Ανiκανοι Groomer's??


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Καλα ναι..αυτο παιζει σιγουρα..
και εγω παλια σε ποσους ειχα ρωτησει αν κανουν στριπινκ και μου λεγαν οτι τα σκυλακια πονανε και τετοια..και μην ακουτε τους αλλους που κανουν τα βασανιζουν... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: και της λεω ωραια δηλ καποια σκυλια που πρεπει να κανουν στριπινκ οπως wastie ,scotich κ.α ειναι γεννημενα για να βασανιζονται..?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει πολλα κουλα...εγω δεν του εχω κανει ακομα..,αλλα οχι επειδη φοβαμαι ,αλλα επειδη αυτοι που το ειχαν πριν, τον ειχαν κουρεψει μια φορα με μηχανη και μετα αλλες δυο εγω με αποτελεσμα η καινουρια τριχα που βγηκε να ειναι πιο μαλακη απο αυτην που θα επρεπε..και ετσι υπαρχει καποια περιπτωση να πονεσει..

Αλλα οχι οτι το στριπινκ ποναει...οποιος το πει αυτο ..απλα δεν ξερει να κανει στριπινκ...
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Το Stripping ειναι το μαδημα με το χερι- η με καπιοα ειδικα εργαλεια!
Εκει αφαιρεται η νεκρη τριχα, που στης φυλες που πρεπει να στριπαρουνται δεν πεφτει- απο την ριζα με ενα χαλαρο τραβιγμα!

Στριππινγκ γινεται στης περισσοτερες συρματοτριχες φυλες τερριερ (Airdale, Lakeland, Fox, Westie, Scottish, Norfolk, Cairn), στα Cocker Spaniel, στα σκλυροτριχα Dachshund κλπ.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
STELLAKI said:
Στριππινγκ γινεται στης περισσοτερες συρματοτριχες φυλες τερριερ (Airdale, Lakeland, Fox, Westie, Scottish, Norfolk, Cairn), στα Cocker Spaniel, στα σκλυροτριχα Dachshund κλπ.
και στα pug???
Βασικα οχι!!

Αλλα αν σου πω, οτι μαδουσα την δικια μου (Γαλλικο, παρομοιο τριχομα εχει) οταν αλλαζε το τριχομα- για να φυγει μια ορα αρχιτερα.
Τωρα με το Shedder, δεν χρειαζεται πια.
 






FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
coco07 said:
Στα wetie που στη ράχη είναι πιο κοντό το τρίχωμα γίνεται με stripping ή με μηχανή σε μεγάλη σκάλα? :roll:
Kατα πρωτιμηση με stripping.
Πολλες φορες, ειναι δυνατον να αλλαξουμε προς το καλυτερο την εικονα του τριχοματος- ενω με την μηχανη χαλαει ακομα πιο πολυ!
Οστοσο υπαρχουν και Westie, επειδη ειναι πια πολυ τις μοδας και παραγουνται με το κιλο, με αποτελεσμα να τους εχουν χαλασει και το τριχομα, να εχουν Whooly Coat. Αυτα τα Whooly's δεν στριπαρονται ΠΟΤΕ!

Αν το δικο σου εχει Whooly Coat η καλη ποιοτητα τριχωματος, μπορει να σου πει ενας ΕΜΠΕΙΡΟΣ Groomer!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
θα ηθελα να συμπηρωσω οσον αφορα το westie και αν ειναι με διορθωνει η φρανσι οτι ενα απο τα συχνα λαθοι που κανουν οι ιδιοκτητες westie ειναι να τα κανουν μπανιο βαζοντας και μαλακτικο..
Αυτο συντελει παρα πολυ στο να καταστρεφει το τριχωμα του κανοντας το μαλακο και φυσικα τοτε ειναι πολυ δυσκολο να κανει στριπινκ..,αυτο παντα στην περιπτωση που το σκυλακι εχει γεννηθει με την σκληρη τριχα αλλιως αν εχει γεννηθει Whooly Coat τοτε δεν νομιζω οτι παιζει κανενα ρολο εφοσον ηδη θεωρειτε ακαταληλο για στριπαρισμα.
 


coco07

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2007
51
0
Θεσσαλονίκη
απ'όσο κατάλαβα το whooly coat είναι όταν λείπει ο διπλός μανδύας.Ευχαριστώ πολύ πάντως για την ενημέρωση.Μένω Θεσ/νίκη και είναι δύσκολο να βρω καλό groomer. :?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3