Αποκτηση σκυλου


thodorisg

Member
3 Σεπτεμβρίου 2008
8
0
Γεια σας... Επειτα απο πολυ σκεψη αποφασισα να παρω ενα σκυλο... Κλεινω προς τον Γερμανικο ποιμενικο. Εχω καποιες απορειες και θα ηθελα να με βοηθησετε
Εχω αυλη στο σπιτι μου οποτε τον σκυλο θα τον εχω εκει. Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι οταν τον αποκτησω και ειναι κουταβι θα χρειαζεται τις πρωτες μερες ή βδομαδες να μενει η να κοιματε μαζι μου μεσα στο σπιτι ή θα μπορει να κοιματε εξω?
Επισης οταν θα λειπω απο το σπιτι και θα ειναι κουταβι μπορω να τον εχω εξω απο το σπιτι?
 


GeorgeK

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2008
172
0
κουτάβι = μαζί σου τουλάχιστον 2 μήνες για μένα.
κουτάβι στον κήπο δεν λέει γιατί θα ψάχνει παρέα και θα κλαίει ενώ στο μπαλκόνι είναι ακόμα χειρότερη λύση. θα ενοχλεί και σένα και τους γείτονες. σαφέστατα είναι καλύτερο να το παίρνεις παρέα να βλέπει και να κοινωνικοποιείται..
 


thodorisg

Member
3 Σεπτεμβρίου 2008
8
0
Οταν θα λειπω 4-5 ωρες την ημερα λογω σχολης τι θα μπορω να κανω τοτε? Θα μπορω να το αφηνω εξω στην αυλη? Μπορει να μενει τοσες ωρες μονο του το κουταβι?
 












thodorisg

Member
3 Σεπτεμβρίου 2008
8
0
Ειδα οτι γινεται μια διεθνης εκθεση του ΚΟΕ στις 11 και 12 Οκτωβριου, και σκεφτηκα να την επισκεφτω για να παρω μια παραπανω ιδεα για τους γερμανικους ποιμενικους. Μπορει να με ενημερωσει καποιος για το τι γινεται σε αυτες τις εκθεσεις??
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Ειδα οτι γινεται μια διεθνης εκθεση του ΚΟΕ στις 11 και 12 Οκτωβριου, και σκεφτηκα να την επισκεφτω για να παρω μια παραπανω ιδεα για τους γερμανικους ποιμενικους. Μπορει να με ενημερωσει καποιος για το τι γινεται σε αυτες τις εκθεσεις??
στα γερμανικα μεγαλο σοου! τρεχουν γυρω γυρω με τα μπαλακια στα χερια οι φιλοι των χειριστων! εχει χαζι! επεισης και ο χωρος που γινονται οι εκθεσεις ανοικει σε εκτροφεα γερμανικων!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ειδα οτι γινεται μια διεθνης εκθεση του ΚΟΕ στις 11 και 12 Οκτωβριου, και σκεφτηκα να την επισκεφτω για να παρω μια παραπανω ιδεα για τους γερμανικους ποιμενικους. Μπορει να με ενημερωσει καποιος για το τι γινεται σε αυτες τις εκθεσεις??

Και πολύ καλά θα κανείς! Θεωρώ ότι είναι μοναδική εύκαιρα να δεις τους εκτροφείς και τα σκυλιά τους, να μιλήσεις μαζί τους, να ενημερωθείς κτλ και πάνω απ’ όλα να περάσεις πολύ όμορφα! Οι εκθέσεις είναι μια γιορτή της κυνοφιλιας! :)

Λοιπόν, πολύ επιγραμματικά:

Σε μια έκθεση μορφολογίας γίνεται η επίδειξη και η αξιολόγηση των σκυλιών με βάση το πρότυπο της εκάστοτε φυλής όπως ορίζεται από τον διεθνή κυνολογικο όμιλο (FCI.)

Οι επίσημες κατηγορίες συμμετοχής σκύλων για τις εκθέσεις πρωταθλήματος είναι οι:
Προκαταρκτική κουταβιών, αρσενικών/θηλυκών κουταβιών, νέων αρσενικών/ θηλυκών, έφηβων αρσενικών /θηλυκών, ανοιχτή αρσενικών/ θηλυκών, εργασίας αρσενικών/θηλυκών, πρωταθλητών μορφολογίας αρσενικών/ θηλυκών, βετεράνων αρσενικών/ θηλυκών.

Οι ειδικές κατηγορίες (απαραίτητη προϋπόθεση είναι οι σκύλοι να συμμετέχουν σε μια από τις επίσημες κατηγόριες) είναι:
Ζεύγους, εκτροφείου, απόγονων, βετεράνων, νεαρών χειριστών.

Τα εκθεσιακά βραβεία θα τα δεις εδώ: Εκθεσιακά βραβεία
 
Last edited:


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
στα γερμανικα μεγαλο σοου! τρεχουν γυρω γυρω με τα μπαλακια στα χερια οι φιλοι των χειριστων! εχει χαζι! επεισης και ο χωρος που γινονται οι εκθεσεις ανοικει σε εκτροφεα γερμανικων!!
να πας να δεις

και αφού πρώτα γελάσεις με ότι δεις στον συγκεκριμένο στίβο (μην ξεχνάμε τον Πακιστανό, τις κόρνες και σφυρίχτρες) να μιλήσεις με εκτροφείς

σίγουρα θα κερδίσεις
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
μην ξεχνάμε τον Πακιστανό, τις κόρνες και σφυρίχτρες
Στανταρ εξοπλισμος στους στιβους των Γ.Π. Δεν Ξερω μην τον δινουν μαζι με την αγορα καθε κουταβου Γ.Π:lol:
 


thodorisg

Member
3 Σεπτεμβρίου 2008
8
0
Υπαρχει καποιο site ή καποιο τηλ. για να ενημερωθω για τις ωρες και το πως μπορω να παω εκει?
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
H έκθεση γίνεται στο MARATHON LAND (Θεσσαλίας 16, Μαραθώνας, Τηλ: 22940-56420) και ξεκινάει 9 το πρωί. Το πρόγραμμα θα το βρεις εδώ: K.O.E

:)
 


thodorisg

Member
3 Σεπτεμβρίου 2008
8
0
Ευχαριστω πολυ παιδια. Ευτυχως υπαρχουν τετοια site και ενημερωνομαστε, αλλιως θα ειχα ηδη αγορασει σκυλο απο πετ σοπ και δεν θα ειχα ψαξει τπτ.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU