Αυλή


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Καλημερα σε ολους! Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το θεμα μου! Ο σκυλακος μ ειναι ακομα μικρος αλλα οταν μεγαλωσει νομιζω θα εχω θεμα με τον φραχτη της αυλής! Δεν ειναι αρκετα ψηλος και οταν μεγαλωσει πιστευω θα μπορει να βγει εξω απο τα καγκελα! Δεν θελω να γινει αυτο διοτι στην γειτονια και γενικα στο χωριο παιζουν πολλες φολες.... και οχι μονο για το θεμα φολας αλλα παιδιων κλπ κλπ! Μηπως μπορειτε να μ προτεινετε κατι? θα ανεβασω και φωτο οταν μπορεσω!
 




StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
στην αυλη! δεν τον βαζω στο σπιτι γτ αν μαθει δεν θα βγαινει μετα! μονο εξω στην αυλη
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Θα πρεπει να φτιαξεις ενα χωρο περιφραγμενο αποκλειστικα για το σκυλο με το σπιτι του και καποιου ειδου στεγαστρο. Αλλη επιλογη ειναι να ψηλωσεις τη μαντρα. Δεν εχεις και πολλες εναλλακτικες.

Σκυλος σου ειναι και ασφαλως θα κανεις αυτο που θες αλλα εγω δεν ειμαι υπερ της μονιμης παραμονης του σκυλου στην αυλη. Το να το εχει διπορτο μεσα εξω αλλα να κοιμαται τουλαχιστον μεσα ειναι το ιδανικο.

Τη φολα μην τη φοβασαι μονο αν βγει απο τη μαντρα, ανετα μπορει να τη φαει και στην αυλη αν για καποιο λογο ενοχλησει καποιον γειτονα. Και ασφαλως θα ειναι εκτεθιμενος σε τσιμπηματα εντομων. Εχεις ακουσει για καλαζαρ, σκουλικι της καρδιας, ερλιχιωση κτλ;
 


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Θα πρεπει να φτιαξεις ενα χωρο περιφραγμενο αποκλειστικα για το σκυλο με το σπιτι του και καποιου ειδου στεγαστρο. Αλλη επιλογη ειναι να ψηλωσεις τη μαντρα. Δεν εχεις και πολλες εναλλακτικες.

Σκυλος σου ειναι και ασφαλως θα κανεις αυτο που θες αλλα εγω δεν ειμαι υπερ της μονιμης παραμονης του σκυλου στην αυλη. Το να το εχει διπορτο μεσα εξω αλλα να κοιμαται τουλαχιστον μεσα ειναι το ιδανικο.

Τη φολα μην τη φοβασαι μονο αν βγει απο τη μαντρα, ανετα μπορει να τη φαει και στην αυλη αν για καποιο λογο ενοχλησει καποιον γειτονα. Και ασφαλως θα ειναι εκτεθιμενος σε τσιμπηματα εντομων. Εχεις ακουσει για καλαζαρ, σκουλικι της καρδιας, ερλιχιωση κτλ;
Ναι !!! Θα κάνω κ τα εμβόλια!θέλω να μάθει να κοιμάται έξω! Έχω ένα χώρο προσπαθώ να τον μάθω προς τ παρόν να μένει κ να κοιμάται εκεί! Τώρα π θα μεγαλώσει ίσως μεγαλώσω τον φράχτη με κάποιον τρόπο θα δω!! Μέσα δν τον πολυβαζω
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Μόνο για το καλαζάρ υπάρχει εμβόλιο χωρίς αυτό να εξασφαλίζει 100% προστασία. Για το σκουλήκι υπάρχει χάπι και για την ερλίχεια αμπούλα, χάπι και/ή ειδικό κολλάρο. Και όλα αυτά να βάζεις και πάλι 100% προστασία δεν έχεις, ειδικά εφόσον θα κοιμάται έξω. Γιατί όμως θέλεις να κοιμάται μόνιμα έξω; Ο σκύλος σαν αγελώο ζώο καλό είναι να περνάει χρόνο, και ειδικά τον ύπνο του, με την αγέλη του εντός του σπιτιού.
 


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Μόνο για το καλαζάρ υπάρχει εμβόλιο χωρίς αυτό να εξασφαλίζει 100% προστασία. Για το σκουλήκι υπάρχει χάπι και για την ερλίχεια αμπούλα, χάπι και/ή ειδικό κολλάρο. Και όλα αυτά να βάζεις και πάλι 100% προστασία δεν έχεις, ειδικά εφόσον θα κοιμάται έξω. Γιατί όμως θέλεις να κοιμάται μόνιμα έξω; Ο σκύλος σαν αγελώο ζώο καλό είναι να περνάει χρόνο, και ειδικά τον ύπνο του, με την αγέλη του εντός του σπιτιού.
Για φύλαξη! Εννοείται πως θα υπάρξουν κ στιγμές π θα κοιμηθεί μαζί μ ! Αλλά όχι ακόμα!!! Το ξέρω! Θα κάνω ότι μπορώ γιαυτες τις ασθενειες! Να ξέρω ότι έκανα τα πάντα
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Για φύλαξη! Εννοείται πως θα υπάρξουν κ στιγμές π θα κοιμηθεί μαζί μ ! Αλλά όχι ακόμα!!! Το ξέρω! Θα κάνω ότι μπορώ γιαυτες τις ασθενειες! Να ξέρω ότι έκανα τα πάντα
Από όσο ξέρω τα μαλαμούτ δεν εκτελούν και τόσο χρέη φύλακα..Επίσης, ο καλύτερος φύλακας είναι εντός σπιτιού, εκπαιδευμένος κατάλληλα από έμπειρο εκπαιδευτή να αντιδράει όπως πρέπει σε περίπτωση που μπει κλέφτης. Όπως πολύ καλά ανέφερε ο @vasgial , έξω είναι εκτεθειμένος σε φόλα που μπορεί να πετάξει ο επίδοξος κλέφτης.
 


tsopanakos

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2017
98
84
44
και εγω απο την πρωτη μερα εξω τον εχω στην αυλη
απλα εχω κανει ενα περιφραγμενο χωρο που εκει ειναι σαν το σπιτι του και περνα αρκετες ωρες της μερας ειναι με πορτα.
οποτε αν θελω δεν εχει προσβαση σε ολη την αυλη.
 
  • Like
Reactions: StergiosMpa


Scalpel

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
556
1.425
Sydney - Australia
Πέρα από το κατά πόσο ένας σκύλος στην αυλή μπορεί να λειτουργήσει ως φύλακας (και με ασφάλεια για τον ίδιο)...
...Malamute και φύλαξη = δυο έννοιες που δεν συναντώνται

Πες μας για το κουκλί που έχεις για άβαταρ (συγγνώμη αν έχω χάσει επεισόδια)
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Αν το ήθελες αποκλειστικά για φύλακα, θα ήταν πολύ καλύτερα να πάρεις συναγερμό.
Φτηνότερος(ξέρεις τι τρώει ενα μάλαμουτ ;), αποδοτικότερος (ειδικά απο μάλαμουτ) κι αμα πάθει βλάβη τον αλλάζεις.

Για να στα πω κι αλλιώς.

Α)Τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα.Θέλουν να είναι με την αγέλη.Οχι μοναχά τους, σε μια αυλή και να σε βλέπουν μόνο οταν τους πας φαί και νερό.Συνταγή για δυστυχισμένο σκυλάκο έχεις έτοιμη.Εξαιρούνται τα τσομπανόσκυλα που κι αυτά έχουν αγέλη τα πρόβατα.Δεν ειναι ολομόναχα.

Β)Εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων, σκυλί μόνο του σε αυλή δεν είναι φύλακας και εξουδετερώνεται πανεύκολα.Ειδικά δε ενα μάλαμουτ, που δεν έχει και κανα φοβερό ένστικτο φύλαξης.Οκ αντε και γαύγισε.Τι θα κάνεις ? Κάθε φορά που γαυγίζει θα βγαίνεις εξω να δεις ποιός είναι ? Θα γαυγίσει μια φορά σε γάτα, μια σε αλλο σκύλο, μια σε κανα περαστικό, ε μετά δεν θα βγαίνεις καν να δεις τι γίνεται.

Σόρυ, αλλά δεν μπορώ να βρώ τίποτα θετικό (για το σκυλί) απο αυτά που μας λες.
 


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Αν το ήθελες αποκλειστικά για φύλακα, θα ήταν πολύ καλύτερα να πάρεις συναγερμό.
Φτηνότερος(ξέρεις τι τρώει ενα μάλαμουτ ;), αποδοτικότερος (ειδικά απο μάλαμουτ) κι αμα πάθει βλάβη τον αλλάζεις.

Για να στα πω κι αλλιώς.

Α)Τα σκυλιά είναι αγελαία ζώα.Θέλουν να είναι με την αγέλη.Οχι μοναχά τους, σε μια αυλή και να σε βλέπουν μόνο οταν τους πας φαί και νερό.Συνταγή για δυστυχισμένο σκυλάκο έχεις έτοιμη.Εξαιρούνται τα τσομπανόσκυλα που κι αυτά έχουν αγέλη τα πρόβατα.Δεν ειναι ολομόναχα.

Β)Εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων, σκυλί μόνο του σε αυλή δεν είναι φύλακας και εξουδετερώνεται πανεύκολα.Ειδικά δε ενα μάλαμουτ, που δεν έχει και κανα φοβερό ένστικτο φύλαξης.Οκ αντε και γαύγισε.Τι θα κάνεις ? Κάθε φορά που γαυγίζει θα βγαίνεις εξω να δεις ποιός είναι ? Θα γαυγίσει μια φορά σε γάτα, μια σε αλλο σκύλο, μια σε κανα περαστικό, ε μετά δεν θα βγαίνεις καν να δεις τι γίνεται.

Σόρυ, αλλά δεν μπορώ να βρώ τίποτα θετικό (για το σκυλί) απο αυτά που μας λες.
Δηλαδή θες να μ πεις να τον μάθω να είναι όλη μέρα μέσα στο σπίτι? Δεν τον πήρα αποκλειστικά μονο για φύλαξη... Τα τυπικα! Τον πήρα για παρέα κ γενικά μ αρέσουν τα σκυλια!
 
Last edited:


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Πέρα από το κατά πόσο ένας σκύλος στην αυλή μπορεί να λειτουργήσει ως φύλακας (και με ασφάλεια για τον ίδιο)...
...Malamute και φύλαξη = δυο έννοιες που δεν συναντώνται

Πες μας για το κουκλί που έχεις για άβαταρ (συγγνώμη αν έχω χάσει επεισόδια)
Είναι καλό ακούει όσο έχω αρχίσει να τον εκπαιδευω λίγο! Γενικά αυτό που θέλω είναι να τον έχω στην αυλή κ οπότε θέλω να τον βάζω μέσα! Εκτός από το βράδυ όλη την μέρα είναι με άτομα γονείς μ αδερφή μ! Δεν είναι ποτέ μόνος εκτός το βράδυ!
 


Johnkokk

Well-Known Member
2 Ιουνίου 2015
266
786
51
Δηλαδή θες να μ πεις να τον μάθω να είναι όλη μέρα μέσα στο σπίτι? Δεν τον πήρα αποκλειστικά μονο για φύλαξη... Τα τυπικα! Τον πήρα για παρέα κ γενικά μ αρέσουν τα σκυλια!
Δεν θέλω να σου πω ΤΙ να κάνεις.Σου λεω δικές μου σκέψεις στο θέμα σου.
Αν τον θες για παρέα όπως λες, προσωπικά δεν καταλαβαίνω πως θα γίνει αυτό, μεγαλώνοντάς τον στην αυλή.
 


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Δεν θέλω να σου πω ΤΙ να κάνεις.Σου λεω δικές μου σκέψεις στο θέμα σου.
Αν τον θες για παρέα όπως λες, προσωπικά δεν καταλαβαίνω πως θα γίνει αυτό, μεγαλώνοντάς τον στην αυλή.
Βγαίνω εγώ στην αυλή δν είναι αναγκαίο να παίζουμε μέσα!! Έτσι δεν είναι.? Και τον βάζω μέσα σιγά σιγά θέλω γ να συνηθίσει τ έξω περισσότερο κ όχι το μέσα...
 


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Μεγαλο λαθος που ειναι σχεδον ολη την μερα εξω στην αυλη το σκυλι αλλα να ξερεις οτι εχει βγει νομος να μην ειναι μονομα εξω σε μπαλκονι/αυλη τα ζωα συντροφιας.Τα παιδια μπορουν να σου που περισοτερα για τον νομο.

Συν οτι φασκεις και αντιφασκεις,σε ερωτηση στην αρχη ειπες οτι δεν το βαζεις στο σπιτι γιατι μετα δεν θα βγαινει,μονο στην αυλη.Ενω μετα λες τον βαζεις σιγα σιγα μεσα.Πειτε κατευθειαν τι θελεται να κανεται με το σκυλι και μην μας ανεβαζεται το αιμα στο κεφαλι.

Το σκυλι θελει χρονο και εκμαθηση.Δεν το παιρνουμε , του περναμε μια rom και ολα οκ με τις εντολες.Οπως το μαθεις.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: alexxela


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Μεγαλο λαθος που ειναι σχεδον ολη την μερα εξω στην αυλη το σκυλι αλλα να ξερεις οτι εχει βγει νομος να μην ειναι μονομα εξω σε μπαλκονι/αυλη τα ζωα συντροφιας.Τα παιδια μπορουν να σου που περισοτερα για τον νομο.
Ωραία από αύριο κιόλας θα τον βάζω περισσότερο μέσα
 


alani-jm

Well-Known Member
23 Ιουλίου 2017
49
55
35
Εγω υοθετησα την κουραδα που βλεπεις στην εικονα προφιλ,ειναι ενα μπασταρδακι 8 κιλα.Εχω ενα διαμερισμα ισογειο 55τμ περιπου αλλα εχω κηπο δικο μου να φανε και οι κοτες αλλα δεν πηρα μεγαλο σκυλι που ηθελα για να την εχω μεσα,ειναι μελος της οικογενειας σου πλεον ψηλε και αν νομιζεις οτι δεν μπορεις να ανταπεξελθεις στις καμποσες ευθινες του σκυλου καλυτερα να το γυρισεις πισω.Λιγη χαρα θα του δωσεις αλλα εκεινο θα σου προσφερει πολυ
 
  • Like
Reactions: StergiosMpa


StergiosMpa

Well-Known Member
17 Οκτωβρίου 2017
309
112
30
Εγω υοθετησα την κουραδα που βλεπεις στην εικονα προφιλ,ειναι ενα μπασταρδακι 8 κιλα.Εχω ενα διαμερισμα ισογειο 55τμ περιπου αλλα εχω κηπο δικο μου να φανε και οι κοτες αλλα δεν πηρα μεγαλο σκυλι που ηθελα για να την εχω μεσα,ειναι μελος της οικογενειας σου πλεον ψηλε και αν νομιζεις οτι δεν μπορεις να ανταπεξελθεις στις καμποσες ευθινες του σκυλου καλυτερα να το γυρισεις πισω.Λιγη χαρα θα του δωσεις αλλα εκεινο θα σου προσφερει πολυ
Οκ φίλε ευχαριστώ :) θα το προσπαθήσω
 
  • Like
Reactions: alani-jm


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Μεγαλο λαθος που ειναι σχεδον ολη την μερα εξω στην αυλη το σκυλι αλλα να ξερεις οτι εχει βγει νομος να μην ειναι μονομα εξω σε μπαλκονι/αυλη τα ζωα συντροφιας.Τα παιδια μπορουν να σου που περισοτερα για τον νομο.

Συν οτι φασκεις και αντιφασκεις,σε ερωτηση στην αρχη ειπες οτι δεν το βαζεις στο σπιτι γιατι μετα δεν θα βγαινει,μονο στην αυλη.Ενω μετα λες τον βαζεις σιγα σιγα μεσα.Πειτε κατευθειαν τι θελεται να κανεται με το σκυλι και μην μας ανεβαζεται το αιμα στο κεφαλι.

Το σκυλι θελει χρονο και εκμαθηση.Δεν το παιρνουμε , του περναμε μια rom και ολα οκ με τις εντολες.Οπως το μαθεις.
Επιτρέπεται σε αυλή όχι σε βεράντα.
Επίσης αν σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι τόσο εύκολα, βάλε σκαστρα να μην κάνει μπαμ

Υπάρχουν πιο όμορφοι τρόποι, βλ. τους άλλους συνομιλητές, για να περάσεις το μήνυμα που θες.;)
 
  • Like
Reactions: eddieK and sake


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95