Αντιληακο για σκυλους


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Σήμερα παρατήρησα με το κουτάβι ότι όταν κάθεται στον ήλιο πάνω από μία ώρα φενεται να κοκκινίζει το δέρμα μέσα από το τρίχωμα υπάρχει κάποιο αντιληακο για σκύλους αποφεύγω να την πάω σε μέρη με ήλιο αλλα της αρέσει βγενει έξω και ξάπλωνει στο γκαζόν το άλλο θέμα είναι με τα μάτια της είναι ανοιχτόχρωμα και δεν ξέρω αν χρειάζεται κάποιο κολιριο για τον ήλιο αν ξέρει κάποιος να μου πει
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
αν πας στο Σκρουτζ και βαλεις αντιηλιακο για σκυλους θα σου βγαλει καποια προιοντα. γενικα καλο ειναι να επιλεξεις καποιο απο αυτα, που ειναι ειδικα για σκυλο. γιατι τα ανθρωπινα εχουν ουσιες που για το σκυλο ειναι τοξικες.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Το καλύτερο αντιηλιακό είναι 10:30 με 18:00 ο σκύλος να είναι μέσα ή τουλάχιστον σε σκιερό μέρος. (και δεν εννοώ σπιτάκι 1χ1 κάτω από τον ήλιο).
 
  • Like
Reactions: marytherion


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ο σκύλος μέσα είναι αλλά κάποιες φορές βγενει και καθετε έξω μόνος του δεν τον βγάζω εγώ και εννοείται ότι ζει μέσα στο σπίτι
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ότι και τα υπόλοιπα σκυλιά... με κοντό τρίχωμα... δεν έχουν έλλειψη χρωστικής.... τα δικά μου καλή τους ώρα εκεί που βρίσκονται.... λιαζονταν κατά βούληση εδώ και πολλά χρόνια χωρίς ιδιαίτερη περιποίηση
μια μικρή διαφορά ... το ροζ τους δερματάκι ξεκόνησε να παρουσιάζει μαύρες βούλες... η γιαγια φορτούνα κατέληξε να έχει μαυρο δέρμα... τόσο πυκνές και πολλές βούλες είχε στο δέρμα της...
ποτέ δεν κάηκαν ποτέ δεν χρειάστηκαν κάποια αλλοιφή
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ουτε η δική μου κάηκε απλά μου φενεται ότι κοκκινίζει λίγο όπως και να έχει καλύτερα να μείνει απλά μέσα
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εγω στη θαλασσα και καποιες αλλες φορες που χρειαζοταν, του εβαζα ενα ενα βρεφικο αντιλιακο παντως. Γενικα δε του εβαζα εαν απλα ειμασταν σπιτι και εμενε εξω 2-3 ωρες. Παντως εχω δει ασχημα εγκαυματα σε dogo. Η συγκεκριμενη σκυλα δεν εχει τοση χρωστικη οσο ο δικος μου ( ειναι ροζουλη ακομα και σημερα που ειναι 10 :love: ) και ηταν τοτε και οι δυο ολη μερα πισινα -ξαπλα στον ηλιο.. παιζει να εφταιγε και το χλωριο αλλα η σκυλα ειχε γινει πολυ χαλια και ξεφλουδιζε παντου.
 
  • Like
Reactions: GRDANE


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Αν χρειαστεί θα δοκιμάσω κάποιο βρεφικό απλά φοβάμαι μήπως έχει πρόβλημα με κάποια αλλεργία
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Αν χρειαστεί θα δοκιμάσω κάποιο βρεφικό απλά φοβάμαι μήπως έχει πρόβλημα με κάποια αλλεργία
Mήπως το κοκκίνισμα είναι από το γκαζόν και όχι από τον ήλιο?
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Ακόμα και όταν κάθεται πάνω στην βεράντα για ώρα φενεται ότι κοκκινίζει είχε μπει μέσα σε τσουκνίδες αλλά δεν είδα κάποια κοκκινίλα ούτε όταν είναι στο γκαζόν απλά επειδή βγενει και της αρέσει δεν ήθελα να την κλείσω μέσα στο σπίτι αλλά αν πρέπει...
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
824
941
27
παντως και μενα ο δικος μου που εχει ασπρο δερμα, το καλοκαιρι βγαζει παντου μαυρες κηλιδες και οταν βγαινουμε βολτα και γυρναμε εχει κοκκινησει και το δερμα. αλλα ποτε σε φαση να παθει κατι η να τον ενοχλει. ξεκοκκινιζει μετα απο λιγο που ειμαστε σπιτι. γενικα τα σκυλια χρειαζονται ηλιο.... 20 με 40 λεπτα την ημερα ειναι οτι καλυτερο. ισως και παραπανω αν βλεπεις οτι το τραβαει ο οργανισμος του. ο δικος μου εχει συνολικα 2 ωρες ηλιου σχεδον καθημερινα, δεν εχει παθει ποτε τιποτα. γενικα πιστευω αν το σκυλι σου εχει την επιλογη η να κατσει στον ηλιο η να μπει σπιτι, αστο να επιλεξει οτι θελει....χαζο δεν ειναι
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Επειδή υπάρχει πρόσβαση απευθείας στην αυλή όταν θέλει να βγεί γαβγίζει το ίδιο και για να μπει σήμερα έκατσε τουλάχιστον 3 ώρες στον ηλιο