Αντιμετώπιση Οδοντοφυΐας Κουταβιών ?


Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
Καλημέρα σε όλες και σε όλους!

Ανοίγω αυτό το thread με αποκλειστικό σκοπό να καταγράψουμε και να μοιραστούμε πρωτότυπους και αποτελεσματικούς τρόπους για να αντιμετωπιστεί η οδοντοφυΐα των κουταβιών μας!

Ως συγκάτοικος με κουτάβι Μπουλμαστιφ θεωρώ σημαντικό να τον βοηθήσω να αντιμετωπίσει την ενοχλητική οδοντοφυΐα του, καθώς και να περισώσω ότι μπορώ από το σπίτι μου! Χαχα γιατί ο καναπές, οι ξύλινες καρέκλες και η τραπεζαρία δεν θα είναι ποτέ ίδιες ξανά!

Προσωπικά, του δίνουν καρότο το όποιο έχουμε καταψύξει. Έχει κανείς άλλος κάποια ιδέα/τεχνική που εφαρμόζει?
 
Last edited by a moderator:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Η ιδανικότερη λύση για να περισώσεις την περιουσία σου, η οποία όμως είναι και η μόνη που δεν χωράει στην κατάψυξη, είναι το άγιο crate :)
 


Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
@mareco

Συγνώμη παράληψη μου, εννοείται ότι χρησιμοποιούμε crate για όλα τα καλά του! Χωρίς crate θα έπρεπε να μένω σε αλάνα! Χαχα :cool:
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Τότε καλέ γιατί προβληματίζεσαι τόσο;



[Παρεπιπτόντως...αν τυχόν πεταχτεί ο GRDANE, να σχολιάσει κάπως, το ότι προτείνω crate ως σωτήρια λύση, μην του δώσεις σημασία. Αστον να λέει... :D]
 


Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
γιατί όταν βγαίνει από το crate ψάχνει κάτι να μασουλίσει! κ να φάει ... ξύλινο σκαμπό, κάλτσες, παντόφλες μέχρι και τα κάγκελα έχει δοκιμάσει! δηλαδή σε 2 μήνες που θα είναι πιο έντονο το φαινόμενο τι θα κάνει θα μασήσει και εμάς!?!? :p
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
αν αντεχεις το θορυβο παρε αυτα τα λαστιχωτα παιχνιδια που κανουν σκουικ σκουικ..Τους αρεσουν πολυ και καλμαρουν την ενοχληση απο τα δοντια
 


balaso

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
234
24
Καλημέρα

Πάρε αν θές μία πετσέτα βρέξετε με νερό και βάλε την στην κατάψυξη και μετά δώστη.
Μπορείς να πάρεις kong λαστιχένια και να τα γεμίσεις με λιχουδιές η φυσικοβούτηρο η και τα δύο μαζί και να τα βάλεις στην κατάψυξη.
Επίσης υπάρχουν ειδικά λαστιχένια παιχνίδια με υποδοχές για λιχουδιές που τα μασάει για να βγάλει την λιχουδιά και ανακουφίζεται.
Σε πολλά κουταβάκια τους αρέσει να μασάνε παγάκια.
Αν θές δ'ωσε και ένα κομάτι ξύλο σκληρό να το τρώει σιγά σιγά αλλά προσοχή μην καταπιεί κάποιο κοματι.
Τέλος μόλις δεν μπορείς να τον ελέγξεις crate με πάρκο με τα παιχνιδάκια του για να μάθει με τι μπορεί να παίζει.
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Προσωπικά, του δίνουν καρότο το όποιο έχουμε καταψύξει. Έχει κανείς άλλος κάποια ιδέα/τεχνική που εφαρμόζει?
To καροτο δε μπορει να το λιωσει το στομαχι του. Ακομα και στη μπαρφ τα λαχανικα τα κανουν στο μουλτι για να τα δωσουν. Σιγουρα στα κακα του βρισκετε ολοκληρα κομματια ε?

Βρεγμενη πετσετουλα με 2 κομπους και μια ωριτσα στην καταψυξη. Εμενα με βοηθησε πολυ.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
To καροτο δε μπορει να το λιωσει το στομαχι του. Ακομα και στη μπαρφ τα λαχανικα τα κανουν στο μουλτι για να τα δωσουν. Σιγουρα στα κακα του βρισκετε ολοκληρα κομματια ε?
Ξέρεις πόσα καρότα έχει φάει από μωρό ο κουταλιανός;
Ούτε μία φορά δεν βρήκα στέρεο κομματάκι :confused:
Μάλλον έπρεπε από τότε να θορυβηθώ...:(

 


Dean Corso

Banned
Banned
11 Μαϊου 2013
109
0
Kαι εγω θα σου πρότεινα κάποια παιχνίδια με λιχουδιές εκτός απο την λύση που δίνουν στο πρόβλημα, κρατάνε αποσχολειμένο το σκύλο για ποοοοολες ώρες!
 


Shadid-akos...

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2010
65
11
Maidenhead, UK
Καλημέρα, θα δοκιμάσω το κόλπο με την καταψυγμένη πετσέτα και θα επανέλθω.
Στο μεταξύ συμφωνώ με την mareco δεν έχω βρει πότε κάτι στέρεο και πορτοκαλί στα κόπρανα του! Έχω βρει άλλα πράγματα με τεράστια έκπληξη άλλα ποτέ καρότο!
Με το Kong καλά τα πάμε, άλλα ασχολείται μόνο με το πώς θα βγάλει το «κέρασμα» και όχι να το δαγκώσει ώστε να ανακουφίσει τα ούλα του…
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Παπαριασμένη πετσέτα με νερό και την βάζεις στον καταψύκτη...

Όοοοοοονειρο ΣΕ λέω...

Με το Kong καλά τα πάμε, άλλα ασχολείται μόνο με το πώς θα βγάλει το «κέρασμα» και όχι να το δαγκώσει ώστε να ανακουφίσει τα ούλα του…
Μα αυτή είναι η δουλειά του kong!Να προσπαθεί να βγάλει την λιχουδιά ακόμη και αν δεν το δαγκώνει και να αφήσει ήσυχα τα υπόλοιπα πράγματα στο σπίτι.:cuniaoo:
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Κι εγώ που έδινα καρότα όταν άλλαζε δόντια (και ακόμα δίνω μια στις τόσες για να ασχοληθεί λίγο στο σπίτι) ποτέ δεν έχω δει κάτι αφύσικο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ξέρεις πόσα καρότα έχει φάει από μωρό ο κουταλιανός;
Ούτε μία φορά δεν βρήκα στέρεο κομματάκι :confused:
Μάλλον έπρεπε από τότε να θορυβηθώ...:(
Μαλλον επειδη εμενα οτι φαγωσιμο και να του εδινα το κατεβαζε ολοκληρο.... η εκανε 2-3 σπασιματα το πολυ.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μαλλον επειδη εμενα οτι φαγωσιμο και να του εδινα το κατεβαζε ολοκληρο.... η εκανε 2-3 σπασιματα το πολυ.
Ε τότε δεν φταίει το τρόφιμο!
Αν είναι στριμμένο άντερο ο σκύλος...:culo:

Πέρα από αυτό το καρότο είναι δύσκολο στην χώνεψη, όντως.
Νομίζω και στην Barf το βάζουμε αραιά.
 




koyrsaros_gr

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2013
59
3
μασουλητηρια να εχει και δεν ασχολειται με τα επιπλα

οσο για τους θορυβους απο τα πλαστικα παιχνιδια με ενα ξυραφακι αφαιρεθηκε η ''σφυριχτρα'' και στην τρυπα πλεον ριχνω μερικα treats και απασχολειται αρκετα μεχρι να τα βγαλει
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Με τον πόνο μου παίζετε έτσι; :confused:
Ε εντάξει βρε παιδί μου και 'συ, η Αμαλία έχει τον Diego που είναι στριμμένο άντερο και εσύ έχεις τον Σωτήρη που είναι "ο καλό ο μύλος όλα τα αλέθει".

Ο καθένας όπως βολεύεται. Αν το αφομοιώνει δίνε του!
Bugs Bunny πρόσεχε να μην τον κάνεις.:culo: