Αστυνομικός πυροβολεί εν ψυχρώ σκύλο


ChazyChaz

Banned
Banned
15 Αυγούστου 2012
90
1
Θεσσαλονικη
οτι και να λετε, το σκυλι πηγε να τον δαγκωσει και επρεπε να κανει κατι, να ριξει στον αερα δεν μπορουσε για τι ειναι κατοικισημη περιοχη επισης αν δεν επιανε θα του ειχε κοψει το χερι, να σημαδεψει το ποδι του δεν μπορουσε, και το σπρει πιπεριου θα το εξοργιζε περισσοτερο, και εγω στην θεση του το ιδιο θα εκανα σιγα μην κατσω να με δαγκωσει σκυλος, ηταν και αδεσποτα αν ειχε λυσα θα σας ελεγα εγω μετα, ειπαμε φιλοζωοι, φιλοζωοι αλλα οχι και να μας κοψουν χερια, ποδια...αν δεν ηταν άστεγου κιολας θα του τραβουσα και μια μηνησαρα να εχει να χερεται
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
οτι και να λετε, το σκυλι πηγε να τον δαγκωσει και επρεπε να κανει κατι, να ριξει στον αερα δεν μπορουσε για τι ειναι κατοικισημη περιοχη επισης αν δεν επιανε θα του ειχε κοψει το χερι, να σημαδεψει το ποδι του δεν μπορουσε, και το σπρει πιπεριου θα το εξοργιζε περισσοτερο, και εγω στην θεση του το ιδιο θα εκανα σιγα μην κατσω να με δαγκωσει σκυλος, ηταν και αδεσποτα αν ειχε λυσα θα σας ελεγα εγω μετα, ειπαμε φιλοζωοι, φιλοζωοι αλλα οχι και να μας κοψουν χερια, ποδια...αν δεν ηταν άστεγου κιολας θα του τραβουσα και μια μηνησαρα να εχει να χερεται
Ξεχνάς κάτι πάρα πολύ βασικό: αυτοί οι άνθρωποι είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ να χειρίζονται τέτοιες καταστάσεις! Αν δεν μπορείς, δεν κρατάς το όπλο! Είναι απλά τα πράγματα! Και μην ξεχνάς πως το γεγονός πως πυροβόλησε, είναι εγκληματικό από μόνο του, γιατί αν μία στο εκατομμύριο δεν πετύχαινε το σκύλο και η σφαίρα έκανε βόλτα αλλού εκεί τι θα έλεγε;;; Δεν υπάρχει δικαιολογία κατ' εμέ! Και σου ξαναλέω πως θεωρώ πως έχεις στο κεφάλι σου το αδέσποτο σκυλί ως Koύτζο! Δεν είναι έτσι! Το όπλο δεν είναι παιχνίδι! Προσέχεις πού και πότε θα το χρησιμοποιήσεις!
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εγώ βλέπω ότι κατηγορούν όλοι την αστυνομία αλλά ούτε σάλιο για τον ιδιοκτήτη του σκύλου...
Για μένα το φταίξιμο είναι στον άνθρωπο που το είχε.
 


ChazyChaz

Banned
Banned
15 Αυγούστου 2012
90
1
Θεσσαλονικη
Ξεχνάς κάτι πάρα πολύ βασικό: αυτοί οι άνθρωποι είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟΙ να χειρίζονται τέτοιες καταστάσεις! Αν δεν μπορείς, δεν κρατάς το όπλο! Είναι απλά τα πράγματα! Και μην ξεχνάς πως το γεγονός πως πυροβόλησε, είναι εγκληματικό από μόνο του, γιατί αν μία στο εκατομμύριο δεν πετύχαινε το σκύλο και η σφαίρα έκανε βόλτα αλλού εκεί τι θα έλεγε;;; Δεν υπάρχει δικαιολογία κατ' εμέ! Και σου ξαναλέω πως θεωρώ πως έχεις στο κεφάλι σου το αδέσποτο σκυλί ως Koύτζο! Δεν είναι έτσι! Το όπλο δεν είναι παιχνίδι! Προσέχεις πού και πότε θα το χρησιμοποιήσεις!
καλα τελος παντων δεν ασχολουμε αλλο... η αρχη των αστυνομικων το λεει καθαρα " ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΟΠΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΗΘΕΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ" δεν νομιζω πως το σκυλι ηθελε να τον αγκαλιασει και πηγε να πηδηξει πανω του..
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Εγώ βλέπω ότι κατηγορούν όλοι την αστυνομία αλλά ούτε σάλιο για τον ιδιοκτήτη του σκύλου...
Για μένα το φταίξιμο είναι στον άνθρωπο που το είχε.
Από αυτά που έγραψε ένας συμφορουμίτης το σκυλί ήταν μια χαρά με όλους στην γειτονία απλά στο σκηνικό είδε κάτω τον ιδιοκτήτη του και πήγε να τον προστατέψει από αυτούς που νόμιζε πάνε εναντίον του, δεν ξέρω και τα δικά μας σκυλιά πως θα αντιδράσουν σε παρόμοιο περιστατικό αν ήμαστε πεσμένοι κάτω και ξαφνικά 2 τύποι έρχονται κατά πάνω μας.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
" ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΟΠΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΗΘΕΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ"
Ναι, αλλά αυτή η αρχή όπως λες δεν είναι εφαρμόσιμη έτσι από μόνη της! Οι άνθρωποι σε τέτοια επαγγέλματα οφείλουν και επαιδεύονται να "διαβάζουν" και τη στιγμή. Όχι να βλέπουν κάποιον να κρατάει ένα όπλο και με τη σκέψη πως ίσως είναι απειλητικός να πυροβολούν! Το όπλο δεν είναι παιχνίδι! Το ξανατονίζω!! Το θετικό είναι πως το σκυλί έζησε. Όσο για τον ιδιοκτήτη, το βίντεο δεν το είδα και ούτε πρόκειται, αλλά κάποια απ τα παιδιά είπαν πως ήταν άστεγος.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
καλα τελος παντων δεν ασχολουμε αλλο... η αρχη των αστυνομικων το λεει καθαρα " ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΟΠΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΑΠΕΙΛΗΘΕΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ" δεν νομιζω πως το σκυλι ηθελε να τον αγκαλιασει και πηγε να πηδηξει πανω του..
Αν και έχει μικρή σημασία... αμφιβάλω έτσι όπως είδα το βίντεο ο σκύλος να δάγκωνε άνθρωπο. Πιθανόν να κατάλαβε ότι ασχολούνται πολύ μαζί του και να ξεκίνησε παιχνίδι. Μάλλον για αγκαλίτσα και παιχνίδι πήγαινε περισσότερο.
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Ναι, αλλά αυτή η αρχή όπως λες δεν είναι εφαρμόσιμη έτσι από μόνη της! Οι άνθρωποι σε τέτοια επαγγέλματα οφείλουν και επαιδεύονται να "διαβάζουν" και τη στιγμή. Όχι να βλέπουν κάποιον να κρατάει ένα όπλο και με τη σκέψη πως ίσως είναι απειλητικός να πυροβολούν! Το όπλο δεν είναι παιχνίδι! Το ξανατονίζω!! Το θετικό είναι πως το σκυλί έζησε. Όσο για τον ιδιοκτήτη, το βίντεο δεν το είδα και ούτε πρόκειται, αλλά κάποια απ τα παιδιά είπαν πως ήταν άστεγος.

Για της ΗΠΑ μιλάμε μην κρίνουμε με τα δικά μας στάνταρ. Π.Χ. εκεί δεν διαπραγματεύονται με ληστές και τα λοιπά στο τέλος θα μπουκάρουν, στην Ελλάδα αντίθετα το κάνουμε (και κατά την απόψη μου καλώς το κάνουμε)
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Επειδί τυχαίνει να μεγάλωσα σε κακή περιοχή της ΝΥ είναι φορές που λες ευτυχώς που αντιδρούν έτσι οι αστυνομικοί. Το τι "κουφα" έχω δει απο το παράθυρο του δωματίου μου... καλά κάνουν που ακόμα και τα 6χρονα τα πλησιάζουν με το χέρι στο όπλο.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Για της ΗΠΑ μιλάμε μην κρίνουμε με τα δικά μας στάνταρ. Π.Χ. εκεί δεν διαπραγματεύονται με ληστές και τα λοιπά στο τέλος θα μπουκάρουν, στην Ελλάδα αντίθετα το κάνουμε (και κατά την απόψη μου καλώς το κάνουμε)
Εγώ δεν μίλησα πουθενά όμως για άνθρωπο! Μίλησα γενικότερα για την κατάσταση. Και εν προκειμένω δεν μιλάμε για άνθρωπο αλλά για σκύλο! Και μιλάμε και για μία χώρα που υποτίθεται πως κυνοφιλικά είναι και πιο μπροστά από εμάς! Αλλά Αμερικές ξε-Αμερικές η λογική είναι η ίδια: με τα όπλα δεν παίζεις, γι αυτό και όταν τα έχεις στην κατοχή σου ΟΦΕΙΛΕΙΣ να είσαι διπλά προσεκτικός!! Και βάσει όσων είπαν και οι υπόλοιποι, ο σκύλος εν τέλει μάλλον δεν ήταν ο τετράποδος σχιζοφρενής με το πριόνι!
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Επειδί τυχαίνει να μεγάλωσα σε κακή περιοχή της ΝΥ είναι φορές που λες ευτυχώς που αντιδρούν έτσι οι αστυνομικοί. Το τι "κουφα" έχω δει απο το παράθυρο του δωματίου μου... καλά κάνουν που ακόμα και τα 6χρονα τα πλησιάζουν με το χέρι στο όπλο.
What the frack που λέμε στο χωρίο μου που μεγάλωσες;;;;;


Κυνόφιλοι είναι αλλά αν δεν αναζητηθεί το αδέσποτο στον μπόγια για κάποιο καιρό ευθανασία δε το κάνουν;;

Βασίλη απάντησε σε παρακαλώ σε αυτό γιατί δεν είμαι σίγουρος.
 
Last edited:






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Κυνόφιλοι είναι αλλά αν δεν αναζητηθεί το αδέσποτο στον μπόγια για κάποιο καιρό ευθανασία δε το κάνουν;;
Ναι κάνουν ευθανασία.
Και να πω ότι το 1992 είχαμε δύο σκυλιά τα οποία και τα δύο ήταν απο καταφύγιο. Το ένα ήταν ένα Dalmation το οποίο βρέθηκε στο δρόμο και ένα Terrier Σκοτίας κακοποιημένο 10χρονών. Οι γονείς μου δεν ήταν φιλοζωικά ενημερωμένοι αλλά το καταφύγιο ήταν γνωστό. Το τονίζω αυτό γιατί εν έτη 2012 αναφέρεις σε πολλούς καταφύγιο την Ελλάδα και δεν ξέρουν καν ότι υπάρχουν.
 


reignman007

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2012
51
0
Εγώ βλέπω ότι κατηγορούν όλοι την αστυνομία αλλά ούτε σάλιο για τον ιδιοκτήτη του σκύλου...
Για μένα το φταίξιμο είναι στον άνθρωπο που το είχε.
"Αν θελουμε να αναλυσουμε το θεμα,πρεπει να παμε λιγο πισω στο χρονο και να δουμε,αν ειναι σωστο ενα σκυλι να ειναι στο δρομο με εναν αστεγο,λυτο κλπ κλπ."
Το εγραψα μερικες σελιδες πριν...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.149
Μηνύματα
896.308
Μέλη
19.953
Νεότερο μέλος
Έφη Ασπιώτη