Απορίες σχετικά με barf


chris_french

Member
6 Ιανουαρίου 2022
7
1
30
Καλησπέρα σε όλους. Νέο μέλος στη παρέα σας.

΄Εχω ενα μικρό γαλλάκι 4 μηνών και λέω και γω να ξεκινήσω να του δίνω barf .
Για αρχή λέω να ξεκινήσω με έτοιμη αν και έχω διαβάσει κάποια αρνητικά , αλλά που χρόνος να κάνω μόνη μου, δεν έχω και καμια σχετική εμπειρία με το κομμάτι αυτό.
Ο κτηνίατρος μου είπε να του ξεκινήσω σιγά σιγά, να του το αναμιγνύω με κροκέτα δηλαδή και σταδιακά να φαει σκέτο ωμό. Απο την άλλη διαβαζω οτι αυτο είναι απαγορευτικό.
Να του κάνω αφαγία 10-12 ώρες και να του δώσω ή να κάνω αυτό που λέει ο κτηνίατρος?
Αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει ισως κάπως θα το εκτιμούσα.
 


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
Εφόσον εμπιστεύεσαι τον κτηνίατρο σου θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του, παράλληλα εφόσον ξεκινήσεις barf, καλό θα είναι επειδή δεν έχεις χρόνο να φτιάξεις μόνη σου, να αγοράζεις barf εταιρείας που έχει πιστοποιηθεί από το κράτος για αυτό τον σκοπό. Το λέω αυτό επειδή κυκλοφορούν συσκευασίες barf χωρίς να έχουν ελεγχθεί ενδεχομένως με όποιους κινδύνους ενέχει αυτό.
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Δεν είναι απαγορευτικό να δώσεις και barf και κροκέτα μαζί, σύμφωνα με τον διατροφολόγο της μικρής μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Επίσης ένα κουτάβι δεν μπορεί να ρυθμίσει τα θρεπτικά συστατικά στο σώμα του άρα θέλει συχνά ισορροπημένα γεύματα, άρα 12 ώρες αφαγία δεν είναι καλό να γίνει.
 
  • Like
Reactions: Akardos


chris_french

Member
6 Ιανουαρίου 2022
7
1
30
θα ήθελα στο μέλλον να δώσω σπιτική barf, απλα πρεπει να το ψάξω λίγο περισσότερο, είδα κάποια πράγματα εδώ στο forum που είναι σίγουρα πολύ χρήσιμα.

έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία barf αξιόπιστη?barffood είδα και διάβασα είναι καλή.

οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη!
 


Akardos

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2015
128
64
48
θεσσαλονίκη
θα ήθελα στο μέλλον να δώσω σπιτική barf, απλα πρεπει να το ψάξω λίγο περισσότερο, είδα κάποια πράγματα εδώ στο forum που είναι σίγουρα πολύ χρήσιμα.

έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία barf αξιόπιστη?barffood είδα και διάβασα είναι καλή.

οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη!
Natural foods A&D είναι καλή και αξιόπιστη
 
  • Like
Reactions: chris_french


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
θα ήθελα στο μέλλον να δώσω σπιτική barf, απλα πρεπει να το ψάξω λίγο περισσότερο, είδα κάποια πράγματα εδώ στο forum που είναι σίγουρα πολύ χρήσιμα.

έχετε να προτείνεται κάποια εταιρεία barf αξιόπιστη?barffood είδα και διάβασα είναι καλή.

οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη!
nature's food, voldog, a&d, barfood...η nature's food για μένα είναι η πιο ισορροπημένη...

Τώρα για την μετάβαση από ξηρά, μπορείς να ανακατέψεις ξηρά με barf, αλλά εγώ θα σου πρότεινα να κάνει ο σκύλος σου αφαγία για 12 ώρες, κάτι σαν μικρή αποτοξίνωση και να τον αρχίσεις κατευθείαν μόνο barf...Θα ζεσταίνεις την barf σε ένα κατσαρολάκι για 7-10 ημέρες, μέρα με τη μέρα λιγότερο και την τελευταία ημέρα θα την δώσεις τελείως ωμή...αυτό προτείνουν και οι εταιρείες.
 


chris_french

Member
6 Ιανουαρίου 2022
7
1
30
nature's food, voldog, a&d, barfood...η nature's food για μένα είναι η πιο ισορροπημένη...

Τώρα για την μετάβαση από ξηρά, μπορείς να ανακατέψεις ξηρά με barf, αλλά εγώ θα σου πρότεινα να κάνει ο σκύλος σου αφαγία για 12 ώρες, κάτι σαν μικρή αποτοξίνωση και να τον αρχίσεις κατευθείαν μόνο barf...Θα ζεσταίνεις την barf σε ένα κατσαρολάκι για 7-10 ημέρες, μέρα με τη μέρα λιγότερο και την τελευταία ημέρα θα την δώσεις τελείως ωμή...αυτό προτείνουν και οι εταιρείες.

Αγόρασα δύο σαλάμια nature's food σκέτο κοτόπουλο για το λόγο οτι είναι κουτάβι , να μη του πέσουν βαριά πολλά συστατικά μαζί, και ίσως μέρα με τη μέρα να του ρίξω εγώ κανένα αύγο η λαχανικό μέσα και ύστερα πάρω πλήρες γεύμα.
Τώρα αυτό που λες να το ζεστάνω δεν το έχω ακουσει πολλές φορές.
Διχάζομαι η αλήθεια είναι με τα τόσα που διαβάζω και δε μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω.
Όπως και να έχει , ευχαριστώ
 


Lisa_the_rescue

Well-Known Member
29 Μαϊου 2019
113
62
22
Thessaloniki
Αγόρασα δύο σαλάμια nature's food σκέτο κοτόπουλο για το λόγο οτι είναι κουτάβι , να μη του πέσουν βαριά πολλά συστατικά μαζί, και ίσως μέρα με τη μέρα να του ρίξω εγώ κανένα αύγο η λαχανικό μέσα και ύστερα πάρω πλήρες γεύμα.
Τώρα αυτό που λες να το ζεστάνω δεν το έχω ακουσει πολλές φορές.
Διχάζομαι η αλήθεια είναι με τα τόσα που διαβάζω και δε μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω.
Όπως και να έχει , ευχαριστώ
Αφού είναι κουτάβι θες ισορροπημένα γεύματα κάθε μέρα, αυτό που ισορροπουν μέσα στην εβδομάδα ή μήνα δεν κάνει καλό, αν μπορείς να βρεις η kitchen barf είναι 100% ισορροπημένη! Εγώ όταν δεν έχω χρόνο για σπιτική αυτή ταΐζω. Αυτό με το ελαφρύ μαγείρεμα δεν θα το έκανα αφού έχουν μέσα κόκαλο, το πολύ για 10-15 δευτερόλεπτα ίσα ίσα να βγουν τα αρώματα μόνο αν δεν την τρώει, αλλιώς δεν το θεωρώ σωστό εκτός αν είναι boneless grind με συμπλήρωμα ασβεστίου. Την σπιτική άφησε την μετά το έτος που μπορείς να έχεις μια ισορροπημένη διατροφή στο βάθος ημερών καλύτερα
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Αγόρασα δύο σαλάμια nature's food σκέτο κοτόπουλο για το λόγο οτι είναι κουτάβι , να μη του πέσουν βαριά πολλά συστατικά μαζί, και ίσως μέρα με τη μέρα να του ρίξω εγώ κανένα αύγο η λαχανικό μέσα και ύστερα πάρω πλήρες γεύμα.
Τώρα αυτό που λες να το ζεστάνω δεν το έχω ακουσει πολλές φορές.
Διχάζομαι η αλήθεια είναι με τα τόσα που διαβάζω και δε μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω.
Όπως και να έχει , ευχαριστώ
Εδώ λέει πάνω κάτω αυτό που σου είπα...
Είναι δεν είναι υγιής ο σκύλος, εγώ πιστεύω ότι η μετάβαση πρέπει να είναι αργή.

Ένα πλήρες γεύμα δεν θα του πέσει βαρύ αν είναι προσεγμένο...πχ αυτό...

έχει και οδηγό ταΐσματος...μπορείς να του δίνεις αυτή τη συνταγή και όταν γίνει ενήλικας...με άλλη δοσολογία...

Όπως και να 'χει δοκιμή κάνεις, μπορεί η barf σαν διατροφή να μην του ταιριάξει.
 


chris_french

Member
6 Ιανουαρίου 2022
7
1
30
Αφού είναι κουτάβι θες ισορροπημένα γεύματα κάθε μέρα, αυτό που ισορροπουν μέσα στην εβδομάδα ή μήνα δεν κάνει καλό, αν μπορείς να βρεις η kitchen barf είναι 100% ισορροπημένη! Εγώ όταν δεν έχω χρόνο για σπιτική αυτή ταΐζω. Αυτό με το ελαφρύ μαγείρεμα δεν θα το έκανα αφού έχουν μέσα κόκαλο, το πολύ για 10-15 δευτερόλεπτα ίσα ίσα να βγουν τα αρώματα μόνο αν δεν την τρώει, αλλιώς δεν το θεωρώ σωστό εκτός αν είναι boneless grind με συμπλήρωμα ασβεστίου. Την σπιτική άφησε την μετά το έτος που μπορείς να έχεις μια ισορροπημένη διατροφή στο βάθος ημερών καλύτερα


Έλεγα μήπως το έκανα σιγά σιγά πρώτη φορά ξέρω γω, να έβαζα και λίγη κροκέτα οπώς είπε ο κτηνίατρος ,να το πάω σταδιακά, δεν θέλω να του κόψω και εντελώς τη κροκέτα γιατί δεν θα με βολεύει να του δίνω πάντα barf, σε ταξίδια κλπ πως θα γίνει.
Θα αποφασίσω αύριο που θα του κάνω και το τελευταίο εμβόλιο , να μιλήσω και με τον κτηνιατρο.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Έλεγα μήπως το έκανα σιγά σιγά πρώτη φορά ξέρω γω, να έβαζα και λίγη κροκέτα οπώς είπε ο κτηνίατρος ,να το πάω σταδιακά, δεν θέλω να του κόψω και εντελώς τη κροκέτα γιατί δεν θα με βολεύει να του δίνω πάντα barf, σε ταξίδια κλπ πως θα γίνει.
Θα αποφασίσω αύριο που θα του κάνω και το τελευταίο εμβόλιο , να μιλήσω και με τον κτηνιατρο.
Καλό θα είναι να μην μπερδεύεις τις δύο διατροφές, δηλαδή μια barf και όποτε χρειαστεί ξηρά..έτσι μπορεί να αποσυντονίσεις την εντερική και πεπτική λειτουργία του σκύλου...Οι δύο διατροφές έχουν διαφορετική απορρόφηση, πιο αργή για την ξηρά και πιο γρήγορη για την barf...Οι αλλαγές μπορεί να φέρουν εντερικές λοιμώξεις και άλλα...

Η barf έχει τις δυσκολίες της...συχνή παραλαβή τροφής, αποθήκευση τροφής, μεταφορά τροφής σε ταξίδια, πολύ καλή προσωπική υγιεινή...θέλει σκέψη.
Για τα ταξίδια μπορείς να πάρεις ένα μικρό ψυγειάκι που μεταφέρεται.
 


chris_french

Member
6 Ιανουαρίου 2022
7
1
30
Καλό θα είναι να μην μπερδεύεις τις δύο διατροφές, δηλαδή μια barf και όποτε χρειαστεί ξηρά..έτσι μπορεί να αποσυντονίσεις την εντερική και πεπτική λειτουργία του σκύλου...Οι δύο διατροφές έχουν διαφορετική απορρόφηση, πιο αργή για την ξηρά και πιο γρήγορη για την barf...Οι αλλαγές μπορεί να φέρουν εντερικές λοιμώξεις και άλλα...

