Αποκτηση Γερμανικου Ποιμενικου


kwstas k

Member
7 Οκτωβρίου 2012
7
0
Καλησπερα ονομαζομαι Κων/νος ειμαι 25 ετων και εδω και περιπου 2 χρονια διαβαζω το φορουμ καθημερινα, αφορμη ηταν να ενημερωθω οσο περισσοτερο μπορω για την φυλη που με ενδιαφερει.
Εχω λιγο καιρο που ειμαι ενεργα στην αναζητηση εκτροφεα εχω ηδη μιλησει με καποιους και την αλλη εβδομαδα θα κατεβω και στην εκθεση στον Αυλωνα (Αττικης),ουτως ωστε να ερθω σε αμεση επαφη και να γνωρισω κοντα τους εκτροφεις.

θα σαςπαραθεσ καποια απο τα εκροφεια που εχω ερθει σε επαφη και θα ηθελα την γνωμη οσων εχουν εμπειρια απο αυτα και οχι μονο..

Von Alex Haus || Γερμανικός Ποιμενικός | Εκτροφείο Γερμανικών Ποιμενικών
ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΥ
Alldogs . gr | ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ | ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΠΑΝΣΙΟΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ | German Shepherd Dogs | breeding | training | grooming
Clever Canin -
Hundesport Club | Kennel of Crazy Waters
Haus Jackson, Εκτροφείο Γερμανικών ποιμενικών, Γερμανικοί Ποιμενικοί, Γερμανικός Ποιμενικός, Εκπαίδευση σκύλων, Εκπαίδευση σκύλων Θεσσαλονίκη, Εκπαίδευση σκύλων στη Θεσσαλονίκη , Θετική Εκπαίδευση Σκύλων , Ξενοδοχείο Σκύλων Θεσσαλονίκη, Πανσιόν σκύλω


Υ.Γ Εδω θα ηθελα να τονισω οτι οι 5 που εχω ξεχωριστα μου εκαναν ιδιαιτερη εντυπωση απο τον τροπο που μου μιησαν κα εδειξαν οτι αγαπουν αυτο π κανουν
 


Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Αύριο-μεθάυριο (15 και 16.02) θα'χουν εξετάσεις εργασίας εκεί, τράβα μια βόλτα και την άλλη εβδομάδα πας και στην έκθεση. Όλα τα μεγάλα εκτροφεία ΓΠ θα είναι εκεί.
 


kwstas k

Member
7 Οκτωβρίου 2012
7
0
Αύριο-μεθάυριο (15 και 16.02) θα'χουν εξετάσεις εργασίας εκεί, τράβα μια βόλτα και την άλλη εβδομάδα πας και στην έκθεση. Όλα τα μεγάλα εκτροφεία ΓΠ θα είναι εκεί.
δυστηχως δεν μπορω αυτο το σκ
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Yπαρχουν και αλλα εκτροφεια κωστα , μη μεινεις μονο σε αυτα που ανεφερες , ασχετα βεβαια αν καταληξεις σε ενα απο αυτα , θα καταληξεις αφου εχεις δει μια πληθωρα επιλογων
 




kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Μπες εδω Κ.Ο.Γ.Π.Ε. δες το προγραμμα των εκθεσεων.Παρακολουθησε οσες περισσοτερες μπορεις,δες ποιοι εκτροφεις βγαζουν σκυλια που σου αρεσουν,ποιοι εχουν ομοιογενεια στην εκτροφη τους,ποιοι κερδιζουν με σκυλια εκτροφης τους,ποιοι συμμετεχουν στο παγκοσμιο πρωταθλημα και στις περιφερειακες της Γερμανιας και ποιοι ζευγαρωνουν με επιβητορες της Γερμανιας και δεν ανακυκλωνουν εναν η δυο επιβητορες που εχουν φερει.Μετα αφου σχηματισεις γνωμη αγοραζεις σκυλο.
 


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Έχει έκθεση μορφολογίας και εξέταση καταλληλότητας αναπαραγωγής ( Korung ) στο Hundesport Club-Κτήμα Κοροβέση στις 22-23/02 :D Έλα εκεί αν μπορεσεις :D
 


kwstas k

Member
7 Οκτωβρίου 2012
7
0
Έχει έκθεση μορφολογίας και εξέταση καταλληλότητας αναπαραγωγής ( Korung ) στο Hundesport Club-Κτήμα Κοροβέση στις 22-23/02 :D Έλα εκεί αν μπορεσεις :D
Σε αυτην την εκθεση θα κατεβω,ολον αυτο τον καιρο που διαβαζω το φορουμ εχω διαμρφωσει μια αποψη
για καποια εκτροφεια διαλεξα λοιπον για αρχη αυτα για να μην μπερδευτω στην πορεια, καταρχην βασικη προυποθεση ειναι να βρω εναν εκτροφεα που να μου κανει το κλικ ας πουμε σαν ανθρωπος και μετα να με προσεγγιση με την δουλεια του θελω εναν φιλο που θα ειναι διπλα μ και θα με βοηθαει σε ολη την διαρκεια ζωης του σκυλου μου
 


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Να ρώτας ,να ψάχνεις και ύστερα να καταλήξεις στην απόφαση σου.Εισαι σε καλό δρόμο,θα σου προτείνω να περνάς πάντα από φίλτρο ό,τι βλέπεις και ακούς. :D
 


kwstas k

Member
7 Οκτωβρίου 2012
7
0
Επανερχομαι στο θεμα εχοντας καποιες αποριες και αφου εχω επισκευθει 3 εκτροφεια προς τα βορεια μενω τρικαλα και εχω ραντεβου για το σαββατο να επισκευτω αλλα 3 ενα στο μαραθωνα και 2 στον αυλωνα,περνα στο θεμα λοιπον ποια ειναι η διαφορα του κοκκινου πεντριγκρι εναντι του μπλε? εψαξα στο φορθμ παρομοια θεματα διαβασα αλλα δεν εβγαλα ασφαλες συμπερασμα
 


swiftkid

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2009
550
97
Στο κόκκινο pedigree οι γονείς έχουν (αποδεδειγμένα ) εξετάσεις δυσπλασίας ισχύων και αγκώνων και ειναι ελεύθεροι δυσπλασίας ,έχουν καποιο τίτλο IPO/SCHH 1-2-3 και έχουν περάσει με επιτυχία την εξέταση καταλληλότητας αναπαραγωγής.Αν δεν έχω γράψει κατι ας με συμπληρώσει κάποιος .
 


kwstas k

Member
7 Οκτωβρίου 2012
7
0
Με βαση αυτα που λες swiftkid ποιος ο λογος να παρεις εναν σκυλο με μπλε πεντιγκρι οταν ο γερμανικος ποιμενικος εχει ευαισθησιες σε δυσπλασιες? δεν ειναι λιγο ρισκο η τοουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω, και ποιος ο λογος ενα εκτροφειο με αρκετα καλο ονομα να δινει μπλε πεντιγκρι? ισως για μειωση του κοστους?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
τα κόκκινα pedigree εκδίδονται σε κουτάβια που οι γονείς είναι προτεινόμενοι αναπαραγωγής....(εννοείται ότι μεταξύ άλλων έχουν επίσημη εξέταση δυσπλασίας)
τα μπλε pedigree δεν σημαίνουν ότι οι γονείς δεν έχουν επίσημες εξετάσεις δυσπλασίας αλλά πιθανά να μην έχουν εξετάσεις εργασίας, χαρακτήρα κλπ. .....
 


kwstas k

Member
7 Οκτωβρίου 2012
7
0
δηλ ενα μπλε πεμτιγκρι δεν ειναι λογος για να σε αποτρεψει για την αποκτηση ενος κουταβιου ετσι?
συγωμη αν κουραζω αλλα προσπαθω να μαθω πραγματα που δεν ξερω για να αποφυγω καμια πατατια :)
 




Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Κωστα καλη τυχη και ελπιζω να βρεις αυτο που ψαχνεις!Απο οποια γεννα και να διαλεξεις με κοκκινα pedigree η μπλε!Να δεις ολα οσα γραφουν στο Pedigree επανω.Αν η θυληκια εχει π.χ Ιπο1 να σου κανουν μια μικρη παρουσιαση...το ιδιο και με το αρσενικο...αν ο επιβιτορας ειναι απο εξωτερικο να βρεις βιντεακια!εννοειτε να δεις επισιμες εξετασεις δυσπλασιας κτλπ!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εχει δικιο ο Logan.
Μια μινι παρουσιαση θεωρω οτι ειναι αναγκαια.Επισης εγω θα προτεινα να πας σε κοκκινο pedigree και μονο.
Συνηθως οι θυληκιες δεν εχουν ιπο1 και korung στη Ελλαδα.Νομιζω πως ενα εκτροφεας που πιστευει μια σκυλα και την θεωρει δυνατο κρικο στην εκτροφικη του γραμμη κοιταζει να εχει και εργασια και korung.

Ακομα για μενα καλυτερα ειναι να παρεις κουταβι απο επιβητορα του εξωτερικου κατα κυριο λογο στα VA η στις 4-5 πρωτες θεσεις των V.Να προσεξεις πολυ η θυληκια αυτη τι εχει δωσει στο παρελθον με παρομοιες γραμμες και γενικα,τι εκθεσιακη καριερα κανανε τα παιδια της αλλα και η ιδια.

Επισης μην ξεχνας οτι δεν πρεπει να κοιτας μονο τον αρσενικο.Η θυληκια για μενα ειναι η πρωτη που κοιτας και μετα ο αρσενικος γιατι εκεινη γενναει.Αν και οι 2 ειναι πολυ καλοι ακομα καλυτερα.
Tελος εκτροφεας ειναι αυτος που οι περισσοτερες σκυλες του που ζευγαρωνουν ειναι δικες του εκτροφης και οχι εισαγωμενες.Καλο ειναι επισης να κοιταξεις ποσες γεννιες εκτροφης εχει φτιαξει ο εκτροφεας.Δηλαδη αν σου πει οτι ειναι 20-30 χρονια θα επρεπε να εχει τουλαχιστον 5-6 γεννιες εκτροφης και ξεκαθαρη εκτροφικη γραμμη.

Καλη αναζητηση.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Επισης μην ξεχνας οτι δεν πρεπει να κοιτας μονο τον αρσενικο.Η θυληκια για μενα ειναι η πρωτη που κοιτας και μετα ο αρσενικος γιατι εκεινη γενναει.Αν και οι 2 ειναι πολυ καλοι ακομα καλυτερα.
Σε διάβασα ρε Κυριάκο και χαμογέλασα μόλις διάβασα αυτό το σημείο!:D

Άνθρωπος που ξέρει τι να δει θα κοιτάξει την θηλυκιά!
Άνθρωπος που θέλει να προχωρήσει στην εκτροφή θα πρέπει να έχει ένα δυνατό θηλυκό!

Τελικά μας μια γυναίκα μας κατευθύνει στα πάντα...ε ρε γαμώτο!:p
 


kwstas k

Member
7 Οκτωβρίου 2012
7
0
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και τις συμβουλες σας οι οποιες ειναι πολυ χρησιμες και με βοηθανε αρκετα εχω ξεκαθαρησει στο μυαλο μου τη θελω θα κατεβω το σαββατο αθηνα στην εκθεση και θα επισκευτω και 4 εκτροφεα που χω κλεισει ραντεβου και πιστευω θα ξεκαθαρισει ακομα καλυτερα το τοπιο
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.845
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981