Αυτιά κουτάβι Λαμπραντόρ


marthακι

New Member
17 Ιουλίου 2020
2
0
47
Καλημέρα σας. Εδώ και δύο μήνες πραγματοποίησα ένα μεγάλο όνειρο της ζωής μου να αποκτήσω κάποια στιγμή ένα σκύλο Λαμπραντόρ. Απευθύνθηκα σε κάποια εκτροφεία αλλά το κόστος τους ήταν κατανοητό αλλά δυσβάσταχτο για εμένα. Αποφάσισα λοιπόν να πάρω ένα σκυλάκι από έναν ιδιώτη. (Άρα πήρα και το ρίσκο μου) Όταν πήρα το γλυκύτατο κουταβάκι μου τα αυτιά του ήταν σωστά τώρα του είναι 4 μηνών γυρίσανε και είναι έτοιμο να πετάξει. Κάπου διάβασα πως έχει σχέση με τα δόντια και μετά επανέρχονται μόνα τους. Έχει συμβεί και σε εσάς; Μήπως πρέπει να πάρω απόφαση πως δεν θα αποκτήσω ποτέ μου λαμπραντορ; Όπως και να έχει είναι ο Μπακουλης μου πια είναι κούκλος και πάνω από όλα ο καλύτερος μου φιλος
 

Attachments



sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Αχ, πολύ συγκινούμαι με αυτές τις ιστορίες! Ιδίως όταν περιλαμβάνουν ακριβοθώρητες φυλές που με το αστρονομικό ποσό των 800-1000 ευρώ πάνω κάτω = 70 - 80 ευρώ /μήνα = τα λεφτά που απαιτούνται έτσι κι αλλιώς κάθε μήνα για τη διαβίωση του εν λόγω σκύλου, αποταμιεύοντας για ένα μόνο χρόνο αποκτά κανείς το σκύλο των ονείρων του, χωρίς ζημιώσει ούτε τον συγκεκριμένο σκύλο που πήρε, ούτε το είδος "σκύλος" γενικότερα! Ένα χρόνο αναμονή δεν τον λες και τόσο φοβερό διάστημα μπροστά σε ένα όνειρο ζωής...
Παρεμπιπτόντως δεν πήρες το ρίσκο "σου", πήρες ένα ρίσκο εις βάρος του σκύλου.

Τα αυτιά έχουν να κάνουν με τα γονίδια, έχουν να κάνουν και με τα δόντια. Δε μπορώ να σου πω τι από τα δύο συμβαίνει στην περίππτωσή σου. Ο άνθρωπος που σου έδωσε το σκύλο τι συμβουλή σου έδωσε για τα αυτιά;

Ανεξαρτήτως αυτιών, να σου ζήσει το κουτάβι σου, να είναι γερό και τυχερό! Αν δε γνωρίζεις καλά τη φυλή και τα παρελκόμενά της, ξεκίνα να ενημερώνεσαι σχετικά με διατροφή, άσκηση κλπ για να έχετε όσο το δυνατόν πιο απροβλημάτιστη συμβίωση στο μέλλον.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Κανείς δε μπορεί να ξέρει πως θα εξελιχθεί οτιδήποτε πάνω του μορφολογικά (και μη) μιλώντας εφόσον το σκυλάκι είναι ημίαιμο. Προσωπικά δε μου μοιάζει καν για λαμπραντόρ τόσο (ας μιλήσουν και οι γνώστες όμως). Τώρα που πήρες την καταπληκτική αυτή απόφαση ζωής, να σου ευχηθώ να ζήσετε όμορφα και πολλά χρόνια μαζί χωρίς προβλήματα.
 


marthακι

New Member
17 Ιουλίου 2020
2
0
47
Αχ, πολύ συγκινούμαι με αυτές τις ιστορίες! Ιδίως όταν περιλαμβάνουν ακριβοθώρητες φυλές που με το αστρονομικό ποσό των 800-1000 ευρώ πάνω κάτω = 70 - 80 ευρώ /μήνα = τα λεφτά που απαιτούνται έτσι κι αλλιώς κάθε μήνα για τη διαβίωση του εν λόγω σκύλου, αποταμιεύοντας για ένα μόνο χρόνο αποκτά κανείς το σκύλο των ονείρων του, χωρίς ζημιώσει ούτε τον συγκεκριμένο σκύλο που πήρε, ούτε το είδος "σκύλος" γενικότερα! Ένα χρόνο αναμονή δεν τον λες και τόσο φοβερό διάστημα μπροστά σε ένα όνειρο ζωής...
Παρεμπιπτόντως δεν πήρες το ρίσκο "σου", πήρες ένα ρίσκο εις βάρος του σκύλου.

