Απροκλητη επιθεση.


Status
Κλειδωμένο θέμα

Exige

Well-Known Member
29 Μαϊου 2011
79
1
xalandri
Δεν ηξερα ολο το περιστατικο. Οχι, δεν ειναι λεπτομερεια να του γυρισουν τα μυαλα και να παει να αρπαξει ενα αμεριμνο μικροσωμο που δεν τον προκαλεσε.
Κανενας ισορροπημενος "μεγαλος" σκυλος δεν το κανει αυτο, οσο επιθετικη φυση και τσαμπουκας και να ειναι.

Δεν απαντηθηκε ομως η ερωτηση μου. Αν δεν ηταν η κορη και ηταν καποιος ξενος ενηλικος, θα ηταν επιτρεπτο να αντιδρασει ετσι σε ενα αγγιγμα? Αντιδραει ετσι ενας ισορροπημενος σκυλος με γερα νευρα?
Θα μπορουσε να μην ειναι ανεκτικος με τους ξενους στο παραδειγμα που αναφερεις.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Νομίζω ότι οποιαδήποτε προτροπή απο τον καθένα μας στον φίλο Νάσο για αποφάσεις αυτή την στιγμή είναι άτοπη.....
ο nasouk έχει πολύ δρόμο μπροστά του ακόμα.....
θα μιλήσει με τους δικούς του, θα συσκεφθεί με τον εαυτό του, θα απευθυνθεί σε εκπαιδευτές και στον εκτροφέα του....
και μετά θα αποφασίσει....και βέβαια θα αναλάβει αυτός ο ίδιος (και κανένας απο εμάς ..) το κόστος της απόφασής του....
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Exige, θα το απλουστευσω χωρις να θελω να ανθρωποποιησω συμπεριφορες.
Αν εγω παω ξαφνικα σε ενα αμεριμνο μικρο παιδακι που παιζει στο παρκο και το αρχισω στις καρπαζιες επειδη δεν μου αρεσει η φατσα μου και κανει φασαρια, ειμαι φυσιολογικος?
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Περαστικά στο παιδί. Είσαι πράγματι σε πολύ δύσκολη θέση. Επειδή όμως έχω την ίδια οικογενειακή κατάσταση 2 μικρά παιδιά παρόμοιων ηλικιών, αλλά και τρέλα με τα σκυλιά μου, συνιστώ ψυχραιμία. Επέλεξες να βάλεις έναν φύλακα τέτοιου είδους στο σπίτι σου. Ήταν αυξημένες οι πιθανότητες να υπάρξει πρόβλημα - κάποιου είδους - δεν πήρες λαμπραντόρ. Το σκυλί είναι στα ντουζένια του και πολύ κυριαρχικό. Είναι βαρύ, πιθανώς και ατσούμπαλο. Είναι απαράδεκτο βέβαια που επετέθη χωρίς να γρυλίσει προηγουμένως. Όμως σκέψου λογικά και πρακτικά:
1) Χρειάζεσαι φύλακα; μην τον δώσεις. Θέλεις δύο χρόνια για να βγάλεις έναν γερό, εάν βέβαια βρεις κατάλληλο...
2) Τα σκυλιά μεγαλώνουν πιό γρήγορα από τα παιδιά. Σε λίγο θα έχει ωριμάσει ο σκύλος και τα παιδιά θα είναι μεγαλύτερα, υψηλότερα και πιό έμπειρα να χειριστούν καταστάσεις
3) Κάνε έργα που θα επιτρέπουν στα παιδιά να εισέρχονται στο σπίτι χωρίς να πρέπει να έρθουν σε επαφή με τον σκύλο, π.χ. κάποια κάγγελα
4) Γίνε αυστηρότερος και μοίρασε αλλιώς την ιεραρχία
5) Πάρε και άλλο σκύλο, άλλης ράτσας, φύλακα αλλά πιό κατάλληλο για τα παιδιά και δώσε του το προνόμιο να μπαίνει σπίτι, παρά το γέγονός ότι ο πρόεδρος θα έχει, αρχικώς τουλάχιστον, την πρωτοκαθεδρία. Έτσι, θα τον "κόψεις" κάπως. Δεν ξέρω ωστόσο εάν αυτή η ράτσα αντέχει να συμβιώνει με άλλο αρσενικό είτε είναι "κόκορες"
6) Μην το φοβάστε περισσότερο από πριν, για το ίδιο σκυλί πρόκειται, μην νοιώθει τον φόβο σας, αλλά να τον έχεις διαρκώς υπό έλεγχο
7) Δεν πρέπει να νοιώσει ότι σταμάτησε η επαφή με τα παιδιά. Να υπάρχει όμως απόσταση ή/και διαχωριστικό

Τα περί επιθετικότητας σε άλλα σκυλιά, είναι φυσιολογικά για τέτοιο σκύλο και δεν με προβληματίζουν.
Εάν έχεις την καλοσύνη ενημέρωνέ μας για τις γνώμες των ειδικών. Είναι ένα πολύ ειδικό θέμα το οποίο αντιμετωπίζεται συνήθως με αγριότητα και εγωισμό από την πλευρά των ανθρώπων οι οποίοι δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν τα λάθη τους και την αδυναμία τους να επικοινωνήσουν αποτελεσματικά με τον σκύλο τους. Μην ακούς τον καθένα που είναι εκτός κατάστασης, δηλαδή δεν έχει παιδιά ή/και δεν έχει κυριαρχικό αρσενικό κυριαρχικής ράτσας. Μην παρασύρεσαι...

Ειλικρινά, σου εύχομαι καλή δύναμη
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Νομίζω ότι οποιαδήποτε προτροπή απο τον καθένα μας στον φίλο Νάσο για αποφάσεις αυτή την στιγμή είναι άτοπη.....
ο nasouk έχει πολύ δρόμο μπροστά του ακόμα.....
θα μιλήσει με τους δικούς του, θα συσκεφθεί με τον εαυτό του, θα απευθυνθεί σε εκπαιδευτές και στον εκτροφέα του....
και μετά θα αποφασίσει....και βέβαια θα αναλάβει αυτός ο ίδιος (και κανένας απο εμάς ..) το κόστος της απόφασής του....
Εφοσον ανοιξε το θεμα και μοιραστηκε το ατυχες γεγονος, το θεμα ειναι ανοιχτο για προτροπες. Αλλιως να λεμε μονο "περαστικα". Αλλά επειδη ειναι σκυλοφορουμ, ασχολουμαστε και με τον σκυλο "δραστη".

Εχω μεγαλη περιεργεια αν θα του πει ο εκτροφεας του τιποτα για πιθανες παλιες αναλογες ενδειξεις αδυναμων νευρων απο τους προγονους.
Αν θα του πει ο εκπαιδευτης (αν εχει περασει απο εκπαιδευση ο Φιντελ) για τα λαθη που καναμε τοτε στην εκπαιδευση.
 
Last edited:


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το οτι εκανε επιθεση σε θηλυκο σκυλακι γιατι εχει σχεση?δεν το λεω ειρωνικα. Πες μου την οπτικη σου απλα μηπως δεν την εχω λαβει υποψιν μου.
Δεν ξερω αν ειχες τον χρονο να διαβασεις ολα τα ποστ, αναλυθηκαν διαφορες πτυχες του θεματος. Επειδη εχω γραψει ήδη αρκετα και δεν θελω να επαναλαμβανομαι, εντελως επιγραμματικα:

Ο σκυλος ειναι τσαμπουκας και απροβλεπτος(και) σε μη τυπικους ''στόχους''. Αυτο, τον κανει(και) επικινδυνο.

Σε καθε περιπτωση την αποφαση θα την παρει ο Νασος που ειναι και ο υπευθυνος και ο καλυτερος γνώστης του σκυλου του. Εμεις, λεμε κατα βαση τι θα καναμε στην θεση του εχοντας ως δεδομενα οσα μας μεταφερει. Δεν θεωρω οτι παλευουμε να επιβαλουμε καμια αποψη, αλλα οτι καταθετουμε αποψη.
 
