Από τι πέθανε ρε παιδιά?


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
john7 said:
Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά.
Πολλοί αδυνατούν να καταλάβουν την θλίψη και τον πόνο μιας τέτοιας κατάστασης, αν και δεν τους κατηγορώ.Μόνο αν έχεις βιώσεις έναν τόσο δυνατό δεσμό, μπορείς να καταλάβεις τι περνάει ο άλλος.
Έχεις απόλυτο δίκιο... Είναι σαν παιδιά μας, αλλά λίγοι μπορούν να το καταλάβουν. Λυπάμαι πάρα - πάρα πολύ. :(
 




CostasKontadakis

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2008
112
0
John7 …νομίζω πως όποιος έχει χάσει τον τετράποδο φίλο του καταλαβαίνει παρα πολύ καλά πως νιώθεις. Όπως αναφέρθηκε μόνο ο χρόνος μπορεί να σε βοηθήσει τώρα.
Δεν μας είπες τι βάρος είχε ο σκυλάκος σου. Πόσο μεγάλος ήταν. Σημαντικός παράγοντας για την στροφή του στομάχου.
Τώρα για το ασκητικό υγρό που γέμισε μέσα σε 3 ώρες την κοιλιά του… τι να πω… Τίποτα δεν είναι απίθανο αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά ακραίο και δύσκολο. Μέσα σε 3 ώρες;;;; Δεν έχω ακούσει ούτε δει τέτοιο πράγμα.
Από την άλλη στροφή στομάχου που ξεκινά Κυριακή με τα χιόνια και καταλήγει Τρίτη … πάλι είναι λίγο τρελό. Και πάλι όχι απίθανο.
Το πρόβλημα του σκύλου σου φαίνεται να ήταν πιο σύνθετο. Ενεσιμη θεραπεία για Λεϊσμανίαση ίσως να είχε επιβαρύνει και τους νεφρούς του και αυτό να έπαιξε σημαντικό ρόλο στο περιστατικό. Δυστυχώς επειδή είναι αργά πια και δεν υπήρξαν αιματολογικές και απεικονιστικές εξετάσεις ότι και να λέμε είναι θεωρίες…
Εκείνο όμως που με κάνει πραγματικά να αναρωτιέμαι είναι το depon... :shock: Ήμαρτον… Και δυστυχώς δεν το έχω ακούσει και λίγες φορές το τελευταίο διάστημα… Ο πυρετός στον σκύλο και την γάτα δεν αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπό όπως στους ανθρώπους!!! Πάρα πολύ σπάνια δίνουμε αντιπυρετικά γενικά! Και φυσικά όχι παρακεταμόλη ή ασπιρίνη. Η ασπιρίνη χρησιμοποιείται σε ορισμένες περιπτώσεις με παρα πολύ προσοχή στη δοσολογια (π.χ διροφιλαρίωση) αλλά η παρακεταμόλη…;;; Τι να πω...
 




john7

Member
20 Φεβρουαρίου 2008
9
0
CostasKontadakis said:
John7 …νομίζω πως όποιος έχει χάσει τον τετράποδο φίλο του καταλαβαίνει παρα πολύ καλά πως νιώθεις. Όπως αναφέρθηκε μόνο ο χρόνος μπορεί να σε βοηθήσει τώρα.
Δεν μας είπες τι βάρος είχε ο σκυλάκος σου. Πόσο μεγάλος ήταν. Σημαντικός παράγοντας για την στροφή του στομάχου.
Τώρα για το ασκητικό υγρό που γέμισε μέσα σε 3 ώρες την κοιλιά του… τι να πω… Τίποτα δεν είναι απίθανο αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά ακραίο και δύσκολο. Μέσα σε 3 ώρες;;;; Δεν έχω ακούσει ούτε δει τέτοιο πράγμα.
Από την άλλη στροφή στομάχου που ξεκινά Κυριακή με τα χιόνια και καταλήγει Τρίτη … πάλι είναι λίγο τρελό. Και πάλι όχι απίθανο.
Αφήστε τα ρε παιδιά. Έχω πατώσει αυτές τις μέρες. Συνέχεια τριγυρνάει στο μυαλό μου. Μεγάλη στεναχώρια. Ξέρω πως δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα με το να κάθομαι και να μοιρολατρώ, όμως άλλο να το λες, και άλλο να το βιώνεις στην πράξη.
O σκυλάκος μου ήταν 11 χρονών.
Δεν ήταν κάποιας συγκεκριμένης ράτσας, δεν ήταν καθαρόαιμο. Η μάνα του, που την είχα δει όταν τον είχα πάρει, ήταν καθαρόαιμο τιγρέ Boxer. Τώρα για βάρος, θα σας γελάσω. Το σίγουρο ήταν πως ήταν αρκετά βαρύς (χωρίς να εννοώ παχύς)

Όπως είπα ο ""κτηνίατρος"" που τον είδε το πρωί της Τρίτης, αποφάνθηκε πως είχε κρυώσει (λαρυγγύτιδα είχε πει συγκεκριμένα, αν θυμάμαι καλά) και μας έδωσε φάρμακα. Το μοναδικό σύμπτωμα που είχε μέχρι τότε ο σκύλος ήταν πως έβηχε, και είχε κλείσει λίγο ο λαιμός του. Από το απόγευμα της Τρίτης και έπειτα μέσα 3-4 ώρες η κοιλιά του είχε πριστεί σε πολύ μεγάλο βαθμό, ενώ πήγαινε και έπινε συνέχεια νερό, το οποίο και έκανε εμετό δευτερόλεπτα μετα. Τον εμετό, ακολουθούσε και σιελόρροια.


Ο ""κτηνίατρος"", αφού τον πήρα τηλέφωνο εκείνο το βράδυ - για πολύ λίγο, ίσα-ίσα να του πω πως ο σκύλος πέθανε, δεν έδειξε να συγκινείται. Και να φανταστείτε πως τον παρακολουθούσε από κουτάβι!
Δεν με πήρε ούτε ένα τηλέφωνο από τότε.
Εδώ που τα λέμε, τι να μου πει? Το πιο πιθανό είναι να μου ανάψει τα λαμπάκια και να παω να τον κάνω τόπι στο ξύλο.
Τέτιοι ανεύθυνοι άνθρωποι δεν πρέπει να κυκλοφορούν ανάμεσά μας, πόσο μάλλον να γίνονται και γιατροι.
Επειδή, ίσως μερικοί το θεωρήσουν κακόβουλο, δεν πρόκειτε να δώσω τα στοιχεία του εδώ. Επειδή όμως ο εν λόγω ""γιατρός"" δραστηριοποιείται σε περιοχές Ν.σμύρνης, Καλλιθέας, Π.Φαλήρου κτλ, αν κάποιος θέλει να γνωρίζει για να μην την πατήσει, πολύ ευχαρίστως να του πω με PM.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
john7 αν θελεις να μου στειλεις με πμ το ονομα του γιατρου αν και εχω μια υποψια ποιος μπορει να ειναι..μενω παλαιο φαληρο..

εγω εχω δικο μου γιατρο απο αλλη περιοχη και ειναι πολυ καλος..

αλλα πολλοι φιλοι μου πανε εδω τοπικα..

αν θελεις στειλες μου πμ..
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22