Τα αυτιά έχουν να κάνουν με τα γονίδια, έχουν να κάνουν και με τα δόντια. Δε μπορώ να σου πω τι από τα δύο συμβαίνει στην περίππτωσή σου. Ο άνθρωπος που σου έδωσε το σκύλο τι συμβουλή σου έδωσε για τα αυτιά;

Ανεξαρτήτως αυτιών, να σου ζήσει το κουτάβι σου, να είναι γερό και τυχερό! Αν δε γνωρίζεις καλά τη φυλή και τα παρελκόμενά της, ξεκίνα να ενημερώνεσαι σχετικά με διατροφή, άσκηση κλπ για να έχετε όσο το δυνατόν πιο απροβλημάτιστη συμβίωση στο μέλλον.
Σας ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σας σχετικά με το πως συγκεντρώνεις χρήματα για να αγοράσεις ένα σκύλο η παρόλο που δεν ρώτησα αυτό. Η ερώτηση μου ήταν συγκεκριμένη και ήταν αν τα, αυτάκια του επανέρχονται στην αρχική τους θέση. Όπως είπατε και εσείς δεν γνωρίζετε τι συμβαίνει στην περίπτωση μου. Όπως και να έχει ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας
Αχ, πολύ συγκινούμαι με αυτές τις ιστορίες! Ιδίως όταν περιλαμβάνουν ακριβοθώρητες φυλές που με το αστρονομικό ποσό των 800-1000 ευρώ πάνω κάτω = 70 - 80 ευρώ /μήνα = τα λεφτά που απαιτούνται έτσι κι αλλιώς κάθε μήνα για τη διαβίωση του εν λόγω σκύλου, αποταμιεύοντας για ένα μόνο χρόνο αποκτά κανείς το σκύλο των ονείρων του, χωρίς ζημιώσει ούτε τον συγκεκριμένο σκύλο που πήρε, ούτε το είδος "σκύλος" γενικότερα! Ένα χρόνο αναμονή δεν τον λες και τόσο φοβερό διάστημα μπροστά σε ένα όνειρο ζωής...
Παρεμπιπτόντως δεν πήρες το ρίσκο "σου", πήρες ένα ρίσκο εις βάρος του σκύλου.

Τα αυτιά έχουν να κάνουν με τα γονίδια, έχουν να κάνουν και με τα δόντια. Δε μπορώ να σου πω τι από τα δύο συμβαίνει στην περίππτωσή σου. Ο άνθρωπος που σου έδωσε το σκύλο τι συμβουλή σου έδωσε για τα αυτιά;

Ανεξαρτήτως αυτιών, να σου ζήσει το κουτάβι σου, να είναι γερό και τυχερό! Αν δε γνωρίζεις καλά τη φυλή και τα παρελκόμενά της, ξεκίνα να ενημερώνεσαι σχετικά με διατροφή, άσκηση κλπ για να έχετε όσο το δυνατόν πιο απροβλημάτιστη συμβίωση στο μέλλον.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σάς σχετικά με το πως συγκεντρώνεις χρήματα για να αγοράσεις ένα σκύλο αν και δεν ρώτησα για, αυτό. Η ερώτηση μου ήταν συγκεκριμένη και αφορούσε στον αν τα αυτιά του επανέρχονται. Όπως είπατε και εσείς δεν γνωρίζετε τι συμβαίνει στην περίπτωση μου.Παρολαω Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο σας
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα. Κι εγώ ρώτησα αν ο εκτροφέας του σκύλου ξέρει/μπορεί να βοηθήσει; Διαφορετικά η μόνη απάντηση στην ερώτηση "αν θα επανέρθουν τα αυτιά" είναι ¨μπορεί ναι, μπορεί όχι". Εξαρτάται από το αν είναι γενετικό όπου μπορείς να κάνεις λίγα πράγματα, αν είναι θέμα δοντιών οπότε φάση είναι και θα περάσει ή αν απλά έτυχε. Αν ξέρει κάποιος να σου δείξει (δια ζώσης κατά προτίμηση) πως μπορείς να τα "βοηθήσεις" - στην περίπτωση που επιδέχονται λιγότερης ή περισσότερης βοήθειας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Έχω την αίσθηση πως αυτό που γίνεται με τα δόντια επηρεάζει τα αυτιά που είναι να σηκωθούν. Πιο λογικό δηλαδή μου φαινεται να ρίχνει τα όρθια αυτιά παρά να σηκώνει τα πεσμένα.

Να σου ζήσει ο μικρούλης και να είναι γερός.
Καλώς ήρθες.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αν δεν έχεις/θέλεις να δώσεις αυτά τα χρήματα για αγορά κουταβιού πώς θα έχεις να το συντηρήσεις για τα επόμενα 10-15 χρόνια;
Δεν το καταλαβαίνω αυτό το σκεπτικό. Αν σου βγει με δυσπλασία θα δώσεις 5000 για εγχείρηση; Αν αρρωστήσει και χρειαστεί χρονοβόρα θεραπεία που κοστίζει τι θα κάνεις;

Ο σκύλος είναι ακριβό χόμπυ αγαπητέ, ειδικά που πήρες κουτάβι από ιδιώτη νομίζω πώς κρατάει τα αφτιά του θα είναι το λιγότερο που πρέπει να σε απασχολεί.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.701
3.853
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Έχω την αίσθηση πως αυτό που γίνεται με τα δόντια επηρεάζει τα αυτιά που είναι να σηκωθούν. Πιο λογικό δηλαδή μου φαινεται να ρίχνει τα όρθια αυτιά παρά να σηκώνει τα πεσμένα.
Καμία σχέση στα λαμπραντόρ. Είναι αποκειστικά και μόνο θέμα γονιδίων.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3