Αποκτηση πιτμπουλ




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγώ έχω μία απορία...
Τόση ώρα λέμε ότι η ράτσα είναι δύσκολη...ότι θέλει έμπειρο ιδιοκτήτη ιδίως όταν πρόκειται για κουτάβι...ότι υπάρχουν εκτροφείς που δίνουν τα κουτάβια σε χαμηλή τιμή...ότι υπα΄ρχει και η δυνατότητα να πάρει ένα πιό μεγάλο πιτ...λίγο πιο τσεκαρισμενο από χαρακτήρα..
Δεν βλεπω όμως ο lastbreath να ζητάει παραπάνω πληροφορίες ..το μονο που θέλει να μάθει είναι αν ο κήπος...το διαμέρισμα η η ταράτσα κάνει για τον σκύλο..
Κάτι δεν μου αρέσει εδω περα...:(:(:(
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Katerina k. πολλές φορές θα δεις, και είδες ήδη, ότι ο ενδιαφερόμενος μπορεί να αποχωρήσει, μπορεί να θέλει μια απάντηση που θα δικαιολογήσει στο μυαλό του την επιλογή του, ότι, ότι, ότι....

Πολλές φορές όμως θα δεις ότι κάποιος που λέμε οτι έφυγε ή ότι δεν ενδιαφέρθηκε για τις απαντήσεις που του δώθηκαν, θα επιστρέψει έχοντας πάρει μια σωστή απόφαση, με μια μικρή συμβολή από εμάς, οπότε λοιπόν καλό είναι πάντα να προσπαθούμε να συμβουλεύουμε όσο μπορούμε κι όσο γνωρίζουμε, ελπίζοντας πάντα στο καλύτερο!

Άσε που αυτά που γράφονται πέρα απο΄τον άμεσο ενδιαφερόμενο μπορεί να ενδιαφέρουν και κάποιον άλλο που θα έχει τις ίδιες απορίες!:)


Το θέμα για το μπαλκόνι το έψαχνα από χθες να βάλω link και δεν το εβρισκα....:rolleyes:
 




lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
Εγώ έχω μία απορία...
Τόση ώρα λέμε ότι η ράτσα είναι δύσκολη...ότι θέλει έμπειρο ιδιοκτήτη ιδίως όταν πρόκειται για κουτάβι...ότι υπάρχουν εκτροφείς που δίνουν τα κουτάβια σε χαμηλή τιμή...ότι υπα΄ρχει και η δυνατότητα να πάρει ένα πιό μεγάλο πιτ...λίγο πιο τσεκαρισμενο από χαρακτήρα..
Δεν βλεπω όμως ο lastbreath να ζητάει παραπάνω πληροφορίες ..το μονο που θέλει να μάθει είναι αν ο κήπος...το διαμέρισμα η η ταράτσα κάνει για τον σκύλο..
Κάτι δεν μου αρέσει εδω περα...:(:(:(
δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το περιεργο..εγω ενδιαφερομαι για ενα πιτ κ εχω ρωτησει τα παντα (ποσο κανει,που μπορει να μενει,αν θελει εκπεδευσει,τι εκπεδευση,ποια ειναι τα εξοδα κτλπ)δηδαδη που ειναι το περιεργο που ενδιαφερομαι να μαθω πολλα πραγματα για να δω αν μπορω να το αποκτησω???δηλαδη αν δεν ρωταγα τιποτα θα σου φαινοταν φυσιολογικο??μεχρι κ αν μπορω να το αφησω σε ταρατσα ρωτησα(χαζη ερωτηση αλλα την εκανα).το ειπα απο την αρχη οσο μεγαλη αγαπη εχω για τα σκυλια δεν θα παρω αν δω οτι δεν μπορω να τα καταφερω!δεν ειναι 17 χρονων ειμαι καπως μεγαλυτερος κ σκεφτομαι λογικα!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το περιεργο..εγω ενδιαφερομαι για ενα πιτ κ εχω ρωτησει τα παντα (ποσο κανει,που μπορει να μενει,αν θελει εκπεδευσει,τι εκπεδευση,ποια ειναι τα εξοδα κτλπ)δηδαδη που ειναι το περιεργο που ενδιαφερομαι να μαθω πολλα πραγματα για να δω αν μπορω να το αποκτησω???δηλαδη αν δεν ρωταγα τιποτα θα σου φαινοταν φυσιολογικο??μεχρι κ αν μπορω να το αφησω σε ταρατσα ρωτησα(χαζη ερωτηση αλλα την εκανα).το ειπα απο την αρχη οσο μεγαλη αγαπη εχω για τα σκυλια δεν θα παρω αν δω οτι δεν μπορω να τα καταφερω!δεν ειναι 17 χρονων ειμαι καπως μεγαλυτερος κ σκεφτομαι λογικα!!
Οι περισσοτεροι αγαπητε ετσι ειναι οπως τα περιγραφει η Κατερινα!

