Από δω ο Ερμής.


ioannisv

Member
25 Ιανουαρίου 2023
8
25
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρίσκω. Πριν 12 ημέρες υιοθετήσαμε τον Ερμή από μια κυρία που τον είχε παρουσιάσει στο Facebook ως εγκαταλελειμμένο σε χαρτοκιβώτιο με τα 2 αδέρφια του. Ημίαιμος θα έλεγα και σύμφωνα με την κτηνίατρο μετά την 1η εξέταση, γύρω στις 60 ημέρες ηλικία.

Κουκλάκι, ήσυχος (δεν έχουμε ακούσει την φωνή του ακόμα), προσπαθεί και τα καταφέρνει στην πάνα σε μεγάλο ποσοστό, καθώς ακόμα έχει κάνει μόλις το πρώτο εμβόλιο πριν 4 μέρες και το "έξω" θα πρέπει να περιμένει.

Βέβαια, δεν είμαστε χωρίς προβλήματα. Έχει δύο μέρες που παρόλη την πάστα εσωτερικής αποπαρασίτωσης που του δώσαμε την προηγούμενη εβδομάδα, δεν μπορεί να κοιμηθεί τα βράδια, εκτός και αν τελικά εξαντληθεί από την νύστα. Ξύνεται συνέχεια ο καημένος κοντά στα πίσω πόδια και στον πρωκτό. Είδαμε χθες δύο λευκά σκουλήκια.

Σε ραντεβού με την γιατρό που είδε φωτό της κένωσης με τα σκουλήκια, μας έδωσε drontal και stomorgyl εν είδη αντιβιοτικού το δεύτερο. Σήμερα μια ώρα μετά την χορήγηση έβγαλε τόσα ψόφια σκουλήκια στην κένωση που σοκαριστήκαμε με την γυναίκα μου. Υπομονή, τρελό καθάρισμα και ευχόμαστε για το καλύτερο.

Να μην δάγκωνε και τόσο ο άτιμος. Αλλά είναι ωραίος και κιμπάρης.

ΥΓ. Λέτε κοκόνι;
 

Attachments



Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
818
668
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρίσκω. Πριν 12 ημέρες υιοθετήσαμε τον Ερμή από μια κυρία που τον είχε παρουσιάσει στο Facebook ως εγκαταλελειμμένο σε χαρτοκιβώτιο με τα 2 αδέρφια του. Ημίαιμος θα έλεγα και σύμφωνα με την κτηνίατρο μετά την 1η εξέταση, γύρω στις 60 ημέρες ηλικία.

Κουκλάκι, ήσυχος (δεν έχουμε ακούσει την φωνή του ακόμα), προσπαθεί και τα καταφέρνει στην πάνα σε μεγάλο ποσοστό, καθώς ακόμα έχει κάνει μόλις το πρώτο εμβόλιο πριν 4 μέρες και το "έξω" θα πρέπει να περιμένει.

Βέβαια, δεν είμαστε χωρίς προβλήματα. Έχει δύο μέρες που παρόλη την πάστα εσωτερικής αποπαρασίτωσης που του δώσαμε την προηγούμενη εβδομάδα, δεν μπορεί να κοιμηθεί τα βράδια, εκτός και αν τελικά εξαντληθεί από την νύστα. Ξύνεται συνέχεια ο καημένος κοντά στα πίσω πόδια και στον πρωκτό. Είδαμε χθες δύο λευκά σκουλήκια.

Σε ραντεβού με την γιατρό που είδε φωτό της κένωσης με τα σκουλήκια, μας έδωσε drontal και stomorgyl εν είδη αντιβιοτικού το δεύτερο. Σήμερα μια ώρα μετά την χορήγηση έβγαλε τόσα ψόφια σκουλήκια στην κένωση που σοκαριστήκαμε με την γυναίκα μου. Υπομονή, τρελό καθάρισμα και ευχόμαστε για το καλύτερο.

Να μην δάγκωνε και τόσο ο άτιμος. Αλλά είναι ωραίος και κιμπάρης.

ΥΓ. Λέτε κοκόνι;
Πανεμορφος να σας ζησει. Ακομα με το δαγκωμα δεν εχετε δει τιποτα γυρω στους 3 μηνες δεν θα ξερετε που να τρεξετε :LOL:
 
  • Haha
Reactions: Sasha and Aliki V.


ioannisv

Member
25 Ιανουαρίου 2023
8
25
Πανεμορφος να σας ζησει. Ακομα με το δαγκωμα δεν εχετε δει τιποτα γυρω στους 3 μηνες δεν θα ξερετε που να τρεξετε :LOL:
Ναι, είμαστε προετοιμασμένοι και εμείς και οι μικρές. Αυτό που μας στεναχωρεί τώρα είναι η απίστευτη ποσότητα σκουληκιών. Αλλά θέλει υπομονή από εμάς στα παράπονα που κάνει μέχρι να καθαρίσει εντελώς ο καημένος. Εμείς είμαστε πεπεισμένοι ότι ο μικρός στην πραγματικότητα δεν βρέθηκε αλλά ήταν της φιλόζωης που τον "έσωσε", αλλά αυτό είναι παρελθόν. Προχωράμε...
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Καλημέρα να σας ζήσει ο κουκλος οντωσ Είναι νωρίς ακόμα απλά υπομονή θέλει …Εγώ όταν πήρα το πρώτο κουτάβι που θεωρητικά είχε κάνει αποπαρασίτωση ο εκτροφέας έκανε εμετό με σκουλίκια κατευθείαν πήρε κρέμα στην αρχή και χάπια μετά από 10 μέρες και δεν έμεινε τίποτα από σκουλίκια
 




ioannisv

Member
25 Ιανουαρίου 2023
8
25
Να σας ζήσει το μικράκι, πάρα πολλά και απροβλημάτιστα εύχομαι χρόνια!
Μπράβο σας για την υιοθεσία.

Υιοθεσία αδέσποτου κουταβιού "Οδηγίες χρήσεως"
Να είσαι καλά. Ευτυχώς σήμερα 2η μέρα θεραπείας, η μια μέχρι στιγμής κένωση του ήταν καθαρή εντελώς. Δεν μπαίνω στην διαδικασία να ανεβάσω φωτογραφίες για να μην σοκάρω. Η κτηνίατρος πάντως βλέποντας τις φωτό μας είπε ότι αντίστοιχη κατάσταση είχε δει μέχρι στιγμής μόνο σε βιβλιογραφία. Και ότι πιθανό να τον χάναμε. Όπως είπα και πριν, προχωράμε μπροστά με υπομονή.
 


theodss1

Well-Known Member
8 Απριλίου 2021
430
453
31
Δεν νομίζω να το χάσετε όλα θα πάνε καλά σωστή θεραπεία και σε λίγες μέρες θα έχει καθαρίσει εντελώς αλοιφή η χάπια πήρε ;
 


ioannisv

Member
25 Ιανουαρίου 2023
8
25
Δεν νομίζω να το χάσετε όλα θα πάνε καλά σωστή θεραπεία και σε λίγες μέρες θα έχει καθαρίσει εντελώς αλοιφή η χάπια πήρε ;
Του δώσαμε αλοιφή banminth για 3 μέρες την προηγούμενη εβδομάδα.

Αλλά προχθές δείχνοντας την φωτό της κένωσης στην κτηνίατρο, αν και μας είπε ότι παραείναι μικρός και δεν θα το προτιμούσε σε άλλη περίπτωση, ξεκινήσαμε χάπι Drontal για 5 ημέρες (διανύουμε το 2ο 24ωρο τώρα) και Stomorgyl. Δοσολογία εννοείται προσαρμοσμένη στα κιλά του. Το drontal ήταν απίστευτα άμεσο, αλλά όπως προέγραψα, η ποσότητα νεκρής ταινίας που βγήκε ήταν αυτό που μας σόκαρε. Σήμερα, με δύο πλέον κενώσεις, είναι εντελώς καθαρά τα κακά του.
 
  • Like
Reactions: theodss1


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
255
41
Μια χαρά θα είναι, το drontal θανατώνει μεγάλο ευρος σκωληκων σε λίγες ώρες. Για αυτό και κενώσεις καθαρες:giggle: Κι εμάς μας έχει τύχει με το drontal στην αρχή,τα κοπρανα να μοιάζουν σπαγγετι:sick:
 
  • Wow
Reactions: Aliki V.




ioannisv

Member
25 Ιανουαρίου 2023
8
25
Περαστικά εύχομαι και να τον χαίρεστε! Πολύ γλυκούλης!
Να είστε καλά. Δόξα τω θεώ, φαίνεται από χθες καθαρός, βέβαια θα συνεχίσουμε τον κύκλο του πενθήμερου που σύστησε η κτηνίατρος. Από προχθές, ήδη άρχισε να ακούει και το "Κάτσε". Για μας είναι ένα μεγάλο βήμα. Σκεφτόμαστε ήδη για τις επόμενες απλές εντολές. Το "Έλα" και το "Μείνε" λέμε να αρχίσουμε να δοκιμάζουμε σιγά-σιγά.
 
  • Love
Reactions: Aliki V.


ioannisv

Member
25 Ιανουαρίου 2023
8
25
Γίναμε 3,5 μηνών. Ξεκινήσαμε βόλτες με όλα τα εμβόλια πλέον. Τραβάμε το λουρί όσο μπορούμε (4 κιλά δεν μπορούμε και πολλά). Κάνουμε τις ανάγκες μας και έξω αλλά που και που και μέσα στην πάνα. Τριβόμαστε σαν μικρές αρκούδες στο γρασίδι, βοσκάμε πρασινάδα. Είμαστε, υποθέτω τουλάχιστον, χαρούμενοι κι ευτυχισμένοι.

Απλά γαβγίζουμε τους πάντες. Σκυλιά, ανθρώπους... Μάλλον φοβάται όπως το εκλαμβάνω εγώ.

Δυστυχώς στην πόλη εδώ δεν υπάρχουν περιφραγμένα πάρκα για να εκτονωθεί καλά. Απλά πήρα ένα κοντό λουρί για το πήγαινε και ένα 15μετρο για όταν φτάνουμε σε πάρκα να έχει μια ψευδαίσθηση ελευθερίας για τρέξιμο και εξερευνήσεις.

Α και φωτό ε;Ermis2.jpg
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Μην τον αφήνεις να βοσκεί.
Ποτέ δεν ξέρεις τι dressing μπορεί να έχει η σαλάτα του :p
 
  • Like
Reactions: spyv and Ans


aleka1

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2021
207
374
65
Πόσο κουκλάκι είναι!!!! Και τι υπέροχο χρώμα!! Να σας ζήσει και να περνάτε υπέροχα. :love::love:
 


ioannisv

Member
25 Ιανουαρίου 2023
8
25
Μην τον αφήνεις να βοσκεί.
Ποτέ δεν ξέρεις τι dressing μπορεί να έχει η σαλάτα του :p
Μη νομίζετε ότι δεν τι σκέφτομαι. Το αντίθετο.

Ακόμα δεν έχουμε μάθει το "Άστο" επιτυχώς. Ή μάλλον στο σπίτι τα παιχνίδια του τα αφήνει με την εντολή ή το πόδι μου πχ, αλλά έξω τα distractions είναι τόσα πολλά πού δεν πολύ ακούει.

Το θετικό από την άλλη είναι ότι παρόλο που τραβάει γενικώς από την πρώτη βόλτα κιόλας με ψάχνει να δει που στέκομαι. Και επειδή δεν είναι ούτε 4 μηνών ακόμα δεν τον διορθώνω απλά πού και πού σταματάω σε ανύποπτες στιγμές για να σταματήσει και να με τσεκάρει.

Από την άλλη είναι κουτάβι ακόμα, από τόσο νωρίς διορθώσεις μου φαίνεται λίγο βαρύ.

Στην πρωινή βόλτα βέβαια τον πάω να τριφτεί στα γρασίδια που τόσο αρέσκεται. Στις άλλες βόλτες είμαστε σε πεζοδρόμια και άσφαλτο γενικώς. Είναι και δύσκολη η διαδικασία της επιβράβευσης γιατί ο καημένος στέκει στους 20 πόντους από το έδαφος και εγώ είμαι 2 μέτρα και πρέπει να διπλωθώ σαν ελβετικός σουγιάς για να του δώσω treats.
 


Mava

Well-Known Member
4 Δεκεμβρίου 2022
395
252
45
Είναι κούκλος!!κι εμένα θα φάει κανένα χορταράκι μόνο το πρωί κ πιστεύω ότι το κάνει γιατί εχει να φάει 12 ώρες κ τον ενοχλεί το στομάχι του..το παλευω με καμία λιχουδιά
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.598
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3