Απαντήσεις σε δημοσκοπήσεις...


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Με μια γενική και γρήγορη ματιά συγκέντρωσα τις (δύο πρώτες σε κατάταξη απαντήσεων) κορυφαίες απαντήσεις σε κάποιες κατηγορίες...

Βγαίνει κάποιο γενικό ή συγκεκρίμένο συμπερασμα?
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Καθημερινότητα
Σκύλος & «κοινωνικοί» περιορισμοί
Πρόβλημα στις διακοπές
Πρόβλημα στις μετακινήσεις μου

Ασθένειες
Ποια προβλήματα - ασθένειες έχετε αντιμετωπίσει στα σκυλιά σας?
Ωτίτιδα
Δερματικά προβλήματα
Ποσοι εχουν σκυλο με προβλημα δυσπλασιας?
ο σκυλος μου δεν εχει τεοιο προβλημα
Επιλογή
Για ποιους λόγους αγοράζετε, αποκτάτε ένα σκύλο?
Για συντροφιά
Επειδή μου αρέσει η συγκεκριμένη φυλή
Με ποια κριτήρια επιλέξατε τον σκύλο σας ή την φυλή σας?
Ταμπεραμέντο (έντονο ή ήπιο)
Μέγεθος (μικρό ή μεγάλο
Από πού θα αγοράζατε - αποκτούσατε σκύλο?
Από εκτροφείο Ελλάδας
Από εκτροφείο εξωτερικού

Μικροσωμα, μεσαια η μεγαλοσωμα?
Μεγαλόσωμες (από 25, 30 και πάνω...)
Πως αποκτήσατε το σκύλο σας?
Από εκτροφέα
Από ιδιώτη
Εκπαίδευση
Εκπαίδευση σκύλου...(προστασία)
Ναί
Όχι
Ηλεκτρικό κολάρο...
Ποτε δεν θα έκανα χρηση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου
Οχι δεν εχω κάνει χρήση Η.Κ. στον σκύλο μου / σκυλιά μου
Πνιχτης!
Χρησιμο εργαλειο αν χρησιμοποιηθει σωστα και απο εμπειρο εκπαιδευτη
Ποιός εκπαίδευσε τον σκυλο σας?
εγώ ο ίδιος
επαγγελματίας εκπαιδευτής
Βίαιες συμπεριφορές απέναντι στον σκύλο μας…
Σε ήπιες μορφές κάποια απο τα παραπάνω
Δυνατό τράβηγμα με τον ιμάντα-οδηγό (πνίχτη-περιλαιμιο)
Κόστος
Πόσα χρήματα ξοδεύουμε ...
1200-1800
720-1200
Θα ασφαλίζατε τον σκύλο σας
Ναί, μόνο εάν το πρόγραμμα μου ταιριάζει
Διατροφή
Τι ταΐζουμε τα σκυλιά μας? (ξηρά τροφή)
Ναι
ξηρα τροφη ΚΑΙ κατι άλλο
Ξηρά τροφή
Royal Canin
Acana
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
άτιμη στατιστική... :lol:

και απορούσα τι θές και βάζεις δημοσκοπήσεις συνέχεια....
ωραίος πάντως
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Όλα ειναι ενα παζλ... Και στο τελος εμφανίζεται η πραγματική εικονα και όχι αυτη που φανταζόμαστε...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Βασίλη, το μόνο "αρνητικό" της στατιστικής σου ανάλυσης είναι ότι οι πηγές προέρχονται από σκυλάδες/σκυλούδες και όχι από ένα δείγμα με ομοιόμορφα δημογραφικά

Γιατί αν π.χ. αναφερθούμε στο μέσο ιδιοκτήτη, δε νομίζω να έχει πρώτη επιλογή την RC και μετά την Acana. Κάπου σε friskies/pedigree θα μου πήγαινε το μυαλό... ;)
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Σωστά Κώστα.
Αν διάβαζε ένας επισκέπτης τις δημοσκοπήσεις θα μπορούσε να πει το παρακάτω?

Θα επιλέξω τον σκύλο μου από Ελληνικό εκτροφείο και η επιλογή θα γίνει για συντροφιά, ο σκύλος μου θέλω να έχει έντονο ταπεραμέντο και να είναι μεγαλόσωμος, γνωρίζω βέβαια ότι θα έχω ένα προβληματάκι με τις διακοπές μου και στις μετακινήσεις μου. Θα μπω στην διαδικασία να τον εκπαιδεύσω και λογικά και για καθήκοντα προστασίας. Η εκπαίδευση του θα γίνει χωρίς ηλεκτρικό κολάρο, πιθανόν να κάνω χρήση πνίχτη με την βοήθεια κάποιου ειδικού εκπαιδευτή. Το κόστος θα είναι περίπου σε ετήσια βάση στα 1600 ευρώ, συμπεριλαμβάνοντας την αγορά επώνυμης και αξιόλογης ξηράς τροφής.

ΥΓ
Στατιστική ανάλυση ακόμα δεν εχει γίνει... ;)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Μου θυμίζει εκείνη τη διαφήμηση με το "μεσο όρο".... που λέει οτι ο μέσος άνθρωπος είναι 51% γυναίκα - 49% άντρας, έχει 1,4 παιδιά κοκ....

