Αρρωστο Dogo Canario


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Καμια φοραν μπορει κατι ασυμαντο να προκαλεσει μεγαλη ζημια!
Το γαλλικο ενος φιλου καπιοα μερα καταπιε ενα φυλλαρακι απο φυτο Πριμουλα!
Το εκανε αμεσος εμετο- και παρολο αυτο κοντευε να πεθανει απο δηλητιριαση- ηταν 3 μερες πολυ αρρωστος- με ορο, ανεβασμενα λευκα κλπ.
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Μηπως υπαρχει διαταση στο στομαχι του και ετοιμαζεται η ηδη εχει μια μικρη συστροφη?
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Λοιπον εχω νεα. Σημερα το μεσημερι ο σκυλος εγχειριστηκε. Οι γιατροι δεν βρηκαν το παραμικρο απο ξενο σωμα μεσα στον σκυλο. Αυτο που φαινοταν μεσα στον σκυλο ηταν οι λεμφαδενες του οι οποιοι εχουν γινει τεραστιοι επισης το εντερο του μεσα ηταν κατακοκκινο απο την γαστραντεριτιδα. Αφαιρασαν καποια κομματια για βιοψια και αποστελονται αυριο το πρωι Αγγλια για γρηγορη απαντηση. Μου ειπαν το πιο πιθανο ειναι πως προκειται για λοιμωξη. Περιμενουν τα αποτελεσματα αν δειξει τι ακριβως ειναι. Ο σκυλος φυσικα ειναι στον ορο και παιρνει αρκετα αντιβιωτικα ωστε να καταπολεμηθουν διαφορες πιθανες μορφες μικροβιων. Πιστευω οι πρωτες 24 ωρες θα δειξουν αν αυτα τα μικροβια ειναι καταπολεμησιμα απο τα συγκεκριμενα αντιβιοτικα ή εχουμε κατι αλλο.

Παντως μου ειπε ο κτηνιατρος αυτο που εχει παθει δεν γινεται σε μια νυχτα οπως αρχικα νομιζα οτι ειχε παθει. Ο σκυλος ειχε προβλημα απλα αυτα που εφαγε και τον πειραξαν ηταν η αφορμη να βγει το προβλημα του γρηγοροτερα. Και το εχω συνδυασει με ενα βηξιμο/φταρνισμα που ειχε εδω και 10/15 ημερες το οποιο ειχαμε πιθανολογησει ως μια μικρη αλλεργια σε καποιο τυπο λουλουδιου, γιατι δεν ηταν κατι το ιδιαιτερα εντονο.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Δηλαδή μπορεί να του βγήκε σε καλό όλη αυτή η περιπέτεια; Αν δεν εξολόθρευε την γλάστρα, μπορεί κάτι να δούλευε ύπουλα ε;
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Δεν ειμαι σιγουρος, παντως σιγουρα αυτο το πραγμα γινοταν καιρο. Ο κτηνιατρος ειπε οτι για να γινει τοσο τεραστιος ο λεμφαδενας θελει πολυ καιρο οποτε αν υπολογισουμε και το βηξιμο που ειχε 10 μερες πριν.... Ισως με αυτο το γεγονος να το ειδαμε νωριτερα αλλα απο την αλλη επειδη του πεσανε αυτα τα 2 μαζι ειναι δυσκολο για αυτον στο να φαει κλπ. Ελπιζω αυριο να φαει, αν φαει και τον πιασουν τα αντιβιωτικα εχω πολυ μεγαλες ελπιδες :-|
 




theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Οχι δεν ειναι καλυτερα τα πραγματα. Απλα ξερουμε ενα τι πιο πολυ τι εχει και πως μπορει να αντιμετωπιστει.
 








TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εύχομαι περαστικά και γρήγορη ανάρρωση!:)
τι είδους εγχείρηση έκανε ο σκύλος;
δεν μπορούσε να γίνει κάποιου είδους ενδοσκοπική εξέταση (π.χ.γαστροσκόπηση ,κολονοσκόπηση ...) προκειμένου να αποφύγετε ένα χειρουργείο άνευ λόγου;
Αυτό γιατί διερευνητική εγχείρηση δεν έχω ξαναματακούσει.....:confused:
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Εφοσον φαινοτανε καποιος κομπος μεσα επρεπε να ανοιχτει να τον δουμε, εξαλλου βρεθηκαν οι λεμφαδενες του σκυλου που ηταν αυτος ο κομπος.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
έκανε υπέρηχο; που φαινόταν ο κόμπος -λεμφαδένες; το χειρουργείο έγινε στην κοιλιακή χώρα; στο στομάχι;
συγγνώμη που ρωτάω αλλά η κάθε περίπτωση είναι αφορμή να μάθουμε και να καταλάβουμε όσα μπορούμε περισσότερα για την υγεία των σκυλιών μας.....
 


theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Εκανε υπερηχο και αρκετες ακτινογραφιες. Το χειρουργειο ακριβως που εγινε δεν μπορω να στο πω αλλα ηταν αρκετα μεγαλη η τομη. Οι λεμφαδενες ηταν στο εντερο του.
 




theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Ευχαριστω.
Οποιος φιλος εχει καποια υποψια ειναι καλο να πει τη γνωμη του, παντως μεχρι τελους θα σας πω τι εγινε ειναι καλο να υπαρχει το ιστορικο ποτε δεν ξερεις ποιον θα βοηθησει!
 




theofilos

Active Member
29 Σεπτεμβρίου 2009
36
0
Απο οσα μπορεσα να συγκρατησω οχι. Αυτα που μου ειπε σιγουρα ειναι κοκκινο ερεθισμενο το εντερο λεμφαδενες χαλια και κατι αλλο που δεν μπορω να θυμηθω.
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3