Απώλεια τρίχας.... μήπως ψωρίαση;;


giannis1981

Member
4 Ιουλίου 2010
24
0
καλησπερα και παλι... μιλησα πριν λιγο με ενα ξαδερφο μου και μου ειπε οτι το κυνηγοσκυλο του (τρισημισι μηνων) εχει προβλημα και παρουσιαζει τα εξης συμπτωματα... εδω και δεκα μερες εχει μια απωλεια τριχωματος σε ενα σημειο του σωματος του το οποιο εχει μεγεθος οσο ενα 2ευρω.. απ οτι μου ειπε το δερμα του φαινεται ξεκαθαρα και στην επιφανεια ειναι σαν να εχει φουσκαλες-λεπια.. δε μπορουσε ν μου το εξηγησει καλυτερα..επισης να αναφερω οτι στο κουταβι εχει γινει ενα εμβολιο πενταπλο(?) τα αρνητικα στην υποθεση ειναι οτι και ενα αλλο κυνηγοσκυλο που φιλοξενει στην αυλη του σπιτιου του εμφανισε πριν τρεις μερες τα ιδια συμπτωματα... το αλλο αρνητικο ειναι οτι ο κοντινος κτηνιατρος ειναι 100 χλμ μακρια... ειναι επιτακτικη η αναγκη του κτηνιατρου η μπορει να μου δωσει καποιος καποια βοηθεια-συμβουλη??? ευχαριστω για το χρονο σας....
 
Last edited:


aggeliki222

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2010
2.161
0
Αφου παρουσιαζεται και στα τρια σκυλια ειναι σιγουρα κατι κολλητικο.
Γιατι δεν τηλεφωνει στον γιατρο;
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Επειδη διαγνωση στα δερματικα δεν γινεται απο το Ιντερνετ- ειναι αρκτεα δυσκολη ακομα και οταν δει ιατρος τον σκυλο και χρειαζεται διαφορες εξετασεις για να ειναι βεβαιαος- μαλλον καλα θα κανει ο ξαδελφος να παει τα σκυλια σε ιατρο, πριν του καραφλιασουν ολα!

Απο αλλεργια μεχρι μυκητες, μπορει να εναι τα παντα!
 






irene4

New Member
13 Σεπτεμβρίου 2010
2
0
Κατ'ευθείαν χωρίς δεύτερη κουβέντα κτηνίατρο. Αφού κάνει τις εξετάσεις για ψώρα, κάντε και εξετάσεις για καλα-αζάρ!!!! ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!! Μόλις αντιμετώπισα ίδια κατάσταση και δυστυχώς το αποτέλεσμα είναι καλα-αζάρ
 


sheep

New Member
20 Δεκεμβρίου 2010
3
0
Η ψωρίαση είναι ασθένεια των ανθρώπων , αυτοάνοσο νόσημα το οποίο ΔΕ μεταδίδεται. Ψώρα εννοείς λοιπόν, κάτι εντελώς διαφορετικό. Παρασιτική ασθένεια των ζώων η οποία φυσικά μεταδίδεται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU