Αποριες σχετικά με Orijen puppy large


malavita

Member
11 Μαρτίου 2008
6
0
Καλησπέρα σε όλους. Έχω κάποιες απορίες για τη Orijen την οποία έχω εδώ και 20 μέρες.
1) Έχω καταμπερδευτει με την δοσολογία….πόσα grams ημερησίως πρέπει να παίρνει ο σκύλος μου? ( 3 μηνών ) Μιλάω πάντα τη θεωρητική που λέει η συσκευασία.
2) Έχω προσέξει ότι πίνει άπειρες ποσότητες νερού μετά την τροφή του.
3) Κάνει τόσαααααα πολλά κακάκια που λέω που τα βρίσκει!!! Και μυρίζουν. Μήπως υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει απορροφητικότητα και απλά να μην του κάνει η τροφή??

Είναι boxer 3 μηνών και 6 κιλά αλλά ψηλός…..

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 




malavita

Member
11 Μαρτίου 2008
6
0
Ναι εχουνε γίνει κανονικά.Και ναι είναι λεπτός..
Ακου πως εχει η κατάσταση. Απο εκει που πήρα τη τροφή μου είπανε να μην κοιτάξω τη δοσολογία ( 300γρ) ημερησίως γιατί οι εταιρείες θέλουν να πουλήσουν και να μείνω στα 120γρ τη μέρα. σήμερα που πήγα στον κτηνίατρο μου μου είπε ότι το θεωρει πολύ λίγο και να δώσω οτι λέει η συσκευασία. τέλος μου είπε ότι εαν σε 10 μέρες δεν πάρει 2 κιλά ειναι θέμα απορρόφησης της τροφής και ότι πρέπει να αλλάξω ασχετως αν είναι πιο καλή
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Στο σακί της τροφής υπάρχει πίνακας δοσολογίας. Δώσε στο κουτάβι την ποσότητα που πρέπει. Ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο.
Τα πολλά κόπρανα είναι δείγμα κακής απορρόφησης της τροφής.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
δηλαδή είναι αδύνατος κατά γενική ομολογία.Έχει όρεξη να φάει περισσότερο απ'όσο του δίνεις?Αν ναι,το βρίσκω παράλογο να μην του δώσεις,είναι πολύ μικρούλης ακόμα.Πάντως και η δικιά μας με την όριτζεν δεν έπαιρνε βάρος και ας έτρωγε περισσότερο απ'όσο έπρεπε,μάλλον ευθύνεται η απουσία δημητριακών?Αυτό βέβαια είναι καλό για ενηλικα,φαγανά σκυλιά που δεν θέλουμε να παχαίνουν αλλά ένα κουτάβι?Από την άλλη,είναι σωστό να παίρνουν βάρος από τα δημητριακά?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
ROTTIE said:
Στο σακί της τροφής υπάρχει πίνακας δοσολογίας. Δώσε στο κουτάβι την ποσότητα που πρέπει. Ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο.
Τα πολλά κόπρανα είναι δείγμα κακής απορρόφησης της τροφής.
Η επιγραφες στα σακια ειναι ενδεικτικα απλα!
Μεσος ορος- σκυλων με νορμαλ κινητηκοτητα- δραστηριοτητα.

Οστοσο αλλαζει απο σκυλο σε σκυλο, το τι πραγματικες αναγκες εχει.
Εκτος απο της ιδιαιτεροτητες του καθε μεταβολισμου, ειναι γεγονος, οτι
ενας σκυλος που ειναι ολη μερα ξαπλομενος στον καναπε και βγαινει μονο 3φορες ανα πενταλεπτου βολτα για κατουρημα στο τετραγονο, να εχει σαφος λιγοτερη αναγκη τροφης, απο τον σκυλο εργασιας, που "προπονειται" η εργαζεται καθε μερα για αρκετες ορες και κινειται συνεχος- και ας ειναι ιδιας φυλης, ηλικιας, βαρος κλπ.

Και ετσι βεβαια θα δωσεις στον λιγοτερο κινιτικο σκυλο λιγοτερη τροφη και στον περισσοτερο κινητικο περισσοτερη.
Ολοι εχουμε ματια!! Φαινεται, οταν ο σκυλος ειναι αδυνατος ή παει να γινει χοντρουλις- αναλογα με αυτο κοβουμε η αυξανουμε την ποσοτητα τροφης- ευκολα και απλα!
Δεν πρεπει να κολλαμε κατα γραμμα σε ενδεικτικες αναφορες ποσοτητων!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Έχεις απόλυτο δίκιο Frenchie, αλλά αν πρέπει αν ξεκινήσει από κάπου η φίλη μας η malavita, καλό είναι να ξεκινήσει από τον πίνακα δοσολογίας της τροφής και στην πορεία να αυξήσει ή να μειώσει τα γραμμάρια αναλόγως τις ιδιαιτερότητες του σκύλου.

Απ’ ότι κατάλαβα, ακούγοντας το υπάλληλο του pet shop τάιζε το κουτάβι λιγότερη από την μίση ημερήσια ποσότητα που κανονικά θα έπρεπε να φάει (από 300 γραμμάρια, τάιζε λιγότερο από 120)! :shock:
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
120gr????μ φαινονται πολυ λιγα...τι ν πω δεν ειμαι και ειδικοσ αλλα ξερω περιπου 250-300 την ημερα....
ααα!πολλα κοπρανα δεν γινεται σωστη αποροφηση τροφης???αυτο ειχαμε και εμεις με τη Νουτρο,μολις αλλαξαμε ειχε κανονικα και λιγα κοπρανα...
 


malavita

Member
11 Μαρτίου 2008
6
0
καλημέρα φίλε Rottie. Ειμαι ο malavita...xexexe Αλέξανδρος στην καθημεριμή μου ζωή! Η σύσταση των κοπράνων είναι πολύ καλή απλά υπάρχει ποσόοοοοτητα..Χθες ο κτηνίατρος μοθ έδωσε να του δώσω Canikur για 2 μέρες ( Διαιτητικό συμπλήρωμα για την μείωση των διαταραχών της απορροφητικής λειτουργίας του εντέρου) και να δούμε αν θα στρώσει η όχι...Αν όχι μάλλον θα πρέπει να σταματήσω την Orijen..... Και εχω ακούσει τόσο καλά.....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλημέρα φίλε malavita. Είμαι η ROTTIE, Κατερίνα στην καθημερινή μου ζωή! :wink: :lol:
Τα πολλά κόπρανα είναι δείγμα κακής απορρόφησης της τροφής.
Το Canikur, απ’ ότι διάβασα, χρησιμοποιείται για πεπτικές διαταραχές και ως θεραπεία για την διάρροια.
Ακολούθησε την αγωγή και γράψε μας τα νεώτερα.

Α, και κάτι άλλο… Από που πήρες το σκυλί?
 


malavita

Member
11 Μαρτίου 2008
6
0
Η Rottie λοιπόν! :lol:
Ηδη απο χθες το βράδυ έδειξε πιο καλή συμπεριφορά..Το βασικό είναι να δω τι θα γίνει όταν τελειώσει η αγωγή..
Δυστηχώς πρώτα τον πήρα και μετά διάβασα όλα αυτά που συμβαίνουν στο βωμό του χρήματος. Ηρθε απο Ουγγαρία μετά απο 20 μέρες που το ζήτησα. Το σκυλί βέβαια δεν έχει το παραμικρό! ε την Pro Plan Puppy όλα ήταν καλά απλά μύριζε λίγο η αναπνοή του. Απλά είπα να το γυρίσω ( σιγά-σιγά) σε Orijen. Σταμάτησε η μυρωδιά στην αναπνοή και το φιλάω ασταμάτητα....αλλά του δίνει και καταλαβαίνει...
ΑΑαα! Πρόσεξα ότι απο χθες που πήρε την αγωγή σταμάτησε να πίνει και λίτρα νερου....
 




GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Η sarah εξεπλάγη.... ...αλλά δε σχολίασε.... ...παρόλο που πλέον έχει πολύ εμπειρία στον τομέα αυτό....

Ομολογώ ότι μου φαίνεται ελαφρύς για αυτή την ηλικία. Δεν είναι βέβαια η φυλή μου, αλλά ορμόμενος από το γεγονός ότι ένα αρκτικό σκυλί που ενήλικο ζυγίζει 25 κιλά είναι περίπου 6-7 κιλά 2 μηνών (τουλάχιστον οι δικές μας γραμμές) το θεωρώ πολύ λίγο για ένα boxer....

Το θέμα της διατροφής είναι ένα πολύ καυτό θέμα και μόνο αν η διαχείριση του forum επιτρέψει θα αναφερθώ εκτενώς σε αυτό, για τον πολύ απλό λόγο ότι χρειάζεται να γίνει αναφορά σε συγκεκριμένες εμπορικές μάρκες - και θα θιχτούν συμφέροντα..... πολλά.....

Εμείς ταΐζουμε προς στιγμήν μια Τσέχικη (!!!!!) τροφή, αφού περάσαμε από όλες σχεδόν τις top of the list ολιστικές και μη τροφές (60-75€ το 15κιλο). Για τις ανάγκες του εκτροφείου χρειαζόμαστε 5 15κιλα το μήνα (όταν δεν υπάρχει γέννα.... αλλιώς + 2 15κιλα για τους 4 μήνες).. Ίσως οι εκτροφείς Rottie να μας καταλάβουν...

Οι εταιρείες παραγωγής τροφών για ζώα συντροφιάς αποτελούν παρακλάδια πολυεθνικών εταιρειών που ασχολούνται με αυτή την κατηγορία τροφών που εμείς οι μελετητές ονομάζουμε "food stuffs". Τα food stuffs περιλαμβάνουν όλων των ειδών τις εταιρίες που έχουν να κάνουν με τη διαχείριση και επεξεργασία τροφικών υλικών (πρώτες ύλες σίτισης). Επειδή σε αυτά τα μεγέθη, ακόμα και το πιο απλό υλικό ή παραπροϊόν μετριέται σε εκατοντάδες τόνους, και η κάθε διακύμανση τιμής 1 cent αντικατοπτρίζει ζημιές ή κέρδη εκατομμυρίων δολαρίων, τίποτε δεν πρέπει να πάει χαμένο.

Οπότε, όλες οι εταιρείες (μιλάμε για πολυεθνικούς κολοσσούς Αμερικανικής κυρίως προέλευσης) που εμπλέκονται στη διαχείριση και επεξεργασία δημητριακών και υδατανθράκων (γιατί υπάρχουν παραπροϊόντα επεξεργασίας, "ακατάλληλα" για ανθρώπινη κατανάλωση αλλά αποδεκτά για ζωϊκή), έχουν διαθέσιμα παραπροϊόντα που πρέπει να πετάξουν. Οπότε, αντί να πετάνε τα λεφτά τους, αποφασίζουν να αγοράσουν ή να στήσουν από την αρχή εταιρείες παρασκευής ζωοτροφών, συνδυάζοντας παραπροϊόντα από άλλους κλάδους επεξεργασίας τροφίμων (ζωϊκής παραγωγής, αλιείας, κλπ). Όλα λοιπόν τα παραπροϊόντα, συνδυάζονται για να δώσουν σε εμάς τους καταναλωτές τις Premium τροφές μας των 45 και άνω € (κόστος παραγωγής 6-8$ / 15κιλά). Τις βαφτίζουμε SUPER Premium για να είναι αρεστές από τους ιδιοκτήτες φυλών εργασίας και εκρηκτικών ταπεραμέντων, Holistics για να ικανοποιήσουν τους Οικολόγους και τους Οικολογούντες από τους ιδιοκτήτες, SPECIAL toy breed για τους θιασώτες των σαλονιών και του Jet set, κλπ.

Και όλες υπόσχονται τα πάντα...

Για εμάς ευτυχώς αυτός ο κυκαιώνας ελπίζουμε ότι φτάνει στο τέλος του και με την εγκατάστασή μας στο νέο μας σπίτι με τα 4,5 στρέμματα, όλα θα είναι πιο απλά. Θα στηθεί ένας χώρος προετοιμασίας, 2 καταψύκτες, ένας αλεστής και σιγά σιγά, μέσα στους επόμενους 2 μήνες θα κάνουμε το μεγάλο βήμα προς τη νωπή διατροφή (BARF) και την ΠΛΗΡΗ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ από όλους τους ανειδίκευτους που λυμαίνονται το χώρο της διατροφής των κατοικιδίων στην Ελλάδα. Και πιο σημαντικό, την ΠΛΗΡΗ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ από την ανευθυνότητά τους στο πιο απλό πράγμα που κάθε εμπορική εταιρεία που θέλει να σέβεται τον εαυτό της πρέπει να τηρεί: την διαθεσιμότητα του προϊόντος της...

Το μόνο που μπορώ να σου πω αυτή τη στιγμή φίλε malavita είναι το πολύ Ελληνικό (και ακόμα πιο πολύ ξεχασμένο): "Ουκ εν τω πολλώ το ευ"...

Τα κουτάβια χρειάζονται πρωτίστως ενέργεια... και στα κυνοειδή η ενέργεια έρχεται από το λίπος κυρίως....

αλλά είπαμε, Ουκ εν τω πολλώ το ευ...
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
GAIA LYKAIA said:
Το θέμα της διατροφής είναι ένα πολύ καυτό θέμα και μόνο αν η διαχείριση του forum επιτρέψει θα αναφερθώ εκτενώς σε αυτό, για τον πολύ απλό λόγο ότι χρειάζεται να γίνει αναφορά σε συγκεκριμένες εμπορικές μάρκες - και θα θιχτούν συμφέροντα..... πολλά.....
Γιάννη, ήδη έχουμε αναφερθεί σε συγκεκριμένες εμπορικές μάρκες και ήδη έχουμε θίξει συμφέροντα!
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θεμα Τα συστατικά των ξηρών τροφών και στις ερωτήσεις που θέσαμε στον αντιπρόσωπο της Orijen στην Ελλάδα και ποτέ δεν μας απάντησε: ORIJEN ξηρα τροφη


Θα χαρούμε να δούμε και την δική σου τοποθέτηση!
 


sarah

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2008
98
0
GAIA LYKAIA said:
Η sarah εξεπλάγη.... ...αλλά δε σχολίασε.... ...παρόλο που πλέον έχει πολύ εμπειρία στον τομέα αυτό....
Αφού είσαι ο μέντοράς μου σ'αυτά τα θέματα!!! :lol: :lol:
 


carina81gr

Member
30 Ιουνίου 2008
8
0
το ιδιο προβλημα εχω με τον γερμανικο ποιμενικο και την τροφη οριτζεν,τελικα το σκυλακι σου ειναι οκ με την οριτζεν?εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα!
 


jimmynet

Well-Known Member
26 Μαϊου 2008
74
0
Γεια σας και απο μένα. Με λένε Δημήτρη και έχω ένα πανέμορφο Westie τον Wallace 3 1/2 μηνων. Διαβάζωντας και εγω πολυ καλα λογια για την Orijen τον ξεκίνησα απο την αρχη εδω δηλαδη και 2 1/2 μηνες που τον εχω και αντιμετωπισα και εγω τα ιδια συμπτωματα με τα υπερβολικα κοπρανα (5-6 φορες την ημερα και πολλαααα). Ο γιατρος μου ειπε να δοκιμασω αλλη τροφη. Πήρα την Techni-Cal και εδω και μια εβδομαδα τα κοπρανα όντως εχουν μειωθει στο 1/3. Δεν ξερω αν ειναι καλη τροφή την πηρα τυχαια απο Pet Shop. Αυτα τα ολιγα. Θα τα λεμε συχνα
 


malavita

Member
11 Μαρτίου 2008
6
0
Παιδιά καλησπέρα,

Εχει καιρό που σταμάτησα την orijen για τους λόγους που είχα αναφέρει . Εαν μένετε Αθήνα μπορείτε να πάρετε και Eale Pack Hollistic. Εγώ είμαι Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να τη βρω ευκολα. Είμαι τώρα σε Royal Canin Maxi Junior Veterinary με άριστα αποτελέσματα
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU