Ανοίγει ο δρόμος για σκυλίσιο κρέας στα ελληνικά σούπερ μάρκετ;


Status
Κλειδωμένο θέμα

ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Έτυχε να διαβάσω αυτή την είδηση. Δέν ξέρω κατά πόσο ισχύουν τα παρακάτω.
Εσείς τί λέτε θα συμβεί; Πρέπει να υπάρχει αυτή η επιλογή, ή όχι;

8546.jpg

Η επιμονή Κινεζικών εταιρειών για την εισαγωγή σκυλίσιου κρέατος στα ευρωπαϊκά σούπερ μάρκετς φαίνεται να πιάνει τόπο και διόλου απίθανο στο αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα κάτι που χαρακτηρίζεται ως φρίκη να αποτελεί καθημερινότητα και στη χώρα μας.

Οι Κινέζοι λοιπόν δεδομένου ότι και οι ίδιοι αλλά και πολλοί άλλοι ασιατικοί λαοί αρέσκονται να γεύονται κρέας σκύλου έχουν προχωρήσει σε σαφή αιτήματα προς την Ευρωπαϊκή Ένωση για να επιτραπεί η εισαγωγή και εμπορία σκυλίσιου κρέατος και στις χώρες – μέλη της.

Μάλιστα ήδη κυκλοφορεί η είδηση ότι από φέτος το κρέας σκύλου θεωρείται βρώσιμο και εμπορεύσιμο είδος ύστερα από σχετική αίτηση της εταιρείας «Xinshipu Ltd» η οποία δραστηριοποιείται στον συγκεκριμένο χώρο.

Μοιάζει λοιπόν περισσότερο από σίγουρο ότι στο άμεσο μέλλον θα δοθεί το πράσινο φως για την εισαγωγή κατεψυγμένων κρεάτων από εκτροφή σκύλων στην ελεύθερη αγορά σε όλα τα ευρωπαϊκά σούπερ μάρκετ και άρα και στα Ελληνικά!

Σημειώνεται ότι οι επιθεωρητές που έχουν δεχθεί την αίτηση της «Xinshipu Ltd», δήλωσαν ότι «δεν είναι παράνομη η πώληση εφόσον τα προϊόντα υπόκεινται σε τακτικούς υγειονομικούς ελέγχους και θα έχουν τακτική πιστοποίηση».

Ο πιο σημαντικός όμως σύμμαχος των ασιατικών επιχειρήσεων αυτού του είδους είναι η ίδια η Κινεζική κυβέρνηση η οποία για χρόνια τώρα δέχεται την εισαγωγή στην Κίνα ορισμένων ειδών κρέατος όπως το κουνέλι και το άλογο που στη χώρα θεωρούνται ιερά.

Θέτει λοιπόν ζήτημα αμοιβαιότητας για τη διακίνηση κρέατος σκύλου και στην Ευρώπη!

ΠΗΓΗ: expresstime.gr
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πόσες φορές ακόμα θα αναπαραχθεί αυτό το πράγμα;
Όχι τίποτα αλλο, αλλά είναι και αντιαισθητική/ανατριχιαστική για την "κουλτούρα" του δυτικού κόσμου αυτή η φωτογραφία...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Το είχα ακούσει και εγώ παλιότερα...πέρυσι νομίζω...δεν ξέρω εάν θα γίνει είναι πράγματι σχεδόν κανίβαλισμος για το δυτικό πολιτισμό...από την άλλη...Μια χαρά τσακίζουμε το βοδινό οι δυτικοί και γίνονται εισαγωγές και στην Ινδία και ας έχουν εκεί την αγελάδα ως ιερό ζώο...φρίκη πρέπει να είναι και για εκείνους...
Δεν έχω αντικείμενικα σωστή άποψη για το εάν θα έπρεπε ή όχι λοιπόν λόγω της κουλτούρας μου,ξέρω όμως ότι το κρέας από όπου και αν προέρχεται πριν γίνει κρέας ήταν ζωντανό oν...και η ευζωία του πρέπει να είναι πρώτο μέλημα όσο διαρκεί η ζωή του,σε όποιο είδος και αν ανήκει...κάτι που δυτικοί και ανατολικοι ότι και αν τρώμε δεν το λαμβάνουμε πολύ υπόψιν...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Πρέπει να υπάρχει αυτή η επιλογή, ή όχι;
ΑΠΟΛΥΤΑ όχι!!!

Σεβόμαστε ιδιαίτερα και τιμούμε τα εθνικά ήθη και έθιμα, όπως και τις διατροφικές (και άλλες) επιλογές των φίλων Κινέζων (καθώς και οποιουδήποτε άλλου κερατά!)... στη ΧΩΡΑ ΤΟΥΣ... και στον πολιτισμό τους...

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ τον αντίστοιχο σεβασμό στη ΧΩΡΑ ΜΑΣ... και στον (όποιος και αν είναι αυτός) δικό μας πολιτισμό...

Υ.Γ. Και για να κάνω το μήνυμά μου ακόμα πιο "ξεκάθαρο": Αρνούμαι να κάνω κλειτοριδεκτομή στις κόρες μου (που είναι 30 χρονών)... και θα πολεμήσω για να απαγορεύεται να κάνουν οι έχοντες "θρησκευτικό ενδιαφέρον" το ίδιο στις δικές τους κόρες... όσο βρίσκονται στη ΧΩΡΑ ΜΑΣ...
 
Last edited:


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Πόσες φορές ακόμα θα αναπαραχθεί αυτό το πράγμα;
Όχι τίποτα αλλο, αλλά είναι και αντιαισθητική/ανατριχιαστική για την "κουλτούρα" του δυτικού κόσμου αυτή η φωτογραφία...

Δυτικού κόσμου ... ???
 


ELGRECOR

Active Member
15 Νοεμβρίου 2015
30
25
47
Το είχα ακούσει και εγώ παλιότερα...πέρυσι νομίζω...δεν ξέρω εάν θα γίνει είναι πράγματι σχεδόν κανίβαλισμος για το δυτικό πολιτισμό...από την άλλη...Μια χαρά τσακίζουμε το βοδινό οι δυτικοί και γίνονται εισαγωγές και στην Ινδία και ας έχουν εκεί την αγελάδα ως ιερό ζώο...φρίκη πρέπει να είναι και για εκείνους...
Δεν έχω αντικείμενικα σωστή άποψη για το εάν θα έπρεπε ή όχι λοιπόν λόγω της κουλτούρας μου,ξέρω όμως ότι το κρέας από όπου και αν προέρχεται πριν γίνει κρέας ήταν ζωντανό oν...και η ευζωία του πρέπει να είναι πρώτο μέλημα όσο διαρκεί η ζωή του,σε όποιο είδος και αν ανήκει...κάτι που δυτικοί και ανατολικοι ότι και αν τρώμε δεν το λαμβάνουμε πολύ υπόψιν...

κανιβαλισμός είναι ,ο σκύλος ήταν μια ζωή διπλα στον άνθρωπο. κατά τα αλλα είσαι και στο dogforum.ντροπή σου !!!
 




Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
κανιβαλισμός είναι ,ο σκύλος ήταν μια ζωή διπλα στον άνθρωπο. κατά τα αλλα είσαι και στο dogforum.ντροπή σου !!!
Δεν το καταλαβα το υφος σου ?!?!?
Τινος είσαι συ κ σε ποιον κουνας το δαχτυλο πιστευεις?
Εαν θες να καταθέσεις την αποψη σου επι του θεματος εχει καλως, εαν θες να μπαινεις να γράφεις τετοιες ΦΙΦΕΣ θα σου προτεινα καλυτερα να μασας παρα να μιλας!
Κ ολα τα οικοσιτα (κοτες, κουνέλια, γουρουνια, αγελαδες κλπ κλπ) μια ζωη δίπλα στον άνθρωπο ειναι...γιαυτα ομως στα τετοια μας ετσι?
 




ELGRECOR

Active Member
15 Νοεμβρίου 2015
30
25
47
Εξήγησα ότι διαφωνώ κάθετα με το θέμα...αλλά αυτό είναι επειδή έχω γεννηθεί σε αυτή τη πλευρά του πλανήτη...θα ήθελα λίγα περισσότερα επιχειρήματα για να κοκκινισω από ντροπή....
συνήθως οι άνθρωποι κοκκινίζουν σύμφωνα με τον ηθικό, αξιακό τους κώδικα και τον πολιτισμό που κουβαλάνε.ο σκύλος σου είναι τυχερός,αν είχες γεννηθεί σε άλλη πλευρά του πλανήτη,θα τον είχες φάει.χρεοκοπημένη ανθρωπιά
 


ELGRECOR

Active Member
15 Νοεμβρίου 2015
30
25
47
Δεν το καταλαβα το υφος σου ?!?!?
Τινος είσαι συ κ σε ποιον κουνας το δαχτυλο πιστευεις?
Εαν θες να καταθέσεις την αποψη σου επι του θεματος εχει καλως, εαν θες να μπαινεις να γράφεις τετοιες ΦΙΦΕΣ θα σου προτεινα καλυτερα να μασας παρα να μιλας!
Κ ολα τα οικοσιτα (κοτες, κουνέλια, γουρουνια, αγελαδες κλπ κλπ) μια ζωη δίπλα στον άνθρωπο ειναι...γιαυτα ομως στα τετοια μας ετσι?
ραντεβού στα σκυλάδικα
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
αυτο καταλαβες απο το μηνυμα μου???? ξαναεξηγω λοιπον... οπως εσυ εγω και πολλοι αλλοι δεν νιωθουμε τυψεις οταν τρωμε την αγελαδα ετσι και οι κινεζοι δεν νιωθουν τυψεις οταν τρωνε σκυλο... οσο κατακρητεο και αν το νιωθω εγω αυτο, ετσι συμβαινει και απλά το αναγνωριζω σαν γεγονος...
παρακατω τωρα... η δικη μου φιλοζωια δεν αρχιζει και τελειωνει στο σκυλο...εκτεινεται σε ολα τα ειδη...θεωρω λοιπον πως η ποιοτητα ζωης των ζωων που τρωμε εμεις οι δυτικοι μεχρι τη σφαγη τους ειναι απαραδεκτη και απολυτα αηδιαστική... δες πως στοιβαζονται οι κοτες για να φας κοτοπουλακι, πως σφαζονται τα προβατα για να κανεις πασχα (οχι εσυ προσωπικα, γενικολογώ)... το να κρινεις λοιπον το ενα πραγμα και να κανεις τα στραβά ματια σε οτι ειναι διπλα σου μου κανει λιγο παρωπιδικό και υποκριτικό... εμενα....

εαν ολα τα παραπανω εξακολουθουν να προσβαλουν τις ηθικες σου αξιες σεβαστο... εγω κοιμαμαι ησυχη τα βραδια, σεβομενη ΟΛΑ τα πλασματα!!!
 
  • Like
Reactions: Orilis


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
αν είχες γεννηθεί σε άλλη πλευρά του πλανήτη
ποσο μεγαλη κουβεντα ειναι αυτη να ηξερες.... το που πεσαμε πανω στη γη οριζει την τυχη μας στα παντα...εαν ειχαμε γεννηθει σε αλλη μερια του πλανητη, φιλε μου, μπορει να μην ειχαμε ιντερνετ για να εκτονωνεσαι....μπορει να μην ειχαμε καν νερο να πιουμε...

