Αποψεις για τον εκπαιδευτη...


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Παρελαβα προσφατα τον σκυλο μου απο το ξενοδοχειο που τον ειχα αφησει για μια εβδομαδα.
Το συγκεκριμενο ξενοδοχειο ασχολειται και με εκπαιδευση αλλα και με εκτροφη. Ειναι εγκεκριμενο απο ΚΟΕ και γενικα ειναι αναγνωρισιμο. Το ονομα νομιζω οτι ειναι σωστο να το πω μονο σε πμ.

Ειχα ρωτησει για μια ΒΥ και μου ειπε οτι το κοστος ειναι στα 700 ευρω. Ζητησα να ειμαι παρων φυσικα και να συμμετεχω στην εκπαιδευση.
Μου φανηκαν πολλα τα χρηματα αλλα ειπα , αν ειναι να γινει σωστη δουλεια ας τα δωσω.

Οταν πηγα να τον παραλαβω λοιπον , μεχρι να μου φερει τον σκυλο απο το κενελ , παρατηρησα σε μια ακρη αφημενα ενα γαντι εκπαιδευσης , ηλεκτρικο κολλαρο και πνιχτη με καρφια.
Η εικονα δεν μου αρεσε καθολου φυσικα.

Το ειχα καταλαβει οτι ειναι εκπαιδευτης που θα κανει διορθωση στον σκυλο και δεν ειναι θετικης , αλλα δεν περιμενα να δω κατι τετοιο.
Και εγω δεν μπορω να πω οτι υποστηριζω την θετικη εκπαιδευση απολυτα αλλα δεν θα διορθωνα με τετοια εργαλεια τον σκυλο μου.
Θα ειμαι παρων στην εκπαιδευση και αν θα δω κατι που δεν μου αρεσει , θα σταματησω. Λετε να δοκιμασω ή να μην το σκεφτομαι καν ?

Δεν λεω οτι θα τα χρησιμοποιησει αυτα στον δικο μου σκυλο για μια ΒΥ αλλα η εικονα αυτη μου καθισε καπως στραβα.
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
βασικά θα έπαιρνα την επιλογή με το κουτί και το σχοινί από το άλλο θέμα....αλλά δεν παίζει!
εγώ αν έβλεπα κάτι τέτοιο δεν θα άφηνα καν τον σκύλο μου εκεί,όχι μόνο για το πως μπορεί να του φερθούν αλλά και γιατί δεν θέλω να στηρίξω με κανέναν τρόπο ανθρώπους που χρησιμοποιούν τέτοιες μεθόδους.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Τα κολλάρα και οι πνίχτες είναι εκπαιδευτικά εργαλεία και χρησιμοποιούνται σε ήδη ανεβασμένα σκυλιά και φυσικά η χρήση τους δεν έχει καμία σχέση με την κακοποίηση που βλέπουμε με τρυπημένους λαιμούς στις διάφορες φωτογραφίες που κατακλίζουν τον internet!

Δεν θα τα χρησιμοποιήσει κανείς σε κουτάβι που θα πάει εκεί για βασική υπακοή!
Αυτά τα χρησιμοποιούν για να καλουπώσουν σκυλιά ήδη φτασμένα που είναι δουλεμένα και θέλουν να τελειοποιήσουν τα σημεία. Δεν τα φοράνε και τραβολογάνε τον σκύλο, ούτε τον κρεμάνε από την διόρθωση.

Το κολλάρο δεν το χρησιμοποιούν για να τιμωρήσουν το κουτάβι επειδή δεν υπακούει στην εντολή "κάτσε".
Ούτε αν το αφήσεις εκεί θα το χρησιμοποιήσουν για πιο γρήγορα αποτελέσματα γιατί πολύ απλά θα φανεί στο κουτάβι πως δουλεύτηκε!