Last edited:


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Νομίζω ότι οποιαδήποτε προτροπή απο τον καθένα μας στον φίλο Νάσο για αποφάσεις αυτή την στιγμή είναι άτοπη.....
ο nasouk έχει πολύ δρόμο μπροστά του ακόμα.....
θα μιλήσει με τους δικούς του, θα συσκεφθεί με τον εαυτό του, θα απευθυνθεί σε εκπαιδευτές και στον εκτροφέα του....
και μετά θα αποφασίσει....και βέβαια θα αναλάβει αυτός ο ίδιος (και κανένας απο εμάς ..) το κόστος της απόφασής του....
νομιζω οτι ο λογος που εγραψε το θεμα ειναι
1)γιατι θελει και πρεπει καπως να ξεσπασει..να το μοιραστει με καποιον
2)να ακουσει γνωμες ανθρωπων που ασχολουνται και εχουν στο σπιτι τους σκυλους και αρα θα καταλαβουν,γιατι αν το πεις σε ανθρωπους που δεν εχουν θα αρχισουν να λενε στα λεγα εγω κλπ κλπ και αυτος θα φορτωσει περισσοτερο.
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Εφοσον ανοιξε το θεμα και μοιραστηκε το ατυχες γεγονος, το θεμα ειναι ανοιχτο για προτροπες. Αλλιως να λεμε μονο "περαστικα". Αλλά επειδη ειναι σκυλοφορουμ, ασχολουμαστε και με τον σκυλο "δραστη".

Εχω μεγαλη περιεργεια αν θα του πει ο εκτροφεας του τιποτα για πιθανες παλιες αναλογες ενδειξεις αδυναμων νευρων απο τους προγονους.
Αν θα του πει ο εκπαιδευτης (αν εχει περασει απο εκπαιδευση ο Φιντελ) για τα λαθη που καναμε τοτε στην εκπαιδευση.
πολυ hot θεμα και ταυτοχρονα σημαντικο...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
το θέμα είναι ανοιχτό για διάλογο και για μια γενική και πάντα πολύ προσεκτική προσέγγιση του γεγονότος της επίθεσης σκύλου σε παιδί της οικογενείας....
κανείς μας δεν γνωρίζει τον σκύλο του nasouk καλύτερα απο τον ίδιο.....
και είμαι σχεδόν βέβαιη ότι κανείς μας δεν είναι σε θέση να κρίνει και να εξετάσει τα γεγονότα με όλες τις λεπτομέρειες που είναι απαραίτητες για να ''προτείνει'' στον Νάσο οριστική λύση....

γνώμη μου....
 






νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Επειδή και τα δικα μου παιδιά μεγάλωσαν με σκύλους μπορώ να φανταστώ πως είστε ολοι σας τώρα. Πολυ δυσάρεστη και δύσκολη κατάσταση. Και εύχομαι ολόψυχα να μπορέσετε να το ξεπεράσετε.
Το ευτυχές είναι πρώτον ότι ήσουν μπροστά και δεύτερον ότι δεν έγινε σοβαρή ζημιά στη μικρή. Να ξέρεις ότι η μικρή (όπως και όλοι σας) θα είστε σε κατάσταση σοκ για 24 ώρες. Προσέξτε το παιδί τις επόμενες μέρες, μπορεί να σας βγάλει φοβίες, εφιάλτες η αναίτια επιθετικότητα.
Και μην αφήσετε τον Φιντέλ να θεωρήσει ότι τον φοβάστε.
Μόλις ηρεμησετε θα μπορέσετε να πάρετε ψύχραιμα τις σωστές αποφάσεις.
Και πάλι περαστικά στο κοριτσάκι σας.

Στάλθηκε από το HTC Vision μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Είναι ένα πολύ ειδικό θέμα το οποίο αντιμετωπίζεται συνήθως με αγριότητα και εγωισμό από την πλευρά των ανθρώπων οι οποίοι δεν είναι σε θέση να αντιληφθούν τα λάθη τους και την αδυναμία τους να επικοινωνήσουν αποτελεσματικά με τον σκύλο τους.
Μην ακούς τον καθένα που είναι εκτός κατάστασης, δηλαδή δεν έχει παιδιά ή/και δεν έχει κυριαρχικό αρσενικό κυριαρχικής ράτσας. Μην παρασύρεσαι...
Νομίζω ότι οποιαδήποτε προτροπή από τον καθένα μας στον φίλο Νάσο για αποφάσεις αυτή την στιγμή είναι άτοπη.....
ο nasouk έχει πολύ δρόμο μπροστά του ακόμα.....
θα μιλήσει με τους δικούς του, θα συσκεφθεί με τον εαυτό του, θα απευθυνθεί σε εκπαιδευτές και στον εκτροφέα του....
και μετά θα αποφασίσει....και βέβαια θα αναλάβει αυτός ο ίδιος (και κανένας απο εμάς ..) το κόστος της απόφασής του....
Αυτές οι τρεις τοποθετήσεις με εκφράζουν απόλυτα.
Ο Νάσος είναι σε θέση να πάρει τις δικές του αποφάσεις, το ότι μοιράστηκε το περιστατικό δεν σημαίνει ότι περιμένει από κανέναν να του πει τι θα κάνει. Το να προτείνουμε ευθανασία , να δώσει τον σκύλο, να κρατήσει τον σκύλο, κ.ο.κ. σε έναν άνθρωπο που μεγάλωσε τον σκύλο αυτό σαν μέλος της οικογένειας του και αναρωτιέται και πονάει για το αν και τι μπορεί να έκανε λάθος για να γίνει αυτό το περιστατικό, το βρίσκω πολύ άτοπο.
 


purple

Well-Known Member
4 Οκτωβρίου 2012
66
0
Athens
Περαστικά στην κορούλα σου,ειλικρινά στενοχωριέμαι όταν διαβάζω τέτοια θέματα.Σκεφτήτε το καλά πριν κάνετε οποιαδήποτε κίνηση
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
νασο...
περαστικα στην μικρη..
γνωριζοντας εσενα και τον σκυλο και την σχεση μεταξυ σας...
δεν πιστευω οτι το θεμα χρηζει επιπλεον αναλυσης και προτασεων μεσω ιντερνετ....
προσωπικα δεν θα μπορουσα να παρω θεση ακομα και παρων στο συμβαν να ημουν...
ξερω οτι τελικα θα αποφασισεις το σωστο.....

εγω στην εκθεση ..
προσεξα τον σκυλο εν μικρη και συντομη απουσια σου...
τον πλησιασα χαιδεψα και ολα νορμαλ φαινονταν...
ολα στο παιχνιδι ειναι... ομως...
ευχομαι καθαρο μυαλο!
αναμενω την εξελιξη
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Καλή ανάρρωση στην κόρη σου πρώτα απ'όλα.
Εδώ που έχουμε ένα μαστίφ στην ηλικία του δικού σου (αστείρωτοι και οι δύο τους) είναι πολύ υπομονετικός με τον δικό μου τον βλάκα που του έχει κάνει αρκετά χουνέρια, ούτε να γρυλίσει ο Τάισον( Το Μαστιφ)

Εγώ προσωπικά θα τον έδινα τον σκύλο δεν υπάρχει πλέον εμπιστοσύνη.

Υ.Γ. Ο σκύλος είναι "τυχερός" που δεν είσαι σε άλλες χώρες εκεί θα πήγαινε για ευθανασία, σούμπιτος καλώ ή κακώς.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
περαστικα στη κορη σου,,, μαλλον η μικρη δεν καταλαβε λογω της ηλικιας της οτι γλυτωσε απο του χαρου τα δοντια,,,, γιατι θα μπορουσαν τα πραγματα να ειναι πολυ χειροτερα,,,,οποτε εσυ αποφασιζεις και κανεις αλλος απο την οικογενεια σου,,,,,η συμπεριφορα του σκυλου οντως ειναι ακραια,,,

κι εγω τη δικια μου την πατησα κατα λαθος την ωρα που κοιμοταν πεταχτηκε απο τον πονο σαν αστραπη γυρισε και εκανε οτι δαγκωνει κοιταζοντας με στα ματια αφου ειδε οτι ημουν εγω,,,, και ηταν τοσο τρομακτικα γρηγορη η αντιδραση της που ακομα την παταγα οταν γυρισε και εχωσε τα δοντια της στο ποδι μου,,, αλλα δεν με δαγκωσε,,, δεν εχει σημασια τι θα σου πει ο εκτροφεας του αφου υποθεσεις θα κανει,,, εαν καποιος δεν το εχει μαθει το σκυλι να αντιδρα ετσι σε ξαφνικο αγγιγμα απο πισω τοτε ευθυνεται η ψυχολογια του σκυλου και κανεις αλλος,,, οποτε αυτος ο σκυλος λεγεται ωρολογιακη βομβα με αγνωστο χρονο εκρηξης,,,,
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
εγω δεν θα δεχομουν ουτε σε ξενο (ενω ειμαι εγω διπλα) να γυρισει να του τη χωσει στη μουρη χωρις να προειδοποιησει,οποτε κατανοειτε το πως θα σκεφτομουν αν ολο αυτο ειχε να κανει με παιδι-μου-.
δεν θα με ενδιεφερε να μαθω γιατι το εκανε,πως το εκανε,να το εξετασω,να τον εκπαιδευσω,να σκεφτω τι λαθος εκανα,κλπ κλπ...
ΧΕΣΤΗΚΑ! παμε καλα>?
σε αλλον δεν θα τον εδινα,το πιθανοτερο θα ηταν να ζησει σε περιφραγμενο χωρο ,στειρωμενος,χωρις να ερχεται με κανεναν αλλον σε επαφη περα απο μενα και τον αντρα μου και εαν εδειχνε οποιαδηποτε επιθετικη συμπεριφορα για αλλη μια φορα σε μας(πχ γρυλισμα ενω τρωει),θα του εκανα ευθανασια.(που θα το ξαναεκανε,κι αυτο ειναι σιγουρο οσο και ο θανατος)
 
Last edited:


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
ότι να ναι οι περισσότεροι.. αν δείτε μετά απο ώριμη σκέψη γτ το μυαλό σας να είναι κάπως τώρα το δίνετε τον σκύλο σε κάποιον που θα περάσει όμορφα και όχι να το έχει δεμένο σε μία μεριά.απο την άλλη ίσως με βοήθεια εκπαιδευτή και σίγουρα πιά να μην αφήνετε τα μικρά μόνα αφού πιά εμπιστοσύνη δεν νομίζω πώς υπάρχει να είστε όλοι μία χαρά.τύπου ευθανασία δεν μπορείς να πείς σε κανένα ζώο όπως και σε κανέναν άνθρωπο γτ θα έχεις πράξη κάτι κακό. εξαιρέσεις αν υποφέρει τόσο πολύ που το κάνεις έστω για καλό αν και δεν χωράει όλη σημασία μέσα.
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ότι να ναι οι περισσότεροι.. αν δείτε μετά απο ώριμη σκέψη γτ το μυαλό σας να είναι κάπως τώρα το δίνετε τον σκύλο σε κάποιον που θα περάσει όμορφα και όχι να το έχει δεμένο σε μία μεριά.απο την άλλη ίσως με βοήθεια εκπαιδευτή και σίγουρα πιά να μην αφήνετε τα μικρά μόνα αφού πιά εμπιστοσύνη δεν νομίζω πώς υπάρχει να είστε όλοι μία χαρά.τύπου ευθανασία δεν μπορείς να πείς σε κανένα ζώο όπως και σε κανέναν άνθρωπο γτ θα έχεις πράξη κάτι κακό. εξαιρέσεις αν υποφέρει τόσο πολύ που το κάνεις έστω για καλό αν και δεν χωράει όλη σημασία μέσα.
να δωσω τον σκυλο σε καποιον αλλον για να περασει ομορφα(?)ο σκυλος ?
πρωτον,ποιος μου δινει την εγγυηση οτι ο σκυλος θα περασει ομορφα,δευτερον τι θεωρεις εσυ ομορφα ,που σιγουρα θα το εχει απο τον αλλον και οχι απο μενα
και τριτον και βασικοτερο,για μενα αυτο ειναι κατι τρομερα ανευθυνο.
το παιδι δεν ηταν μονο,οποτε η συμβουλη να μην τα αφηνουμε μονα,που κολλαει,δεν καταλαβα..
αλλα και μονο να ηταν,τετοια απροβλεπτη συμπεριφορα απο εμενα προσωπικα δεν συγχωρειται.
το να ζησει δεμενος σε μια μερια,που το διαβασες?.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα