Απόκτηση γερμανικού ποιμενικού


konstantina91

Well-Known Member
3 Ιανουαρίου 2013
58
0
Για εμένα ναι. Δεν θέλω σκύλο που να περνά την ζωή του σε ένα κλουβί. Θέλω κουτάβι απο εναν σκύλο που να είναι μαθημένος σε μια "οικογέννεια"
Αυτό που ζητάς από άποψη χαρακτήρα νομίζω ότι θα το βρεις σε πάρα πολλές ράτσες. Αν τα μάθεις στο σπίτι, τα περισσότερα σκυλάκια καλά θα φέρονται
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Exοντας διαβασει ολο το θεμα (!!) ακομα δεν καταλαβαινω που αποσκοπει....

-Καθαροαιμος σκυλος ειναι αυτος που εχει pedigree δλδ προερχεται απο καθαροαιμους (πιστοποιημενους) προγονους.
-Μη καθαροαιμο ειναι οποιοδηποτε αλλο σκυλι δεν εχει pedigree!! Μπορει να μοιαζει, να φαινεται να ειναι ιδιο αλλα αν δεν εχει την πιστοποιηση δεν ειναι καθαροαιμο.
-Ενας σκυλος που ειναι καθαροαιμος αλλα δεν μοιαζει στο προτυπο που ισχυει για την φυλη (κατα την γεννηση του) ειναι απλα ενας καθαροαιμος εκτος προτυπου σκυλος! So what??

Γιατι μπορει να σε νοιαζει ο διαχωρισμος κ η ταμπελα???
1) γιατι θελεις να το ζευγαρωσεις
2) Γιατι θελεις να το κατεβασεις στις εκθεσεις κ να παρεις βραβεια μορφολογιας
3) Γιατι θελεις εφ'οσων το πληρωσες ακριβα να συνοδευεται απ ολα τα απαραιτητα εγγραφα (δεν θα διαφωνησω σε αυτο-μαζι σου ειμαι)

Αλλα FairyMary:
Εφ οσων το προτυπο που ισχυει σημερα για την φυλη που εσυ διαλεξες δεν σου αρεσει, γιατι δεν παιρνεις απλα ενα καθαροαιμο ΕΚΤΟΣ προτυπου?? Θα το βρεις κ φτηνοτερο σιγουρα!

Η μαλλον γιατι να παρεις ενα καθαροαιμο ΓΠ το εχεις σκεφτει?? η απλα σ'αρεσει "να ειναι καλος να φυλαει κ να μην εχει κλιση και να λες οτι ειναι καθαροαιμος ΓΠ??"

Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι μαλλον εισαι ευκολοπιστη κ πιστεψες οσα σου ειπε καποιος (γιατι εχεις αγνοια? γιατι σε βολευουν?) κ υποστηριζεις με παθος εναν ανθρωπο που καλα καλα δεν ξερεις, δεν εχεις συναντησει κ δεν εχεις επαφη με το "προιον" του.
Δλδ αυτος ο εκτροφεας που εχεις βρει ειναι αγιος κ αγαπαει τα σκυλια ενω οι αλλοι ειναι στυγνοι κρεατεμποροι κ πανε μονο για το κερδος!?!?!!?!?
Φυσικα κ ολοι οι εκτροφεις ενδιαφερονται ΚΑΙ για το κερδος...... οποιος πιστευει το αντιθετο μαλλον εχει μεινει σε κανα ροζ συννεφακι..... Φυσικα κ θα πρεπει να ειναι ΚΑΙ φιλοζωοι αλλιως δεν θα μπορουνε να κανουνε καλα την δουλεια τους.

Οπως κ να εχει εγω μια συμβουλη θα σου δωσω θες ακουσε την θες πετα την στα σκουπιδια:
Για τον καθε ενα που εμπλεκεται στο εμποριο πρεπει να μιλαει γι αυτον το προιον του κ οι πελατες του.
Αντι λοιπον να υποστηριζεις τον ιδιο επειδη στα ειπε καλα, δες κ μιλα με τους ιδιοκτητες που εχουνε παρει σκυλια απ αυτον να δεις τι ειναι πως βγηκαν κ αν ειναι ευχαριστημενοι.
(*που κι αυτο για να στο απαντησουνε θα πρεπει να ξερουνε ποιο ειναι το προτυπο κ ποσο κοντα επεσε η δεν επεσε ο σκυλος τους)

Επισης παιρνοντας εναν καθαροαιμο σκυλο απο τα 1000ευρω τα 900 θα επρεπε να πηγαινουνε στην "εγγυηση του" οτι θα ειναι ΕΝΤΟΣ προτυπου μορφολογικα δεν θα εχει προβληματα γενικα κ ειδικα κ φυσικα στον χαρακτηρα του κ τα αλλα 100 στην καθεαυτη ταμπελα. Εσυ νομιζω οτι θες ενα σκυλο οπως σου αρεσει εσενα να τον βλεπεις να εχει καλη ταμπελα κ ας τον πληρωσεις κ 1000 ευρω..... ε δεν παει ετσι......

Σορρυ για το σεντονι... σορρυ αν εχει ενα υφος "καπως" αν κατι παντως πιστευετε οι υπολοιποι οτι ειναι λαθος μετα χαρας να το συζητησουμε......
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Θέλει μεγάλη προσοχή στις καραμέλες .
Καμιά φορά κολάνε στα δόντια και κάνουν ζημιά.
Ο γερμανικός ποιμενικός έχει ένα πρότυπο που έχει καθορίσει ένας όμιλος και βάση αυτού του προτύπου γίνεται η εκτροφή .
Σε όποιον δεν αρέσει, καλά θα κάνει να κοιτάξει για απόκτηση άλλης φυλής .
Αλλά δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα που ο κάθε ένας ότι δηλώσει είναι .
Για να μην υπάρχουν απορίες το γερμανικό ποιμενικό είναι εδώ και χρόνια δυο κατηγορίες, το μορφολογικό και το εργασιακό .
Για να μπορέσει κάποιος να κάνει αυτή την πρόσμιξη θέλει πολλά κιλά γνώσης που δυστυχώς δεν την έχει κανένας εκτροφέας στην Ελλάδα.
Μια τέτοια μίξη βέβαια δεν έχει κανένα λόγο να συμβεί και δεν εξυπηρετεί κανένα σκοπό.
Αλλά όπως λέει και ένας καλό μου φίλος <<ότι να ναι με coca cola >>
 




FairyMary

Banned
Banned
3 Ιανουαρίου 2013
138
0
31
Παιδία δεν υποστηρίζω τον συγκεκριμένο εκτροφέα γιατί μου τα είπε καλά αλλά γιατί μου φάνικε οτι νοιάζεται για τα σκυλιά του. Αυτή την εντύπωση δεν την έχω για άλλους. Μπορεί να είναι λάθος αλλά αυτό μου έβγαλαν. Υποστηρίζω οποιονδήποτε αγαπάει αυτό που κάνει και μου αρέσει περισσότερο το παλιό πρότυπο, αλλά εφόσον έτσι είναι η φύλη πλέον, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Όλα τα σκυλιά σήμερα έχουν κλίση, άρα εγώ θα διαλέξω κουτάβι απο γέννα με γονείς μικρότερης κλίσης.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Παιδία δεν υποστηρίζω τον συγκεκριμένο εκτροφέα γιατί μου τα είπε καλά αλλά γιατί μου φάνικε οτι νοιάζεται για τα σκυλιά του. Αυτή την εντύπωση δεν την έχω για άλλους. Μπορεί να είναι λάθος αλλά αυτό μου έβγαλαν. Υποστηρίζω οποιονδήποτε αγαπάει αυτό που κάνει και μου αρέσει περισσότερο το παλιό πρότυπο, αλλά εφόσον έτσι είναι η φύλη πλέον, δεν μπορώ να κάνω κάτι. Όλα τα σκυλιά σήμερα έχουν κλίση, άρα εγώ θα διαλέξω κουτάβι απο γέννα με γονείς μικρότερης κλίσης.
Σου φανηκε οτι νοιαζεται..... απο που αφου δεν εχετε βρεθει απο κοντα οπως λες? Ξερεις πως μεταχειριζεται τα σκυλια του? Τι συνθηκες διαβιωσης τους παρεχει?? (που θα ειναι κ οι πρωτες εικονες του δικου σου σκυλιου αν το παρεις απο κει??) Απο που σου δημιουργηθηκε αυτη η τοσο καλη εντυπωση που εχεις γι αυτον?? Απο ενα δυο τηλεφωνηματα??? Σορρυ αλλα δεν πας ετσι να συναντησεις για πρωτη φορα καποιον κ να παρεις κουταβι εχοντας μιλησει μονο μια δυο φορες στο τηλ κ αν στο δωσει ετσι απλα, τοτε μαλλον δεν νοιαζεται για τα σκυλια του οσο νομιζεις......

Αλλα εγω εξακολουθω να εχω μια απορια:
Για ποιο λογο θελεις να δωσεις τοσα λεφτα για εναν εκτροφικο σκυλο συγκεκριμενης φυλης την στιγμη που το προτυπο της φυλης δεν σε καλυπτει???? Κι αν ειναι εκτος προτυπου μορφολογικα τι σε κανει να πιστευεις οτι θα ειναι εντος προτυπου στο χαρακτηρα??? Κ αν δεν ειναι καθαροαιμο με pedigree κ δεν το πληρωσεις, αλλα σωσεις ενα σκυλι απο αυτα τα χιλιαδες που ψαχνουνε σπιτι κ σε καλυπτει εμφανισιακα γιατι δεν το εξεταζεις σαν εκδοχη κ θελεις "γερμανικο ποιημενικο" οπως ακριβως τον θελεις εσυ με την ταμπελα του pedigree???
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Σου φανηκε οτι νοιαζεται..... απο που αφου δεν εχετε βρεθει απο κοντα οπως λες? Ξερεις πως μεταχειριζεται τα σκυλια του? Τι συνθηκες διαβιωσης τους παρεχει?? (που θα ειναι κ οι πρωτες εικονες του δικου σου σκυλιου αν το παρεις απο κει??) Απο που σου δημιουργηθηκε αυτη η τοσο καλη εντυπωση που εχεις γι αυτον?? Απο ενα δυο τηλεφωνηματα??? Σορρυ αλλα δεν πας ετσι να συναντησεις για πρωτη φορα καποιον κ να παρεις κουταβι εχοντας μιλησει μονο μια δυο φορες στο τηλ κ αν στο δωσει ετσι απλα, τοτε μαλλον δεν νοιαζεται για τα σκυλια του οσο νομιζεις......

Αλλα εγω εξακολουθω να εχω μια απορια:
Για ποιο λογο θελεις να δωσεις τοσα λεφτα για εναν εκτροφικο σκυλο συγκεκριμενης φυλης την στιγμη που το προτυπο της φυλης δεν σε καλυπτει???? Κι αν ειναι εκτος προτυπου μορφολογικα τι σε κανει να πιστευεις οτι θα ειναι εντος προτυπου στο χαρακτηρα??? Κ αν δεν ειναι καθαροαιμο με pedigree κ δεν το πληρωσεις, αλλα σωσεις ενα σκυλι απο αυτα τα χιλιαδες που ψαχνουνε σπιτι κ σε καλυπτει εμφανισιακα γιατι δεν το εξεταζεις σαν εκδοχη κ θελεις "γερμανικο ποιημενικο" οπως ακριβως τον θελεις εσυ με την ταμπελα του pedigree???
 


Αιμιλία

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2012
65
1
Δε μπορω να καταλαβω...Για φιγουρα το θες το σκυλι η για συντροφο,οπως αρχικα ειπες? Γιατι αν θες ενα καλο σκυλι για συντροφο γιατι το εχεις κανει τοοοοσο θεμα το αν θα ειναι καθαροαιμο,ποση κλιση θα χει αν θα χει χαρτια μηπως και στο προσβαλει κανεις για τη "γνησιοτητα" του?

Και στην τελικη τι σε νοιαζει τι θα σου πουνε οι αλλοι?Δικη σου φωνη δεν εχεις να τους απαντησεις??Αμα λαχει κυκλοφορα με το pedigree στο χερι κ τρυφτους το στη μουρη..
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Δες για μακρύτριχο...έχουν λιγότερη κλίση...και προσωπικά εμένα μου αρέσουν...(παλιά νομίζω τα θεωρούσαν Αγγλικού τύπου)...
Όσο για τις εκθέσεις εδώ η στη Γερμανία...και για τις "πρωτιές" των σκύλων...ένα έχω να πω..
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ!!!
zouzoune...να αγιάσει το στόμα σου...
kyriako...από περιέργεια , το δικό σου είναι από γένα του Xanadou?
 


Kathrinf1

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2012
330
0
Καλημέρα σας!
Γιατί δεν κοιτάς αφού θες γ.π. καμιά αγγελία που να χαρίζεται κανένας; Αν θες ψάξε στο google. Εγώ ήδη βρήκα κάποιες!:)
 


FairyMary

Banned
Banned
3 Ιανουαρίου 2013
138
0
31
Ψαχνω για αγγελιες με γερμανικα ποιμενικα. Οσο για το οτι το εχω κάνει τόσο μεγάλο θέμα είναι γιατί θέλω να έχω αυτό που πληρώνω. Τιποτα παρακατω τιποτα παραπανω. Τον εκτροφεα τον εμπιστρυομαι. Εστω και απο το τηλεφωνο καταλαβα οτι νοιαζεται για τα σκυλια του. Οι άλλοι εκτροφεις ουτε καν απο το τηλεφωνο δεν μου δωσαν τετοια εντυπωση. Ας πουμε οτι εχω ενα "χαρισμα" να καταλαβαινω για το τι ειδος ανθρώπου είναι κάποιος απο την φάτσα και απο αυτά που λεει και πιστέψτε με ΠΟΤΕ ως τώρα δεν έχω κάνει λάθος για ΚΑΝΕΝΑΝ! Εμένα αυτός μου έκανε το κλικ. Αυτός και ένας άλλος απο Κατερινη που έχω γνωρίσει και απο κο΄ντά και μάλλον για εκει το βλέπω γιατί θα είναι πιο κοντά μυο σε ότι χρειαστεί ο σκύλος. Αυτός βέβαια δεν διασταυρώνει τις γραμμές και έχει σκυλιά με κλίση, οπότε θα κάνω αυτό που είπα. Θα διαλέξω κουτάβι απο γέννα με γονείς μικρότερης κλίσης. Επίσης που μπορώ να βρώ μακρύτριχους γερμανικούς;
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Νεραϊδομαρία, ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για εκτροφικά ΓΠ; Σκοπεύεις σε εκθεσιακά "μοντέλα";
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Ψαχνω για αγγελιες με γερμανικα ποιμενικα. Οσο για το οτι το εχω κάνει τόσο μεγάλο θέμα είναι γιατί θέλω να έχω αυτό που πληρώνω. Τιποτα παρακατω τιποτα παραπανω. Τον εκτροφεα τον εμπιστρυομαι. Εστω και απο το τηλεφωνο καταλαβα οτι νοιαζεται για τα σκυλια του. Οι άλλοι εκτροφεις ουτε καν απο το τηλεφωνο δεν μου δωσαν τετοια εντυπωση. Ας πουμε οτι εχω ενα "χαρισμα" να καταλαβαινω για το τι ειδος ανθρώπου είναι κάποιος απο την φάτσα και απο αυτά που λεει και πιστέψτε με ΠΟΤΕ ως τώρα δεν έχω κάνει λάθος για ΚΑΝΕΝΑΝ! Εμένα αυτός μου έκανε το κλικ. Αυτός και ένας άλλος απο Κατερινη που έχω γνωρίσει και απο κο΄ντά και μάλλον για εκει το βλέπω γιατί θα είναι πιο κοντά μυο σε ότι χρειαστεί ο σκύλος. Αυτός βέβαια δεν διασταυρώνει τις γραμμές και έχει σκυλιά με κλίση, οπότε θα κάνω αυτό που είπα. Θα διαλέξω κουτάβι απο γέννα με γονείς μικρότερης κλίσης. Επίσης που μπορώ να βρώ μακρύτριχους γερμανικούς;
Η γνώμη μου είναι αν θελεις να πάρεις αυτό που θα πληρωσεις μπες μέσα στο site του γερμανικού ποιμενικού κοίτα στον εσωτερικό κανονισμό τι πρέπει να έχει ένα ΓΠ για να είναι κατάλληλο και προτεινόμενο για αναπαραγωγή απο θέμα υγειας, εξετάσεις χαρακτήρα, και μορφολογία και μίλα με τους εκτροφείς να δεις ποιοι έχουν αυτά τα κριτηρια (με αποδείξεις και εξετάσεις ) έτσι θα είσαι πιο σίγουρη ότι θα παρεις ΓΠ.
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Οσο για το οτι το εχω κάνει τόσο μεγάλο θέμα είναι γιατί θέλω να έχω αυτό που πληρώνω. Τιποτα παρακατω τιποτα παραπανω.
Θελεις να πληρωσεις αυτο που θελεις εσυ να ειναι κ θελεις τα επισημα χαρτια για να μπορεις να λες οτι ειναι γνησιος ΓΠ.
Εγω αυτο καταλαβαινω κ γνωμη δεν μου αλλαζεις.....

Ομως εχω ακομα την απορια: Αφου θα ειναι εκτος προτυπου ΓΙΑΤΙ να το πληρωσεις κ εφ'οσων παρακατω λες οτι το θες για εκθεσιακο (κ οχι αυτα που ελεγες στην αρχη) για ποιο λογο σε αυτο τον κοσμο θες να τον πληρωσεις για να ειναι ΕΚΤΟΣ προτυπου!?!??!!?
Τι θα κανει δλδ αν το πας σε εκθεση κ ειναι εκτος προυτυπου? Θα σου πουνε ωραιος ειναι θα κανει γαβ κ θα φυγετε κ οι δυο μαζι ευτυχισμενοι?????

Τα αλλα περι του ποιον εμπιστευεσαι (αχ... μεγαλη λεξη!!!) ποσο τον ξερεις κλπ δεν θα επεκταθω γιατι τα θεωρω ανωριμοτητες.....

Παντως σε βλεπω να δινεις τεραστεια βαση στην εμφανιση του σκυλου κ οχι στον χαρακτηρα το ταμπεραμεντο κ αλλα ποσα συνθετουν το προτυπο της φυλης κ καταληγω στο συμπερασμα οτι μαλλον τελικα θα αγορασεις ενα σκυλο που σου αρεσει να βλεπεις κ δεν θα εχει καμια σχεση με ΓΠ....

Anyway, δικα σου τα λεφτα εσυ πληρωνεις κανε οτι θες, παρε κ τσιουαουα με χαρτια ΓΠ να εχεις να τον λες γνησιο.......
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
Διαβαζω τοση ωρα και βλεπω οτι μερικοι απαντανε σε αλλα πραγματα απο αυτα που λεγονται!!!!καταρχην east ειπε η Μαιρη οτι θελει γ.π. με 5 αυτια;;ειπε θα προτιμησει ενα που θα εχει λιγοτερη κλιση,δεν ειπε θα προτιμησει ενα που να κανει εντο!!!!!!;;;Κατα δευτερον νομιζω οτι ειστε υπερβολικοι μερικοι με αυτα τα pedigree και με τα προτυπα γενικοτερα!!!δηλαδη αν παρω ενα αρσενικο απο εκτροφειο και το ταιζω περισσοτερο απο οτι πρεπει και ειναι 45 κιλα ειναι ημιαιμο;;;κι αν του κανω διαιτα μετα και φτασει στα 40 θα γινει καθαροαιμο και παλι το ιδιο μετα;;;ενταξει καλο ειναι να εχεις τα χαρτια να δεις προγονους κτλ αλλα αυτο με τα χαρτια και την καθαροαιμια παραειναι απολυτο πια!!!πρεπει να ξεχωρισουν λιγο τα προτυπα των εκθεσεων για μενα με την καθαροαιμια!!!προσωπικη μου αποψη!!!
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Διαβαζω τοση ωρα και βλεπω οτι μερικοι απαντανε σε αλλα πραγματα απο αυτα που λεγονται!!!!καταρχην east ειπε η Μαιρη οτι θελει γ.π. με 5 αυτια;;ειπε θα προτιμησει ενα που θα εχει λιγοτερη κλιση,δεν ειπε θα προτιμησει ενα που να κανει εντο!!!!!!;;;Κατα δευτερον νομιζω οτι ειστε υπερβολικοι μερικοι με αυτα τα pedigree και με τα προτυπα γενικοτερα!!!δηλαδη αν παρω ενα αρσενικο απο εκτροφειο και το ταιζω περισσοτερο απο οτι πρεπει και ειναι 45 κιλα ειναι ημιαιμο;;;κι αν του κανω διαιτα μετα και φτασει στα 40 θα γινει καθαροαιμο και παλι το ιδιο μετα;;;ενταξει καλο ειναι να εχεις τα χαρτια να δεις προγονους κτλ αλλα αυτο με τα χαρτια και την καθαροαιμια παραειναι απολυτο πια!!!πρεπει να ξεχωρισουν λιγο τα προτυπα των εκθεσεων για μενα με την καθαροαιμια!!!προσωπικη μου αποψη!!!
Πίστεψε με , είναι ποιο απόλυτο από όσο φαντάζεσαι .
Το θέμα όμως είναι για ποιο λόγο χρειάζεσαι το pedigree .
Στις περισσότερες των περιπτώσεων όμως είναι εντελώς άχρηστο.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
καθαρόαιμος είναι ένα σκύλος που έχει pd, εκθεσιακός ειναι ένας σκύλος που η εξωτερική του εμφανιση είναι πολυ κοντά στο πρότυπο της φυλής του. Όταν μιλάμε για εκτροφικό σκύλο (παντα καθαρόαιμο) δεν λέμε πάντα για εκθεσιακό αλλά θα πρέπει οι πρόγονοι του να έχουν ελεγχει για κληρονομικές ασθενειες και να είναι οσο πιο κοντά γίνεται στο πρότυπο χαρακτήρα και μορφολογίας της φυλής του, για εμένα απλό , τωρα ειναι και τι θέλει ο καθένας απο τον σκύλο του . Αλλά το σίγουρο είναι ότι όταν καποιος κάνει εκτροφη θα πρέπει να ακολουθεί κάποιους κανόνες και να έχει αποδείξεις γιαυτό .
 


fotispap83

Well-Known Member
10 Απριλίου 2012
560
1
Πετρουπολη,Αθηνα
εγω μιλησα για την καθαροαιμια!για να παρεις pedigree δεν πρεπει να ειναι μεσα στο προτυπο ο σκυλος;;γιατι πρεπει δηλαδη για να ειναι καθαροαιμο το σκυλι πρεπει να ειναι 40 κιλα δεν καταλαβα;;;εγω μπορει να το θελω στον ογκο επανω και να ειναι 42!!!αυτο εννοω οταν λεω οτι ειναι αρκετα απολυτοι καποιοι κανονες!κανονες απολυτοι επρεπε να υπηρχαν αν καποιος ηθελε να παει σε μια εκθεση ας πουμε!!επρεπε για μενα η καθαροαιμια να χαρακτηριζεται καπως αλλιως η με καποια χαρακτηριστικα οχι τοσο απολυτα..προσωπικη μου γνωμη παντα!