Απώλεια σκυλίτσας από κτηνιατρική αμέλεια


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Η Μπλού φθάνει στην κλινική , ο Κώστας βρίσκει ένα κτηνίατρο ο οποίος του εξηγεί ότι το σκυλί δεν είναι καθόλου καλά αν μείνει έτσι θα πεθάνει, ο ιατρός δεν μπορεί να του πει τους λόγους , ο Κώστας πρέπει να πάρει άμεσα την απόφαση να προχωρήσει στην εγχείρηση ή όχι? Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους η Μπλού είναι πολύ πιθανό να μην συνέλθει ποτέ από την εγχείρηση αλλά αν αυτή δεν πραγματοποιηθεί είναι βέβαιο ότι θα πεθάνει.
Ο Κώστας παίρνει την απόφαση η Μπλού πρέπει να εγχειριστεί, τι και αν η επέμβαση μόνο στοιχίζει πολλά χρήματα , τα χρήματα δεν έχουν σημασία η Μπλού πρέπει να σωθεί.
Ο γιατρός πραγματοποιεί την επέμβαση ξημερώματα Σαββάτου η Μπλού έχει υποστεί ρήξη νεφρού, σηψαιμία, και εσωτερική αιμορραγία το ένα της νεφρό αφαιρείται το ο γιατρός το δείχνει στον Κώστα έχει επάνω χαρακιές
Κλινική στο Πικέρμι!!! :shock::shock:Κάντε μια έρευνα στο internet θα ανακαλύψετε πολλές τέτοιες ιστορίες.
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Ουφ!Στενοχωρήθηκα:(....Γνωστή μου πριν λίγες μέρες έχασε γάτο από λάθος γιατρού στο άλλο νοσοκομείο,το καινούριο.Και ο πρόεδρος είπε:"Τι να κάνω;Να την διώξω;Κρίμα δεν είναι;:eek:"

Μην βρεθείς στην ανάγκη τους....Έχουν καταντήσει μάστιγα.:mad:
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μήπως έπεσε από το τραπέζι όταν την χειρουργούσαν;
Αν δεν την έπιασε καλά η νάρκωση γίνεται εύκολα αυτό...
Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν γίνεται τέτοιο τραύμα μόνο από πέσιμο, εκτός αν έπεσε πάνω σε κάτι περίεργο.


Λυπάμαι πολύ!:(
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ας υποθέσουμε ότι η Μπλού επιτέθηκε σε ένα μικρόσωμο ζώο πιάνοντας το από τον λαιμό , το μικρό ζωό δεν μπορεί να αντιδράσει αρά και να την δαγκώσει, οι υπεύθυνοι του κτηνιατρίου τρομάζουν προσπαθούν να πιάσουν την Μπλού από το λουρί και να την τραβήξουν το λουρί σπάει ή λύνεται .... δεν τους μένει άλλη λύση από να την κτυπήσουν......μια απλη υπόθεση κάνω
Γιατί να μην τα αναφέρουν όμως όλα αυτά..:rolleyes:
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nα μην αναφέρουν πως την χτύπησαν, αλλα πως τσακώθηκε με το σκυλί..
Aλλωστε κάπου αναφέρθηκε το θέμα του λουριού..
Θα ήταν μια εξήγηση έτσι..και καλά..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κατά την διάρκεια της επέμβασης το πιο εύκολο που μπορεί να συμβεί είναι να προκληθούν κακώσεις ή ακόμα και ρήξη σε παρακείμενα όργανα, αν δεν προσέξει ο γιατρός...Δεν χρειάζεται ούτε να πέσει ούτε να τσακωθεί ούτε τίποτα!:(
 


FOT307_GR

Member
18 Μαϊου 2009
13
0
Αθηνα-Νικαια
Συγνώμη αλλά τι είναι το αντιδεοντολογικό;;;

Δεν έχουν οι ίδιοι οι κτηνίατροι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να ''ξεσκαρτάρουν'' τον κλάδο τους απο ανεύθυνους και ασυνείδητους συναδέλφους τους;
Δεν έχουν υποχρέωση να ελέγχουν πρώτα πρώτα οι ίδιοι τους εαυτούς τους;
Ποιός θα τους ελέγξει; Ο χαμένος ή ο πελαγωμένος ιδιοκτήτης ενός ζώου που χαροπαλεύει ή που μόλις πέθανε;

Εγώ στην δική μου δουλιά όταν συναντώ περιπτώσεις κακής επαγγελματικής συμπεριφοράς ή αμέλειας το καταγγέλνω αμέσως και δεν νιώθω καμμία τύψη, απεναντίας θεωρώ ότι έχω υποχρέωση να το κάνω για να προστατέψω τον επαγγελματικό μου κλάδο.

Και μεταξύ μας, προσωπικά θα σκεφτόμουν πολύ να έχω για κτηνίατρο κάποιον που προτιμάει να είναι ''αρεστός'' σε συναδέλφους του παρά να φροντίζει και να αγωνιά ώστε να γίνεται με τον καλύτερο τρόπο αυτό που στο κάτω κάτω έχει σπουδάσει .:mad:

Θες να γινεις γυναικα μου:):D:p:p