οταν σου δειχνουν το δασος, ειναι κριμα να μενεις στο δαχτυλο...
 
  • Like
Reactions: Orilis


ELGRECOR

Active Member
15 Νοεμβρίου 2015
30
25
47
αυτο καταλαβες απο το μηνυμα μου???? ξαναεξηγω λοιπον... οπως εσυ εγω και πολλοι αλλοι δεν νιωθουμε τυψεις οταν τρωμε την αγελαδα ετσι και οι κινεζοι δεν νιωθουν τυψεις οταν τρωνε σκυλο... οσο κατακρητεο και αν το νιωθω εγω αυτο, ετσι συμβαινει και απλά το αναγνωριζω σαν γεγονος...
παρακατω τωρα... η δικη μου φιλοζωια δεν αρχιζει και τελειωνει στο σκυλο...εκτεινεται σε ολα τα ειδη...θεωρω λοιπον πως η ποιοτητα ζωης των ζωων που τρωμε εμεις οι δυτικοι μεχρι τη σφαγη τους ειναι απαραδεκτη και απολυτα αηδιαστική... δες πως στοιβαζονται οι κοτες για να φας κοτοπουλακι, πως σφαζονται τα προβατα για να κανεις πασχα (οχι εσυ προσωπικα, γενικολογώ)... το να κρινεις λοιπον το ενα πραγμα και να κανεις τα στραβά ματια σε οτι ειναι διπλα σου μου κανει λιγο παρωπιδικό και υποκριτικό... εμενα....

εαν ολα τα παραπανω εξακολουθουν να προσβαλουν τις ηθικες σου αξιες σεβαστο... εγω κοιμαμαι ησυχη τα βραδια, σεβομενη ΟΛΑ τα πλασματα!!!
το post μιλάει για κρέας σκύλου σε super market. καλή η ανάλυση σου,κατανοητή,αλλα εμείς δεν ζούμε στην κίνα. επίσης, ρολο και πορεία είχε ο σκύλος στην ιστορία του ανθρώπου από την κότα το κουνέλι κτλ.
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Δεν είπα ποτέ ότι συμφωνώ να πωλείται εδώ είπα απλά ότι η δική μου άποψη δεν είναι αντικείμενικη,λόγω της αγάπης μου στο σκύλο και του πολιτισμού μου....
Τα υπόλοιπα είδη του πλανήτη σε ευχαριστούν για την ευαίσθησια σου...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εργαλείο ηταν (κ ειναι) το σκυλί, διευκόλυνση...(ασχετα οτι εμεις τωρα τα καναμε του καναπε) κ αμα βρισκαν κ τα σκουρα οι ανθρωποι προκειμενου να επιζησουν μια χαρα καναν με τις πατατουλες κ τον σκυλο...οποτε τι μου τσαμπουνας?
Αυτα ειναι ψευτο διλημματα κ ηθικολογιες του κ@λου!
Το Πασχα δεν μας ενοχλει να σουβλιζουμε το αρνι με το ματι γαριδα να μας κοιταει κ να μαλωνουμε ποιος θα πρωτο φαει την πετσουλα αλλα στο σκυλι τσιναμε ολοι...
 
  • Like
Reactions: Orilis


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Άστη τη γενοκτονία αυτή!!!5άτομα οικογένεια παίρνουν ένα αρνί ολόκληρο το μισό πετιέται και δίνουν και στο σκύλο τους και τρέχουν μετά με εμετούς με αίματα και διάρροια...
 


ELGRECOR

Active Member
15 Νοεμβρίου 2015
30
25
47
Δεν είπα ποτέ ότι συμφωνώ να πωλείται εδώ είπα απλά ότι η δική μου άποψη δεν είναι αντικείμενικη,λόγω της αγάπης μου στο σκύλο και του πολιτισμού μου....
τα συλλυπητήρια μου.καλο σου βραδυ
 


Status
Κλειδωμένο θέμα