Αποχαιρετώντας ένα κομμάτι της καρδιάς μου...


loomy

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
83
158
Μαρούσι
Έχω να γράψω καιρό… μπορεί ελάχιστοι να με θυμούνται.. νιώθω όμως τόσο έντονη την ανάγκη να γράψω αυτά που νιώθω που το βλέπω σαν εξομολόγηση.. σαν λύτρωση… και ίσως κάποιοι να μπορέσουν να με καταλάβουν.

Ποτέ δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να νιώσω τόσο πόνο όταν θα έφευγε αυτό το πλάσμα που για 10 και χρόνια με συντρόφευε κάθε μέρα της ζωής μου ή μάλλον δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα έρθει αυτή η στιγμή. Ότι θα αντέξω και θα ζήσω αυτή τη στιγμή. Ίσως να θεωρούσα και δεδομένο ότι πάντα θα έχω το Λουμάκο μου, το σκυλάκι μου, το πρώτο μου παιδάκι, τον Βασιλιά μου…

Και όμως ήρθε… Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017, και ήταν τόσο όμορφη αυτή η μέρα ρε γαμώτο μια ανοιξιάτικη μέρα στην αρχή του χειμώνα ιδανική για μια βόλτα στα Ανάβρυτα ή για ένα μεγάλο ταξίδι…

Πάντα είχα την απορία για εκείνους που κάνουν ευθανασία στα σκυλιά τους πως μπορούν να πάρουν μια τέτοια απόφαση, πως είναι σίγουροι για αυτό. Σε μια συζήτηση που είχα κάποτε μου είπαν στο δείχνει ο σκύλος… το νιώθεις… στο λέει το βλέμμα του…

Αυτό μας έδειχνε και εμάς αυτό το γλυκό βλέμμα του τις τελευταίες τρεις μέρες… αυτά τα γλυκά καστανά ματάκια που με κοιτούσαν μέσα στα μάτια σαν να μου έλεγαν κουράστηκα Ματινάκι μου, δεν μπορώ άλλο να πονάω, δεν αντέχω άλλο να σέρνομαι … ήρθε η ώρα να φύγω….

Και έφυγε η καρδούλα μου… μέσα στην αγκαλιά μας, να μας δίνει φιλάκια, να μας κοιτάει με τόση αγάπη που ένιωθες ότι η καρδιά σου θα σταματήσει μαζί με τη δικιά του…

Μέσα μου νιώθω μια πληγή, μια πληγή ανοιχτή που με πονάει. Νιώθω ένα κομμάτι από την καρδιά μου να έχει σπάσει και να έχει φύγει μαζί του…

Ξέρω ότι ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός, ξέρω πως σιγά σιγά όλος αυτός ο πόνος θα απαλύνει και στη θέση του θα έρθει η γλυκιά ανάμνηση… το κενό στην καρδιά μου όμως θα μείνει εκεί να μου θυμίζει πάντα τον Βασιλιά μου…

Ο Λουμάκος μας το τελευταίο χρόνο πάλευε να νικήσει και να ζήσει… Είχε διαγνωστεί αρχικά με οστεόσαρκωμα και τελικά με πολλαπλό μυέλωμα. Το πάλεψε και το παλέψαμε θέλω να πιστεύω μέχρι το τέλος με ότι μπορούσε να τον βοηθήσει , ειδική διατροφή, βιταμίνες ,συμπληρώματα, κορτιζόνη, κάνναβη, όπιο, χημειοθεραπεία… Ότι μπορούσε να βοηθήσει και να μειώσει τους πόνους που έφερνε η αρρώστια. Ταλαιπωρήθηκε πολύ, πόνεσε πολύ… τους τελευταίους 2 μήνες είχαν παραλύσει τα πίσω πόδια του και πάλι δεν παραιτήθηκε ούτε αυτός ούτε και εμείς, με το αναπηρικό καροτσάκι του έβγαινε όσο μπορούσε τις βόλτες του. Ξεκινήσαμε χημειοθεραπεία με την ελπίδα ότι έχουμε 95% πιθανότητες να δώσουμε μέλλον και ποιότητα ζωής σε αυτή την ψυχούλα που ήταν κομμάτι της οικογένειας μας… Δυστυχώς όμως πέσαμε σε αυτό το 5%.... Φαίνεται στον αγώνα του φαρμάκου και της αρρώστιας κέρδισε δυστυχώς ο δεύτερος ...Αυτό έδειξαν οι ακτινογραφίες εκείνο το μεσημέρι στο γιατρό… μας το έδειχνε ο Λουμάκος τρείς μέρες τώρα ότι είχε έρθει η ώρα…

Μπορεί να σας κούρασα, μπορεί να σας συγκίνησα, μπορεί κάποιους να μην τους άγγιξε καν όλη αυτή η κατάθεση ψυχής, όμως ένιωθα την ανάγκη να το κάνω.

Η τελευταία εικόνα από το σκυλάκι μου ήταν τα γλυκά ματάκια του κολλημένα στα δικά μας γεμάτα τόση αγάπη, η ζεστή γλωσσίτσα του στο πρόσωπό μου και η ανασούλα του να μυρίζει σουβλάκια που τόσο πολύ του άρεσαν…

Η τελευταία εικόνα που θέλω να πιστεύω ότι έχει το σκυλάκι μας είναι να το έχουμε αγκαλιά, να το χαϊδεύουμε, να το φιλάμε, να το μυρίζουμε και να του λέμε πόσο πολύ το αγαπάμε…

Αυτό που θέλω να κρατήσετε απ όλο αυτό, όσοι καταφέρατε να φτάσετε μέχρι εδώ και δεν κουραστήκατε, είναι να τα προσέχετε τα σκυλάκια σας, να τα φροντίζετε και να τα αγαπάτε, να τους το λέτε και να τους το δείχνετε, γιατί αυτά πιστέψτε με μέχρι το τέλος μόνο αγάπη έχουν να δώσουν. Και η τελευταία τους ματιά είναι γεμάτη μόνο με αγάπη και την τελευταία τους ανάσα την κρατούν για να σας δώσουν το τελευταίο φιλί….

Ο χρόνος περνάει γρήγορα και αυτό που θεωρούμε σήμερα δεδομένο, αύριο μπορεί να γίνει μια γλυκιά ανάμνηση…

Αντίο Βασιλιά μου…


1.jpg 2.jpg μ.jpg

Ματίνα
 


dim1974

Well-Known Member
14 Σεπτεμβρίου 2016
87
75
50
εχω σκυλο με καλαζαρ και δεν παει καλα,αυτες τις σκεψεις κανω και κλαιω πολλες φορες μονος μου,δεν μπορω να τον χασω δεν μπορω.διαβασα οσα γραφεις και κλαιω,αβασταχτος πονος.
καλο του ταξιδι
 




Elios

Well-Known Member
8 Μαϊου 2017
161
157
31
Τυχεροι ειναι οσοι καταφεραν να μοιραστουν ενα κομματι της ζωης τους με ενα σκυλο. Πλεον δεν ποναει. Rip
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Συλληπητήρια Ματίνα. Μόνο να συγκινήσει μπορεί η ιστορία σου, σε αυτό το χώρο. Αν δεν ζησαμε ήδη όσα περιγράφεις - ξέρουμε πως αναπόφεκτα θα τα ζήσουμε...Πράγματι πολύ γλυκά ματάκια ο Λουμάκος σου. Καλή ξεκούραση.
 
  • Like
Reactions: alexouli






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Λυπάμαι... Θα ζει πάντα στο μυαλό σας και στις σκέψεις σας. Κάνατε οτι περισσότερο μπορούσατε, σίγουρα εφυγε ευτυχισμένος και γεμάτος...Κουραγιο
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Καλό του ταξίδι κοριτσάκι μου!

Ευλογημένο αγόρι...ευτυχισμένο. Ετσι έφυγε, χωρίς καμία αμφιβολία.

Δεν βάζω [και εδώ :oops:] λυπημένη φατσούλα. Δεν σας αξίζει. Κάνατε κι εσείς κι αυτός, τα πάντα. Τι άλλο να ζήταγε από την ζωούλα του; Ολα τα είχε το αγόρι ΜΑΣ. Ξεκουράστηκε ο Λουμάκος. Μακάρι όλα τα σκυλιά του κόσμου, να 'χαν την τύχη του.
 




sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
το μονο αρνητικο που εχουν αυτα τα πλασματα ειναι οτι ζουν λιγο...
κουραγιο σου ευχομαι και μακαρι ο λουμακος να τρεχει ανεμελος μαζι με τους σκυλους !
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Οτι κ να σου πουμεπω εμεις λιγο θα ειναι....μπραβο που είστε ολοι μαχητες...μονο αυτο....

Καλο του ταξίδι...θα χει παρεα....κ καποιον φυλακα άγγελο να τον προσεχει...

Σας νιωθω κ λυπαμαι πολυ....για σας κ για ολους μας που θα το περασουμε αυτο....τα σκυλια μας, μας χαρίζουν πολλες απο τις καλυτερες μέρες της ζωης μας και μια απο τις χειρότερες...περναει ο πονος οπως για ολα....εγω ομως ακομα πολλες φορες ακουω το κρακ μεσα μου...κ στη σκεψη του σκυλου μου που εφυγε και στο φοβο οτι θα το ξαναπερασω...
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Τι να πω; Τα λόγια είναι πολύ λίγα. Καλό ταξίδι του εύχομαι και σε εσάς κουράγιο και δύναμη. Συγκινήθηκα παρά πολύ...
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
κουράγιο....
:cry::cry::cry::cry:
και εμείς το περάσαμε τον Ιανουάριο...
ο πόνος απάλυνε λίγο αλλά δεν υπάρχει μέρα να μην την σκέφτομαι τη Barbie μου :cry:

Να ξέρεις ότι κάνατε το σωστό, του το χρωστούσατε για την απέραντη αγάπη που σας είχε...
να φύγει μέσα από την αγκαλιά σας γεμάτη αγάπη...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Τα λόγια είναι λίγα τέτοιες στιγμές. Συλλυπητήρια και κουράγιο μόνο :cry: κάνατε ο, τι καλύτερο μπορούσατε και το ξέρει. Καλό του ταξίδι :(
 




Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Καλό του ταξίδι. Κουράγιο. Δεν ξέρω πότε απαλύνει ο πόνος. Έχω ακούσει μόνο να το λένε (η ζωή μου λέει άλλα). Αλλά όσο και να πονάς, όσο καιρό και να πονάς, να σκέφτεσαι ότι έφυγε με την αγάπη σας, και αυτή του έσβησε κάθε πόνο και αμφιβολία. Έφυγε ήρεμος, σίγουρος και προστατευμένος στην αγκαλιά σας. Είχε απλά αυτό που χρειαζόταν εκείνη τη στιγμή. Κουράγιο.
 


sissyf

Active Member
10 Ιανουαρίου 2017
28
89
51
Έχω να γράψω καιρό… μπορεί ελάχιστοι να με θυμούνται.. νιώθω όμως τόσο έντονη την ανάγκη να γράψω αυτά που νιώθω που το βλέπω σαν εξομολόγηση.. σαν λύτρωση… και ίσως κάποιοι να μπορέσουν να με καταλάβουν.

Ποτέ δεν πίστευα ότι θα μπορούσα να νιώσω τόσο πόνο όταν θα έφευγε αυτό το πλάσμα που για 10 και χρόνια με συντρόφευε κάθε μέρα της ζωής μου ή μάλλον δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα έρθει αυτή η στιγμή. Ότι θα αντέξω και θα ζήσω αυτή τη στιγμή. Ίσως να θεωρούσα και δεδομένο ότι πάντα θα έχω το Λουμάκο μου, το σκυλάκι μου, το πρώτο μου παιδάκι, τον Βασιλιά μου…

Και όμως ήρθε… Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου 2017, και ήταν τόσο όμορφη αυτή η μέρα ρε γαμώτο μια ανοιξιάτικη μέρα στην αρχή του χειμώνα ιδανική για μια βόλτα στα Ανάβρυτα ή για ένα μεγάλο ταξίδι…

Πάντα είχα την απορία για εκείνους που κάνουν ευθανασία στα σκυλιά τους πως μπορούν να πάρουν μια τέτοια απόφαση, πως είναι σίγουροι για αυτό. Σε μια συζήτηση που είχα κάποτε μου είπαν στο δείχνει ο σκύλος… το νιώθεις… στο λέει το βλέμμα του…

Αυτό μας έδειχνε και εμάς αυτό το γλυκό βλέμμα του τις τελευταίες τρεις μέρες… αυτά τα γλυκά καστανά ματάκια που με κοιτούσαν μέσα στα μάτια σαν να μου έλεγαν κουράστηκα Ματινάκι μου, δεν μπορώ άλλο να πονάω, δεν αντέχω άλλο να σέρνομαι … ήρθε η ώρα να φύγω….

