Απόκτηση σκύλου Bichon Frise Θεσσαλονίκη- Απορίες


Anna79

Member
24 Φεβρουαρίου 2021
6
6
44
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος στο Φόρουμ και χρειάζομαι καθοδήγηση αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει. Επιθυμούμε να υιοθετήσουμε ένα κουταβάκι Bichon Frise. Στην Θεσσαλονίκη. Απο καιρό ψάχναμε την πιο κατάλληλη ράτσα για σκυλάκι συντροφιάς και έπειτα απο μεγάλη αναζήτηση καταλήξαμε σε αυτά μιας και τα παιδιά το έχουν ήδη αγαπήσει όταν ήρθαν σε επαφή με ένα τέτοιο σκυλάκι. Δεν είναι όμως καθόλου εύκολο να βρούμε. Γνωρίζει κάποιος κάποιον εκτροφέα που μπορεί να μας συστήσει γιατί υπάρχουν και αρκετές παγίδες; Βρήκαμε έναν ο οποίος εχει και καλές συστάσεις υποτίθεται αλλά στην πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία μου φάνηκε σαν να πρόκειται να "παραγγείλω" δέμα με αντικαταβολή. ήταν πολύ απρόσωπο χωρίς συζήτηση για τα θέματα που αφορούν το σκυλάκι και επιπλέον στα 10 τηλέφωνα που τον παίρνουμε θα απαντήσει τη μία φορά.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με εκτροφέα στην Θεσσαλονίκη ή κάποια κοντινή πόλη θα το εκτιμούσα να στείλει ένα μήνυμα
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Καλησπέρα.
Είμαι κηδεμόνας ενός bichon frise. Είναι υπέροχοι σκύλοι.

Τον πήρα από εκτροφείο στην Κύπρο. Ελλάδα δεν είχα βρει πριν ένα χρόνο περίπου που έψαχνα.
 
  • Love
Reactions: mariunas13


Anna79

Member
24 Φεβρουαρίου 2021
6
6
44
Καλησπέρα.
Είμαι κηδεμόνας ενός bichon frise. Είναι υπέροχοι σκύλοι.

Τον πήρα από εκτροφείο στην Κύπρο. Ελλάδα δεν είχα βρει πριν ένα χρόνο περίπου που έψαχνα.
πρέπει να είναι υπέροχα πλάσματα έτσι; μια και απάντησες και Σ ευχαριστώ, η εκπαίδευσή του είναι πιο απαιτητική από άλλες ράτσες η δεν συνάντησες ιδιαίτερη δυσκολία;
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Δηλώνω ενθουσιασμένη με την φυλή. :)

Aν διαβάσετε λίγο την ιστορία τους μετά τις ένδοξες μέρες τους στις βασιλικές αυλές της Ευρώπης , τα χρησιμοποιούσαν οι καλλιτέχνες του δρόμου και τα τσίρκο για να κάνουν κόλπα. Είναι μια χαρά εκπαιδεύσιμα, όχι μόνο για τα βασικά αλλά αν έχετε κέφι μπορείτε να τους μάθετε ένα σωρό κόλπα.
Ο δικός μου τρελλαίνεται. Του μαθαίνω διάφορες μπούρδες που μου έρχονται στο μυαλό... :LOL:

Κατά την γνώμη μου, ένα μόνο πρέπει να συνυπολογίσετε. Χρειάζεται πολύ περιποίηση. Θέλει τακτικό βούρτσισμα, μπάνιο και grooming. Είναι μέρος της καθημερινότητάς του και θα είναι και μέρος της δικής σας. Θα σας πρότεινα να διατηρείτε το κούρεμα της φυλής του. Είναι σημαντικό μέρος της ομορφιάς και της γοητείας του.

Το bichon frise έχει καλόγνωμο , παιχνιδιάρη και ήπιο χαρακτήρα. Θα γίνει η άσπρη σκιά σας. Θα σας ακολουθεί παντού, παντού παντού.... αλλά να μην το αφήνετε μόνο πολλές ώρες, Δεν τους αρέσει.
 






haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει εκτροφείο στην Ελλάδα. Αυτός που μιλάτε μου μοιάζει πιο πολύ με κουταβέμπορο. Σας είπε για τους γονείς, τις εξετάσεις τους κλπ. ή απλά σας υποσχέθηκε ότι θα σας δώσει κουτάβι;
 


Anna79

Member
24 Φεβρουαρίου 2021
6
6
44
Όχι η αντιμετώπιση μοιάζει περισσότερο με παράδοση «πακέτου» και όχι ζώου. Δεν θα το προχωρήσουμε μαζί του, επικοινώνησα με την ΚΟΕ σήμερα με καθοδήγησε αλλά πράγματι στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή εκτροφέας. Δεν ξέρω αν θα απευθυνθώ τελικά στο εξωτερικό λόγω αυξημένου κόστους ή αν θα αναγκαστούμε να επιλέξουμε άλλη ράτσα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
@Anna79 θα ήθελα να θέσω μερικά ερωτήματα σε αυτά που μας περιγράφετε ως προς την αναζήτηση σκύλου.


Επιθυμούμε να υιοθετήσουμε ένα κουταβάκι Bichon Frise.
Είστε σίγουροι πως έχετε καταλήξει στην συγκεκριμένη ράτσα;


Απο καιρό ψάχναμε την πιο κατάλληλη ράτσα για σκυλάκι συντροφιάς και έπειτα απο μεγάλη αναζήτηση καταλήξαμε σε αυτά μιας και τα παιδιά το έχουν ήδη αγαπήσει όταν ήρθαν σε επαφή με ένα τέτοιο σκυλάκι
Είναι σωστό το κριτήριο επιλογής ράτσας όπως αυτό που περιγράφετε;
Τα παιδιά (ειδικά αν μιλάμε για μικρά) θα αγαπήσουν οποιοδήποτε σκυλακι, πολύ περισσότερο αν μιλάμε για κουτάβια. Είναι όλα αξιολατρευτα.

Είστε σίγουροι πως χρειάζεστε καθαρόαιμο κουτάβι; η απλά ένα κουτάβι; Γιατί από τα γραφόμενά σας

Δεν ξέρω αν θα απευθυνθώ τελικά στο εξωτερικό λόγω αυξημένου κόστους ή αν θα αναγκαστούμε να επιλέξουμε άλλη ράτσα
Βγαίνει το συμπέρασμα πως έχετε ανάγκη απλά ενος σκυλιού συντροφιάς και όχι ντε και καλά ενός καθαροαιμου σκύλου που η απόκτηση του είναι πολύ πιο δύσκολη υπόθεση από αυτό που φαντάζεστε. Μια αναζήτηση σε πρόσφατα θέματα εδώ στο φορουμ περί καθαροαιμων σκύλων και εκτροφεων που έχουν γραφτεί πολλά,θα σας λύσουν πολλές απορίες.

Και μια συμβουλή πάνω σε αυτό

και έπειτα απο μεγάλη αναζήτηση καταλήξαμε σε αυτά μιας και τα παιδιά το έχουν ήδη αγαπήσει όταν ήρθαν σε επαφή με ένα τέτοιο σκυλάκι.
Κάντε μια βόλτα σε σε ένα καταφύγιο αδέσποτων μαζί με τα παιδιά σας και θα δείτε πως τα παιδιά σας θα αγαπήσουν πολλά σκυλάκια και δεν αγάπησαν συγκεκριμένη ράτσα όπως νομίζετε.
Ίσως τότε καταλάβετε πως δεν ψάχνετε για κατάλληλη ράτσα σκύλου, απλά για ένα σκυλάκι που θα είναι το καλύτερο φιλαράκι σας.
 


Anna79

Member
24 Φεβρουαρίου 2021
6
6
44
Ευχαριστώ πολύ για τα βοηθητικά σας ερωτήματα. Ναι η αλήθεια είναι ότι είμαστε σίγουροι για τη συγκεκριμένη ράτσα ή εναλλακτικά για Μαλτεζ.
ως παιδί μεγάλωσα με έναν Γερμανικό Ποιμενικό και όταν πια «έφυγε» έλεγα πως δεν θα ξανά πάρω σκύλο γιατί δεν αντέχω τον αποχωρισμό.
υπεκυψα όμως αρκετά χρόνια αργότερα σε ένα Κόκερ Σπάνιελ που έψαχνε για σπιτι. Πέθανε πριν από 3 χρόνια από καρκίνο και πάλι είπα δεν θα ξανά πάρω
Όμως ζητούν τα παιδιά και δεδομένων των συνθηκών της οικογένειας, του διαμερίσματος, των ιδιαιτεροτήτων που υπάρχουν σε κάθε σπιτι καταλήξαμε συνειδητά σε σκυλάκι συντροφιάς μικρό μέγεθος να μην αφήνει τρίχα να μην προκαλεί αλλεργίες λόγω σοβαρών αλλεργιών στην οικογένεια κλπ κλπ.
Για το καταφύγιο έχετε δικιο επίσης αλλά για τους λόγους που προανέφερα καταλήγω στην άποψη μου
 


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Όχι η αντιμετώπιση μοιάζει περισσότερο με παράδοση «πακέτου» και όχι ζώου. Δεν θα το προχωρήσουμε μαζί του, επικοινώνησα με την ΚΟΕ σήμερα με καθοδήγησε αλλά πράγματι στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή εκτροφέας. Δεν ξέρω αν θα απευθυνθώ τελικά στο εξωτερικό λόγω αυξημένου κόστους ή αν θα αναγκαστούμε να επιλέξουμε άλλη ράτσα
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Στην Ελλάδα υπάρχουν εκτροφεία για bichon maltese, τα γνωστά σε όλους μαλτεζ και bichon havanese. Νομίζω ότι υπάρχουν και εκτροφεία για cotton tulear.
 
  • Like
Reactions: mariunas13


mariunas13

Active Member
6 Ιανουαρίου 2021
37
35
34
Θα σας πρότεινα και τα Coton de tulear που ανέφερε και η Eriana υπάρχει εκτροφείο στην Ελλάδα και μάλιστα στη Θεσσαλονίκη. Τα μαλτέζ αν τα παιδάκια σας είναι μικρά ίσως να μην κατάλληλη επιλογή διότι είναι εύθραυστα, βέβαια θα σας ενημερώσουν καλύτερα από εμένα οι εκτροφεις. Προσωπικά για εμένα όποια από αυτές τις φυλές επιλέξετε θα σας χαρίσει απίστευτες στιγμές. Σας εύχομαι καλή επιτυχία από καρδιάς και περιμένουμε τα νέα σας.
 


Anna79

Member
24 Φεβρουαρίου 2021
6
6
44
Ευχαριστώ πολύ όλους όσοι βοηθάτε με τις γνώσεις σας! Είμαι σε επικοινωνία με εκτροφέα από το εξωτερικό να δω αν μπορώ να αντεπεξέλθω διαφορετικά θα επιλέξουμε κάποια από τις ράτσες που είπατε και εσείς που πράγματι έχουμε εντοπίσει εκτροφείς στην Ελλάδα. Απλώς εξαντλούμε για την ώρα όλες τις πιθανότητες
 
  • Love
Reactions: mariunas13


aura

Member
14 Ιανουαρίου 2018
11
6
57
Είναι πράγματι απίστευτα σκυλάκια. Δυστυχώς δεν είναι τόσο διαδεδομένα στην Ελλάδα και δεν υπάρχει εκτροφείο στην χώρα μας, αλλά ο εκτροφέας στην Κύπρο, που αναφέρει η Eriana είναι από τους καλύτερους στην Ευρώπη.
Εμείς τον πήραμε από την Ρουμανία, επίσης από μία από τις καλύτερες ετροφείς. Ρίξτε μια ματιά ΕΔΩ, αλλά και στο αδελφό εκτροφείο στην Ελβετία ΕΔΩ
Αν θέλετε στείλτε μου και πμ για λεπτομέρειες...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3