Η barf έχει τις δυσκολίες της...συχνή παραλαβή τροφής, αποθήκευση τροφής, μεταφορά τροφής σε ταξίδια, πολύ καλή προσωπική υγιεινή...θέλει σκέψη.
Για τα ταξίδια μπορείς να πάρεις ένα μικρό ψυγειάκι που μεταφέρεται.
αυτό έχω διαβάσει και εγώ αλλά αλλα λέει το παραπάνω μέλος , το ίδιο και ο κτηνίατρος.
Κάνω μεγάλα ταξίδια και αναγκαστικά θα πρέπει να δίνω ξηρά τροφή , διότι δεν υπαρχει δυνατότητα κατάψυξης. Δεν νομίζω ότι είναι κακό 1 φορά την εβδομάδα να τρώει κροκέτα και τος υπόλοιπες ώμο.
Βλέποντας και κάνοντας!
Όπως προείπες ίσως και να μην του ταιριάξει αυτή η διατροφή.
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
αυτό έχω διαβάσει και εγώ αλλά αλλα λέει το παραπάνω μέλος , το ίδιο και ο κτηνίατρος.
Κάνω μεγάλα ταξίδια και αναγκαστικά θα πρέπει να δίνω ξηρά τροφή , διότι δεν υπαρχει δυνατότητα κατάψυξης. Δεν νομίζω ότι είναι κακό 1 φορά την εβδομάδα να τρώει κροκέτα και τος υπόλοιπες ώμο.
Βλέποντας και κάνοντας!
Όπως προείπες ίσως και να μην του ταιριάξει αυτή η διατροφή.
Τουλάχιστον η ξηρά να είναι κάτι «ανάμεσα» σε ξηρά και barf...να είναι εύπεπτη και ιδιαίτερα νόστιμη-ζουμερή, γιατί αν φάει barf μπορεί να μην θέλει να ξανά φάει ξηρά...Η platinum είναι ιδανική για αυτό που σου λέω.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αν μείνει ο σκύλος νηστικός για 10-12 ώρες, σε τι θα εξυπηρετήσει την αλλαγή σε μπαρφ; Μίξη παλιάς/νέας τροφής έχει μια λογική αν μιλάμε για το ίδιο είδος τροφής, μίξη ξηρής με μπαρφ (ή με μαγειρευτό ή με κονσέρβα) σε τι βοηθάει; Και οι διαφορετικοί χρόνοι πέψης ξηράς / μπαρφ ποιο πρόβλημα δημιουργούν; Διαφορετικό χρόνο πέψης έχουν μεταξύ τους το κρέας, το κόκκαλο, τα εντόσθια, τα λαχανικά, τα αυγά - λίγο ως πολύ μια μίξη από αυτά τρώει ο σκύλος σε ένα γεύμα μπαρφ.

@chris_french Έχεις ξανακάνει αλλαγή τροφής στο σκύλο σου όσο διάστημα τον έχεις ή από την τροφή που έτρωγε πριν φτάσει στα χέρια σου; Πήγε καλά / ανώδυνα; Αν ναι, τότε μάλλον δεν έχεις ισκύλο με ευαίσθητο στομάχι, και λογικά δε θα έχεις θέμα ούτε με την αλλαγή σε μπαρφ τώρα, ούτε στο μέλλον όταν θα θέλεις να δώσεις οποιαδήποτε άλλη τροφή.

Αν ο σκύλος έχει ευαισθησία στς αλλαγές τροφής (εκδηλώνεται συνήθως με διάρροια/αέρια), πιθανότατα θα παραμείνει και στο μέλλον. Κι ενώ το γαστρεντερικό απορρυθμίζεται εύκολα, δεν ξαναρυθμίζεται εξίσου εύκολα. Σε τέτοια περίπτωση, καλό είναι να αποφεύγονται οι αλλαγές στη διατροφή, όχι μόνο από μπαρφ σε κάτι άλλο, αλλά και από μια κροκέτα σε μια άλλη. Επίσης αν έχεις σκύλο μίζερο με το φαγητό (και λίγο πεισματάρη), και πάλι οι συχνές αλλαγές θα σε ταλαιπωρήσουν αρκετά.
 


chris_french

Member
6 Ιανουαρίου 2022
7
1
30
Αν μείνει ο σκύλος νηστικός για 10-12 ώρες, σε τι θα εξυπηρετήσει την αλλαγή σε μπαρφ; Μίξη παλιάς/νέας τροφής έχει μια λογική αν μιλάμε για το ίδιο είδος τροφής, μίξη ξηρής με μπαρφ (ή με μαγειρευτό ή με κονσέρβα) σε τι βοηθάει; Και οι διαφορετικοί χρόνοι πέψης ξηράς / μπαρφ ποιο πρόβλημα δημιουργούν; Διαφορετικό χρόνο πέψης έχουν μεταξύ τους το κρέας, το κόκκαλο, τα εντόσθια, τα λαχανικά, τα αυγά - λίγο ως πολύ μια μίξη από αυτά τρώει ο σκύλος σε ένα γεύμα μπαρφ.

@chris_french Έχεις ξανακάνει αλλαγή τροφής στο σκύλο σου όσο διάστημα τον έχεις ή από την τροφή που έτρωγε πριν φτάσει στα χέρια σου; Πήγε καλά / ανώδυνα; Αν ναι, τότε μάλλον δεν έχεις ισκύλο με ευαίσθητο στομάχι, και λογικά δε θα έχεις θέμα ούτε με την αλλαγή σε μπαρφ τώρα, ούτε στο μέλλον όταν θα θέλεις να δώσεις οποιαδήποτε άλλη τροφή.

Αν ο σκύλος έχει ευαισθησία στς αλλαγές τροφής (εκδηλώνεται συνήθως με διάρροια/αέρια), πιθανότατα θα παραμείνει και στο μέλλον. Κι ενώ το γαστρεντερικό απορρυθμίζεται εύκολα, δεν ξαναρυθμίζεται εξίσου εύκολα. Σε τέτοια περίπτωση, καλό είναι να αποφεύγονται οι αλλαγές στη διατροφή, όχι μόνο από μπαρφ σε κάτι άλλο, αλλά και από μια κροκέτα σε μια άλλη. Επίσης αν έχεις σκύλο μίζερο με το φαγητό (και λίγο πεισματάρη), και πάλι οι συχνές αλλαγές θα σε ταλαιπωρήσουν αρκετά.

Γενικά όσο έχω ψάξει έχω δει οτι χρειάζεται αφαγία για τη μετάβαση απο ξηρά σε barf. Ο κτηνίατρος λεει να το πάω σταδιακά και ανάμειξη με κροκέτα,άλλοι λένε αμέσως barf κλπ κλπ.
Εν τέλη θα δώ πως θα το κάνω,λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω .

Ο σκύλος μου πέρασε παρβοίωση πριν 1 μήνα και τον πρόλαβα πριν γίνει το κακό, τώρα είναι καλά. Η μόνη αλλαγή φαγητού που έγινε είναι απο κονσέρβα σε κροκέτα που του έδινα μετά την ασθένεια. Δεν μπορώ να πώ ότι πήγε ανώδυνα, αφού έκανα την αλλαγή σταδιακά, τώρα άν στην μία αφόδευση απο τις 5-6 που έκανε μες τη μέρα ήταν περισσότερο μαλακά, είναι και σχετικά λογικό όταν αλλάζεις τη τροφή του σκύλου.

Eίναι πολύ λάιμαργο το κουτάβι, έχει καθαρίσει το μπολ σε 30 δεύτερα.
Σίγουρα θέλω το καλύτερο, πόσο μάλλον μετά απ'ολη την περιπέτεια που πέρασε , αλλά και επειδή βλέπω οτι η barf προλαμβάνει τυχόν θέματα υγείας , πόσο μάλλον και για ένα γαλλικό που συνήθως είναι πιο επιρρεπής ράτσα σε θέματα υγείας,σκέφτηκα να το δοκιμάσω.
Σίγουρα δεν νομίζω να του κόψω εντελώς τη ξηρά τροφή πάντως.

Γενικώς οι απόψεις διίστανται, γι'αυτό κ είπα να ρωτήσω εδώ.
 


chris_french

Member
6 Ιανουαρίου 2022
7
1
30
Τουλάχιστον η ξηρά να είναι κάτι «ανάμεσα» σε ξηρά και barf...να είναι εύπεπτη και ιδιαίτερα νόστιμη-ζουμερή, γιατί αν φάει barf μπορεί να μην θέλει να ξανά φάει ξηρά...Η platinum είναι ιδανική για αυτό που σου λέω.
Είναι και αυτό ένα θέμα, τώρα του δίνω ξηρά τροφή gastrointestinal για το πεπτικό γιατί είχε παρβοίωση πριν κανενα μήνα . Θα προσπαθήσω να τα κάνω όλα πολύ σταδιακά και σιγά σιγά,μετάβαση απο ξηρά σε barf και άλλη ξηρά.
 
  • Like
Reactions: GSD92


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Η σταδιακή αλλαγή προτείνεται πάντα ως ελάχιστο μέτρο ομαλής μετάβασης. Από δική μου εμπειρία θα πω ότι πρακτικά βοηθάει σκύλους που θα είχαν μια ελαφριά αναστάτωση στην αλλαγή τροφής - δηλαδή μέτρια συμπτώματα, που θα το πολύ σε καμιά εβδομάδα μετά την αλλαγή θα υποχωρούσαν και από μόνα τους, ακόμα και αν η αλλαγή δεν είχε γίνει σταδιάκα.
Από την άλλη, όποτε πρόκειται για σκύλους με πιο σοβαρά θέματα, η σταδιακή αλλαγή θα βοηθήσει ίσως αν γίνει σε διάστημα μήνα, ή και καθόλου. Σε τέτοιες περιπτώσεις, απλά βρίσκεις μια τροφή και δεν την αλλάζεις.
Μόνο εκ τους αποτελέσματος μαθαίνεις αν/πόσο ενοχλείται ο σκύλος σου από τις αλλαγές τροφής, και ανάλογα αποφασίζεις αν σας παίρνει μελλοντικά για συχνές αλλαγές και πειραματισμούς ή όχι.

.... αλλά και επειδή βλέπω οτι η barf προλαμβάνει τυχόν θέματα υγείας , πόσο μάλλον και για ένα γαλλικό που συνήθως είναι πιο επιρρεπής ράτσα σε θέματα υγείας,σκέφτηκα να το δοκιμάσω...
Δεν υπάρχουν στοιχεία ότι η μπαρφ προλαμβάνει θέματα υγείας. Ενδέχεται να βοηθήσει σε μερικά αν υπάρχουν, αλλά δεν έχει προληπτικό ρόλο.
Όσον αφορά στα γαλλόπουλα και τις ευαισθησίες τους, γνωρίζω μόνο τα πολύ βασικά για τη φυλή. Νομίζω ότι τα κύρια θέματά τους έχουν να κάνουν με το μυοσκελετικό, το αναπνευστικά και τα δερματικά;
Σε ένα βαθμό, κάποια από αυτα μπορούν να προληφθούν με την προσεκτική επιλογή εκτροφέα και κουταβιού. Μια και βρίσκεσαι ήδη με το κουτάβι σου, σου απομένει κυρίως να ελέγξεις το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνει π.χ. θερμοκρασία, άλματα, μιας καλής ποιότητας τροφή (όποια κι αν είναι αυτή).

Τον τύφο πως τον κόλλησε ο δόλιος; Υποθέτω σ' έχει ενημέρωσει ο κτηνίατρός σου ότι το μικρόβιο έχει μεγάλη διάρκεια ζωής στο περιβάλλον και χρειάζεται προσοχή μεγάλη πριν έρθεις σε επαφή με άλλο κουτάβι είτε στο σπίτι σου είτε σε άλλο χώρο.
Περαστικά και αγύριστα, σιδερένιος στο εξής!
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Αν μείνει ο σκύλος νηστικός για 10-12 ώρες, σε τι θα εξυπηρετήσει την αλλαγή σε μπαρφ; Μίξη παλιάς/νέας τροφής έχει μια λογική αν μιλάμε για το ίδιο είδος τροφής, μίξη ξηρής με μπαρφ (ή με μαγειρευτό ή με κονσέρβα) σε τι βοηθάει; Και οι διαφορετικοί χρόνοι πέψης ξηράς / μπαρφ ποιο πρόβλημα δημιουργούν; Διαφορετικό χρόνο πέψης έχουν μεταξύ τους το κρέας, το κόκκαλο, τα εντόσθια, τα λαχανικά, τα αυγά - λίγο ως πολύ μια μίξη από αυτά τρώει ο σκύλος σε ένα γεύμα μπαρφ.
Με την αφαγία κάποιων ωρών αποβάλλονται τοξίνες από τον οργανισμό και έτσι το σύστημα προετοιμάζεται καλύτερα για την καινούρια διατροφή.

