Ασβέστιο σε κουτάβι Γερμανικού Ποιμενικού


Napalina Lacrimal

Well-Known Member
20 Μαϊου 2010
241
0
Serres
www.myspace.com
Εγω την δικια μου την δινω "mediterranean natural" functional snacks calcium 1200
μισο την ημερα...

meat 49.52%
cereals 28.77%
powdered milk 4.2%
egg 1.9%
protein 32.4%
raw fat 14.3%
moisture 18.1%
raw ash 4.7%
fibre 1.2%
carbohydrates 28.9%
calcium 811mg/100gr
phosphorous 595mg/100gr
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
...γ-1 μεγάλη βόλτα (800μετρα ως τη πλατεία, πήγαινε έλα) κ 2 μικρότερες...
Σοφοκλή 800μ με ήρεμο περπάτημα είναι σχεδόν 30λεπτά, μήπως είναι πολύ για 3μηνων κουτάβι?
Εκτός αν πηγαίνεται με ρυθμό χελώνας :)
 


sofokles5

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2010
91
0
κ λιγοτερα! μπορεί να ναι κ 500 πήγαινε έλα. με τα πόδια το κάνεις σε 2-3 λεπτα να φτάσεις!
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αυτό που σου λέει ο Ηλίας Μικρές βόλτες, όχι τρελλά παιχνίδια και τρεξίματα, όχι κραδασμούς σε σκληρά εδάφη, ήλιο και κάποια συμπληρωματα τροφών όπως αυγό και γιαούρτι μαζί με μία καλή ξηρά τροφή
 






Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Μην δίνετε από μόνοι σας συμπληρώματα στο σκύλο, συμβουλευτείτε τον κτηνίατρό σας.

Μπερδεμένα τα λέτε. Θα προσπαθήσω (δυσκολεύομαι κάπως στα Ελληνικά) να τα βάλω σε κάποια σειρά.

Η βιταμίνη D, το ασβέστιο και ο φώσφορος είναι απαραίτητα για την σκελετική υγεία του σκύλου.

Βιταμίνη D παίζει ρόλο στο μεταβολισμό του ασβεστίου και του φωσφόρου:

  • απορρόφηση του ασβεστίου και του φωσφόρου από τον εντερικό βλεννογόνο
  • βελτιώνει την αφομοίωση ή την απομάκρυνση του ασβεστίου στα/από τα οστά,
  • μειώνει την απέκκριση φωσφόρου μέσω των ούρων
Φυσικες πηγες:

  • παράγεται κυρίως από την έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία
  • λιπαρά ψάρια, μουρουνέλαιο, κρόκος αυγού, γαλακτοκομικά προϊόντα
Συνέπειες ανεπάρκειας:

  • ραχίτιδα, οστεομαλάκυνση
Συνέπειες υπερκατανάλωσης:

  • αποθηκεύεται στο λίπος και μπορεί να είναι τοξική
  • υπερκαλιαιμία, ανορεξία, αποτιτάνωση των μαλακών ιστών, βλάβες σε νεφρά, καρδιά, πνεύμονες, αγγεία, οστεοπόρωση
  • overcalcification
Τα μεταλλικά στοιχεία ασβέστιο και φώσφορος (+μαγνήσιο) είναι απαραίτητα συστατικά για τα οστά. Ενας ενήλικος σκύλος χρειάζεται ημερησίως περίπου 130-260 mg Ca/kg 110-220 mg P/kg.
Σημαντικότερο από την ποσότητα είναι η σωστή αναλογία 1,2 Ca: 1 P

Το ασβέστιο και ο φώσφορος συνεργάζονται συμβάλλοντας στη σωστή σκελετική ανάπτυξη του σκύλου.
Το ασβέστιο βρίσκεται στα κόκαλα και στα γαλακτοκομικά προϊόντα, ο φώσφορος βρίσκεται στο κρέας και στα κόκαλα.

Η ανεπάρκεια, η υπερκατανάλωση και η λανθασμένη αναλογία έχουν βλαβερές συνέπειες για τον οργανισμό (osteofibrosis/overcalcification)

Σκυλιά στην ανάπτυξη ή γέρικα ή άρρωστα σκυλιά (μπορεί) να χρειάζονται άλλη δοσολογία.
 
Last edited:


sofokles5

Well-Known Member
19 Αυγούστου 2010
91
0
καλησπέρα!
μόλις πήρα τον Μελλά τηλ. (κτηνίατρο) κ μου πε επι λέξει:
"δωστου την hills science plan τρεις φορες την ημέρα κ μη του δίνεις έξτρα βιταμίνες. καλό θα του κανεις, κακο οχι".
αυτά!
 






galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
το γνωριζω.για τον σοφοκλη το εβαλα πιο αναλυτικα , για τις εξτρα βιταμινες που ρωτησε τον κτηνιατρο.
 




@marw@

New Member
24 Αυγούστου 2010
1
0
Ροδος
Σε πρωτη φάση ενα μεγάλο μπράβο για το forum.. Είμαι περήφανη μαμα ενος rotty 2 μηνών.. δυστυχώς το κουτάβι σε ηλικία 35 ημερών ειχε ατύχημα με αυτοκίνητο και ετσι το πήραμε και του κάναμε εγχείρηση.(Συντρηπτικό κάταγμα μηρού- αντιμετωπίστηκε με τοποθέτηση "βιδας")
Έχει περάσει σχεδον ενας μήνας και σε λίγο μια που το κουτάβι μας παει πάααααρα πολυ καλα ετοιμαζόμαστε να του βγάλουμε την "βιδα" αλλα τοσο καιρό δινουμε μαζι με την τροφή (eukanuba puppy large breed) μισή ταμπλέτα ασβέστιο.Την τροφη ακομα την δοκιμάζουμε γιατι δεν βρίσκεις ευκολα orijen εδω πέρα, βασικα όπου ρωτησα με κοίταξαν περιεργα και με την παραπανω τροφή είμαι ευχαριστημενη γιατι την εδινα για χρόνια στις 3 γατες περσιας που έχω.. Υπάρχει δηλαδή καποια εξέταση που μπορούμε να κάνουμε για να δώ αν έχουμε κανει κακο στο κουτάβι μας με το ασβέστιο??
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλως ήλθατε....
η περιπτωση σας ειναι διαφορετική από ότι συζηταμε εδω περα.....
σε εσας πιστευω επιβαλλοταν η χρηση ασβεστιου... σπασμενο κοκκαλο κλπ....
τις καλυτερες συμβουλές σε ιατρικα θεματα δίνει παντα ένας κτηνιατρος....
σε θεματα διατροφής πιστεύω ενας εκτροφέας και σε θεματα συμπεριφοράς ένας εκπαιδευτής....
βρειτε για τις τρεις αυτες ειδικοτητες εναν ανθρωπο εμπιστοσύνης κι αυτόν να συμβουλευεστε
όλα όσα λεμε εδώ είναι απλά για προβληματισμό κι εσωτερική κατανάλωση.....