Τέτοια εργαλεία χρησιμοποιούν σε επίπεδα που έχουν δουλευτεί τα σκυλιά πρώτα σωστά και μετά για συγκεκριμενοποιήσει των εντολών. Και εννοώ σε σκυλιά που προορίζονται για κυναθλήματα και υψηλού επιπέδου απαιτήσεις. Φυσικά χρησιμοποιώντας το εργαλείο δεν επηρεάζεται ο σκύλος τόσο πολύ γιατί η σχέση με τον κυναγωγό είναι στον Θεό που δεν επηρεάζεται η ψυχολογία του σκύλου.

Αυτός που ξέρει πως θα τα χρησιμοποιήσει, ούτε θα επηρεάσει τον σκύλο ψυχολογικά, ούτε σωματικά!
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
συμφωνώ απόλυτα με τον Στέλιο.....

θα σου πρότεινα να συζητήσεις τις ανησυχίες σου για τα ....εργαλεία του διαβόλου , με τον εκπαιδευτή σου :)
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Αρπάζω την ευκαιρία για να γράψω την αποψη μου. Δεν επιμένω και δεν περιμένω να συμφωνήσουν όλοι, προσωπική άποψη ειναι εξάλλου. Θεωρώ καταρχήν οτι οι τιμές που διαβαζω για εκπαιδευση ειναι εξωφρενικά υψηλές. Ειδικά για τη χωρα μας και ειδικα εν μεσω κρίσης. Εκατο φορες καλυτερα να στρωσω @ωλο να διαβασω, να ενημερωθω, να δοκιμασω ξανα και ξανα και ας μην πετυχω τα ιδεωδη αποτελεσματα (που συχνα αποδεικνυονται απατηλα) της επαγγελματικης βασικης υπακοης. Ακομη καλυτερα, συνεννοουμαι με εναν εκπαιδευτη για μερικες επισκεψεις στο σπιτι, στο δικο μου δηλαδη χωρο και οχι στο δικο του, με ενα νορμαλ αντιτιμο και ολα οκ. Για προχωρημενη εκπαιδευση αλλαζουν τα πραγματα, εκει ναι απαιτείται επαγγελματιας.

οσο αφορα τα συνεργα, εγω δε θα αφηνα το σκυλι μου σε αυτο το περιβαλλον, καθαρα για ψυχολογικους λογους. Δε γνωριζω σε ποια συχνοτητα και που τα χρησιμοποιουν οι εκαστοτε εκπαιδευτες αλλα θα προτιμουσα να τους αποφυγω.
 


Natasaki

Well-Known Member
30 Απριλίου 2013
619
3
Θεσσαλονικη
Οσο για τις τιμες θα συμφωνησω,ειναι αρκετα υψηλες για την σημερινη εποχη.
Απο την αλλη το να καθησει καποιος να διαβασει,να προσπαθησει να εφαρμοσει αυτα που διαβασε-ειδε στο youtube απαιτουν πολλες φορες χρονο τον οποιο πολλοι απο εμας δεν διαθετουν. Κ επισης απαιτουν κ υπομονη. Επισης αν το σκυλι εχει ηδη δημιουργησει λαθος εικονες στο μυαλο του,ειναι πολυ πιο δυσκολο απο καποιον απειρο ιδιοκτητη να κανει restart στον σκυλο οποτε εκει ο εκπαιδευτης ειναι μονοδρομος.
Τελος ειμαι υπερ του εκπαιδευτη,γιατι εμεις πολλες φορες μπορει να κανουμε λαθος πραγματα κ να εχουμε αντιθετα αποτελεσματα. Οκ να παρουμε την γνωμη ενως εκπαιδευτη κ αν πραγματικα εχουμε χρονο να ασχοληθουμε με το σκυλι,ενταξει. Παντα ομως με σωστη καθοδηγηση.
Οσο για τα εκπαιδευτηκα εργαλεια,θα συμφωνησω με τον Στελιο πιο πανω κ αυτο επειδη ειδα,ρωτησα,εμαθα απο εκπαιδευτη για την χρηση τους.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Αρπάζω την ευκαιρία για να γράψω την αποψη μου. Δεν επιμένω και δεν περιμένω να συμφωνήσουν όλοι, προσωπική άποψη ειναι εξάλλου. Θεωρώ καταρχήν οτι οι τιμές που διαβαζω για εκπαιδευση ειναι εξωφρενικά υψηλές. Ειδικά για τη χωρα μας και ειδικα εν μεσω κρίσης. Εκατο φορες καλυτερα να στρωσω @ωλο να διαβασω, να ενημερωθω, να δοκιμασω ξανα και ξανα και ας μην πετυχω τα ιδεωδη αποτελεσματα (που συχνα αποδεικνυονται απατηλα) της επαγγελματικης βασικης υπακοης. Ακομη καλυτερα, συνεννοουμαι με εναν εκπαιδευτη για μερικες επισκεψεις στο σπιτι, στο δικο μου δηλαδη χωρο και οχι στο δικο του, με ενα νορμαλ αντιτιμο και ολα οκ. Για προχωρημενη εκπαιδευση αλλαζουν τα πραγματα, εκει ναι απαιτείται επαγγελματιας.

οσο αφορα τα συνεργα, εγω δε θα αφηνα το σκυλι μου σε αυτο το περιβαλλον, καθαρα για ψυχολογικους λογους. Δε γνωριζω σε ποια συχνοτητα και που τα χρησιμοποιουν οι εκαστοτε εκπαιδευτες αλλα θα προτιμουσα να τους αποφυγω.
Agreed 100%.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.555
6.984
Δεν είναι απλά υψηλές για τη σημερινή εποχή. Στο μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων είναι πολύ υψηλές σχετικά και με το επίπεδο κατάρτησης και καταλληλότητας των περισσότερων εκπαιδευτών. Καινούριο σχετικά το επάγγελμα στην ημετέρα, λίγοι αυτοί που έχουν πραγματικά εμπειρία, γνώσεις και "το'χουν" με την εκπαίδευση. Αλλιώς 5 σεμινάρια, 20 youtube videos, ένας μπούσουλας και μια ταρίφα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ακριβως. Αυτο το δρόμο ακολουθω ηδη και ισως δεν θα εχω τα σουπερ ουαου αποτελεσματα αλλα θα ειμαι ικανοποιημενος απο την προσπαθεια μου, γνωρίζοντας οτι δε μπορω να ανταπεξέλθω στο κόστος. Οσοι εχουν την οικονομικη ανεση να το κανουν, και εμπιστευονται τον εκπαιδευτη, και γνωριζουν οτι ειναι ικανος καλα κανουν, καμία αντίρρηση.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Εγω δεν καταλαβα αν το σκυλι θα μεινει εκει κατα την διαρκεια της εκπαιδευσης. Αν δεν μεινει απο την στιγμη που εισαι παρων φανταζομαι μπορεις ανα πασα στιγμη να ξερεις τι θα χρησιμοποιηθει στον σκυλο σου, αρα δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Οπως ειπα και πριν , δεν πιστεψα οτι ντε και καλα θα χρησιμοποιησει αυτα τα εργαλεια στον δικο μου σκυλο.
Απλα οταν τα ειδα μου εκατσαν λιγο στο λαιμο.
Ειχα την εντυπωση οτι οι ''σωστοι'' εκπαιδευτες στο 2014 ειχαν βρει αλλον τροπο για να κανουν αυτη την προχωρημενη εκπαιδευση και ειχαν αντικαταστησει αυτα τα εργαλεια με κατι αλλο. Μαλλον λαθος νομιζα.
Υπαρχει η δυνατοτητα να αφησω τον σκυλο εκει και να τον παραλαβω εκπαιδευμενο αλλα θεωρω σωστοτερο να ειμαι παρων.

Εχω δει και εγω βιντεακια , εχω διαβασει αρθρα και εχω κανει μια αρχη με τον σκυλο.
Γνωριζει το νοημα αρκετων εντολων αλλα θελω το κατι παραπανω. Θελω να εκτελει καθε φορα. Θελω να εκτελεσει στην δυσκολη στιγμη και οχι μονο οταν ειμαστε οι δυο μας σε οικειο περιβαλλον.
Ο εκπαιδευτης περα απο την εμπειρια εχει και αλλα μεσα που δεν εχω εγω. Οπως 2ο σκυλο και 2ο ανθρωπο.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
afg
η επιτυχής κατα 100% εκπαιδευση σε βασικη υπακοή κλπ
οφείλεται κατα 20% στον εκπαιδευτή
κατα 20% στο σκυλο..
και το υπόλοιπο 60 % στον ιδιοκτητη...
και οταν μαλιστα μιλαμε για το επιπεδο εκπαιδευσης που εσύ θελεις...
δεν ειναι λυση να αφησεις το σκυλο και απλα να εισαι παρων..

πρεπει εσυ ο ιδιος να ασχοληθεις με την εκπαιδευση του σκυλου...
ο εκπαιδευτης να σου δειχνει κι εσυ να ασχολεισαι..
με ολα τα υπολοιπα απλα θα κανεις πασαλειμματα

απο την εμπειρια μου η αποτυχία στην εκπαιδευση συνηθως οφείλεται...
επειδη διαλεγουμε και με οικονομικα κριτηρια συνηθως παμε στο φτηνο..
αυτο δεν σημαινει τπτ περα απο το οτι..
καθως εμεις ασχολουμαστε ερχεται πολυς κοσμος κι επεμβαινει ..
μας λεει το μακρυ και το κοντο του..
ιστοριες για δικες τους εμπειριες κλπ
τελικα αντι να κανουμε αυτο που μας λεει ο εκπαιδευτης που πληρωσαμε
( ισως γιατι ηταν και ο φτηνος... και δεν τουχουμε και πολυ εμπιστοσυνη...)
κανουμε του κεφαλιου μας...
τεσταρουμε το σκυλο..
πηδαμε κεφαλαια στην εκπαιδευση του...
αφηνουμε το σκυλο να παιζει με αλλα σκυλια...
( κι εμεις απλα πινουμε καφεδακι με τους αλλους ιδιοκτητες..)
ακολουθουμε αυτα που διαβαζπουμε στα φορουμ
κλπ κλπ κλπ...
ειτε δεν ασχολουμαστε συστηματικα..

εχω παραδειγμα με ανθρωπο που εχει σκυλο μετα απο 7 μηνες... εχει κανει 8 μαθηματα... και βασικα ειναι στις πρωτες εντολες ακομα...
( λογικο δεν ειναι... αν δεν ασχολεισαι συστηματικα... και οποτε το θημηθεις μονο..)
κι εχω ανθρωπο που στο 3 μαθημα ( 2η εβδομαδα)... ο σκυλος εκτελει παραδειγματικα...

τα χρηματα δεν ειναι λιγα.. λογω κρισης , ουτε πολλα ομως..
( για το χρονο του και ολα οσα πρεσβευεει ο εκπαιδευτης)
βασικα το θεμα ειναι να το εχεις παρει αποφαση να ασχοληθεις με το σκυλο σου..
αλλοιως ειναι πεταμενα λεφτα.
αρκει να το παρεις αποφαση
 


afg

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2013
570
27
Εγω με τον σκυλο ασχολουμαι ετσι και αλλιως.
Τι θεμα ειναι να μαζεψω παρπανω χρηματα απο αυτα που απαιτουνται για την εκπαιδευση.
Τουλαχιστον δεν θα ξεκινησουμε απο το μηδεν γιατι οπως ειπα εχω κανει ηδη μια αρχη με τον σκυλο.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Απλα προσεχε τα βηματα που θα κανεις να ειναι τα σωστα. Δεν εχει σημασία αν ειναι λιγα, αρκει να ειναι σωστα. Απλες εντολες που προοδευτικα επαναλαμβανονται κυκλικα με αυξανομενο δεικτη δυσκολιας, πχ απο το ησυχο μερος του σπιτιου σε πρωτη φαση σε εξωτερικο χωρο στη δευτερη κλπ . Μη βιαζεσαι για αποτελεσματα και μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε καλα. Η μορφωση η υπομονη , η συνεπεια και η αγαπη ειναι τα κλειδια ;-)