Προσωπικά δε βγάζω κανένα συμπέρασμα απο τα παραπάνω. :) Ο μέσος όρος δεν υφίσταται και δεν έχει και νόημα κατα τη γνώμη μου. :)
 




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Όλες οι στατιστικές έχουν νόημα, εφόσον κρίνονται κάτω από το πρίσμα από το οποίο δημιουργήθηκαν.

Τα συγκεκριμένα αποτελέσματα δείχνουν κάποιες τάσεις και απόψεις των σκυλάδων ;)
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τα αποτελέσματα αφορούν μια πολύ περιορισμένη μερίδα σκυλοιδιοκτητών....αυτών που απάντησαν στο θέμα και δεν ξέρω καν αν μπορεί να γενικευτεί στα μέλη του forum....
Κατά τα άλλα δείχνει μια σχετικά ώριμη και πολιτισμένη προσέγγιση στο θέμα σκύλος!
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Βασίλη, το μόνο "αρνητικό" της στατιστικής σου ανάλυσης είναι ότι οι πηγές προέρχονται από σκυλάδες/σκυλούδες και όχι από ένα δείγμα με ομοιόμορφα δημογραφικά

Γιατί αν π.χ. αναφερθούμε στο μέσο ιδιοκτήτη, δε νομίζω να έχει πρώτη επιλογή την RC και μετά την Acana. Κάπου σε friskies/pedigree θα μου πήγαινε το μυαλό... ;)
Σωστά Κώστα.
Αν διάβαζε ένας επισκέπτης τις δημοσκοπήσεις θα μπορούσε να πει το παρακάτω?

Θα επιλέξω τον σκύλο μου από Ελληνικό εκτροφείο και η επιλογή θα γίνει για συντροφιά, ο σκύλος μου θέλω να έχει έντονο ταπεραμέντο και να είναι μεγαλόσωμος, γνωρίζω βέβαια ότι θα έχω ένα προβληματάκι με τις διακοπές μου και στις μετακινήσεις μου. Θα μπω στην διαδικασία να τον εκπαιδεύσω και λογικά και για καθήκοντα προστασίας. Η εκπαίδευση του θα γίνει χωρίς ηλεκτρικό κολάρο, πιθανόν να κάνω χρήση πνίχτη με την βοήθεια κάποιου ειδικού εκπαιδευτή. Το κόστος θα είναι περίπου σε ετήσια βάση στα 1600 ευρώ, συμπεριλαμβάνοντας την αγορά επώνυμης και αξιόλογης ξηράς τροφής.

ΥΓ
Στατιστική ανάλυση ακόμα δεν εχει γίνει... ;)
Οπότε, συμφωνα με την παρατηρηση του Κωστα, ας μεταφρασουμε το αποτελεσμα του Βασιλη:

Θα επιλέξω τον σκύλο μου από την γεννα του κολλητου στο χωριο που εχει φονιαδες και η επιλογή θα γίνει για να φυλαει την μαντρα. Ο σκύλος μου θέλω να έχει έντονη διψα για αιμα, να είναι μεγαλόσωμος και να δειχνει αγριος. Γνωρίζω βέβαια ότι θα έχω ένα προβληματάκι με τους γειτονες αλλά ποιος τους @#$^%#$# αυτους. Δεν θα πεταξω τζαμπα λεφτα για εκπαιδευση γιατι θα είναι γεννημενος φονιας . Αν χρειαστει, η εκπαίδευση του θα γίνει με μπουντρουμιασμα και ξυλο. Το κόστος θα είναι περίπου σε ετήσια βάση στα 0 ευρώ, συμπεριλαμβάνοντας τα αποφαγια μας.
 


valeria

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2009
563
3
Αθηνα
Οπότε, συμφωνα με την παρατηρηση του Κωστα, ας μεταφρασουμε το αποτελεσμα του Βασιλη:

Θα επιλέξω τον σκύλο μου από την γεννα του κολλητου στο χωριο που εχει φονιαδες και η επιλογή θα γίνει για να φυλαει την μαντρα. Ο σκύλος μου θέλω να έχει έντονη διψα για αιμα, να είναι μεγαλόσωμος και να δειχνει αγριος. Γνωρίζω βέβαια ότι θα έχω ένα προβληματάκι με τους γειτονες αλλά ποιος τους @#$^%#$# αυτους. Δεν θα πεταξω τζαμπα λεφτα για εκπαιδευση γιατι θα είναι γεννημενος φονιας . Αν χρειαστει, η εκπαίδευση του θα γίνει με μπουντρουμιασμα και ξυλο. Το κόστος θα είναι περίπου σε ετήσια βάση στα 0 ευρώ, συμπεριλαμβάνοντας τα αποφαγια μας.
Χαχα παιζει να εχεις και δικιο γιατι πιθανοτατα κατ' αυτον τον τροπο σκεφτεται ο μεσος Ελληνας:mad::(:(
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
ξεχασες το κερδος που θα εχεις απο την γεννα με τους φονιαδες που θα κανεις
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μπα, στα χωρια συνηθως τους χαριζουν τους φονιαδες γιατι εχει πολλους και δεν ξερουν τι να τους κανουν.
Δυστυχως ξερω αρκετους που σκεφτονται ακριβως οπως ειπα παραπανω.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95