Αcana ή blue wilderness;






bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
μετα δεν εχει μετα..πιστευω ειναι οι τοπ απλα θελω να μαθω απο ατομα που ξερουν τι ειναι η καθε μια να πουνε τις αποψεις τους.η γενικα ια οποιαδηποτε ξερουν
 






Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Eντελώς φιλικά να σου πω, πως έχεις ανοίξει περί τα 6 και πάνω θέματα για τροφές :D

Mήπως αγχώνεσαι παραπάνω απ'ότι πρέπει στο θέμα της ξηράς τροφής;
Μια τροφή με καλά συστατικά που θα ταιριάζει στον σκύλο σου είναι ότι πρέπει,
και δεν ξέρω αν όντως κάνεις τόσες αλλαγές ή απλά έχεις απορίες όπως όλοι μας,
πάντως μείνε μακριά από πολλές αλλαγές στην τροφή, μόνο καλό δεν είναι.

Τι ταίζεις τώρα;
Έχεις κάποιο λόγο που πρέπει να αλλάξεις τροφή;

Εγώ θα σου απαντήσω όχι στην ερώτηση,αλλά σαν νοοτροπία.
Έχω σκύλο πολύ επιλεκτικό.
Ταίζω Pro Plan,μέτρια σε συστατικά λένε οι περισσότεροι, για μένα είναι η μόνη τροφή που τρώει με όρεξη, και ταιριάζει απολύτως στον σκύλο.
Έχω πειραματιστεί και με άλλες τροφές,grain free,πολύ ακριβότερες,αλλά δεν ταίριαζαν και δεν τις έτρωγε.

Εσύ δεν έχεις βρει κάποια να ταιριάζει στο σκύλο σου;
Αν ναι, εγώ σου λέω μην την αλλάξεις.

Φιλικά πάντα :)
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
εσεις πρωτου σχολιασετε κατι κοιταζετε ποσα θεματα εχει ανοιξει ο καθε ενας??οχι δεν ανχωνομαι και τρελα..απλα σπιτι καθομαι,δεν εχω και κατι ιδιαιετερο να κανω και λεω ας κανω καποιες ερωτησεις..στεκουν ομως γιατι ισχυει οτι λεω.του δινω την royal canin maxi junior.το εχω ξαναπει δεσποινης σοφουλι σε καποια απο αυτα τα 6 θεματα,πως και δεν το παρατηρησες?καλα τα παει με αυτην την τροφη αν κ εδω κ εναν μηνα δεν τωει με ορεξη απο εκει που ηταν λαιμαργος.μπορει λογο ζεστης αλλα θελω να δω αντιδρασεις κ απο αλλη τροφη...και τωρα παω στις τοπ οπως φαινετε κ εδω..δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ομως http://www.petcorner.gr/index.php?o...22:2008-10-16-19-09-47&catid=4:--a-&Itemid=56
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
εσεις πρωτου σχολιασετε κατι κοιταζετε ποσα θεματα εχει ανοιξει ο καθε ενας??
:D
Στραβά το πήρες,αλλά δεν πειράζει.
οχι δεν ανχωνομαι και τρελα..απλα σπιτι καθομαι,δεν εχω και κατι ιδιαιετερο να κανω και λεω ας κανω καποιες ερωτησεις..στεκουν ομως γιατι ισχυει οτι λεω.
Δεν είπα πως δεν στέκουν. Η απορία μου είναι αν απλώς ψάχνεις τι είναι το καλύτερο, ή κανεις αυτές τις αλλαγές.Σε περίπτωση που το έκανες, (που δεν το κάνεις όπως κατάλαβα παρακάτω) θεώρησα πρέπον να επισημάνω-για τους μελλοντικούς αναγνώστες- ότι δεν κάνει καλό.
καλα τα παει με αυτην την τροφη αν κ εδω κ εναν μηνα δεν τωει με ορεξη απο εκει που ηταν λαιμαργος.μπορει λογο ζεστης αλλα θελω να δω αντιδρασεις κ απο αλλη τροφη...
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε οι περισσότεροι, προφανώς λόγω ζέστης. (εμένα τρώει μόνο το βράδυ τις μέρες με πολύ ζέστη,και μάλιστα αρκετά αργά όταν δροσίσει)
δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ομως http://www.petcorner.gr/index.php?op...--a-&Itemid=56
Με ποιά κριτήρια βαθμολογούνται οι τροφές; Δεν είδα να γράφει κάπου,πάντως τα λινκ, οδηγούν στο dogfoodanalysis.
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
δεν ξερω με ποια κριτηρια βαθμολογουνται οι τροφες.απλα λεω μηπως με αλλη τροφη δω ποιο γυαλιστερο τριχωμα μηπως παρει κ λιγο ογκο(οχι να γινει χοντρος)...ετσι θελω να το κανω για αλλαγη μιας και δεν εχει δοκιμασει κ αλλες τροφες απο μικρος
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Koίταξε, δεν είμαι τις συνομοσιολογίας, αλλά πίσω από το dogfoodanalysis έχω ακούσει πολλά, εξάλλου εφόσον δεν γνωρίζουμε ποιος γράφει, άρα και αν έχει κάποιο συμφέρον να γράψει κάτι συγκεκριμένο, κρατάω κάποιες επιφυλάξεις.

Τώρα για μένα η ακάνα είναι πολύ καλή τροφή, αν είχα πιο "ευέλικτο" σκύλο, θα την έκανα την αλλαγή.Την blue wilderness δεν την γνωρίζω.

Πιστεύω πως το γυαλιστερό τρίχωμα θα το δεις με την τροφή που θα ταιριάζει στον σκύλο σου, εγώ με ακριβότερη τροφή είδα θαμπό τρίχωμα, οπότε είναι αναλόγως.
Για το τρίχωμα οι περισσότερες εταιρίες έχουν συγκεκριμένους κωδικούς,αν και πιστεύω πως με μια καλή τροφή θα είσαι εντάξει :)
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
ναι κ εγω εχω ακουσει καλα λογια για την akana απο εναν φιλο που την δινει στα 5 σκυλια του...κ ολα διαφορετικης ρατσας.την αλλαξε και πηρε την performance καπως ετσι λεγετε και ειναι καλη τροφη και οχι κ πολυ φτηνη 45ε το 15 κιλο νομιζω και ειδε διαφορα προς το χειροτερο..ξανα πηγε σε akana και ειδε την υγεια του..και για την blue επισης εχω ακουσει τα καλυτερα και ειναι με φυσικα προιοντα και καλα...αμα θελεις ψαξτο...
 














betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
δεν ξερω με ποια κριτηρια βαθμολογουνται οι τροφες.απλα λεω μηπως με αλλη τροφη δω ποιο γυαλιστερο τριχωμα μηπως παρει κ λιγο ογκο(οχι να γινει χοντρος)...ετσι θελω να το κανω για αλλαγη μιας και δεν εχει δοκιμασει κ αλλες τροφες απο μικρος
Αν θες να δεις γυαλιστερο τριχωμα δινε σαρδελιτσες (μη σε παισουν κοροιδο μονο και σου δωσουν τιποτα μπαγιατικες παστωμενες με συντηρητικα)
Σε ενα μηνα θα χρειαζεσαι γυαλια ηλιου για να δεις το τριχωμα του.
Και αν σου πεφτουν ακριβες μουρουνολαδο την ιδια δουλεια θα κανει, μια κουταλια της σουπας με την τροφη.
Δες τον δικο μου.Και αφρατουλης ειναι και λαμπει.
 
Last edited:


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
προτιμω μουρονολαδο...σιγουρα ποιο οικονομικα θα μου βγει,τωρα για το αποτελεσμα θα δειξει....ε??
 


tasos025

Well-Known Member
12 Απριλίου 2011
80
0
Εσυ μεγάλε να μπαίνεις σε κάθε sait,να διαβάζεις την κάθε παπάντζα και βάση αυτού να ταίζεις το σκυλί σου και θα πας μπροστά! Κάθεσε και βλέπεις εναν πίνακα που χει να ανανεωθεί απο το '08 και χωρίς κρητίρια αξιολόγισης και διαβάζεις.
Άσε τι μπούρδες με τα μουρονολαδα και τις σαρδέλες και δίνε του ενα αυγο βραστό την εβδομάδα. Και τα λέμε μετά για το τρίχωμα του.
Ααα επείσης πριν κανα μήνα εμείς το γυρίσαμε σε hills και τρώμε και με περισσότερη όρεξη και έχουμε αρχίσει και ανεβαίνουμε-με οτι συνεπάγεται αυτό.