Η μίξη διαφορετικών διατροφών στην μετάβαση, για κάποιους έχει νόημα, για εμένα όχι.

Η ξηρά χρειάζεται περισσότερο χρόνο χώνεψης από την barf, περίπου διπλάσιο.
Το να αλλάζεις συχνά τους χρόνους χώνεψης δεν κάνει καλό στον πεπτικό σωλήνα.
Ίσως αποσυντονιστεί και το γαστρικό περιβάλλον.
Τώρα για την σύνθεση της barf...δηλαδή κρέας, κόκκαλα, εντόσθια κλπ, είναι έτσι αλεσμένα
που το αρκετά όξινο pH του σκύλου τα λιώνει και τα απορροφάει άνετα.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αυτή την αποτοξίνωση, μετά από επιτυχημένη καριέρα στους ανθρώπους και τις άπειρες δίαιτες και πάτους παπουτσιών και κλύσματα και δεν ξέρω τι άλλο, πλέον η διαφήμιση την έχει εντάξει δυναμικά και στη ζωή των κατοικίδιων :)

Τα νεφρά, το συκώτι, το έντερο, αποβάλλουν από τον οργανισμό τις τοξίνες και τα παρα-προϊόντα του μεταβολισμού (εφόσον μιλάμε αφενός για έναν υγιή οργανισμό, και αφετέρου για μια ποσότητα τοξινών που ο οργανισμός μπορεί να χειριστεί). Αν μιλάμε για έναν άρρωστο οργανισμό ή για υψηλή συγκέντρωση τοξινών, η 12ωρη νηστεία δε θα βοηθήσει σε τίποτα. Χώρια που το κοτόπουλο που θα ταϊσω ωμό εγώ, έχει τις ίδιες τοξίνες με τα υπο-προϊόντα (ή το κρέας) κοτόπουλου που περιέχει η κροκέτα. Τα συντηρητικά των τυποποιημένων σκυλο-τροφών είναι πάνω κάτω ίδια με αυτά που χρησιμοποιούνται σε προϊόντα ανθρώπινης κατανάλωσης, δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα τοξικά.

Η αποτοξίνωση νομίζω ότι μεταφράζεται πιο σωστά σε «δεν είναι σπάνιο οι σκύλοι να μην πέσουν με τα μούτρα στον ωμό κιμά την πρώτη φορά που θα τον δουν μπροστά τους -> σκύλος που του δίνεις φαγητό και δεν το τρώει είναι κακό για τις πωλήσεις -> άστο νηστικό μήπως η πείνα του κάνει το φαγητό πιο νόστιμο». Στα ίδια πλαίσια κυμαίνεται και η συμβουλή «ζεματίστε το στην αρχή για μερικές ημέρες» (να βγάλει μια θελκτική μυρωδιά, και να θυμίζει σε υφή το φαγητό που κατάπινε αμάσητο μέχρι πρότινος ο κάθε Αζώρ).

Οι χρόνοι πέψης μπορεί να διαφέρουν ανάλογα με το φαγητό, ο μηχανισμός της πέψης όμως λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο ό,τι κι αν καταναλώσει ο σκύλος. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί δε δημιουργείται πρόβλημα αν το πρωινό γεύμα είναι πλατάρια και το βραδινό εντόσθια, αλλά δημιουργείται πρόβλημα αν το πρωινό γεύμα είναι ωμό κρέας και το βραδινό κροκέτα. Οι διαφορετικοί χρόνοι πέψης ισχύουν σε όλα τα είδη (ή ποσότητες) τροφής.

Οπότε... περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα :p ('ντάξει, έχω πει και καλύτερα!)
 
  • Like
Reactions: medusa