Ας πούμε όλοι πόσο όμορφος είναι ο Δίας


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Δεν δινουν εξαιρετος,ενα πολυ καλος και αυτο αναλογα τον κριτη.Για το κερουνκ το θελω,αλλιως δεν θα κατεβενα και ποτε,δεν εχω και τι να βαψω....

Mε αγαπη να τους αφιερωνεις αυτο:
And please believe me, because every time the show lines prove it:

this lines bring us NOTHING GOOD

and also many dogs with health problems!!

BESIDE:

SHOWLINE DOGS RUIN THE THOUGTS OF

RITTMEISTER MAX VON STEPHANIT
Γιατί δε δίνουν εξαίρετος??
 


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Τα προτυπα οριζουν και κιλα υψος , αναλογιες κλπ που ειναι πολυ σημαντικοι παραγοντες σε σχεση με την εργασια , ουτε ΓΠ υπαρχουν λευκα , ριγε κλπ οπως δεν υπαρχουν (υπαρχουν αλλα αποκλινουν απο το προτυπο) ροττ με λευκα σημαδια.

Γιατι να μπουνε στην αναπαραγωγη αυτα τα σκυλια ενω υπαρχουν σκυλια εντος προτυπου με καλο χαρακτηρα , για ποιο λογο να βαλουμε κραμπινατες περιπτωσεις αποκλισης απο το προτυπο στην αναπαραγωγη ενω υπαρχουν πολλα σκυλια και με υγεια και με μορφολογια και με χαρακτηρα? Για να ικανοποιησουμε τον ψυχισμο μας? Θα βαλουμε μοναρχιδες , φαφουτιδες και ο,τι να'ναι χρωματισμους στην αναπαραγωγη χωρις λογο δηλαδη παει περιπατο και η υγεια σιγα σιγα
Φίλε μ δε διαφωνώ κατά κύριο λόγω μαζί σ ...προσπαθώ να σ εξηγήσω όμως ότι η φυλή του γ.π λόγω τεράστιας δημοτικότητας (λογικό ) έχει άπειρα δείγματα με πεντιγκρι καθαρόαιμα δλδ που καμία σχέση δεν έχουν γ.π στο χαρακτήρα...αυτό το θεωρώ άδικο...
Για εμένα πιο σημαντικό είναι υγεία,χαρακτήρας σωματότυπος
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Θα μπορούσα να ξεκινήσω την απάντηση μου κάπως έτσι. Τσ τσ τσ Γιαννακό... Αλλά δεν το κάνω. Απαντάω λοιπόν έτσι στα ίσα.
Φίλε Γιάννη καμιά εμπάθεια. Το αντίθετο θα έλεγα. Αν υπήρχε εμπάθεια να είσαι σίγουρος πως δεν θα έμπαινα καν στην διαδικασία να απαντήσω. Αντίθετα επειδή σε έχω κόψει για ντομπρο άνθρωπο που δεν μασάει τα λόγια του και παρόλο που διαφωνούμε σε πολλά πράγματα, εμένα μου αρέσει αυτό, στην είπα στα ίσα και (όχι πλάγια. Έτσι συνηθίζω στα ίσα) γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας τέτοιος άνθρωπος αφήνει κάτι που ξεκινάει στην μέση όπως το θέμα με τον σκύλο φύλακα, ή σε άλλα θέματα που γίνεται συζήτηση με επιχειρήματα όταν νιώθει πως στριμώχνεται να γίνεται Λουίς. Πχ η συζήτηση που είχαμε κάποτε για τον κρητικό λαγωνικό και κάποια άλλα θέματα.
Όσο για το θέμα του Μάριου εγώ δεν νομίζω να έχω ευθύνη για το ότι έφτασε τις 12 σελίδες με οφτοπικ. Διάβασε τα μηνύματα μου στο παρόν θέμα και ειδικά το πρώτο και θα καταλάβεις.
Αυτά από μένα και αν υπήρχε εμπάθεια όπως λες δεν θα σου έλεγα κάποτε (και λέω ξανά και ισχύει) ότι αν σε βγάλει ο δρόμος σου στα Χανιά ρίξε σήμα να πιούμε ένα καφέ.
Ναι μωρέ αφού το έχουμε ξαναπεί ο γραπτός λόγος παράγεται.Δυσκολο να καταλάβεις όμως εγώ δουλεύω από τις 7 το πρωι έως τις 10.30 το βράδυ οπότε μου είναι δύσκολο καταλαβαινεις να γράφω σε όλα τα νηματα,αυτός είναι και ο λόγος (εκτός ότι μελετώ ανελλιπώς το Κ....) που δεν έχω τελειώσει το νήμα που άρχισα.Σε ποιο θέμα για τον κρητικό ιχνηλάτη δεν απάντησα?πες μου να το συνεχίσουμε.Δεν είναι έτσι που νομίζεις απλά εσύ το βλέπεις από τη δικιά σου οπτική.
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Γιατί δε δίνουν εξαίρετος??
Γιατι κανεις δεν ειναι τελειος που λενε!:D:D:D
Δεν γνωριζω πολλα περι εκθεσεων,ξερω μονο οτι τα βαθουν για να εχουν ωραιο χρωμα,και η εκτροφη τους δεν βοηθαει στο να ειναι γερμανικα ποιμενικα
 
  • Like
Reactions: Mariosgs


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
πφφφφφφφφφφφφφφφ
εκανες και εντριβη στα μαλι τωρα;μαλιστα.

οντως στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος.
δεν με νοιαζουν οι πωληπρωταθλητες των εκθεεων,βασικα θα μπορουσα να πω οτι τις εχω χεσ.....νες κιολας και αυτο λιγο πολυ οσοι ασχολουντε θα το ξεραν χωρις καν να το πω,μαντεψε γιατι.
στα 37 μου θα με γυρισεις στο δημοτικο για τα βασικα.
λες σε ανθρωπο με εργασιακο σκυλο για πολυπρωταθλητη εκθεσης και περιμενεις να σε παρει στα σοβαρα..προφανως εδω κολαει το,μπερδευουμε την βουρτσα με την.......... μπατανοβουρτσα.δεν με ενδιαφερουν οι πολυπρωταθλητες που προβαλεις σαν επιχειρημα και μαντεψε,εχω την ιδια γνωμη με εσενα μεσες ακρες για αυτους.
ΟΜΩΣ εδω μιλαμε για εργασιακο,αλλο πραμα κουρε μου,οποτε η συγκριση για αλλη μια φορα ειναι κατι παραπανο απο ασχετη αφου στγκρινεις ανομια πραγματα και το κανεις συνεχεια κατα το πως σου καθετε η μπιλια στο τραπεζι.

οποτε επιμενω (παραπανο τωρα με το παραδειγμα) οτι δεν μπορεις να εχεις πληρη αποψη για εναν σκυλο που δεν ξερεις αλλα βγαζεις συμπερασμα μονο και μονο απο τα λογια του ιδιοκτητη.δεν με πειθεις.γιατι δεν εβαλες τον ιδιοκτητη του πολυπεωταθλητη να δεις αν λεει αληθεια ομως;επιλεκτικοτητα και εκει;;χαχαχαχα

εγω περιμενω ακομα 2 πραγματα
το ενα ειναι να μου αναλυσεις τα μαλι
το δευτερο.........σικρετ
Τάσο την ώρα που τα διαβάζω αυτά γλαρωνουν τα μάτια μου απ την κούραση ,λοιπόν εν ολίγοις δεν χρειάζεται να σου αναλύσω κάτι για τα μαλι ,νομίζω ξέρεις αυτά που ξέρεις και θες να ξέρεις ,κατά δεύτερον δεν είμαι ειδικός στα Μάλια ,κατά τρίτον μόνο οι ιδιοκτήτες Μάλι νομίζουν ότι αυτά είναι κάτι ιδιαίτερο οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν ότι είναι απλά λυκόσκυλα,κατά τέταρτον μόνο στο μυαλό σας υπάρχουν σκυλιά εργασίας (και εννοώ τους ιδιοκτήτες καθαρόαιμων με pedigree) ,υπάρχουν σκυλιά "ημίαιμα" δηλαδή όχι επίσημα Μάλι (Γπ δηλαδή λεπτή γραμμή όλο καφέ χρωμα που βγήκαν έτσι από αλλεπάλληλες ή τυχαίες διασταυρώσεις που έκανε η φύση) και έχουν κανονικό ταπεραμεντο.Η απόκλιση από το μη-εκθεσιακο βαφτίζεται εργασιακό...
Όχι ...αυτό είναι το κανονικό ταπεραμεντο του λυκόσκυλου..
Τώρα αν εσείς θέλετε να το βλέπετε ποιο "κάπως" θα ξαναπώ να το ακούσει ο Δημήτρης ότι το κουμάντο το κάνει η ΦΥΣΗ και όχι ο ανθρωπος ,αυτός πρέπει απλά να ξεχωρίσει και να επιλέξει.
Κούρος οβερ
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
δεν ξερεις δεν ξερεις αλλα ολα τα ξερεις και τσιμπας κιολας.
τεσπα.

εγω θα ξαναπω γιατι ολο παει αλλου η δουλεια,δεν μπορεις να ξερεις αν δεν εχεις προσωπικη επαφη αλλα μονο απο τα λογια αλλων και σταματαω εδω.

οποτε ας ξαναρχισουμε απο την αρχη.
μαριε,βαλε κανα βιντεο ρε να τον δουμε,εμενα πιο πολυ αυτα μαρεουν.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Φίλε μ δε διαφωνώ κατά κύριο λόγω μαζί σ ...προσπαθώ να σ εξηγήσω όμως ότι η φυλή του γ.π λόγω τεράστιας δημοτικότητας (λογικό ) έχει άπειρα δείγματα με πεντιγκρι καθαρόαιμα δλδ που καμία σχέση δεν έχουν γ.π στο χαρακτήρα...αυτό το θεωρώ άδικο...
Για εμένα πιο σημαντικό είναι υγεία,χαρακτήρας σωματότυπος
δεν διαφωνω και οχι μονο η φυλη του ΓΠ , πολλες φυλες (υπαρχουν σκυλια που δεν δαγκωνουν ουτε "τσουβαλακια" ενω επρεπε να τα ξεσκιζουν) αλλα αυτο δεν σημαινει τιποτα γιατι υπαρχουν σκυλια και μορφολογικα πολυ καλα και υγειεστατα και με καλο χαρακτηρα και pedigraτα και και,
γιατι να βαλουμε στην αναπαραγωγη σκυλια που υστερουν σε μορφολογια ή/και χαρακτηρα (η υγεια πρεπει να θεωρειται δεδομενη διοτι χωρις αυτην δεν υπαρχει τιποτα αλλο , δυσπλαστικα , μορναρχιδες , φαφουτηδες κλπ αποκλειονται ) και στη φυλη του ΓΠ εχω δει τρομερα σκυλια που ειναι ΣΟΥΠΕΡ μορφολογικα και με καλο χαρακτηρα , αυτα που σου αναφερει ο @Dimi_21 και Rott υπαρχουν ΣΟΥΠΕΡ μορφολογικα και παραλληλα κροκοδειλακια και την ωρα που δαγκωνουν κλπ δε πα να τους πεταξεις κουτια , νερα , σφαλιαρες κλπ δεν αφηνουν γιατι να θυσιασεις το ενα απο τα 2? Σφαλμα μεγα κατα τη γνωμη μου
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Συμφωνώ ότι δεν είναι κουρελοχαρτο...έτσι του συμπεριφέρονται οι επίσημοι φορείς όμως...όταν βλέπω σκυλιά με το κώλο να ακουμπάει στο χώμα ενοχλούμε... Αυτό το σκυλί δεν μπορεί να τρέχει όλη μέρα φυλωντας πρόβατα...θα κλαταρει...
Όταν βλέπω πολυπρωταθλητες με τσακισμένα νεύρα και κενό βλέμμα θέλω να βάλω τα κλάματα...
Ο χρωματισμός του δικού μ (άσχετα αν είναι ημίαιμος) έχει αποκλειστεί από το πρότυπο γτ?? Που υστερεί σε κάλυψη απόκρυψη από ένα σκύλο με έντονες χρωματικές αντιθέσεις?
Τα πρώτα γερμανικά ποιμενικά είχαν άριστη μορφολογία και άριστο χαρακτήρα για τη ΔΟΥΛΕΙΆ τους...
Ήταν υγιείς χωρίς προβλήματα δυσπλασίας μιας και το πρωτότυπο ανέφερε δυνατά πόδια και ίσια μέση..
Είχαν χαρακτήρα σκληρό με αυτούς που έπρεπε και μέλι με την οικογένεια τους και τα παιδιά...
Αμφισβητώ κάθετα αν ένα από αυτά τα σκυλιά θα επέτρεπε σε έναν κριτή να πάει και να του ανοίξει το στόμα ή να του ψαχουλεψει τα παπάρι@...
Όχι επειδή ήταν νευρικό,άγριο ή επικίνδυνο αλλά επειδή είχε χαρακτήρα και δε γουστάρε...Αν αυτό βέβαια το έκανε ο ιδιοκτήτης (ο οποίος θα τ είχε φερθεί με σεβασμό και θα είχε κερδίσει "τίμια" την αρχηγία) το σκυλί θα καθόταν Παναγία μέχρι και να του βγάλει τις αμυγδαλές...
Απλά ο κόσμος ήθελε την ομορφιά και την αρχοντιά του γ.π χωρίς τον σκληρό του χαρακτήρα...
Όποτε το μεγαλύτερο μέρος των εκτροφεων αντί να τους στείλει για τσάι άρχισε να μαλακώνει τα σκυλιά...
Λίγο μετά σε μια έκθεση είδαν ένα σκύλο με ελαφρά γωνιωση τους άρεσε και φτάσαμε στον σημερινό υπερτυπισμο...
ο διαχωρισμος σε εργασιακα-μορφολογικα δεν εγινε ακριβως ετσι αλλα κατοπιν κακης επιλογης προτεινομενων γεννητορων απο το sv. αυτοι οι γεννητορες εισηγαγαν και τα "χρωματα τυπου ρεξ" στη φυλη. επειτα ο διαχωρισμος ηταν ενα φυσικο επακολουθο αφου πλεον υπηρχαν σκυλια δυο ταχυτητων.

καποιες εννοιες ειναι αφηρημενες, αρα το "μελι με την οικογενεια τους" δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι αγαπουλας.
π.χ. ενα σκληρο σκυλι (αλλα καλο με την οικογενεια του) δεν σημαινει οτι δεν θα γυρισει ποτε να δαγκωσει το αφεντικο του.

Η σκύλα του συγκεκριμένου ανθρώπου είναι ένα όνειρο...
Έγραψα κάπου για τα κιλά του σκύλου??Γ.π 15 κιλά δεν υπάρχει... τουλάχιστον όχι με καθαρό dna από γερμανικό ποιμενικό..
Επίσης με το συγκεκριμένο βάρος δεν μπορεί το συγκεκριμένο σκυλιά να κάνει τη δουλειά του άρα δεν είναι θέμα προτύπου.. αλλά αν θες να το πάμε εκεί ναι θεωρώ ότι ένα γ.π αν κατά τα άλλα είναι σωστό ας είναι 41-42 κιλά...
Όχι φυσικά να είναι 50-55...
Και ναι ας είναι και 29 όχι όμως 15...
Υπάρχει τεράστια διαφορά..
Το δικό μ σκυλί ακόμα δεν μ έχει τόση εμπιστοσύνη...έχουμε δρόμο μπροστά μας... δουλεύουμε κάθε μέρα με σκοπό να φτάσουμε εκεί κάποια στιγμή...
Για το θέμα του χαρακτήρα και του σώματος...
Θεωρείς ότι ένα σκυλί γ.π η ροτβάιλερ 40 και 50 κιλών αντίστοιχα με πολύ καλό χαρακτήρα αλλά ας πούμε με ένα ελάττωμα π.χ μονάρχης η με έλλειψη ενός δοντιού η με μια τούφα λευκού στο στήθος θα έπρεπε η δε θα έπρεπε να μπει για αναπαραγωγή...
Μιλάω για σκυλιά εργασιακής γραμμής αν και για εμένα είναι φυλές στις οποιες δεν θα έπρεπε να υπάρχει διάκριση..
αν αναλογιστουμε το βαρος που ειχαν τα "πρωτα" σκυλια της φυλης, τα 41-42κιλα ειναι υπερβολικα.

το 70% με 80% των σκυλιων που εγγραφηκαν ως γερμανικοι ποιμενικοι και αποτελεσαν τη βαση της φυλης, ηταν "γκρι".
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Αγαπητέ Μάριε, δεν είχα σκοπό να γράψω κάτι άλλο πέρα του αρχικού μου post με τις ευχές για το σκυλάκι σου, αλλά το θέμα σου έχει γίνει το hit του forum αυτές τις μέρες:LOL:

Έτσι είπα και εγώ να γράψω την γνώμη μου. Λοιπόν αφού όπως και εσύ έχεις ξεκαθαρίσει αρκετές σελίδες πίσω, ο σκυλάκος σου δεν είναι "γνήσιο" (με βάση το πρότυπο & ότι δεν έχει pedigree) ΓΠ, αλλά πραγματικά χ@στηκες.... Εγώ το προηγούμενο σκυλάκι που είχα ήταν ένα ημίαιμο λυκόσκυλο και ο δίπλα μου είχε ένα καθαρόαιμο με τα όλα του!! Σε εμένα δεν πλησίαζε άνθρωπος στην αυλή και στο δίπλα, ο ντιλιβεράς έμπαινε μέσα στην αυλή, χάιδευε το σκύλο και χτύπαγε το κουδούνι για να κατέβουν να πάρουν την παραγγελία:confused::confused:

Στο σημερινό μου σκύλο που είναι ¨γνήσιος¨ αυτό που κοιτάω καθημερινά και διαβάζω και με απασχολεί (εκτός φυσικά από την υγεία του) είναι ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ του και πόσο κοντά στο πρότυπο είναι και όχι τα εκατοστά της μύτης και της ουράς....

Αυτό που θέλω να πω με όλα τα παραπάνω είναι να ευχαριστιέσαι τον σκύλο σου γι αυτό που είναι και όχι για το τι θα έπρεπε να είναι (πράγμα που νομίζω ότι το κάνεις ήδη)..

φιλικά
 
  • Like
Reactions: Vania and Mariosgs




ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Η καθαροαιμία ενός σκύλου δεν εξασφαλίζει ούτε τον χαρακτήρα του, ούτε την μορφολογία του, ούτε την υγεία του.
Να συμπληρώσω... " Η προσεκτική και μελετημένη εκτροφή προσπαθεί για τα παραπάνω"
 






george_gt

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2016
188
429
Η καθαροαιμία ενός σκύλου δεν εξασφαλίζει ούτε τον χαρακτήρα του, ούτε την μορφολογία του, ούτε την υγεία του.
Σέβομαι απόλυτα τις γνώσεις σου πάνω στην εκτροφή, απλά ως κάτοχος "καθαρόαιμου"" θα ήθελα το σκυλί μου όσο μοιάζει εξωτερικά με την ράτσα του να μοιάζει και εσωτερικά.
 
  • Like
Reactions: Asmodeus


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Σέβομαι απόλυτα τις γνώσεις σου πάνω στην εκτροφή, απλά ως κάτοχος "καθαρόαιμου"" θα ήθελα το σκυλί μου όσο μοιάζει εξωτερικά με την ράτσα του να μοιάζει και εσωτερικά.
Oλοι μας,απλα νομιζω πως δεν μπορεις να υπογραψεις και συμβολαιο,δεν ισχυει δλδ εχει ο σκυλος Ped αρα καθαροαιμος αρα ετσι οπως πρεπει να ειναι.
 


Vanessa99

Well-Known Member
28 Ιανουαρίου 2017
250
282
Ρε παιδιά, εγώ που διαβάζω σαν τρίτη τη κουβέντα και δε συμμετέχω, είναι πάρα πάρα πολύ άσχημο για το θέμα του ανθρώπου. Άνοιξε ένα θέμα για να μας δείξει το σκυλάκι του (όπως κάνουν και πολλοί άλλοι) και με όλα αυτά μόνο για το σκύλο του δε μας έχει πει. Ανοίξτε ένα νέο θέμα, τρία κουμπιά είναι όλα κι όλα (Αρχική του φορουμ -> Εκτροφή, αναπαραγωγή και επιλογή -> Νέο θέμα) so simple! Και αν είναι ζητήστε και από τον αντμιν να μεταφέρει τα μηνύματα και είναι πάλι κομπλέ το θέμα.

ΥΓ δε κάνω το δικηγόρο κανενός απλά όπως είπα είναι πολύ άσχημο αυτό
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.125
Μηνύματα
895.943
Μέλη
19.939
Νεότερο μέλος
steliosstel