Ανθοϊάματα και κατοικίδια


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Δε ήξερα σε ποια κατηγορία να το ανοίξω το θέμα, αλλά μιας και αφορά στη συμπεριφορά των κατοικίδιων, είπα να το ανοίξω εδώ.

Χθες γνώρισα μία κοπέλα που μου μίλησε για τα ανθοϊάματα, τα οποία χρησιμοποιούν σε κατοικίδια με φοβίες, ζήλια, υπερπροστατευτικότητα, ανυπομονησία, υπερκινητικότητα, κτητικότητα, μετατραυματικό στρες, μετά από αναφορά μου οτι η Νεφέλη είναι κροτοφοβική.

Είπα να το ψάξω λιγάκι και βρήκα αυτό το άρθρο.
http://face2face.gr/βοηθήστε-τα-κατοικίδιά-σας-με-ανθοϊάμ/


Έχει δοκιμάσει κανείς σας στο κατοικίδιό του;
Ξέρετε αν θα μπορούσε να έχει αποτέλεσμα;;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Εγω δοκιμασα να πω την αληθεια πανω στην απελπισια μου καποια φαση. Ειχα παρει το ειδικο για σκυλια υπερκινητικα γαυγιστερα αεικινητα...
Φυσικα παρεμεινε το ιδιο υπερκινητικο γαυγιστερο και αεικινητο.
Σκεφτηκα τι μ@λ@κιες κανω στο αγορι μου και τα πεταξα.
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
χμμμμ.... εγώ από όσα διάβασα, γνωρίζω το rescue remedy το οποίο χρησιμοποιούσαμε σε παιδάκια που πρόσεχα για εκζέματα που έβγαζαν.
Φυτικό και όχι χημικό, μιας και οι γονείς ήταν κατά των φαρμάκων (Σχετικά).
Έκανε καλούτσικη δουλειά, αλλά τα εκζέματα είναι διαόλια, οπότε δεν ήταν 100% αποτελεσματικό.
Δε ξέρω... Θα το κοιτάξω όταν θα είμαι καλύτερα οικονομικά, έτσι για το γαμώτο, αν δω αν όντως κάνει κάτι
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
χμμμμ.... εγώ από όσα διάβασα, γνωρίζω το rescue remedy το οποίο χρησιμοποιούσαμε σε παιδάκια που πρόσεχα για εκζέματα που έβγαζαν.
Φυτικό και όχι χημικό, μιας και οι γονείς ήταν κατά των φαρμάκων (Σχετικά).
Έκανε καλούτσικη δουλειά, αλλά τα εκζέματα είναι διαόλια, οπότε δεν ήταν 100% αποτελεσματικό.
Δε ξέρω... Θα το κοιτάξω όταν θα είμαι καλύτερα οικονομικά, έτσι για το γαμώτο, αν δω αν όντως κάνει κάτι
Τα ανθρωπινα εχουν και μια αμυδρη ποσοτητα αλκοολ και γι αυτο προτιμησα τα ειδικα σχεδιασμενα για σκυλια.
Επειδη ειχαμε μια σκυλιτσα στο πατρικο μου παρα πολυ κροτοφοβικη, η οποια τραυματιζοταν απο το φοβο δοκιμασαμε ανθοιματα και 2-3 μαρκες φυτικα ηπια χαλαρωτικα χαπια . Δεν εκαναν το παραμικρο. Το μονο που τη κρατουσε σε μια σχετικη ηρεμια ηταν , μετα απο συμβουλη γιατρου φυσικα, το κλασσικο calmivet. Και αυτο το χρησιμοποιουσαμε μονο Πασχα που η κατασταση με τα βαρελοτα ηταν τραγικη, δε της διναμε για ψυλλου πηδημα.
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Η κοπέλα με την οποία μίλησα μου είπε οτι θα πρέπει να γίνεται καθημερινά η χρήση και όχι όταν θα υπάρχει κρίση.. Μόνο τότε θα υπάρξουν αποτελέσματα.
Πραγματικά με ιντρίγκαρε η σκέψη οτι η Νεφέλη (ίσως, κάπου, κάποτε) θα ακούει δυνατούς θορύβους και θα είναι κουλ...
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Τι να σου πω, νομιζω περιμενεις πολλα απο ματζουνια. Μη ξεχνας τα σκυλια δεν ανθυποβαλονται κατι το οποιο συνηθως βοηθα στη λειτουργια στους ανθρωπους.
Ισως μαζι με μπολικη δουλεια, δηλαδη θα ελεγα να ξεκινησεις θορυβους μεσω υπολογιστη αρχικα πιο ηπιους κ.τ.λ με κροτους καταιγιδες σε συχνη βαση. Αν ψαξεις υπαρχουν και βιντεακια φτιαγμενα για σκυλια στο γιουτιουμπι. Εγω νομιζω αυτο θα προσπαθουσα κυριως να δουλεψω.
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Μέσα στο σπίτι όπου νιώθει ασφάλεια, αν ακούσει τους ήχους από υπολογιστή, δε κάνει τίποτα.
Το είχαμε δοκιμάσει με τον ήχο στη διαπασών και κοιμόταν. Ξέρει πότε ακούγεται live και πότε όχι.
Τα είχα δοκιμάσει όλα όσα είχα βρει στο youtube. Δε την άγγιζαν. Πήγαινε στο ηχείο και κουνούσε το κεφάλι αριστερά δεξιά και μετά την έπεφτε πάλι για ύπνο..
 




Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Καλά δε πιστεύω σε θαύματα...
Είμαι σχεδόν σίγουρη οτι για πάντα η μικρή θα μου βγάζει το χέρι όταν πανικοβάλλεται και θα τρώμε 2 ώρες στα πατώματα τρέμοντας κάθε Ανάσταση και πρωτοχρονιά.
Αλλά αυτή η ριμάδα η ελπίδα το παλεύει...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η εν γένει φοβία ως πρόβλημα χαρακτηροδομής είναι ισχυρότερο από όλες τις επίκτητες εφαρμογές καταπολέμησης!

Αυτό που χρειάζεται είναι αποδοχή και λήψη μέτρων τα οποία και απ'ότι διαβάζω εφαρμόζεις!

Μην πετάς τα λεφτά σου γιατί και να καταπραϋνεις τις φοβίες δεν θα υπάρξει ποτέ απόλυτο αποτέλεσμα!
 
  • Like
Reactions: Lavernne


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Το rescue remedy το χρησιμοποιεί μια φίλη στον κροτοφοβικό σκύλο της με αρκετή επιτυχία απ' ό,τι λέει - ταράζεται μεν, αλλά δεν παθαίνει αμόκ με τα βεγγαλικά. Στον δικό μου σκύλο πάλι είχε μηδέν αποτέλεσμα :cry:
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Άρα έχει να κάνει και με τον οργανισμό του κάθε σκυλιού...
Πραγματικά θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή, ούτως ή άλλως την έχω αποδεχτεί τη μοίρα μας.. Αν πιάσει θα είναι λίγο πιο ήρεμη, αν όχι, τι είχαμε, τι χάσαμε ..
 


HAHA

Well-Known Member
14 Μαϊου 2016
142
397
55
Τα εχω δοκιμάσει εγώ! είδα μεγάλη διαφορά στον σκύλο ο οποίος είχε διάσπαση προσοχής, άγχος αποχωρισμού και κροτοφοβικός. Ειχαμε πάρει μια μίξη ανθοϊαμάτων και σε εμάς τουλάχιστον έκαναν θαύματα. Τωρα όταν είναι να βρέξει του βάζω στο νερό Rescue Remedy και ηρεμεί λίγο νωρίτερα απ'ότι πριν.
 
  • Like
Reactions: Lavernne