Και έφυγε η καρδούλα μου… μέσα στην αγκαλιά μας, να μας δίνει φιλάκια, να μας κοιτάει με τόση αγάπη που ένιωθες ότι η καρδιά σου θα σταματήσει μαζί με τη δικιά του…

Μέσα μου νιώθω μια πληγή, μια πληγή ανοιχτή που με πονάει. Νιώθω ένα κομμάτι από την καρδιά μου να έχει σπάσει και να έχει φύγει μαζί του…

Ξέρω ότι ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός, ξέρω πως σιγά σιγά όλος αυτός ο πόνος θα απαλύνει και στη θέση του θα έρθει η γλυκιά ανάμνηση… το κενό στην καρδιά μου όμως θα μείνει εκεί να μου θυμίζει πάντα τον Βασιλιά μου…

Ο Λουμάκος μας το τελευταίο χρόνο πάλευε να νικήσει και να ζήσει… Είχε διαγνωστεί αρχικά με οστεόσαρκωμα και τελικά με πολλαπλό μυέλωμα. Το πάλεψε και το παλέψαμε θέλω να πιστεύω μέχρι το τέλος με ότι μπορούσε να τον βοηθήσει , ειδική διατροφή, βιταμίνες ,συμπληρώματα, κορτιζόνη, κάνναβη, όπιο, χημειοθεραπεία… Ότι μπορούσε να βοηθήσει και να μειώσει τους πόνους που έφερνε η αρρώστια. Ταλαιπωρήθηκε πολύ, πόνεσε πολύ… τους τελευταίους 2 μήνες είχαν παραλύσει τα πίσω πόδια του και πάλι δεν παραιτήθηκε ούτε αυτός ούτε και εμείς, με το αναπηρικό καροτσάκι του έβγαινε όσο μπορούσε τις βόλτες του. Ξεκινήσαμε χημειοθεραπεία με την ελπίδα ότι έχουμε 95% πιθανότητες να δώσουμε μέλλον και ποιότητα ζωής σε αυτή την ψυχούλα που ήταν κομμάτι της οικογένειας μας… Δυστυχώς όμως πέσαμε σε αυτό το 5%.... Φαίνεται στον αγώνα του φαρμάκου και της αρρώστιας κέρδισε δυστυχώς ο δεύτερος ...Αυτό έδειξαν οι ακτινογραφίες εκείνο το μεσημέρι στο γιατρό… μας το έδειχνε ο Λουμάκος τρείς μέρες τώρα ότι είχε έρθει η ώρα…

Μπορεί να σας κούρασα, μπορεί να σας συγκίνησα, μπορεί κάποιους να μην τους άγγιξε καν όλη αυτή η κατάθεση ψυχής, όμως ένιωθα την ανάγκη να το κάνω.

Η τελευταία εικόνα από το σκυλάκι μου ήταν τα γλυκά ματάκια του κολλημένα στα δικά μας γεμάτα τόση αγάπη, η ζεστή γλωσσίτσα του στο πρόσωπό μου και η ανασούλα του να μυρίζει σουβλάκια που τόσο πολύ του άρεσαν…

Η τελευταία εικόνα που θέλω να πιστεύω ότι έχει το σκυλάκι μας είναι να το έχουμε αγκαλιά, να το χαϊδεύουμε, να το φιλάμε, να το μυρίζουμε και να του λέμε πόσο πολύ το αγαπάμε…

Αυτό που θέλω να κρατήσετε απ όλο αυτό, όσοι καταφέρατε να φτάσετε μέχρι εδώ και δεν κουραστήκατε, είναι να τα προσέχετε τα σκυλάκια σας, να τα φροντίζετε και να τα αγαπάτε, να τους το λέτε και να τους το δείχνετε, γιατί αυτά πιστέψτε με μέχρι το τέλος μόνο αγάπη έχουν να δώσουν. Και η τελευταία τους ματιά είναι γεμάτη μόνο με αγάπη και την τελευταία τους ανάσα την κρατούν για να σας δώσουν το τελευταίο φιλί….

Ο χρόνος περνάει γρήγορα και αυτό που θεωρούμε σήμερα δεδομένο, αύριο μπορεί να γίνει μια γλυκιά ανάμνηση…

Αντίο Βασιλιά μου…


View attachment 65245 View attachment 65246 View attachment 65247

Ματίνα
η απώλεια ειναι αβάσταχτη ,αλλα παντα να θυμάσαι την απέραντη αγάπη που δώσατε ο ένας στον άλλο, δεν θα τον ξεχάσεις ποτε όπως όλοι όσοι έχουμε βιώσει αυτο το συναίσθημα .Κουραγιο !
 
Last edited: