Απομάκρυνση Πινακίδων 'Απαγορεύονται τα σκυλιά'...


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Mε το Δήμο Γαλατσίου είχα έρθει σε επαφή καιρό πριν για το άλσος Βείκου, γιατί σκύλοι επιτρέπονται εκτός του άλσους, περιμετρικά.
Από τη μία εννοείται ότι θα ήθελα να φύγει το ταμπελάκι που δείχνει το σκύλο με "χ" από την πόρτα του άλσους, αλλά από την άλλη σκέφτομαι πώς θα γίνει το άλσος μετά την πολύχρονη "έφοδο" σκυλάδων... Κλασική εικόνα: παντού περιττώματα, καμένο γκαζόν από τα τσίσα κ.λπ.
Δεν ξέρω αν οι σκυλάδες (γενικότερα) είναι έτοιμοι να σεβαστούν έναν οργανωμένο, περιποιημένο κ όμορφο χώρο, όχι μόνον αυτό, γενικά...
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Δυστυχώς (και αυτό πάει στο θλιβερό του θέματος) συμφωνώ μαζί σου.

Όμως πόσο νόμιμοι είναι οι δήμοι με αυτές τις δημοτικές αποφάσεις? Εκεί είναι το θέμα.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Το θέμα μαζεύω ή όχι τα περιττώματα του σκύλου μου είναι ακριβώς το ίδιο με κάποιον που ανοίγει ένα πακέτο τσιγάρο και ρίχνει τα χαρτάκια κάτω στο δρόμο ή κάποιον που τρώει σοκολάτα και πετάει το περιτύλιγμα της στο δρόμο και δεν περιμένει να βρει κάδο... Δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να τρώμε σοκολάτες... Σε κάθε περίπτωση πρέπει να είμαστε σωστοί απέναντι στους Νόμους που διέπουν την κοινωνία μας! ΙΜΗΟ πάντα!
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δημήτρη...μ'αρέσεις...:)

Και στην τελική...δεν γίνεται πάντα μαζί με τα ξερά, να καίγονται και τα χλωρά.

Δεν γίνεται πάντα, εξαιτίας των βλαμμένων, να την πληρώνουν και οι σωστοί.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Και είναι και στο δικό μας χέρι να υποδείξουμε τη σωστή συμπεριφορά σε άλλους που έχουν σκύλο. Καμιά φορά δεν είναι ότι είναι ο άλλος κάφρος αλλά δεν το έχει σκεφτεί ή το θεωρεί φυσιολογικό να αφήνει τα περιττώματα κάτω . Το έχω ξαναγράψει... έχει τύχει μερικές φορές να πηγαίνω με ύφος χαζής και χαμογελαστή και να λέω «Ααα! Σας τελείωσαν τα σακουλάκια? Ορίστε, έχω περίσσιο!» Δεν βρίσκουν καν το κουράγιο να τα βάλουν με την "ηλίθια κι αγαθή". Κι αν (τυχόν) κοιτάξει υποτιμητικά και προσπεράσει την προτεταμένη σακουλίτσα το ύφος αλλάζει σε "ξινό κι απαιτητικό"...
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Σε όλα πάει αυτό, από το πακέτο με τα τσιγάρα ως τα περιττώματα Δημήτρη, είναι θέμα σεβασμού κ νοοτροπίας κ είμαστε πίσω σε αυτό.

Στο ότι δεν είναι νόμιμοι οι Δήμοι Αλίκη, δεν είναι σίγουρα σε ό,τι αφορά τέτοιες απαγορεύσεις.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
έχει τύχει μερικές φορές να πηγαίνω με ύφος χαζής και χαμογελαστή και να λέω «Ααα! Σας τελείωσαν τα σακουλάκια? Ορίστε, έχω περίσσιο!»
Και είχα σπάσει το κεφάλι μου να βρω έναν τρόπο να τους τη λέω χωρίς να φανώ αγενής και προσβλητικός! :rolleyes:

Δημήτρη...μ'αρέσεις...:)
Και στην τελική...δεν γίνεται πάντα μαζί με τα ξερά, να καίγονται και τα χλωρά.
Δεν γίνεται πάντα, εξαιτίας των βλαμμένων, να την πληρώνουν και οι σωστοί.
:)
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Kαλα να κυνηγας τον σκυλοιδιοκτητη με την σακουλιτσα να τα μαζεψει αλλα και το γονιο που φερνει το παιδακι του και τα κανει μπροστα στη βιτρινα του μαγαζιου εεεεε...

Συγνωμη για το off topic αλλα ελεος πια!!!
 
  • Like
Reactions: Marion_Russel


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Σε όλα πάει αυτό, από το πακέτο με τα τσιγάρα ως τα περιττώματα Δημήτρη, είναι θέμα σεβασμού κ νοοτροπίας κ είμαστε πίσω σε αυτό.
Πολύ πίσω δυστυχώς Νατάσσα! Είναι ζήτημα ατομικής και κατ' επέκταση κοινωνικής παιδείας!
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Μου εξήγησε ότι η Δημοτική Αστυνομία δεν έχει τέτοιες αρμοδιότητες από το Νόμο! Δεν έχει τη δικαιοδοσία να ζητήσει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη που δεν είναι συνεπής με το νόμο. Δεν υπάρχει καν το χαρτί για να συμπληρώσει και να επιβάλλει το διοικητικό πρόστιμο!!
Δεν ξέρω αν το ρώτησες, αλλά τότε ποιος έχει; Δηλαδή, εκείνη την ώρα το ιδιοκτήτης παρανομεί, αν δεν είναι αρμόδια η αστυνομία, τότε μήπως σου είπαν ποιος είναι;

«Ααα! Σας τελείωσαν τα σακουλάκια? Ορίστε, έχω περίσσιο!» Δεν βρίσκουν καν το κουράγιο να τα βάλουν με την "ηλίθια κι αγαθή". Κι αν (τυχόν) κοιτάξει υποτιμητικά και προσπεράσει την προτεταμένη σακουλίτσα το ύφος αλλάζει σε "ξινό κι απαιτητικό"...
ΕΓΡΑΨΕΣ!!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η ΔΗΜΟΤΙΚΗ αστυνομία δεν είναι αρμόδια. Οχι η κανονική.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Το ΠΔ 23/2002 και ΦΕΚ 19 αναφέρει σχολαστικά τις αρμοδιότητες της Δημοτικής Αστυνομίας και μέσα στα 33 άρθρα που περιγράφονται αυτές οι αρμοδιότητες είναι μέσα και η καθαριότητα του περιβάλλοντος!

Αυτό που συζήταγα με τον υπάλληλο του Δήμου και μου έλεγε, είναι ότι δεν εχουν προικίσει την Δημοτική Αστυνομία με τα μέσα εκείνα ώστε να μπορεί να ασκεί τα καθήκοντα της σωστά στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων της!

Άρα όπως λέει και η Μαρία, αφού δεν μπορεί η Δημοτική, μπορεί η Κανονική!

Αν θέλει κανείς το ΠΔ 23/2002 να μου πει! Άλλοι μαζεύουν γραμματόσημα, εγώ μαζεύω ΦΕΚ! :piercing:
 


jkarabas

Active Member
4 Δεκεμβρίου 2010
30
1
Δημήτρη σε ευχαριστώ για τους σχετικούς νόμους που μου έστειλες.
Η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη.
Ξεκινάω ενέργειες για δήμο Ν.Σμύρνης και Καλλιθέας.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Δημήτρη σε ευχαριστώ για τους σχετικούς νόμους που μου έστειλες.
Η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη.
Ξεκινάω ενέργειες για δήμο Ν.Σμύρνης και Καλλιθέας.
Να είσαι καλά! Καλό διάβασμα λοιπόν και καλή αρχή με το Δήμο!

Υ.Γ. Αμα τελειωσεις με την Ελληνική Νομοθεσία να σου στείλω και τα της Ευρωπαικής που έχω βρει!!
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Ο κύριος που μίλησα με το Δήμο που είναι υπεύθυνος σε ότι έχει σχέση και με τα αδέσποτα, και τη συνεργασία του Δήμου με την Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία, ήταν πολύ συνεργάσιμος και συζητήσιμος!

Στο παρελθόν μου είπε ότι είχε γίνει πάλι μια προσπάθεια να αφαιρεθούν οι πινακίδες και μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις, οι ίδιοι οι κάτοικοι τοποθέτησαν δικές τους παράνομα!! Πιάσαμε κουβέντα γενικά και του έθιξα και το θέμα για ποιο λόγο η Δημοτική Αστυνομία δεν κόβει πρόστιμα σε ιδιοκτήτες σκύλων που δεν φροντίζουν για την αποκομιδή των περιττωμάτων των σκύλων τους...

Μου εξήγησε ότι η Δημοτική Αστυνομία δεν έχει τέτοιες αρμοδιότητες από το Νόμο! Δεν έχει τη δικαιοδοσία να ζητήσει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη που δεν είναι συνεπής με το νόμο. Δεν υπάρχει καν το χαρτί για να συμπληρώσει και να επιβάλλει το διοικητικό πρόστιμο!!

Απογοητευμένος μου έλεγε ότι ο νέος Νόμος 4039/2012 προβλέπει τόσα πολλά που πολύ λίγα από αυτά εφαρμόζονται στην πράξη! Τσπ, απλά μου άρεσε η φιλική κουβέντα μαζί του και η διάθεση που είχε... Μου είπε να έχω το νου μου γενικά με τις πινακίδες και ότι αν δω άλλες να τον παίρνω τηλέφωνο για να μεριμνά για την άμεση απομάκρυνσή τους!

Γενικά ο Δήμος μας ανταποκρίνεται άμεσα σε ότι έχω ζητήσει μέχρις στιγμής. Τις προάλλες υπήρχε ένα σκοτωμένο γατάκι σε ένα από αυτά τα πάρκα. Πήρα πάλι τηλέφωνο στο Δήμο και σε μια ώρα το είχαν μαζέψει! Εξεπλάγην ομολογώ!
Καλησπέρα και από εμένα. Μένω κι εγώ στο Μαρούσι, και συμφωνώ μαζί σου, αλλά ακόμα δυστυχώς οι απαγορευμένες ταμπέλες υπάρχουν. Πάντως "ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ" για την πρωτοβουλία αυτή, και άν τυχόν χρειαστείτε κάποιον δίπλα σας, είμαστε κι εμείς εδώ!
 


TSOUP

Active Member
2 Σεπτεμβρίου 2012
29
0
ΜΑΡΟΥΣΙ
Δημήτρη σε ευχαριστώ για τους σχετικούς νόμους που μου έστειλες.
Η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη.
Ξεκινάω ενέργειες για δήμο Ν.Σμύρνης και Καλλιθέας.
Ξεκίνα, γιατί και εκεί υπάρχουν πολλές παράνομες! Ιδίως στα παρκάκια στο ύψος της Αγ.Παρασκευής.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Καλησπέρα και από εμένα. Μένω κι εγώ στο Μαρούσι, και συμφωνώ μαζί σου, αλλά ακόμα δυστυχώς οι απαγορευμένες ταμπέλες υπάρχουν. Πάντως "ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ" για την πρωτοβουλία αυτή, και άν τυχόν χρειαστείτε κάποιον δίπλα σας, είμαστε κι εμείς εδώ!
Όντως δεν έχουν απομακρυνθεί όλες! Πρέπει να πάρω τηλέφωνο στον συμπαθέστατο κυριούλη στο Δήμο πάλι...
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Αντίστοιχη απαγόρευση υπάρχει στο Άλσος Βείκου στο δήμο Γαλατσίου. Μιλώντας με τον δήμο έμαθα οτι η απαγόρευση αυτή δεν είναι βάση νόμου (φυσικά) αλλά βάση Δημοτικής απόφασης.
Είχα πάρει τηλ ζητώντας το νόμο που επιτρέπει την απαγόρευση αυτή. Επίσης η δικαιολογία ήταν οτι το συγκεκριμένο Άλσος φιλοξενεί καθημερινά πολλά παιδάκια και θεωρουν απαράδεκτο και υγειονομική παράβαση να αφήνουν κατοικίδια τα οποία μπορεί να "κοπρίσουν" όπως μου το είπε στον ίδιο χώρο.
Στο Βεϊκου αγνοώ παντα την απαγορευση και απλώς μπαινω απο την πλαϊνη περιφραξη -εχει ενα μικρο ανοιγμα" και δε με βλέπει κανεις. Αλλα και να με δουν μεσα με το σκυλο και παλι δε μπορουν να κανουν τιποτα.

Dimitris μπραβο για την επιμονη σου.

Εμεις ειχαμε αλλο θεμα με τον Δημο Ηρακλειου πριν απο μερικους μηνες: Ενω οι κατοικοι σε ενα μεγαλο δρομο που εχουμε κοντα και το χουμε κανει σκυλόπαρκο, μαζευουν τις ακαθαρσιες ο δημος δεν περναει σχεδον ποτε να αδειασει τα καλαθακια απο τις κολωνιτσες με αποτελεσμα να μενουν οι σακουλες με τα περιττωματα μονιμως εκει. Πηγα λοιπον με τη γυναικα μου στο δημο και καναμε μια αιτηση και σε μια βδομαδα ειχε λυθει το θεμα.

Θελει κυνηγι απο μερους μας. Ο υπαλληλος αν δε τον ζορισεις, δε θα κανει κατι απο μονος του.