Απόψεις...


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Καλησπέρα σε όλο το forum. Σας διαβάζω τόσα χρόνια που κάποιους από εσάς νομίζω ότι τους γνωρίζω. Με τη σειρά μου αποφάσισα να γίνω κι επίσημα μέλος, τώρα που μπαίνω στην τελική ευθεία. Τον άλλο μήνα (με το καλό), θα έρθει στην οικογένεια μου μια υπέροχη κουταβίνα American Akita. Θα κάνω ανάλογο post γνωριμίας (με όλες τις λεπτομέρειες) όταν επιτέλους θα την έχω κοντά μου.

Σε ότι αφορά το συγκεκριμένο post, απλά θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ξηρά τροφή. Ωμοφαγία δεν σκέφτομαι να ξεκινήσω (τουλάχιστον άμεσα) επειδή μεσολαβεί καλοκαίρι, οπότε με διακοπές και εξορμήσεις (Covid επιτρέποντος) θα αναγκαζόμουν να τη διακόψω και δεν θα ήθελα να μπλέξω με αλλαγές διατροφής στα αρχικά στάδια ανάπτυξης του κουταβιού. Εδώ να αναφέρω ότι και ο εκτροφέας μου, μου πρότεινε να μπω σε αυτή τη διαδικασία μετά τον όγδοο μήνα.

Ο εκτροφέας μου, μου έχει συστήσει την συγκεκριμένη τροφή.


Royal Canin Giant Puppy

ΣΥΝΘΕΣΗ: αφυδατωμένη πρωτεΐνη πουλερικών, ρύζι, απομονωμένη φυτική πρωτεΐνη*, καλαμπόκι, ζωικά λίπη, υδρολυμένες ζωικές πρωτεΐνες, πούλπα σακχαροτεύτλων, μεταλλικά άλατα, έλαιο σόγιας, ζύμες, ιχθυέλαιο, φρουκτοολιγοσακχαρίτες, ψύλλιο (σπόροι με φλοιό), εκχύλισμα μαγιάς (πηγή ολιγοσακχαριτών μαννάνης), υδρολυμένα οστρακόδερμα (πηγή γλυκοζαμίνης), εκχύλισμα ταγίτη (πηγή λουτεΐνης), υδρολυμένος χόνδρος (πηγή χονδροϊτίνης).

ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΥΛΕΣ (ανά kg): Θρεπτικές πρόσθετες ύλες: Βιταμίνη A: 17100 IU, Βιταμίνη D3: 1100 IU, E1 (Σίδηρος): 48 mg, E2 (Ιώδιο): 4,8 mg, E4 (Χαλκός): 8 mg, E5 (Μαγγάνιο): 63 mg, E6 (Ψευδάργυρος): 189 mg, E8 (Σελήνιο): 0,08 mg - Συντηρητικά - Αντιοξειδωτικά.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: Πρωτεΐνη: 34% - Περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες: 14% - Ανόργανη ύλη: 7,2% - Ακατέργαστες ινώδεις ουσίες: 1,3% - Ανά kg: Ασβέστιο: 10 g - Φωσφόρος: 8,5 g - Φρουκτοολιγοσακχαρίτες: 3,4 g - Ολιγοσακχαρίτες μαννάνης: 0,5 g. ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΙΤΙΣΗΣ: βλέπε πίνακα δοσολογίας. Αριθμός παρτίδας, αριθμός εργοστασιακής καταχώρησης και ημερομηνία ελάχιστης διατηρησιμότητας: βλέπε στη συσκευασία. Διατηρείται σε μέρος δροσερό και ξηρό.*L.I.P.: πρωτεΐνη επιλεγμένη με βάση την πολύ υψηλή της αφομοίωση.

Με αυτή μεγαλώνει τα κουτάβια του εδώ και πολλά χρόνια, χωρίς να αντιμετωπίζει προβλήματα. Δεν τον αμφισβητώ (γενικά είναι ένας υπέροχος άνθρωπος, μου έχει λύσει την όποια απορία του εξέθεσα, βρίσκεται πάντα στην άλλη άκρη του τηλεφώνου όποτε τον χρειαστώ και γενικά θεωρώ τυχερό τον εαυτό μου στο θέμα αυτό), και το πιο πιθανό είναι να ακούσω την συμβουλή του.

Από την άλλη προσωπικά, δεν είμαι fun της συγκεκριμένης εταιρείας και στο παρελθόν έδινα άλλου είδους τροφές στα κουτάβια μου (ημίαιμα ως επί το πλείστον). Θα ήθελα λοιπόν αν κάποιος θέλει να βοηθήσει να μου πει την άποψή του σχετικά με τις παρακάτω.

1.
Σύνθεση: αφυδατωμένη πρωτεΐνη κοτόπουλου (21%), φρέσκο κρέας κοτόπουλου (20%), καστανό ρύζι (20%), μπιζέλια, λίπος γαλοπούλας και κοτόπουλου (11%), άμυλο μπιζελιών, αφυδατωμένος σολομός (6%), κουκιά, λιναρόσπορος (3%), υδρολυμένη πρωτεΐνη ήπατος (2%), αποξηραμένος πολτός τεύτλων, μαγιά, φύκια (0,3%), προϊόντα ζυμομυκήτων (MOS 0,2%), εκχύλισμα mojave yucca (0,03%), αφυδατωμένη φλούδα ροδιού (0,02%), σπόροι γαϊδουράγκαθου (0,02%), αφυδατωμένο μήλο (0,02%), αποξηραμένα άνθη ιβίσκου (0,016%), αφυδατωμένος καρπός αγριοτριανταφυλλιάς (0,002%), θειική χονδροϊτίνη.

Πρόσθετα ανά kg: 3a672a Βιταμίνη A 23500 UI, Βιταμίνη D3 1550 UI, 3a700 Βιταμίνη Ε 200 mg, 3b405 χαλκός (πενταϋδρικό θειικό χαλκό) 19mg, 3b101 Σίδηρος (ανθρακικός σίδηρος(II) 38mg, 3b502 μαγγάνιο (οξείδιο μαγγανίου) 76 mg, 3b605 ψευδάργυρος (μονοένυδρος θειικός ψευδάργυρος) 86 mg, 3β201 ιώδιο (ιωδιούχο κάλιο) 4,0mg, 3b801 σελήνιο (σελήνιο νατρίου) 0,2mg.

Οργανοληπτικά Πρόσθετα (φυσικά προϊόντα, βοτανικά καθορισμένα): Εκχύλισμα δενδρολίβανου 50mg

Αναλυτικά συστατικά: Ακατέργαστες πρωτεΐνες 28%, ακατέργαστες ίνες 2,9%, ακατέργαστα λίπη 17%, ακατέργαστη τέφρα 7,5%, υγρασία 8%, ασβέστιο 1,2%, φώσφορος 0,95%, Ωμέγα 3 λιπαρά οξέα 0,62%, Ωμέγα 6 λιπαρά οξέα 3,2%. Μεταβολιζόμενη ενέργεια: 3890 Kcal/kg.

2.

Συστατικά: Αφυδατωμένο κοτόπουλο (35%), φρέσκο κοτόπουλο χωρίς κόκαλα (20%), καστανό ρύζι, λίπος κοτόπουλου, άμυλο μπιζελιών, αποξηραμένη κολοκύθα (5%), ιχθυέλαιο, ποξηραμένος πολτός τεύτλων, συκώτι κοτόπουλου, ρίζα σικορέ (πηγή ινουλίνης και φρουκτο-ολιγοσακχαριτών – F.O.S.), αδρανοποιημένη αποξηραμένη μαγιά (πηγή ολιγοσακχαριτών μαννόζης – M.O.S.), όξινο φωσφορικό ασβέστιο, ανθρακικά άλατα καλίου, Γλουκοζαμίνη, θειική χονδροϊτίνη, Χυμός Γιούκα.

Ανάλυση: Aκατέργαστη πρωτεΐνη 28,00%; Ακατέργαστα λίπη 18,00%; Ακατέργαστες ίνες 1,50%; Ακατέργαστη τέφρα 6,70%; Ασβέστιο 1,40%; Φώσφορος 1,00%; Ωμέγα-6 2,10%; Ωμέγα-3 0,90%; Εικοσιδιεξαενοϊκό οξύ (DHA) 0,30%; Εικοσιπενταενοϊκό οξύ (EPA) 0,40%; Γλουκοζαμίνη 1.000mg/kg; Θειική χονδροϊτίνη 800mg/kg.

Μεταβολίσιμη Ενέργεια (CEN): 4.010 kcal/kg; 16,8 MJ/kg.

3.
Συστατικά: Κοτόπουλο, Γαλοπούλα & Σολομό 60% ( συμπεριλαμβανομένων 20% φρέσκο κοτόπουλο, 14% αποξηραμένο κοτόπουλο, 7% φρέσκια γαλοπούλα, 7 % φρέσκο σολομό, 7% αποξηραμένη γαλοπούλα, 3% αποξηραμένο σολομό & 2% ζωμό κοτόπουλου), γλυκοπατάτα, πατάτα, πολτός τεύτλων, συμπλήρωμα Ω3, λιναρόσπορος, μέταλλα, βιταμίνες, καρότα ( ισοδυναμεί με 25gr ανά κιλό προϊόντος ), μπιζέλια ( ισοδυναμεί με 8.5gr ανά κιλό προϊόντος ), ζωμός λαχανικών, γλουκοζαμίνη ( 170mg/kg ), msm ( 170mg/kg ), χονδροϊτίνη θειική (125 mg/kg ), νουκλεοτίδια, πρεβιοτικά ( 92 mg/kg ), προβιοτικά (23mg/kg);
Ανάλυση:πρωτεΐνη 28%, έλαια και λίπη 15%, ίνες 2.3%, τέφρα 8%, υγρασία 8%, μη αζωτούχες ενώσεις 39%, ω6 2.6%, ω3 1.8%, ασβέστιο 1.6%, φώσφορο 1.1%
Χώρα προέλευσης: U.K

4.
Σύνθεση: νωπό βόειο κρέας (40%), αποξηραμένο βόειο κρέας (25%), κολοκύθα (10%), λίπος κοτόπουλου (διατηρημένο με μικτές τοκοφερόλες), βρώμη, φαγόπυρο (5%), μήλα, ολόκληρα παντζάρια, το κοκκάλιο, τα φύκια, το χοιρινό κρέας (0,2%), ο μαϊντανός, το δεντρολίβανο (0,05%), το θυμάρι, το κατιφέ, το πικραλίδιο, τα προβιοτικά (Enterococcus faecium 1×109 CFU), η γλυκοζαμίνη 1.700 mg / kg, η θειική χονδροϊτίνη 1.300 mg / kg, φρουκτο-ολιγοσακχαρίτες 220 mg / kg, β-γλυκάνες 200 mg / kg, μαννάνιο-ολιγοσακχαρίτες 180 mg / kg, yucca 150 mg / kg,

Αναλυτικά συστατικά: ακατέργαστη πρωτεΐνη 27,0%, περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες 15,0%, ακατέργαστες ίνες 2,8%, ολική τέφρα 7,2%, υγρασία 10,0%, ωμέγα-3 0,90%, ω-6 1,6%, ΕΡΑ (20: 5 η3) 0,30%, DHA (22: 6 n3) 0,50%, ασβέστιο 1,5%, φωσφόρος 1,1%.

Διατροφική σύνθεση: βιταμίνη Α (3a672a) 22.000 IU, βιταμίνη D3 (E671) 1.800 IU, βιταμίνη Ε (3a700) 600 mg, βιταμίνη C (3a312) 500 mg, L-καρνιτίνη (3a910) 550 mg, χλωριούχο χολίνη (3a880) 0,9 mg, βιταμίνη Β1 (3a821) 7 mg, βιταμίνη Β2 9 mg, νιασιναμίδη (3a315) 42 mg, φοντοϊκό (3a841) 22 mg, βιταμίνη Β6 1 mg, βιταμίνη Β12 0,06 mg, χηλικό ψευδάργυρο ένυδρου αμινοξέων (3b606) 120 mg, χηλικό σύμπλοκο σιδήρου ένυδρου αμινοξέων (Ε1) 95 mg, χηλικό άλας μαγγανίου ενυδατωμένων αμινοξέων (Ε5) 50 mg, ιωδιούχο κάλιο (3b201) (E4) 20 mg, οργανική μορφή σεληνίου που παράγεται από Saccharomyces cerevisiae CNCM Ι-3060 (σεληνισμένα αδρανοποιημένα ζυμομύκητα) (3b8.10) 0,2 mg, L-μεθειονίνη (3c305) 180 mg

Χίλια συγνώμη για την έκθεση....
Χαίρομαι που βρίσκομαι κι επίσημα μαζί σας.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
3.
Συστατικά: Κοτόπουλο, Γαλοπούλα & Σολομό 60% ( συμπεριλαμβανομένων 20% φρέσκο κοτόπουλο, 14% αποξηραμένο κοτόπουλο, 7% φρέσκια γαλοπούλα, 7 % φρέσκο σολομό, 7% αποξηραμένη γαλοπούλα, 3% αποξηραμένο σολομό & 2% ζωμό κοτόπουλου), γλυκοπατάτα, πατάτα, πολτός τεύτλων, συμπλήρωμα Ω3, λιναρόσπορος, μέταλλα, βιταμίνες, καρότα ( ισοδυναμεί με 25gr ανά κιλό προϊόντος ), μπιζέλια ( ισοδυναμεί με 8.5gr ανά κιλό προϊόντος ), ζωμός λαχανικών, γλουκοζαμίνη ( 170mg/kg ), msm ( 170mg/kg ), χονδροϊτίνη θειική (125 mg/kg ), νουκλεοτίδια, πρεβιοτικά ( 92 mg/kg ), προβιοτικά (23mg/kg);
Ανάλυση:πρωτεΐνη 28%, έλαια και λίπη 15%, ίνες 2.3%, τέφρα 8%, υγρασία 8%, μη αζωτούχες ενώσεις 39%, ω6 2.6%, ω3 1.8%, ασβέστιο 1.6%, φώσφορο 1.1%
Χώρα προέλευσης: U.K
ουτε εγω ειμαι φαν της ρογιαλ. ειναι μια πανακριβη και κακιστης ποιοτητας τροφη, με εξαιρετικο μαρκετινγκ... αυτο πληρωνουμε στην ουσια, και τις ομορφες συσκευασιες.

η τροφη που επελεξα στο quote, μου γεμιζει περισσοτερο απ'ολες το ματι. αν και, πολλες πηγες πρωτεινης εχει..... και κοτα και γαλοπουλα και σολομο... ισως να ειναι λιγο προβληματικο αυτο. αλλα κατα τ'αλλα αυτη θα επελεγα.
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
ουτε εγω ειμαι φαν της ρογιαλ. ειναι μια πανακριβη και κακιστης ποιοτητας τροφη, με εξαιρετικο μαρκετινγκ... αυτο πληρωνουμε στην ουσια, και τις ομορφες συσκευασιες.

η τροφη που επελεξα στο quote, μου γεμιζει περισσοτερο απ'ολες το ματι. αν και, πολλες πηγες πρωτεινης εχει..... και κοτα και γαλοπουλα και σολομο... ισως να ειναι λιγο προβληματικο αυτο. αλλα κατα τ'αλλα αυτη θα επελεγα.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αν σκεφτείς ότι 34% είναι φρέσκο κοτόπουλο - γαλοπούλα - σολομός, ίσως να μην έχει απαγορευτική ποσότητα πρωτεΐνης!
Σκέφτομαι λάθος?
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Κάθε φορά που διαβάζω τα συστατικά της Royal, κοιτάζω να δω αν αν είμαι στο σωστό φόρουμ και όχι σε φόρουμ σίτισης οικόσιτων πτηνών

Το 3 ή το 4 θα επέλεγα αν έπρεπε να δώσω ξηρά

Καλώς όρισες και με το καλό να υποδεχτείς το κουτάβι σου. Να περάσουν οι μήνες που λες, να αισθανθείς σιγουριά και ασφάλεια και να δεις την ωμή διατροφή
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Αν σκεφτείς ότι 34% είναι φρέσκο κοτόπουλο - γαλοπούλα - σολομός, ίσως να μην έχει απαγορευτική ποσότητα πρωτεΐνης!
Σκέφτομαι λάθος?
οχι εννοω πως μια τροφη που εχει πολλες διαφορετικες πηγες πρωτεινης, σε καποια σκυλια μπορει να μην κατσει και τοσο καλα, ας πουμε ο οργανισμος του μπορει να εχει τη δυνατοτητα να διασπασει αριστα το ψαρι, αλλα οχι την κοτα!
το ποσοστο ολικης πρωτεινης που λεει ειναι 28%, θα το ελεγα πολυ καλο
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
οχι εννοω πως μια τροφη που εχει πολλες διαφορετικες πηγες πρωτεινης, σε καποια σκυλια μπορει να μην κατσει και τοσο καλα, ας πουμε ο οργανισμος του μπορει να εχει τη δυνατοτητα να διασπασει αριστα το ψαρι, αλλα οχι την κοτα!
το ποσοστο ολικης πρωτεινης που λεει ειναι 28%, θα το ελεγα πολυ καλο
Χμμμ, αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Έχεις απόλυτο δίκιο. Τώρα έχω και άλλες αμφιβολίες! :unsure:
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Κάθε φορά που διαβάζω τα συστατικά της Royal, κοιτάζω να δω αν αν είμαι στο σωστό φόρουμ και όχι σε φόρουμ σίτισης οικόσιτων πτηνών

Το 3 ή το 4 θα επέλεγα αν έπρεπε να δώσω ξηρά

Καλώς όρισες και με το καλό να υποδεχτείς το κουτάβι σου. Να περάσουν οι μήνες που λες, να αισθανθείς σιγουριά και ασφάλεια και να δεις την ωμή διατροφή
Σε ευχαριστώ πολύ. Είναι λάθος η σκέψη μου για την ωμοφαγία πιστεύεις?
 
  • Like
Reactions: takisft


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Με το καλό το κουτάβι σου!

Θα προτιμούσα μάλλον τις δυο τελευταίες της λίστας σου, αν έχουν και κάποια φυσιολογικά ποσοστά πρωτεϊνης. Στις δύο πρώτες θεωρώ ότι το κρέας μετά το μαγείρεμα μειώνεται αρκετά - το οποίο για εμένα δεν είναι υποχρεωτικά θανάσιμο αμάρτημα, οπότε θα τους έδινα μια ευκαιρία αν ο σκύλος μου δε συμφωνούσε με τις πρώτες 2-3 επιλογές μου.

Σ'ότι αφορά τη ρουαγιάλ, δεν έχω να της καταλογίσω κάτι εξαιρετικά αρνητικό - ή αν θέλεις ιδιαίτερα πιο αρνητικό από τις περισσότερες ξηρές τροφές που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Θεωρώ ότι είναι μια μέτρια τροφή ως προς τα συστατικά της, και ιδιαίτερα ακριβή γι' αυτό που προσφέρει. Ωστόσο είνια μια σχετικά "ανώδυνη" τροφή, που συνήθως δε δημιουργεί ιδιαιτερα γαστρεντερικά θέματα στους σκύλος μέσα στα τόσο χρόνια που χρησιμοποιείται. Αυτός πιστεύω ότι είναι και ο κύριος λόγος που την προτείνουν οι κτηνίατροι και εκτροφείς.

Φρόντισε σε κάθε περίπτωση όποια αλλαγή κάνεις από την τροφή που έχει μάθει το κουτάβι, να την κάνεις πολύ σταδιακά.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
@_Goofy

Κοίτα, καταλαβαίνω τον δισταγμό για ξεκίνημα ωμής από τους πρώτους μήνες. Οπότε, λαμβάνοντας υπόψη και τους πρακτικούς λόγους (ταξίδια, καλοκαίρι, διακοπές), νομίζω ότι ορθά το έθεσες
 
  • Like
Reactions: _Goofy


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Με το καλό το κουτάβι σου!

Θα προτιμούσα μάλλον τις δυο τελευταίες της λίστας σου, αν έχουν και κάποια φυσιολογικά ποσοστά πρωτεϊνης. Στις δύο πρώτες θεωρώ ότι το κρέας μετά το μαγείρεμα μειώνεται αρκετά - το οποίο για εμένα δεν είναι υποχρεωτικά θανάσιμο αμάρτημα, οπότε θα τους έδινα μια ευκαιρία αν ο σκύλος μου δε συμφωνούσε με τις πρώτες 2-3 επιλογές μου.

Σ'ότι αφορά τη ρουαγιάλ, δεν έχω να της καταλογίσω κάτι εξαιρετικά αρνητικό - ή αν θέλεις ιδιαίτερα πιο αρνητικό από τις περισσότερες ξηρές τροφές που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Θεωρώ ότι είναι μια μέτρια τροφή ως προς τα συστατικά της, και ιδιαίτερα ακριβή γι' αυτό που προσφέρει. Ωστόσο είνια μια σχετικά "ανώδυνη" τροφή, που συνήθως δε δημιουργεί ιδιαιτερα γαστρεντερικά θέματα στους σκύλος μέσα στα τόσο χρόνια που χρησιμοποιείται. Αυτός πιστεύω ότι είναι και ο κύριος λόγος που την προτείνουν οι κτηνίατροι και εκτροφείς.

Φρόντισε σε κάθε περίπτωση όποια αλλαγή κάνεις από την τροφή που έχει μάθει το κουτάβι, να την κάνεις πολύ σταδιακά.
Το κουτάβι θα το παραλάβω 70 ημερών. Επειδή έχει πολύ γάλα η σκύλα και σχετικά λίγα κουτάβια, ο εκτροφέας μου είπε πως μέχρι 2 μηνών σχεδόν θα θηλάζουν! Άρα δεν θα έχει προλάβει να συνηθίσει την τροφή θεωρώ. Μπορεί να κάνω και λάθος. Είμαι σε επικοινωνία με τον εκτροφέα, οπότε θα μάθω ακριβώς πότε θα απογαλακτιστεί.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Τότε αν πρόκειται για λίγες μόνο ημέρες κροκέτας στον εκτροφέα, μήπως να συζητήσεις μαζί του αν θα μπορούσε να του ξεκινήσει την τροφή της επιλογής σου αντί της ρουαγιάλ; Τουλάχιστον να γλυτώσεις μια αλλαγή με το καλημέρα..
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Τότε αν πρόκειται για λίγες μόνο ημέρες κροκέτας στον εκτροφέα, μήπως να συζητήσεις μαζί του αν θα μπορούσε να του ξεκινήσει την τροφή της επιλογής σου αντί της ρουαγιάλ; Τουλάχιστον να γλυτώσεις μια αλλαγή με το καλημέρα..
Του το έχω προτείνει και εννοείται πως ο άνθρωπος δεν έχει καμία αντίρρηση. Απλά με συμβούλεψε να προσέξω τα επίπεδα πρωτεΐνης. Δεν προτείνει να είναι πολύ υψηλά, διότι ενδέχεται να δημιουργήσουν πρόβλημα. Πάνω σε αυτή την συζήτηση μου εξήγησε ότι Royal την χρησιμοποιεί πάνω από 10 χρόνια και πως δεν είχε ποτέ θέμα (ελάχιστες οι εξαιρέσεις). Γι 'αυτό το λόγο με συμβούλεψε να ξεκινήσω με αυτή. Έτσι λοιπόν με τη σειρά μου, έχω προβληματιστεί και πήρα την απόφαση να ακούσω κι άλλες γνώμες. Εννοείται ότι δίνω μεγάλη βαρύτητα σε έναν άνθρωπο που ασχολείται με την εκτροφή της συγκεκριμένης φυλής πολλά χρόνια και έχει μεγάλο αριθμό σκύλων (12).
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
και ενας ανθρωπος που δεν κανει και την καλυτερη διατροφη μπορει να ζησει για πολλα χρονια, και ισως να μην εμφανισει ποτε καποιο πολυ σοβαρο προβλημα υγειας. αυτο ομως παει να πει πως δεν θα επρεπε να προσπαθησει να κανει καλυτερη διατροφη? καταλαβαινεις που το παω πιστευω. ναι, μπορει οντως να ταιζει ρογιαλ και να μην εχει παρατηρησει καποιο ιδιαιτερο θεμα στα σκυλια του. αυτο ομως, δεν παει να πει πως δεν υπαρχουν ΠΟΛΥ καλυτερες τροφες εκει εξω. προτιμω να ξερω πως ο σκυλος μου τρωει κατι σωστο και καλο για εκεινον, παρα να ξερω πως τρωει κατι πολυ μετριο (εως και κατω του μετριου κατα τη γνωμη μου).

τελος πολυ μου αρεσε αυτο που ειπε ο τακης:

"Κάθε φορά που διαβάζω τα συστατικά της Royal, κοιτάζω να δω αν αν είμαι στο σωστό φόρουμ και όχι σε φόρουμ σίτισης οικόσιτων πτηνών"

πολυ καλαμποκορυζοσιτηρο πεφτει ρε παιδι μου... οκ ειπαμε, τα γκρειν φρι ειναι μαρκετινγκ, οι σκυλοι μπορουν να τρωνε και τα σιτηρα τους, αλλα οχι να ειναι το 50% και βαλε της διατροφης τους....
 
  • Like
Reactions: _Goofy


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
και ενας ανθρωπος που δεν κανει και την καλυτερη διατροφη μπορει να ζησει για πολλα χρονια, και ισως να μην εμφανισει ποτε καποιο πολυ σοβαρο προβλημα υγειας. αυτο ομως παει να πει πως δεν θα επρεπε να προσπαθησει να κανει καλυτερη διατροφη? καταλαβαινεις που το παω πιστευω. ναι, μπορει οντως να ταιζει ρογιαλ και να μην εχει παρατηρησει καποιο ιδιαιτερο θεμα στα σκυλια του. αυτο ομως, δεν παει να πει πως δεν υπαρχουν ΠΟΛΥ καλυτερες τροφες εκει εξω. προτιμω να ξερω πως ο σκυλος μου τρωει κατι σωστο και καλο για εκεινον, παρα να ξερω πως τρωει κατι πολυ μετριο (εως και κατω του μετριου κατα τη γνωμη μου).

τελος πολυ μου αρεσε αυτο που ειπε ο τακης:

"Κάθε φορά που διαβάζω τα συστατικά της Royal, κοιτάζω να δω αν αν είμαι στο σωστό φόρουμ και όχι σε φόρουμ σίτισης οικόσιτων πτηνών"

πολυ καλαμποκορυζοσιτηρο πεφτει ρε παιδι μου... οκ ειπαμε, τα γκρειν φρι ειναι μαρκετινγκ, οι σκυλοι μπορουν να τρωνε και τα σιτηρα τους, αλλα οχι να ειναι το 50% και βαλε της διατροφης τους....
Συμφωνώ κι επαυξάνω και για αυτόν ακριβώς τον λόγο ήθελα να δω και άλλες απόψεις. Έχω αποφασίσει πως δεν θα παίξω με την Royal. Απλά ψάρωσα λίγο με την ατάκα του εκτροφέα περί υπερβολικής πρωτεΐνης. Θεωρώ πάντως, πως καμία από τις τροφές που ανέφερα δεν ξεφεύγει αν λάβεις υπόψιν πως το μεγαλύτερο ποσοστό φρέσκου κρέατος χάνεται. Απλά θα προσέξω αυτό που σχολίασε ο @TheBestBoi, σχετικά με τις διαφορετικές πηγές πρωτεΐνης.
 
  • Wow
Reactions: angelosyorkie


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
No 4 - και πέρα από τα άλλα ( η γλυκοζαμίνη 1.700 mg / kg, η θειική χονδροϊτίνη 1.300 mg / kg )

* Τα επίπεδα πρωτεΐνης στο 28% θεωρούνται μια χαρά.
** Στην Royal που έβαλες αναφέρει πρωτεΐνη 34%. Που είναι το χαμηλή;
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
No 4 - και πέρα από τα άλλα ( η γλυκοζαμίνη 1.700 mg / kg, η θειική χονδροϊτίνη 1.300 mg / kg )

* Τα επίπεδα πρωτεΐνης στο 28% θεωρούνται μια χαρά.
** Στην Royal που έβαλες αναφέρει πρωτεΐνη 34%. Που είναι το χαμηλή;
Ευχαριστώ πολύ. Η επιλογή 4 είναι η BRIT FRESH την οποία δυστυχώς θα πρέπει να παραγγέλνω διαδικτυακά μιας και στην περιοχή μου δεν είναι διαθέσιμη σε κάποιο petshop. Είναι το μόνο που με έκανε να αναζητήσω και κάποιες εναλλακτικές. Αν και θεωρώ πως δεν θα έχω θέμα. Την έχω βρει σε petshop που παραδίδει με δικό του μεταφορικό εντός Αττικής.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Στην Royal που έβαλες αναφέρει πρωτεΐνη 34%. Που είναι το χαμηλή;
αυτο θα λεγα και εγω, τις τροφες με πανω απο 30% συνηθως της διαφημιζουν ως τροφες για σκυλια με πολυ υψηλη δραστηριοτητα..... οπως σκυλους εργασιας, σκυλες που μολις γεννησαν και πρεπει να παιρνουν πολλη πρωτεινη κλπ κλπ. για εναν μεσο σκυλο με φυσιολογικα επιπεδα ασκησης, μεχρι το 30% ειναι μια χαρα. παραπανω θα μπορουσε ανετα να προκαλεσει προβληματα μακροχρονια, καθως και να δημιουργει περισσοτερα κοπρανα και το ζωο να μη βαζει κωλο κατω απτην τοση ενεργεια.
 


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
αυτο θα λεγα και εγω, τις τροφες με πανω απο 30% συνηθως της διαφημιζουν ως τροφες για σκυλια με πολυ υψηλη δραστηριοτητα..... οπως σκυλους εργασιας, σκυλες που μολις γεννησαν και πρεπει να παιρνουν πολλη πρωτεινη κλπ κλπ. για εναν μεσο σκυλο με φυσιολογικα επιπεδα ασκησης, μεχρι το 30% ειναι μια χαρα. παραπανω θα μπορουσε ανετα να προκαλεσει προβληματα μακροχρονια, καθως και να δημιουργει περισσοτερα κοπρανα και το ζωο να μη βαζει κωλο κατω απτην τοση ενεργεια.
Αν και στην αρχή και να θες δεν γίνεται λόγο ηλικίας, σωστής ανάπτυξης και προπόνησης, όσο μεγαλώνει οφείλω να ομολογήσω πως θα είναι αρκετά δραστήριο σκυλί. Είμαι ένας άνθρωπος ο οποίος τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα τρέχει το πρωί στο βουνό (ο σκύλος θα έρχεται μαζί μου, μόλις προπονηθεί σταδιακά) αρκετά χιλιόμετρα. Αυτό όμως είναι άσχετο με τους πρώτους μήνες. Βέβαια ο εκτροφέας μου με έχει συμβουλέψει να δίνω την Royal τους πρώτους 18 με 24 μήνες.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
809
920
27
Ριξε μια ματια και στην Essential foods αν θες παντως, εχουνε αρκετους κωδικους για ολες τις αναγκες
 
  • Like
Reactions: _Goofy


_Goofy

Well-Known Member
8 Μαρτίου 2021
50
59
Θα κοιτάξω. Για μια ακόμη φορά, σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας και τις άμεσες συμβουλές σας
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3