλ σε ενα εκτροφειο και ρωτησεις 2 πραγματα να μην σου απαντησουν.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
τωρα οτι εγινε εγινε.παντως δεν νομιζω οτι αν παρεις τηλ σε ενα εκτροφειο και ρωτησεις 2 πραγματα να μην σου απαντησουν.

Ευχαριστώ Κυριάκο. Θα δοκιμάσω.
 




Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Anesidora πως το κατάλαβες ότι έχει ραχίτιδα? Τι συμπτώματα έχει?
Δεν το κατάλαβα εγώ, ο κτηνίατρος μου το είπε. Αυτά που παρατήρησα ήταν οτι όλα τα πόδια του ήταν στραβά, το περπάτημα του ήταν περίεργο και γινόταν με δυσκολία. Επίσης κατά το περπάτημα το εμβαδό της πατούσας που ακουμπούσε το πάτωμα ήταν μεγαλύτερο από το συνηθισμένο( ελπίζω να έγινα κατανοητή...) Το τρίχωμα και το δέρμα του ήταν χάλια. Τρελή ξηροδερμία με πάρα πολλές άσπρες φολίδες και σημάδια από μικρές πληγές.

Τον ένα μήνα που τον έχω και του δίνω αυτά που είπε ο γιατρός έκλεισαν όλες οι πληγές και δεν έχει πια ξηροδερμία, αντιθέτως γυάλισε το τρίχωμα του. Βελτιώθηκε το περπάτημα του και τα πόδια του έστρωσαν λίγο.

Είναι τρομερή η βελτίωση που είδα σε σχέση με την πρώτη μέρα, αλλά ακόμα δεν είναι σε φυσιολογικό επίπεδο.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Kαι εγω με την σειρα μου εχω να σου πω :σιγουρα αποτελεσματα για την δυσλασια ισχυων θα μπορεις να παρεις απο την ηλικια των 12-18μηνων και πανω.Εκει εχει ολοκληρωθει ο σκελετος κατα ενα μεγαλο μερος του και θα εχεις πιο σαφη και σιγουρα συμπερασματα.Ενδειξη μπορεις ομως να παρεις και σε πιο μικρη ηλικια .Τ σημαντικο ειναι να κανεις την ακτινα σε κτηνιατρο ο οποιος να γνωριζεις τα θεματα της δυσπλασιας και να εχει καποια εμπειρια σε αυτα.

Τωρα για τα συμπληρωματα που σου ειπε ο εκτροφεας σου ,θα ελεγα πως μετα απο μια βασικη σκεψη του τι ειναι τι,τι βελτιωνει,ποιες οι παρενεργειες του,μπορεις να τον εμπιστευθεις.Εχουν ψαξει τα προβλημτα της φυλης τους πολυ περισσοτερο απο αρκετους κτηνιατρους.(Φθανει να μην σου πουλαει ο ιδιος τα σκευασματα.)
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Σήμερα τον πήγα και σε έναν ακόμη κτηνίατρο. Μου είπε οτι το περπάτημα του είναι φυσιολογικό για την ηλικία του και οτι πολλά Γ.Π. κουτάβια περπατάνε κάπως περίεργα και δεν πρέπει να ανησυχώ. Πρότεινε την ακτινογραφία να την βγάλουμε όταν γίνει ενάμιση χρονών και έχει ολοκληρωθεί η ανάπτυξη του για να έχουμε καλύτερη άποψη, εκτός και αν παρατηρήσω κάποια σημαντική αλλάγή από τον ένα χρόνο και μετά.

Βρήκε μια μικρή χαλαρότητα στο πίσω αριστερό γόνατο του και μου είπε να τον ξαναδεί σε ένα δίμηνο να δει πως πάει. Πιθανότατα είναι από την ραχίτιδα και δεν πρόλαβε να "δέσει" ακόμα. Η μέση του δεν είναι ίσια, αλλά έχει μια μικρή καμπούρα. Δεν μπορεί να πει με βεβαιότητα αν είναι πρόβλημα εκ γενετής ή οφείλεται και αυτό στην ραχίτιδα. Αν είναι το δεύτερο θα στρώσει μεγαλώνοντας με την θεραπεία, αν είναι το πρώτο θα μείνει έτσι χωρίς αυτό να του προκαλέσει κάποιο πρόβλημα υγείας. Εξέτασε τον χόνδρο του αυτιού που τον είχε δαγκώσει σκύλος και είπε οτι του έκανε ζημιά, να το αφήσουμε λίγο καιρό να δούμε αν θα το σηκώσει με τα συμπληρώματα χονδροιτίνης που πέρνει ήδη και αν δεν τα καταφέρει να το βοηθήσουμε με νάρθηκα. Επίσης η γνάθος έχει μια μικρή κλίση, αλλά είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια. Κατά τα άλλα τον βρήκε πολύ καλό στα κιλά και είπε να τον κρατήσω έτσι αδύνατο. Από την εμπειρία του κρίνει οτι το κουτάβι θα γίνει αρκετά μεγαλόσωμος σκύλος.

Εν κατακλείδι μου είπε αν τον έφερνες σήμερα και με ρώτούσες αν είναι οκ να το κρατήσεις, θα σου έλεγα: αν είναι να τον πάς σε εκθέσεις καλυτερα όχι, αν είναι για απλό κατοικίδιο δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην τον κρατήσεις.

Μου έφυγε ένα βαρός μετά την εξέταση... δεν φαντάζεστε! Θα επικοινωνήσω και με έναν εκτροφέα να δω αν έχει να μου προτείνει κάτι ακόμα.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Κλιση η γναθος ?τι εννοεις?
Ο κτηνιατρος εχει γνωσεις μορφολογιας?Πως σου ειπε αν κανει ο σκυλος σου για πετ η για εκθεσεις?
Μια κλιση στην ραχη(ελαφρια0 νομιζω πως ειναι αποδεκτη απο το προτυπο.
Τα παιδια του φορουμ που εχουν Γ>Π ισως σε καλυψουν περισσοτερο.

Ο εκτροφεας του σκυλου τι λεει?
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Κλιση η γναθος ?τι εννοεις?
Ο κτηνιατρος εχει γνωσεις μορφολογιας?Πως σου ειπε αν κανει ο σκυλος σου για πετ η για εκθεσεις?
Μια κλιση στην ραχη(ελαφρια0 νομιζω πως ειναι αποδεκτη απο το προτυπο.
Τα παιδια του φορουμ που εχουν Γ>Π ισως σε καλυψουν περισσοτερο.

Ο εκτροφεας του σκυλου τι λεει?
Greedy, για την γνάθο εννοεί οτι τα δόντια δεν κλείνουν ακριβώς στο σημείο που πρέπει αλλά λίγο πιο πίσω απο το κανονικό. Για την μέση του αυτό μου είπε, οτι δεν είναι σε ευθεία γραμμή. θα βάλω κάποια στιγμή μια φωτογραφία να μου πειτε την γνώμη σας. Τον εξέτασε με πολύ προσοχή, μου είπε πολλά πράγματα σχετικά με την μορφολογία του σκύλου και για την ραχίτιδα.
Το σκυλί δεν είναι αγορασμένο από εκτροφείο, στο πρώτο ποστ μου μπορείς να διαβάσεις την ιστορία του.
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
greedy ο γ.π εχει κλιση στην λεκανη και οχι στην ραχη.επισης καλο ειναι να βρεις τωρα που ειναι μικρος εναν εκπαιδευτη που αν ειναι και εκτροφεας της φυλης ακομα καλυτερα.θα σε βοηθησει πολυ στο μεγαλωμα του σκυλου.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Ξερω ακριβως και τις μοιρες που πρεπει να εχει η κλιση της λεκανης.

Απλα ενας απειρος ιδιοκτητης μπερδευει αυτα τα δυο διαφορετικα πραγματα και του απλουστευσα την εικονα.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Δηλαδή τελικά και οι δύο γιατροί, διέγνωσαν ραχίτιδα;
Mareco, γενικά συμφωνούνε και οι δύο, απλά ο πρώτος δεν μου είχε αναφέρει τίποτα για την γνάθο ή το γόνατο. Επίσης ο πρώτος μου είχε πει οτι το κουτάβι του φαίνεται κατά έναν μήνα μεγαλύτερο, αλλά ο δεύτερος είναι βέβαιος οτι η ηλικία του είναι αυτή που αναγράφεται στα χαρτιά του.

greedy ο γ.π εχει κλιση στην λεκανη και οχι στην ραχη.επισης καλο ειναι να βρεις τωρα που ειναι μικρος εναν εκπαιδευτη που αν ειναι και εκτροφεας της φυλης ακομα καλυτερα.θα σε βοηθησει πολυ στο μεγαλωμα του σκυλου.
Κυριάκο στην πόλη μου έχει μόνο έναν εκπαιδευτή. Είδα δύο σκυλιά που έχει εκπαιδεύσει και δεν μου άρεσαν κάποια πράγματα. Έχω ξεκινήσει ήδη να τον εκπαιδεύω στις βασικές εντολές και ανταποκρίνεται αρκετά καλά. Για την φοβία που έχει με τους άλλους σκύλους μίλησα με κάποιον και με συμβούλεψε πώς να το χειριστούμε. Με έναν εκτροφέα θα μιλήσω σίγουρα για να μου λύσει κάποιες απορίες που έχω.

Ξερω ακριβως και τις μοιρες που πρεπει να εχει η κλιση της λεκανης.

Απλα ενας απειρος ιδιοκτητης μπερδευει αυτα τα δυο διαφορετικα πραγματα και του απλουστευσα την εικονα.
Greedy, το μεσημέρι θα τον βγάλω μία πλάγια φωτογραφία να σου δείξω σε ποιο σημείο αναφέρεται ο κτηνίατρος να μου πεις την γνώμη σου. Λείπαμε στο χωριό το διήμερο και δεν είχα πρόσβαση στο internet.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Σε ποια πολη μενεις?εγω σου προτεινα να μιλησεις με εκτροφεα και αν σου κανει να συνεργαστειτε και να τον εκπαιδευσει κιολας.Οι περισσοτεροι εκτροφεις γ.π στην ελλαδα ειναι και εκπαιδευτες της φυλης.Την φοβια με τους αλλους σκυλους θα την λυσεις μονο με κοινωνικοποιηση φερνοντας τον σκυλο σου σε επαφη με ισορροπημενα σκυλια.
 


Anesidora

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2012
504
5
Σε ποια πολη μενεις?εγω σου προτεινα να μιλησεις με εκτροφεα και αν σου κανει να συνεργαστειτε και να τον εκπαιδευσει κιολας.Οι περισσοτεροι εκτροφεις γ.π στην ελλαδα ειναι και εκπαιδευτες της φυλης.Την φοβια με τους αλλους σκυλους θα την λυσεις μονο με κοινωνικοποιηση φερνοντας τον σκυλο σου σε επαφη με ισορροπημενα σκυλια.
Αυτό κάνω για την φοβία του, αλλά σιγά σιγά χωρίς να τον πιέζω. Τον πρώτο καιρό είχε κατουρηθεί από τον φόβο του δύο φορές. Είδαμε μεγάλη βελτίωση, πλέον πλησιάζουμε σκυλιά με περισσότερη αυτοπεποίθηση και σε λιγότερο από μισό λεπτό κουνάει την ουρά του.
Έχουμε ξεκινήσει ήδη τα βασικά και τα πάει αρκετά καλά. Φυσικά και θα απευθυνθώ σε εκπαιδευτή αν παρουσιάσει κάποια συμπεριφορά που αδυνατώ να διορθώσω ή αν δω οτι δεν καταφέρνω να του επιβληθώ. Μέχρι τότε όμως προτιμώ να τον εκπαιδεύσω προσωπικά. Νομίζω οτι η διαδικασία της εκπαίδευσης θα μας "δέσει" ακόμα περισσότερο.