Αυτή η αγάπη θα μας καταστρέψει


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Διαγράφεται και παραβλέπεται με μια φράση ή μια κίνηση ο χαρακτήρας και το ταμπεραμέντο φυλών που έχουν «σμιλευτεί», μέσω της επιλεκτικής εκτροφής, για να χαίρονται και για να «ανθίζουν» όταν επιτελούν κάποιο έργο, κάποια εργασία. Η άγνοια και η κακώς εννοούμενη αγάπη και ευαισθησία ονομάζουν κακοποίηση και εκμετάλλευση την χαρά και την κλίση των σκύλων. Για τα Huskies είναι η έλξη, για τα Greyhounds το τρέξιμο, για τα κυνηγόσκυλα η επαφή με την φύση και το θήραμα έστω «εικονικά» και γενικότερα για όλα τα σκυλιά η ανάγκη για άσκηση σωματική και πνευματική.
Κατανοώ την ανάγκη άσκησης του σκύλου μας - πνευματικής και σωματικής - αλλά θεωρώ πως σε πολλές περιπτώσεις κυνηγάμε φαντάσματα.

Για να καταλάβω...
"Ονειρευόμαστε" σκύλους να επιτελούν την πολλές φορές βάρβαρη για τους ίδιους εργασία, άσχετα αν σήμερα έχουμε τα μέσα να κάνουμε το ίδιο πράγμα με πολύ λιγότερο κόπο και σε λιγότερο χρόνο;;;;

Με το ίδιο σκεπτικό αντί να πάρω σήμερα - μέρα που είναι - μπαταρία για το μοτεράκι της σούβλας μου, να πάρω τον σκύλο μου να γυρνάει εκείνος τη σούβλα!!!
Σαν ένα άλλο turnspit dog....




Γαμώ!!! (y):D

Kάποιοι νομίζω ξεχνάτε πως η ζωή μας έχει αλλάξει, το ίδιο και οι σκύλοι, που πάντοτε ήταν καθρέφτης της δικής μας ζωής και συνηθειών.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
@Estranged ενα παραδειγμα δεν κανει τον κανονα! Ξερω εναν Κινεζο, ειναι καλα παιδια οι Κινεζοι :D
Ε για την υπερβολή μιλάει το άρθρο, είναι κι η μόνη σταθερά που του βρίσκω, δεν πιστεύω να εννοεί ότι είναι κανόνας, το αντίθετο υποθέτω! Εγώ πάντως δεν εννοώ τον κανόνα αλλά αυτούς τους όποιους το πράττουν.

@Tricky συμφωνώ αλλά πού κολλάει ρε συ με τους αυτοπροβάλλοντες;
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Κατανοώ την ανάγκη άσκησης του σκύλου μας - πνευματικής και σωματικής - αλλά θεωρώ πως σε πολλές περιπτώσεις κυνηγάμε φαντάσματα.

Για να καταλάβω...
"Ονειρευόμαστε" σκύλους να επιτελούν την πολλές φορές βάρβαρη για τους ίδιους εργασία, άσχετα αν σήμερα έχουμε τα μέσα να κάνουμε το ίδιο πράγμα με πολύ λιγότερο κόπο και σε λιγότερο χρόνο;;;;

Με το ίδιο σκεπτικό αντί να πάρω σήμερα - μέρα που είναι - μπαταρία για το μοτεράκι της σούβλας μου, να πάρω τον σκύλο μου να γυρνάει εκείνος τη σούβλα!!!
Σαν ένα άλλο turnspit dog....




Γαμώ!!! (y):D

Kάποιοι νομίζω ξεχνάτε πως η ζωή μας έχει αλλάξει, το ίδιο και οι σκύλοι, που πάντοτε ήταν καθρέφτης της δικής μας ζωής και συνηθειών.

Τυχεροί εσείς με τα τεριέ σας γυρνάνε και τις σούβλες...
Εγω οταν του ειπα "έλα γυρνά και συ λιγο ρε".... μου ειπε:

"άστο το τρώω και ωμό"
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
@Tricky συμφωνώ αλλά πού κολλάει ρε συ με τους αυτοπροβάλλοντες;
Ποιοι ειναι αυτοι τελικα ? Ειναι τοσοι πολλοι ή κανουν κατι τοσο ιδιαιτερο που να χρηζουν μαλιστα ειδικης μνειας σε ενα αρθρο για το Μαυριδη, τα ελκηθρα, τα bulldog και την παχυσαρκια ? Μηπως ειναι καμμια πρωην που εγινε ακτιβιστρια και σωζει σκυλια στον Ασπροπυργο ? Θα λαβω σοβαρα αρθρο που ασχολειται με το τι λεει ο καθενας στο ...facebook ?