Οχι οτι δεν υπαρχουν εξαιρεσεις οπως εσυ!

Μην παρεξηγησε απλως εχουν δει πολλα τα ματια της προφανως...απο συμπεριφορες...μελλοντικων ιδιοκτητων!

That's all..

Εσυ να συνεχισεις και να ρωτας πραγματα που σε ενδιαφερουν...
;)
 


kneg

Member
21 Ιουνίου 2013
19
0
και εγω ειμαι σε αυτο το σταδιο...θελω να παρω ενα πιτμπουλ...ειμαι 16 χρονων αλλα δουλευω και βγαζω γυρο στα 70 ευρο το μηνα...ζω σε μια οικογενειακη πολυκατοικια 2 οροφων κ στο πισω μερος εχουμε εναν κυπο...και σκευτομουν θα ηταν καλο για ενα πιτμπουλ να μεινει σε εναν πισω κηπο??? η να το βαλω στο μπαλκονι που εχει διαστασοις καπου 4x2,5 ??? γιατι στο σπιτι δεν με αφηνουν οι γονοις μου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
kneg, ο σκύλος δεν είναι ζαρντινιέρα, για να σκέφτεσαι αν ταιριάζει καλύτερα στον κήπο ή στην βεράντα;

Αστο, για όταν θα μένεις μόνος σου, και θα μπορείς να τον έχεις μέσα, μαζί σου.
Και φυσικά, για όταν θα έχεις δικό σου μεταφορικό μέσο, θα έχεις τελειώσει από τυχόν σπουδές/στρατό και για όταν θα βγάζεις πολύ περισσότερα από 70,00 ευρώ τον μήνα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητέ μου φίλε,

Παρότι έχω ξεχάσει το θέμα αυτό πλέον (μιάς και έχουν περάσει 4 χρόνια!)... θα σου δώσω μερικές γρήγορες απαντήσεις, ώστε (αν δεν μας κάνεις πλάκα, έτσι?:cool:) να πάρεις τροφή για πολύ περισσότερη σκέψη:

1. Μάλλον εννοείς ότι βγάζεις 700 ευρώ το μήνα... γιατί, αν βγάζεις 70 ευρώ το μήνα... ξέχασέ το...

2. Αν είσαι 16 χρονών και και οι γονείς σου δεν θέλουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ένα σκύλο... ξέχασέ το...

3. Αν έχεις τη γνώμη ότι οποιοδήποτε σκυλί προορίζεται για να μείνει σε "πίσω αυλή" (το λεγόμενο back yard, στα ελληνικά - ούτε κάν σε μπροστινή, δηλαδή)... ξέχασέ το...

