Απώλεια βάρους


Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα σας παρακαλώ την γνώμη σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τον τελευταίο μήνα.

Ο Ερμής τελευταία φορά έχει ζυγιστεί λίγο πρίν την από την έκθεση στην Ραφήνα. Τότε ήταν 10 μηνών και 51-52 κιλά.

Τώρα στους 12 μήνες ακριβώς ενώ έχει αρχίσει και δένει κεφάλι-λαιμό παρατήρησα ότι "στεγνώνει" ελαφρώς. Εχθές τον πήγα στον κτηνίατρο και ζυγίστηκε 48-49 κιλά...

Από κουτάβι τον έχω στο σπίτι αλλά τυγχάνει να έχω και μια επιχείρηση στην Μαγούλα με χώρο 4 στρέμματα. Έτσι όσο περνάει ο καιρός και το ζώο μεγαλώνει, τον πηγαινοφέρνω από το Γέρακα στην Μαγούλα. Τελευταία περνάει πολύ περισσότερο χρόνο τα βράδια στην Μαγούλα με συνέπεια να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα δηλαδή να "φυλάει" τον χώρο. Έτσι τρέχει πολύ περισσότερο από πρίν.

Παράλληλα δεν τρώει όσο έτρωγε (του δίνω Orijen puppy large). Όχι ότι υποσιττίζεται αλλά έχει κατεβάσει την ποσότητα παρόλο που ο καιρός είναι πιο κρύος και δεν δικαιολογείται (κατα την γνώμη μου πάντα). Θα το καταλάβαινα το καλοκαίρι λόγω της πλούσιας σε πρωτεϊνη περιεκτικότητας της εν λόγω τροφής.

Ένας κτηνίατρος μου είπε για πρώτα συμπτώματα του έξω από εδώ Κλαζάρ αλλά δεν θέλω να το σκέφτομαι. Θα γίνουν βέβαια οι απαραίτητες εξετάσεις αλλά δεν το θεωρώ πιθανό καθώς δεν έχει άλλα συμπτώματα.

Πιο πιθανό θεωρώ τον συνδιασμό άσκησης-τροφής παρά αυτό.
Τους πρώτους 3 μήνες έδινα Royal Cannin και μάλλον εκεί θα ξαναπάω. Την τροφή την άλλαξα σε Orijen κατόπιν προτροπής μέλους της παρέας μου κάτοχου σκύλου μεγαλόσωμης φυλής (μπουλ μαστίφ), και μέχρι και πριν δεν είχα προβλήματα ίσα-ίσα ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Πιθανώς βέβαια να μην φταίει και η τροφή.

Ξέρω ότι το θέμα της τροφής έχει πολλάκις συζητηθεί και θα μπορούσα να ψάξω στο φόρουμ για τις γνώμες σας αλλά -συγχωρέστε με - κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα!

Είναι φυσιολογική η απώλεια βάρους σε αυτήν την ηλικία? (3-4 κιλά σε 2 μήνες)
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αν δεν κανεις πρωτα εξετασεις αυτες που σου ειπε ο γιατρος για Καλαζαρ-ερλιχιωση (οχι τα σναπ τεστς αλλα κανονικες εργαστηριακες) αλλα και βιοχημικες δεν μπορεις να εχεις εικονα για τιποτα. Οποτε ο,τι και να πουμε τωρα θα ειναι μονο εικασιες και "νομισματα". ;-)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.646
19.878
Αυτό πιστεύω κι εγώ.
Πρώτα πρέπει να ξέρεις με σιγουριά, αν είναι υγιής και μετά να σκεφτείς την διατροφή του.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
52 κιλα,,,?? δηλαδη ενα κιλο ξηρα τροφη την ημερα οταν καθεται πρεπει να τρωει και εναμισυ οταν το αφηνεις και τρεχει πανω κατω αφου ζυγιζει τοσο...???
 




ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
2% εως 3% του βαρους αναλογα τη δραστηριοτητα δεν ειναι το φαγητο στα κουταβια,,???
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
2% εως 3% του βαρους αναλογα τη δραστηριοτητα δεν ειναι το φαγητο στα κουταβια,,???
Η καθε εταιρεια εχει δοσολογιες πανω στη συσκευασια οι οποιες δεν ειναι παντα ιδιες και δεν εχουν ολες οι τροφες τους ιδιους δοσομετρητες-πλαστικα ποτηρια. ;-) ο Hermis δινει αυτην Orijen
 




Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Παιδιά Παρασκευή εξετάσεις για καλαζαρ και μετά θα δούμε. Έκλεισα ραντεβού με τον κτηνίατρο. Πάντως δύσκολο για καλαζαρ καθώς δεν έχει αλλα συμπτώματα(μαδημα τρίχας, νύχια, κτλ). Πιθανότατα να είναι η μιζέρια του τελευταία στο φαγητό σε συνδυασμό με την υπερβολική άσκηση. Το βράδυ κυνηγάει τα αυτοκίνητα και τους Πακιστανούς με τα μηχανάκια στην Μαγουλα που περνάνε έξω απο την μάντρα καθόλου το μήκος της που είναι 110 μέτρα. Κάθε βράδυ δηλαδή γράφει τρελα χιλιόμετρα το κοντέρ!

Τώρα που το σκέφτομαι πιο ψύχραιμα πίνοντας ένα ουισκακι και διαβάζοντας και σχετικά θέματα στο φορουμ μας, ίσως να ήταν και υπερβαρος για την ηλικία του και απλά τώρα με την άσκηση να οδηγείται στα κιλά που έπρεπε να είναι αυτήν την εποχή.
 


Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Η καθε εταιρεια εχει δοσολογιες πανω στη συσκευασια οι οποιες δεν ειναι παντα ιδιες και δεν εχουν ολες οι τροφες τους ιδιους δοσομετρητες-πλαστικα ποτηρια. ;-) ο Hermis δινει αυτην Orijen
Τρώει δηλαδή έτρωγε περίπου 700gr την ημέρα orijen. Τώρα τρώει περίπου στα 500
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.077
Athens
Το πρώτο που θα κάνεις - όπως και σωστά προγραμμάτισες - είναι οι εξετάσεις καλαζάρ. Κατά την άποψή μου καλό είναι να κάνεις και γενικές βιοχημικές για να αποκλείσεις οτιδήποτε παθολογικό και να έχεις πλήρη και ολοκληρωμένη εικόνα του σκύλου.

Όπως λες έχεις αυξήσει την άσκηση, ενώ ταυτόχρονα έχεις περάσει σε τροφή με πολύ πρωτεϊνη. Εάν η πρωτείνη αυτή λειτουργεί όπως στις "διατροφές γυμναστηρίου" (βλ. πρωτεϊνες και μαρούλια) :D τότε είναι λογικό να στεγνώνει ο σκύλος.
 




Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
700?
Είναι αποπαρασιτωμένος ο σκύλος?
Τέτοια ποσότητα προτείνει η εταιρεία?
Ο σκύλος είναι αποπαρασιτωμενος. Η εταιρεία προτείνει 550-650 gr για 40-60 κιλά βάρους ενηλίκου ζώου και ηλικία απο 9-14 μηνών.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Αν δεν κανεις πρωτα εξετασεις αυτες που σου ειπε ο γιατρος για Καλαζαρ-ερλιχιωση (οχι τα σναπ τεστς αλλα κανονικες εργαστηριακες) αλλα και βιοχημικες δεν μπορεις να εχεις εικονα για τιποτα. Οποτε ο,τι και να πουμε τωρα θα ειναι μονο εικασιες και "νομισματα". ;-)
τα σναπ τεστς δηλαδή δεν είναι αξιόπιστα;
 




ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Υπάρχουν οι παρακάτω πιθανότητες που μπορεί να λειτουργούν και συνδυαστικά:
1. Τα νέα ζώα φθάνουν σε μία κορύφωση ποσότητας πουτρώνε, κοντά στο σημείο που ολοκληρώνεται σχεδόν το ύψος δηλαδή κοντά σους 10 μήνες και ύστερα «κόβουν»
2. Όταν κάνεις αλλαγή τροφής, μπερδεύεις ¼ κάθεεβδομάδα. Δηλαδή ¼ νέα ¾ παλιά την πρώτη εβδομάδα, μισό μισό την 2η εβδομάδα,κλπ. Εάν δεν το έκανες μπορεί απλά να μην τρώει. Δεν είναι θέμα της νέας τροφής
3. Αυτά που ακούς περί ποσοτήτων, είναι σχετικά. Κάθε ράτσα και κάθε ζώο ξεχωριστά έχει διαφορετικές καύσεις. Γενικά, θεωρείται ότι ο Ε.Π. έχει "οικονομικό" οργανισμό. Εάν δεν μπορείς να αντιλαμβάνεσαι εάν το ζώο έχει σωστό βάρος, ρώτησε κάποιον πιο έμπειρο. Η εργασιακή γραμμή εξάλλου είναι πιο επιθυμητή
4. 52 κιλά δέκα μηνών είναι εντάξει, όμως μόνο σε βαρύ τύπο σκύλου. Είναι τέτοιος ο Ερμής; τι ύψος έχει; Βάλε φωτογραφία
5. Ήταν σωστή η προηγούμενη μέτρηση; Στην ίδια ζυγαριά; Ακουμπούσε κάπου την πρώτη ή την δεύτερη φορά;
6. Απέκτησε νέα ενδιαφέροντα. Μήπως είναι ερωτευμένος; (πλάκα κάνω)
Γιά καλαζάρ δεν ξέρω. Άλλαξε γιατρό εάν δεν τον εμπιστεύεσαι.
 
Last edited:


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Υπάρχουν οι παρακάτω πιθανότητες που μπορεί να λειτουργούν και συνδυαστικά:
1. Τα νέα ζώα φθάνουν σε μία κορύφωση ποσότητας πουτρώνε, κοντά στο σημείο που ολοκληρώνεται σχεδόν το ύψος δηλαδή κοντά σους 10 μήνες και ύστερα «κόβουν»
2. Όταν κάνεις αλλαγή τροφής, μπερδεύεις ¼ κάθεεβδομάδα. Δηλαδή ¼ νέα ¾ παλιά την πρώτη εβδομάδα, μισό μισό την 2η εβδομάδα,κλπ. Εάν δεν το έκανες μπορεί απλά να μην τρώει. Δεν είναι θέμα της νέας τροφής
3. Αυτά που ακούς περί ποσοτήτων, είναι σχετικά. Κάθε ράτσα και κάθε ζώο ξεχωριστά έχει διαφορετικές καύσεις. Γενικά, θεωρείται ότι ο Ε.Π. έχει "οικονομικό" οργανισμό. Εάν δεν μπορείς να αντιλαμβάνεσαι εάν το ζώο έχει σωστό βάρος, ρώτησε κάποιον πιο έμπειρο. Η εργασιακή γραμμή εξάλλου είναι πιο επιθυμητή
4. 52 κιλά δέκα μηνών είναι εντάξει, όμως μόνο σε βαρύ τύπο σκύλου. Είναι τέτοιος ο Ερμής; τι ύψος έχει; Βάλε φωτογραφία
5. Ήταν σωστή η προηγούμενη μέτρηση; Στην ίδια ζυγαριά; Ακουμπούσε κάπου την πρώτη ή την δεύτερη φορά;
6. Απέκτησε νέα ενδιαφέροντα. Μήπως είναι ερωτευμένος; (πλάκα κάνω)
Γιά καλαζάρ δεν ξέρω. Άλλαξε γιατρό εάν δεν τον εμπιστεύεσαι.
Το νούμερο 6 μην το κοροιδεύεις καθόλου. Ο δικός μου στην εφηβεία του είχε πάθει ανορεξία εξαιτίας του οίστρου ενός θηλυκού και είχε χάσει κιλά.
Μπορεί να "παίζει" οίστρος κάπου κοντά.
 


ΟΡΘΟΣ

Well-Known Member
12 Ιουλίου 2011
264
0
Αττική
Εννοείται ότι δεντρώνε τίποτα για ημέρες όταν υπάρχει θηλυκό σε οίστρο κοντά, αλλά φαντάζομαιότι θα μας είχε αναφέρει κάτι για νευρικότητα.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Μη ξεχνάς ότι αναπτύσσεται ακόμα και ψηλώνει, οπότε λογικό είναι να αδυνατίζει. Αν δεν έχει κανένα πρόβλημα υγείας...τότε αύξησε λίγο τη τροφή και σπάστην σε 2 φορές την ημέρα...
 


Hermis

Well-Known Member
24 Νοεμβρίου 2012
51
3
Φίλοι όλα καλά με τις εξετάσεις ευτυχώς!

απλά ο σκύλος πέρναγε φάση μιζέριας στην τροφή παράλληλα με την υπερβολική άσκηση. Πρόσθεσα για 2-3 μέρες ρύζι βρασμένο σε κόκκαλα μοσχαριού (μηριαίο οστό) και πήρε τα πάνω του στο φαγητό. Τώρα είμαι στην φάση μείωσης του μαγειρευτού για να επανέλθει μόνο στην ξηρά και βλέπουμε.

Πλάκα-πλάκα δεν μπορώ να αποκλείσω την πιθανότητα να υπάρχει εδώ δίπλα θηλυκο σε οίστρο, ομολογώ ότι είναι μια πιθανότητα που δεν μπορώ να την αποκλείσω. Είναι αλήθεια ότι "τρελένονται" σε τέτοιες περιπτώσεις. Ακόμη θυμάμαι το βέλγικο ποιμενικό ενός φίλου που φούνταρε στο κενό από τον 3ο όροφο εξαιτίας μιας θηλυκιάς...

Άτιμες γυναίκες!!! Ακόμα και τα σκυλιά μας ταλαιπωρούνται!