Απο την αλλη :
Σε μια τραγικη κατασταση, ολοι δεκτοι ειναι ... δηλαδη αν η Μαριαννα θελει αυριο να στεγασει 100.000 προσφυγες (και βγαινει στο Mega επι ενα μηνα για αυτο το λογο) , εγω θα τη δεχθω ... και ας αυτοπροβαλλεται ...και ας νομιζω πως αδιαφορει στην ουσια. Σιγουρα δε θα τη κατηγορησω οτι φταιει αυτη για τους προσφυγες ... (με μπολικη φαντασια και πολλες αναγωγες, μπορει να φταιει και το ατιμο το Κεφαλαιο για την πεινα στον κοσμο αρα και για τους οποιους προσφυγες και μεταναστατες αυτου του κοσμου :) ...επομενως, κατω το Κεφαλαιο, κατω και οι Ρατσες !! :) )

Αυτο στο οποιο εχω αλλεργια ειναι τους δηθεν ''ευαισθητους''' ...που κοπτονται για μια υποκατηγορια της υποκατηγοριας της κυνοφιλιας, την οποια μαλιστα αναγαγουν σε γενεσιουργο αιτια ολων των δεινων, ολοκληρης της κατηγοριας...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Για την ιστορία υπάρχουν αναφορές για τα συγκεκριμένα σκυλιά από τον 16ο αιώνα μέχρι και τα τέλη του 19ου Είχαν πάρα πολύ δυνατό μπροστινό και μακρύ σώμα. Τα εξέτρεφαν ακριβώς για αυτόν τον λόγο και όταν μπήκε ο ηλεκτρισμός στην καθημερινότητα των ανθρώπων, ήταν πλέον "άχρηστα".
Υπάρχει και ταριχευμένος τέτοιος σκύλος, ο Whiskey.

Θα μπορούσαν κάλλιστα κάποιοι να βάλουν και την συγκεκριμένη φυλή στα stud books του KC και σήμερα να τα βλέπουμε στις εκθέσεις.
Θα μπορούσαν ακόμα και κάποιοι να αναπολούν the good old days που τα σκυλιά αυτά ήταν "χρήσιμα". Εργασία ήταν και αυτή.
Θα μπορούσε να υπάρχει και ολόκληρο debate για το πως "καταντήσαμε" την εν λόγω φυλή και πως τα σκυλιά του σήμερα δεν έχουν τόσο δυνατά μπροστινά ή πως δεν έχουν το ταμπεραμέντο (!) των προγόνων τους ώστε με τόσο ζήλο (!) να γυρίζουν αδιάκοπα τη φυλακή τους.

Αναρωτιέμαι...
θα χαιρόταν ένας τέτοιος σκύλος αν τον βάζαμε σε μια τέτοια κατασκευή να κάνει έστω και εικονικά την ίδια εργασία;;
Θα "άνθιζε", όπως γράφει ο συγγραφέας του άρθρου;


Θα ήταν άραγε αυτό αγάπη;
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Τυχεροί εσείς με τα τεριέ σας γυρνάνε και τις σούβλες...
Εγω οταν του ειπα "έλα γυρνά και συ λιγο ρε".... μου ειπε:

"άστο το τρώω και ωμό"
αυτά έλεγε και ο Αθανάσιος και είδες τι έγινε στο τέλος
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
Για την ιστορία υπάρχουν αναφορές για τα συγκεκριμένα σκυλιά από τον 16ο αιώνα μέχρι και τα τέλη του 19ου Είχαν πάρα πολύ δυνατό μπροστινό και μακρύ σώμα. Τα εξέτρεφαν ακριβώς για αυτόν τον λόγο και όταν μπήκε ο ηλεκτρισμός στην καθημερινότητα των ανθρώπων, ήταν πλέον "άχρηστα".
Υπάρχει και ταριχευμένος τέτοιος σκύλος, ο Whiskey.
ομολογω οτι τα αγνοουσα τελειως. ευχαριστουμε @Yorkaddict.
 


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Συζητάμε δηλαδή εδώ μερικοί Έλληνες για τι θα έπρεπε να κάνει ο Λάπωνας σε αυτές τις συνθήκες που ζει και για το πως θα πρέπει να ζήσει...Και λέμε α πούμε οτι προχώρησε η τεχνολογία και όλα αυτά και μιλάμε και σοβαρα.Οτι ας πούμε ένας κινητήρας θα πάρει μπροστά στους -30.Δε με ενοχλεί προσωπικά η κάθε ανοησία που ακούγεται στην τηλεόραση,είναι άντρο ανοησίας όπως και να χει.Με ενοχλεί όντως το share στα σόσιαλ μήντια για "τα κακομοιρα τα χάσκι που σέρνουν ελκυθρα τοσους αιώνες,γιατί να μην έχουμε εμείς ένα στο Αγρίνιο το καλοκαιράκι τι ωραία πουθατανε και πόσο θα ταγαπούσαμε και πόσο τυχερό θα ήταν και τι ωραία που τα λέει αυτο το κουλ τυπάκι το ζωόφιλο στην τιβί..."
 
  • Like
Reactions: johnk


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Συζητάμε δηλαδή εδώ μερικοί Έλληνες για τι θα έπρεπε να κάνει ο Λάπωνας σε αυτές τις συνθήκες που ζει και για το πως θα πρέπει να ζήσει...Και λέμε α πούμε οτι προχώρησε η τεχνολογία και όλα αυτά και μιλάμε και σοβαρα.
Οτι ας πούμε ένας κινητήρας θα πάρει μπροστά στους -30.
Χρήστο μου το θέμα - όπως το καταλαβαίνω - είναι τα ένστικτα και ο σεβασμός μας σε αυτά.

Αυτό που γινόταν από πάντα όσον αφορά την εργασία, είναι η συνεργασία μας με αυτά τα ένστικτα.
Αυτά είναι που ωθούν ένα κυνηγόσκυλο, αυτά είναι που ωθούν έναν δείκτη, αυτά είναι που ωθούν ένα χάσκυ ή ένα οποιοδήποτε sled dog.
Η εξέλιξη, η τεχνολογία και ο σύγχρονος τρόπος ζωής, αναπόφευκτα μας έχουν οδηγήσει να μην χρειαζόμαστε πλέον στην καθημερινότητά μας αυτά τα ένστικτα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και δεν έχουν επιβιώσει.

Το ζητούμενο είναι να βρούμε τρόπους να εκφράζουν οι σκύλοι μας αυτά τα ένστικτα, αλλά ταυτόχρονα να συνάδουν και με την εποχή μας.

Πως θα εκτονώσεις ένα terrier σήμερα και θα το κάνεις να εκφράσει τα ένστικτά του;
Μπορείς;
Και αν ναι, που;
Είναι ευτυχισμένο ακόμα και με 10 βόλτες την ημέρα σε αστικό περιβάλλον;

Η ίδια ερώτηση ισχύει και για άλλες ομάδες.

:)
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


Chris K.A.

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2014
566
1.037
42
Aθήνα
Χρήστο μου το θέμα - όπως το καταλαβαίνω - είναι τα ένστικτα και ο σεβασμός μας σε αυτά.

Αυτό που γινόταν από πάντα όσον αφορά την εργασία, είναι η συνεργασία μας με αυτά τα ένστικτα.
Αυτά είναι που ωθούν ένα κυνηγόσκυλο, αυτά είναι που ωθούν έναν δείκτη, αυτά είναι που ωθούν ένα χάσκυ ή ένα οποιοδήποτε sled dog.
Η εξέλιξη, η τεχνολογία και ο σύγχρονος τρόπος ζωής, αναπόφευκτα μας έχουν οδηγήσει να μην χρειαζόμαστε πλέον στην καθημερινότητά μας αυτά τα ένστικτα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν και δεν έχουν επιβιώσει.

Το ζητούμενο είναι να βρούμε τρόπους να εκφράζουν οι σκύλοι μας αυτά τα ένστικτα, αλλά ταυτόχρονα να συνάδουν και με την εποχή μας.

Πως θα εκτονώσεις ένα terrier σήμερα και θα το κάνεις να εκφράσει τα ένστικτά του;
Μπορείς;
Και αν ναι, που;
Είναι ευτυχισμένο ακόμα και με 10 βόλτες την ημέρα σε αστικό περιβάλλον;

Η ίδια ερώτηση ισχύει και για άλλες ομάδες.

