Απορίες για τα Dogo


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Του Νέου Ψυχικού το έχω δει.
Αν κυκλοφορεί μόνο ένα δηλαδή.
Τι κερδίζω;
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το ενα σκυλι ηταν 74 κιλα και το αλλο 72...
Και στον δευτερο δεν αντεξα και του ειπα "Μηπως τα κιλα τα εχετε περασει για στραγαλια?"..Γελαει και μου λεει τον εχω ζυγισει...Παντως για μενα δεν ηταν πανω απο 60 κιλα...Εγινε και στα Ντογκο μοδα τα πολλα κιλα οπως στα Πρεσα?
Τι να πω..........
Τι να πεις.........
Μηπως φοραγε δερματινο μπουφαν; Ειδες αν ειχε τιποτα πετρες στις τσεπες; :rolleyes:
Ακου 74 κιλα ντογκο...Μηπως ητανε Μπουλντόγκο; :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κι εδώ στο Χολαργό κυκλοφορεί ένα αρσενικό ντόγκο!
Δεν ξέρω αν έχει σχέση...
Με τι να έχει σχέση; :confused:
Και σ'άλλες γειτονιές κυκλοφορούν dogo. Δεν είναι είδος προς εξαφάνιση...:rolleyes::)
 








lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ο bestia δεν ειναι 73 κιλα ,δεν ξερω που το ακουσες η ποιος στο ειπε,αλλα δεν ισχυει.με τον bestia ημασταν αντιπαλοι στην εκθεση που ειχαμε εδω τον σεπτεμβριο κ με μεγαλη μου χαρα ημουν μια θεση πιο πανω!αλλα 73 κιλα,σε κανενα ονειρο...κατα τα αλλα,νομιζα οτι ειπες για πρεσα...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
60? 70? 74 κιλά dogo ?:eek:
Εμεις ειμαστε 45.. καλα λεω εγω οτι εχω bichon frise και δε με πιστευετε:paja1::cool:

Κατα καιρους εχω συναντησει ανθρωπους στο δρομο που "ξερουν" απο dogo argentino και μου λενε οτι ο Ντιεγκο ειναι πολυ μικροσωμος(65 εκ- 45 κιλα):rolleyes: Μολις τους ενημερωνω οτι σε λιγο καιρο το προτυπο της FCI θα αλλαξει και θα μπουνε κιλα με ανωτατο οριο το 50 παιρνουν την κλασικη ελληνοφατσα "δεν ξερεις εσυ"... Ευτυχως που η Αργεντινη προφυλασσει τη φυλη γιατι η Ευρωπη τα τελευταια χρονια... ανεβαζε κιλα και μεγεθος και σε λιγο δε θα μπορουσαν να παρουν τα ποδια τους τα ασπροσκυλα:mad:
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
ο bestia δεν ειναι 73 κιλα ,δεν ξερω που το ακουσες η ποιος στο ειπε,αλλα δεν ισχυει.με τον bestia ημασταν αντιπαλοι στην εκθεση που ειχαμε εδω τον σεπτεμβριο κ με μεγαλη μου χαρα ημουν μια θεση πιο πανω!αλλα 73 κιλα,σε κανενα ονειρο...κατα τα αλλα,νομιζα οτι ειπες για πρεσα...
O Puma ειναι 73 και το λεει ο ιδιος ο εκτροφεας αν κανεις τον κοπο να δεις τα αρσενικα και το info τους..Ξερω πολυ καλα τι λεω..
Ο Puma ειναι η σημαια του εκτροφεα...70 cm και 73 kg..Ο ιδιος τα γραφει...
Ξερω πολυ καλα τα Πρεσα ως φυλη απο εποχες που ειχαν ελαχιστοι στην Ελλαδα Δεκαετια 90.Απο τον Δια απο το αλλο το Αρσενικο το κανελι πριν 11-12 χρονια που δεν θυμαμαι τωρα ονομα οπως και μια γυναικα που κατεβαζε Πρεσα..Την ξερω πολυ καλα την φυλη και ξερω τι λεω....
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
60? 70? 74 κιλά dogo ?:eek:
Εμεις ειμαστε 45.. καλα λεω εγω οτι εχω bichon frise και δε με πιστευετε:paja1::cool:

Κατα καιρους εχω συναντησει ανθρωπους στο δρομο που "ξερουν" απο dogo argentino και μου λενε οτι ο Ντιεγκο ειναι πολυ μικροσωμος(65 εκ- 45 κιλα):rolleyes: Μολις τους ενημερωνω οτι σε λιγο καιρο το προτυπο της FCI θα αλλαξει και θα μπουνε κιλα με ανωτατο οριο το 50 παιρνουν την κλασικη ελληνοφατσα "δεν ξερεις εσυ"... Ευτυχως που η Αργεντινη προφυλασσει τη φυλη γιατι η Ευρωπη τα τελευταια χρονια... ανεβαζε κιλα και μεγεθος και σε λιγο δε θα μπορουσαν να παρουν τα ποδια τους τα ασπροσκυλα:mad:
Παντως το ενα ηταν απο LegendDogos που υποτειθεται ειναι καλο εκτροφειο..
Εκτος και αν βρηκαν τον ανθρωπο και δεν ηξερε πολλα και ηθελαν να ξεφορτωθουν κατι που ειχαν σε πιο μεγαλοσωμο...Ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι αυτα...Αν πας ξυπολητος στα αγκαθια τα παθαινεις αυτα....
Το θεμα ειναι οτι τα Ντογκο παρολο που εινα μια φυλη που θα μπορουσε να ειναι απο τις πιο "καθαρες" και λογω οτι δεν ειναι παλια φυλη αλλα και λογω οτι δεν εχει ας πουμε τις διαφορες που ειναι χαοτικες στα τσοπανοσκυλα εχει φτασει να εχει προβλημα και διαφωνιες και σε μεγεθος και σε κεφαλι..
Πολλα διαφορετικα κεφαλια σε Ντογκο..Αλλα με μεγαλυτερα κρανια αλλα με μικροτερα..Αλλες μουσουδες....Το "καλο" ειναι οτι παρολα αυτα τα Ντογκο ειναι παντα ομορφα...Λιγο το χρωμα λιγο η δομη(οποια και να ειναι σε μεγεθος) τα κανουν παντα αρεστα....
Αλλα πρεπει να μπει μια ταξη οσο γινεται και οχι απο την FCΙ αλλα απο τους λατρεις της φυλης....Η FCI αναιρει πολλες φορες σε ολες τις φυλες τα δικα της στανταρ....Δεν δινω σημασια τοσο στην FCI...
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Για ριξε μια ματια εδω... Club del Dogo Argentino
Το νεο προτυπο εχει ηδη κατατεθει στην Fci απο το club της Αργεντινης και εχει γινει αποδεκτο. Δε θα μπει ταξη απο την FCI αλλα απο αυτους που γνωριζουν τη φυλη εν τη γεννεση της ;)

Αρσενικα
Υψος 60-68 cm
Ιδανικο 64-65 cm
Βαρος 40-45 κιλα

Θηλυκα
Υψος 60-65 cm
Iδανικο 62-64 cm
Βαρος 40-43 κιλα
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ελαχιστες οι διαφορες αναμεσα στα αρσενικα και τα θηλυκα...:rolleyes: ''Τρανσέξουαλ'' θα ειναι :confused:
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ελαχιστες οι διαφορες αναμεσα στα αρσενικα και τα θηλυκα...:rolleyes: ''Τρανσέξουαλ'' θα ειναι :confused:
To σκεπτικο των Αργεντινων ειναι καθαρα "εργασιακο" και οχι σοου :)
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Σπανια συνανταμε τοσο ομοια αρσενικα και θηλυκα, αρα η κυρια έννοια τους ειναι να μικρυνουνε τα αρσενικα και να αφησουνε τα θηλυκα εκει που ειναι(λογω παρεκτροπης των αρσενικων)...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
70 ΚΑΙ 75 κιλα ντογκο...μονο ασχετοι ... με ημιαιμα εχουν και θαυμαζουν...
δεν ειναι μοδα τα πολλα κιλα σε ντογκο...
ειναι απλα παρανοηση απο την καταταξη της ομαδας στα μολοσσοειδη..
ελπιζω στο εγγυς μελον να διορθωθει κι αυτο...
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
To ξερω οτι ειναι απο Ουγγαρια.Θυμαμαι επισης στην Μεταμορφωση στην Εκθεση του 98 η 99 ενα εκπληκτικο Ντογκο απο Ολλανδιας εκτροφειο...
GCH Blanco del Bilbao Acha... ουγγρικό εκτροφείο απο Ολλανδέζα μάνα! :)
 




Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Aρα ξερεις και ποιος το ειχε!Καποιος που τωρα εχει Κανε Κορσο.Συνεννοουμαστε.
Άρα δεν μιλάς για αυτόν που κέρδισε, αλλά για τον σκύλο που βγήκε δεύτερος (με άκοπο αυτί)!
Perro Pelea Cordobes Fright Δανέζικης εκτροφής.
 
Last edited:


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Άρα δεν μιλάς για αυτόν που κέρδισε, αλλά για τον σκύλο που βγήκε δεύτερος (με άκοπο αυτί)!
Perro Pelea Cordobes Fright Δανέζικης εκτροφής.
Nαι με ακοπο ηταν καπου 7-8 μηνων τοτε που το ειχα δει στην Μεταμορφωση και μαλιστα παρεα με ενα Αμερικανικο Μπουλντογκ που ειχε ερθει για βολτα(χωρις φυσικα να παρει μερος).Γιατι θυμαμαι Ολλανδια ομως?Μηπως μου ειχε πει οτι δεν εκοψε τα αυτια γιατι ηθελε να παρει μερος Ολλανδια?Μπορει δεν θυμαμαι πανε πανω απο 10 χρονια..Καπου 98 η 99 πρεπει να ηταν.....
 
Last edited: