Ασυνήθιστη όρεξη


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Από προχθές. Έχει λυσάξει στο φαϊ! Για να εξηγούμαι. Ο μικρός τρώει ξηρά τροφή με μαγειρευτό κρέας. Συνήθως τρώει το κρέας και αφήνει την ξηρά που του την έχω όλη μέρα και την ανανεώνω. Καθώς ήταν από μικρός λιτοδίαιτος μόνο το κρέας του δίναμε συγκεκριμένες ώρες και του είχαμε πάντα λίγη ξηρή τροφή μήπως πεινάσει.
Προχτές ακούω τη μάνα μου "Λίζα δεν του έβαλες να φάει?"
"Πώς δεν του έβαλα?"
"Τα έφαγε ΟΛΑ!"
Δεν δώσαμε σημασία.
Χτες πάλι τα ίδια. Έφαγε τα πάντα μέσα σε λίγα λεπτά.
Σήμερα το πρωί του έβαλα λίγη ξηρά και την καταβρόχθισε.
Υπ' όψιν, δεν έχουμε αλλάξει μάρκα!
Το σκυλί ποτέ στη ζωή του δεν είχε τόση όρεξη. Ειδικά το καλοκαίρι τρώει ελάχιστα. Από σήμερα κόβεται η ξηρά σε μόνιμη βάση. Θα τρώει στην ώρα του.
Τι μπορεί να σημαίνει όμως αυτή η συμπεριφορά? Ή μήπως (λέω εγώ τώρα) να το κοιτάξουμε και ιατρικά?
 
Last edited:








Milou

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2008
1.019
1
Αθήνα
Μήπως αλλάξατε κάτι χωρίς να το έχετε καταλάβει;
Τροφη; Χασάπι :)D);

Κανονικά με την ζέστη θα έπρεπε να γινόταν το αντίθετο....:rolleyes:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Όχι τίποτε δεν αλλάξαμε! Και όντως τα καλοκαίρια τρώει λιγότερο! Σκέφτομαι να κοιτάξω τον θυρεοειδή του. Υπερβολή?
Το μόνο που άλλαξε είναι ότι προχτές κουρεύτηκε και ίσως ήταν κουραστική μέρα γι' αυτόν. Αλλά και χθες και σήμερα τα ίδια!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
βασικα χλοη μου! καλο θα ηταν να περιμενεις λιγο αφου το ζωντανο δεν δειχνει καποια αλλα σημαδια.
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Μάλλον πήρε πρέφα ότι δεν θα τον πάρεις διακοπές μαζί σου, οπότε σου λέει ε δε χρειάζεται να ειμαι και στυλάκι,ποιός θα με δεί??:p

Σοβαρά τώρα, περίμενε 1-2 μέρες και βλέπεις μετά..
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Ως εκπαιδεύτρια και ως άνθρωπος έχω να σου πω το εξής: ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΙΚΗ!!!!!
Ας το σκυλάκι να πάρει μια ανάσα μη στέκεις από πάνω του όλη την ώρα.... Να το ξέρεις θα επαναστατήσει!!!:)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλα εμενα μου το έχει κάνει παρα πολλές φορες αυτό..
Την μια να καταβροκτιζει και την άλλη να το παίζει δύσκολος..
και στους ανθρώπους συμβαίνει..
Ενα τσεκ στον θυροειδή δεν είναι κακή ιδέα..;)

Ρε Λιζα λυσε μου μια απορία..
είναι ..χλόε..?η χλόη..κλοέ?:rolleyes:
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Οκ... είχα ταϊσει το σκύλο πριν φύγω. Τώρα είμαι σε νετ καφέ, βαρέθηκα να βλέπω το euro. Με πήρε η μάνα μου τηλέφωνο:
"Ο σκύλος έφαγε?"
"Ναι" (ΟΛΑ πάλι)
"Αυτό το σκυλί πεινάει! Κλαίει!"
"..........."
"Τέλος πάντων θα του βάλω λίγο ακόμα"

Τι γίνεται ρε παιδιά? Είναι φυσιολογικό αυτό? :confused:
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Κάτια θα σου πω σε pm.
Δηλαδή εμείς δεν κάνει να μάθουμε που μέχρι πριν λίγο εγώ νόμιζα ότι αυτό το καροτί γλυκήτατο πατσαβουράκι είναι θηλυκό και το λένε Χλόη? Πως να μην μπερδευτεί ο κόσμος? Μ'αρέσει που λες κιόλας "Παιδιά μη μου το κάνετε αυτό".:p:):D

Όσο για το πρόβλημά σου, αποκλείεται να έχει απλά πολύ όρεξη αυτές τις μέρες?Νομίζω παρα ανησυχείς χωρίς λόγο...:rolleyes:
 






Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πιστεύω ότι κατάλαβα τι έγινε. Οι διπλανοί πήραν σκύλο! Το ήξερα ότι θα πάρουν, αλλά τους είχα πει να βρουν εκτροφέα και είχαν συμφωνήσει. Τελικά πήραν ένα μαλτέζ απ' το δίπλα πετ-σοπ :(
Ελπίζω τουλάχιστον να τους βγει υγιές.
Η θεωρία μου είναι η εξής: Ο δικός μου μάλλον το μυρίστηκε / το κατάλαβε και θέλει πιθανόν να τρώει όλο το φαγητό του μην τυχόν και το πάρει το άλλο σκυλί...
Άρα αγχώθηκε σύμφωνα πάντα με τη θεωρία μου.
Πιστεύετε ότι είναι δυνατόν να αντελήφθη την ύπαρξη άλλου σκύλου (θηλυκό είναι το κουτάβι και 2 μηνών υποτίθεται) και δεδομένης της ζήλιας / φόβου του για τα άλλα σκυλιά να κάνει αυτό το πράγμα? Να σημειώσω ότι κάθε φορά που περνάμε έξω απ' το πετ-σοπ με τα κουτάβια κλαίει!
Τέλος, γνωρίζω ότι βρήκατε την ανησυχία μου υπερβολική, αλλά σκεφτείτε το: Ο σκύλος μου άλλαξε συμπεριφορά απ' τη μια μέρα στην άλλη, μετά από 10 χρόνια ρουτίνας, εντελώς ανεξήγητα!
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
Ως εκπαιδεύτρια και ως άνθρωπος έχω να σου πω το εξής: ΕΙΣΑΙ ΚΑΤΑΠΙΕΣΤΙΚΗ!!!!!
Ας το σκυλάκι να πάρει μια ανάσα μη στέκεις από πάνω του όλη την ώρα.... Να το ξέρεις θα επαναστατήσει!!!:)

Τι να πω?Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!!!!Έγραψες πάλι:D:pΕσύ δεν είσαι μόνο εκπαιδεύτρια σκύλων αλλά και ψυχολόγος ανθρώπων.

Πέρα από την πλάκα,πιστεύω πως η γνώμη της Lone wolf κρύβει πολλή αλήθεια μέσα της....Η συμπεριφορά σου θα μπορούσε να δικαιολογηθεί μόνο αν ήσουν φρέσκια ιδιοκτήτρια σκύλου,εσύ όμως είσαι βετεράνος,δεν σε καταλαβαίνω:(ειλικρινά.Και μόνο από όσα γράφεις έχω αγχωθεί,σκέψου το καημένο το ζωντανό......
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν είναι καημένο! Στα ώπα-ώπα τον έχω βρε :D
Βέβαια απογοητεύτηκα λιγάκι από τη γνώμη που έχετε σχηματίσει για μένα, δεν το κρύβω...
Τελευταία με τα της υγείας του έχω γίνει λίγο υστερική. Τον αγαπώ πολύ!
 


ΦΟΙΒΟΣ

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
181
0
www.petcorner.gr
Εγω παντως Λιζα σε καταλαβαινω (θα φαω και εγω κραξιμο:p). Ο Φοιβος ειναι τοσο κολλημενος με το προγραμμα του που αν αλλαξει κατι ξαφνικα, σιγουρα θα αρχισω να το ψαχνω.
Οταν ενα σκυλακι επι 10 χρονια τρωει την ξηρα τροφη με το ζορι και ξαφνικα την εξαφανιζει καθε μερα, ειναι λιγο περιεργο.
Παντως δεν εχω ιδεα τι μπορει να εχει συμβει. Εσυ το ξερεις καλυτερα το παιδι.
Αν τον επερνες μαζι σου διακοπες και φευγατε απο το σπιτι, θα εβλεπες αν η θεωρια σου ειναι σωστη:D