Αυτιά Ροτβάιλερ


Camorra

New Member
10 Ιανουαρίου 2019
4
0
28
Καλησπέρα νέος εδω!..καλώς σας βρηκα..
Έχω ένα ροτ ηλικίας 3 μηνων,του οποιου το ένα αυτακι πετάει λίγο (δεν πέφτει δηλαδή πάνω στο μάγουλο όσο το άλλο αυτί)..ο γιατρός μου είπε ότι είναι ακομα νωρίς και ότι μεγαλώνοντας μαλλον θα φτιάξει...είχε αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο στο παρελθόν??
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Καλως ηρθες, να χαιρεσαι το μωρο σου!
Το αυτακι μπορει να φτιαξει μπορει και οχι, καλο θα ηταν αν σε ενοχλει να το δεσεις ωστε να στρωσει.
Ο εκτροφεας σου ειναι ο καταλληλοτερος για να σου δειξει τον τροπο.
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
Να το χαιρεσε και μην σε απασχολουν αυτα,τα οποια με απασχολουσαν και εμενα παλια,με δεσιμο σωστο θα στρωσει παρόλα αυτα.Προφανως δεν το πηρες απο εκτροφεα και για αυτο δεν θα σου πω να το συζητησεις,απλα και ρωτα τον κτηνιατρο!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Καλησπέρα και καλώς ήρθες!

Αν το ζώο είναι εκτροφικό ο κατάλληλος να σε συμβουλέψει είναι ο εκτροφέας σου!
Αν το ζώο αποκτήθηκε από Φιλοζωική/αδέσποτο τότε η εμφάνιση δεν θα πρέπει να σε απασχολεί αλλά καλό θα ήταν να το δείξεις στον γιατρό σου για να σου διαβεβαιώσει την λειτουργικότητα του αυτιού.

Αν ξεπεραστούν τα παραπάνω και θέλεις απλώς αισθητικά να φτιάξεις την εικόνα του ζώου σου συνεννοήσου με τον γιατρό σου για τοπικά επιθέματα/δεσίματα που «φέρνουν» το πτερύγιο του αυτιού εκεί που πρέπει σύμφωνα με την φυλή.
Όλα αυτά καλό είναι να τα κάνεις μέχρι τους 8 μήνες. Από 'κει και πέρα το αυτί υποτίθεται ότι έχει διαμορφωθεί και έχει πάρει την τελική του μορφή!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Πιστεύετε οτι ένας κτηνίατρος ξέρει πως να δένει σωστά το αυτί ενός ροτ?

Η ερώτησή μου δεν είναι ειρωνική, έχω πραγματική απορία μιας και δεν είναι γερμανικό ας πούμε που βάζουν τους νάρθηκες για να μείνει όρθιο το αυτί και αυτό όντως λίγο πολύ το ξέρει ένας κτηνίατρος να το κάνει.
 




Camorra

New Member
10 Ιανουαρίου 2019
4
0
28
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις...όχι από ιδιώτη το πήρα η αλήθεια είναι..ο κτηνίατρος όντως μου φάνηκε ότι δεν είναι ο κατάλληλος για να το διορθωσει!
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις καν με τα αυτια του, ειδικα απο τη στιγμη που δεν εχεις καποιον εμπειρο για καθοδηγηση.
Αν παρ'ολα αυτα σε ενοχλει τοσο ο πιο ακινδυνος και ευκολος τροπος δεσιματος ειναι αυτος
Ρωτα τον κτηνιατρο σου ποσες μερες πρεπει να τα εχεις δεμενα και ποσες ελευθερα για να παιρνουν αερα. Σε εμας η διαδικασια κρατησε κανα 3μηνο αλλα δεν τα δεναμε τακτικα. Οταν το κουταβι ηταν 6.5-7 μηνων σταθεροποιηθηκαν τα αυτια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.609
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3