:)

Βεβαίως και σε αυτά που γράφεις συμφωνώ,δεν τίθεται θέμα.Αλλωστε,με αφορμή αυτό που έγραψες πιο πάνω απάντησα και όχι για αυτά που έγραψες καθεαυτα

ΟΜΩΣ

το θέμα αφορά το σχόλιο Έλληνα για τις συνθήκες ζωής των σκύλων στη Λαπωνία και όχι αν τα ενστικτα οποιασδήποτε φυλής στην πόλη σταδιακά εξευγενίζονται και ραφινάρονται για να ταιριάξουν με το αστικό μοντέλο ζωής.Αυτό συμβαίνει κατά κόρον και συμφωνώ,την έχουμε ξανακάνει την κουβέντα άλλωστε και τότε πάλι μαζί ήμασταν.Δε μπορεί όμως ο Έλληνας που κυνοφιλικά είναι ο απόπατος (με πολλές φωτεινές εξαιρέσεις) να κρίνει ένα μοντέλο ζωής το οποίο το διατρέχει ο σεβασμός αλλα κυρίως η ανάγκη.Και είναι και μια αναγκη βασισμένη στα ένστικτα αυτά που αναφέρεις.
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Διαφορετικο πραγμα ειναι να βαλω τα ελκηθρα να παω τον αρρωστο στο νοσοκομειο επειδη δεν εχω δρομους (ή δεν εχω λεφτα για snowmobile παροτι εχω λεφτα να ταιζω/εκτρεφω/γιατρευω/γηροκομω μεχρι το τελος 20-30 σκυλους) και αλλο πραγμα να φορτωνω τουριστες με 200 δολαρια το κεφαλι να τους πηγαινω βολτα... και σιγουρα διαφορετικο πραγμα το Αμερικανακι της Αλασκας απο τον Εσκιμωο ...

Οκ, και εμεις οι αστοι δε γουσταρουμε τα ποντικια,αποτελουν προβλημα καποιων περιοχων και αν σκοτωσουμε ενα με τη σκουπα ή το ποντικοφαρμακο ή το σκοτωσει ο σκυλος μας, μαλλον δε θα ερθει η φιλοζωικη ή η αστυνομια να μας μαζεψει ...

Αν παλι φτιαξουμε ενα λακο στην Ερμου, ριξουμε μεσα 100 ποντικια που πιασαμε στο δρομο και ενα μπριζωμενο bull terrier και κοβουμε εισιτηρια για το ενδιαφερον ή ασυνηθιστο θεαμα ενος σκυλου που εξοντωνει 100 ποντικια σε 10 λεπτα , μαλλον θα μας συλλαβουν ... (ο σκυλος παντως θα γουσταρει τρελα, το ιδιο και πολλοι θεατες - σαφως καλυτερο απο ΜΜΑ :)) Γιατι αραγε θα μας συλλαβουν ? Κακοποιουμε το σκυλο ? Αφου γουσταρει εμφανως ... Κακοποιουμε τα ποντικια που οι περισσοτεροι θα σκοτωναμε χωρις σκεψη ή στεναχωρια ? ή επειδη κοβουμε εισιτηριο ?
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
Αν παλι φτιαξουμε ενα λακο στην Ερμου, ριξουμε μεσα 100 ποντικια που πιασαμε στο δρομο και ενα μπριζωμενο bull terrier και κοβουμε εισιτηρια για το ενδιαφερον ή ασυνηθιστο θεαμα ενος σκυλου που εξοντωνει 100 ποντικια σε 10 λεπτα , μαλλον θα μας συλλαβουν ... (ο σκυλος παντως θα γουσταρει τρελα, το ιδιο και πολλοι θεατες - σαφως καλυτερο απο ΜΜΑ :)) Γιατι αραγε θα μας συλλαβουν ? Κακοποιουμε το σκυλο ? Αφου γουσταρει εμφανως ... Κακοποιουμε τα ποντικια που οι περισσοτεροι θα σκοτωναμε χωρις σκεψη ή στεναχωρια ? ή επειδη κοβουμε εισιτηριο ?
πόσο επίκαιρο παράδειγμα ε ! :X3: βέβαια εδώ οι πρωταγωνιστες δεν είναι ποντίκια :notworthy: (ούτε ο σκύλος θα πάρει Όσκαρ ντι κάπριο :sleep: ) , οι διοργανωτές δεν θα συλληφθούν ποτέ :sneaky: , τα εισιτήρια :( , οι θεατές :whistle: κτλ δεν αλλάζουν :eek:.. σόου μαστ γκόου ον (y), που έλεγε και ένας ωραίος τύπος.. :cool:

γενικά σαν παράδειγμα είναι σωστό (y)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Στην Νέα Υόρκη ο Reynolds και η παρέα του, βάζουν τα σκυλιά τους να κυνηγάνε ποντίκια.
Δεν πληρώνονται, ούτε έχουν αυταπάτες πως θα "καθαρίσουν" εντελώς τις περιοχές που επισκέπτονται. Περιορίζουν απλά κάπως τον πληθυσμό τους, αλλά κυρίως το κάνουν για τα σκυλιά τους.
Είναι αυτό που έγραψα πιο πάνω.
Εκτονώνουν τα ένστικτά τους.
 
  • Like
Reactions: Aslan and ntoulis