4. Αν έχεις την παραμικρή υποψία ότι ένα Pitbull (από τις πιο ΑΝΘΡΩΠΟΚΕΝΤΡΙΚΕΣ φυλές) μπορεί να ζήσει και να ευημερήσει σε "πίσω κήπο" ή σε μπαλκόνι... ξέχασέ το...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.756
και εγω ειμαι σε αυτο το σταδιο...θελω να παρω ενα πιτμπουλ...ειμαι 16 χρονων αλλα δουλευω και βγαζω γυρο στα 70 ευρο το μηνα...ζω σε μια οικογενειακη πολυκατοικια 2 οροφων κ στο πισω μερος εχουμε εναν κυπο...και σκευτομουν θα ηταν καλο για ενα πιτμπουλ να μεινει σε εναν πισω κηπο??? η να το βαλω στο μπαλκονι που εχει διαστασοις καπου 4x2,5 ??? γιατι στο σπιτι δεν με αφηνουν οι γονοις μου
Μου αρέσει να βλέπω νέα παιδιά να αγαπάνε τα σκυλιά και να θέλουν να μοιραστούν μαζί τους τις χαρές που προσφέρει ένας σκύλος, kneg, τα πιτ μπουλ είναι καταπληκτικά σκυλιά και μπορώ να καταλάβω την λαχτάρα σου να αποκτήσεις ένα αλλά κι εγώ σου προτείνω να περιμένεις να το πάρεις με σωστές συνθήκες , όταν θα είσαι ανεξάρτητος!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.657
19.891
Μου αρέσει να βλέπω νέα παιδιά να αγαπάνε τα σκυλιά και να θέλουν να μοιραστούν μαζί τους τις χαρές που προσφέρει ένας σκύλος, ...
:-k
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.756
Ασε μας κουκλίτσα μου, μεσημεριάτικα με τα καλαμπούρια σου :p
:D
Nα μην αγιάσει άνθρωπος σ'αυτό το φόρουμ, μια φορά είπα κι εγώ να κάνω την καλή..!
 


kneg

Member
21 Ιουνίου 2013
19
0
γιατι ολοι πεσατε κατα πανω μου? 1ον εγω δεν ειπα οτι δεν θελουν οι γονοις μου σκυλο αλλα δεν το θελουν μεσα στο σπιτι για να μην κανει ατσαλιες σε καναπεδες κλπ...2ον δεν ειπα οτι θα τον παρατησω σε εναν κηπο ή σε μια βεραντα...για το βραδυ λεω...για να του εχω ενα σπιτακι να κοιματε...μονο για το βραδυ...ολο βολτα θα το εχω...και οταν λεω ειμαι 16 χρονων δεν ειμαι κανα παιδακι που παει να παιξει στην γειτονια η καθετε στο pc ολη μερα οπως κανουν τα σημερινα παιδια...ανοιγω το μαγαζι του πατερα μου μονος μου τα απογευματα και οποτε με χρειαζετε παω και στο χωραφι....μπορει να ειμαι 16 αλλα ειμαι αρκετα ωριμος για να παρω μια τετοια αποφαση...και το πιτ μπουλ δεν το βλεπω σαν παιχνιδακι....
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
γιατι ολοι πεσατε κατα πανω μου? 1ον εγω δεν ειπα οτι δεν θελουν οι γονοις μου σκυλο αλλα δεν το θελουν μεσα στο σπιτι για να μην κανει ατσαλιες σε καναπεδες κλπ...2ον δεν ειπα οτι θα τον παρατησω σε εναν κηπο ή σε μια βεραντα...για το βραδυ λεω...για να του εχω ενα σπιτακι να κοιματε...μονο για το βραδυ...ολο βολτα θα το εχω...και οταν λεω ειμαι 16 χρονων δεν ειμαι κανα παιδακι που παει να παιξει στην γειτονια η καθετε στο pc ολη μερα οπως κανουν τα σημερινα παιδια...ανοιγω το μαγαζι του πατερα μου μονος μου τα απογευματα και οποτε με χρειαζετε παω και στο χωραφι....μπορει να ειμαι 16 αλλα ειμαι αρκετα ωριμος για να παρω μια τετοια αποφαση...και το πιτ μπουλ δεν το βλεπω σαν παιχνιδακι....
ωραιος!!! ομως θα επρεπε να εχεις και την υποστηριξη των γονιων σου σε αυτο το θεμα,εχουν αυτοι καμια σχεση με τα σκυλια γενικα;
 






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
το ωραιος παει στα αλλα που ειπε:cool:

Αααα, εντάξει τότε...
Γιατί, με τις δυσκολίες της εποχής... καμμιά φορά κοιτάζω τον Casper και σκέφτομαι: "αγοράκι μου, ακόμα και άστεγος... θάσαι μαζί μου!" και λέω: "καλά που δεν έγινε 75 κιλά, σαν τον πατέρα του"...:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.944
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel