Βέλγικος ποιμενικός μαλινουά


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
Γειά σας,

έχω ψάξει παντού για αυτόν τον σκύλο, έχω βρει άπειρες πληροφορίες για τον χαρακτήρα του και την προσωπικότητά του. Παρ' όλα αυτά θα ήθελα κάποιος ο οποίος είναι ιδιοκτήτης μιας τέτοιας φυλής να μου περιγράψει μια τυπική μέρα με έναν τέτοιο σκύλο και γενικά πώς είναι η ζωή με έναν τέτοιο σκύλο και αν έχει αλλάξει η καθημερινότητα του από την στιγμή απόκτησής του. Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο από ολα είναι οτι παντού διαβάζω για αυτή την ατελείωτη ενέργεια που κρύβει σαν σκύλος κ αναρωτιέμαι θα μπορείς να τον αφήσεις σπίτι κ να πας για δουλειά ή θα γυρίσεις πίσω και θα έχει γκρεμίσει το μισό σπίτι?

Eυχαριστώ εκ των προτέρων :)
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο από ολα είναι οτι παντού διαβάζω για αυτή την ατελείωτη ενέργεια που κρύβει σαν σκύλος κ αναρωτιέμαι θα μπορείς να τον αφήσεις σπίτι κ να πας για δουλειά ή θα γυρίσεις πίσω και θα έχει γκρεμίσει το μισό σπίτι?
στα πολύ γρήγορα......
1/σημασία έχουν οι γραμμές απο τις οποίες προέρχεται ο σκύλος.....
2/ και το τι πρόκειται να τον κάνεις....
 


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
Εχεις ορεξη να ασχοληθεις με καποιο σπορ? ιπο πχ ή ατζιλιτυ?
Το ατζίλιτι το έχω σκεφτεί αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Γενικά είμαι διατεθημένη να τον βγάζω 2 φορές την ημέρα βόλτα (πρωι-βράδυ) από μια ώρα κ επίσης όταν γυρνάω να του αφιερώνω αλλη μια ώρα για εκπάιδευση/παιχνίδι. Βέβαια σαββατοκύριακα θα μπορώ να ασχολούμαι πολύ περισσότερο μαζί του. Παρ' 'όλα αυτά πιστέυω πως για έναν τέτοιο σκύλο είναι λίγες οι δραστηριότητες που εγώ μπορώ να του προσφέρω...
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
αν κατάλαβα καλά μπορείς να διαθέσεις 4 ώρες καθημερινά ....(2 ώρες βόλτα και 2 ώρες παιχνίδι και εκπαίδευση...)
σαν ώρες είναι αρκετές, όμως αυτό που θα πρέπει να σε απασχολήσει περισσότερο είναι το είδος της ενασχόλησης σου με τέτοιον σκύλο.....

αν ο σκύλος προέρχεται απο εργασιακές γραμμές επιβάλλεται -για να έχεις ευτυχισμένο σκύλο,να κάνεις κάτι μαζί του...(σπορ κλπ.)

έτσι και αλλιώς όμως πρόκειται για απαιτητική φυλή ...όχι μόνο απο άποψη χρόνου αλλά και ποιότητας σχέσης....
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
σχετικα σχετικο..ειδα ενα εργο το παρεα με τους λυκους και ειχε βελγικα ποιμενικα σε ενα αγροτοσπιτο...φανταστικα σκυλια ! ελεγε ο ιδιοκτητης στο κοριτσακι οταν ηθελε να τα χαιδεψει,οχι λει πανω απο το κεφαλι γιατι νομιζουν οτι θελεις να τους δωσεις διαταγη..καπως ετσι..σορι αν διακοψα...
 


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
στα πολύ γρήγορα......
1/σημασία έχουν οι γραμμές απο τις οποίες προέρχεται ο σκύλος.....
2/ και το τι πρόκειται να τον κάνεις....
1) από τί γραμμές προέρχεται δεν ξέρω γιατί θα πάρω κουτάβι από έναν φίλο

2) το θέλω πιο πολύ σαν ζώο συντροφίας όπου θα κάνουμε μαζί δραστηριότητες. επίσης αν έχει το κατάλληλο ταπεραμέντο θα ήθελα να το εκπαιδέυσω κ για φύλαξη
 


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
αν κατάλαβα καλά μπορείς να διαθέσεις 4 ώρες καθημερινά ....(2 ώρες βόλτα και 2 ώρες παιχνίδι και εκπαίδευση...)
σαν ώρες είναι αρκετές, όμως αυτό που θα πρέπει να σε απασχολήσει περισσότερο είναι το είδος της ενασχόλησης σου με τέτοιον σκύλο.....

αν ο σκύλος προέρχεται απο εργασιακές γραμμές επιβάλλεται -για να έχεις ευτυχισμένο σκύλο,να κάνεις κάτι μαζί του...(σπορ κλπ.)

έτσι και αλλιώς όμως πρόκειται για απαιτητική φυλή ...όχι μόνο απο άποψη χρόνου αλλά και ποιότητας σχέσης....
ναι σωστά κατάλαβες... αλλα κ πάλι ανησυχώ πως δεν θα είναι αρκετό κ θα πρέπει να το πηγαίνω κ να το αφήνω σε πάρκο για σκύλους τα πρωινα. Τόσο πολυ έχω τρομάξει για το αν θα κάθεται ήσυχα στο σπίτι μέχρι να γυρίσω...

δεν πιστεύω πως εχουμε στην ελλάδα τις κατάλληλες υποδομές κ εγκαταστάσεις για κάποιο σπορ... διόρθωσέ με αν κάνω λάθος βέβαια... σαν μέθοδο εκτόνωσης θα μου άρεσε πολύ κ το φρισμπι πάντως
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ωραίο το φρίσμπι....αλλά δεν φτάνει...

προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ των ποτών μαλινουά (ειδικά σαν πρώτο σκύλο...) απο γέννα που δεν γνωρίζω τους γονείς και χωρίς να έχω απο κοντά εκπαιδευτή που να γνωρίζει πολύ καλά την φυλή...

πάντως υπάρχουν χώροι στην Ελλάδα (όχι όσοι θα έπρεπε αλλά υπάρχουν ) που μπορείς να ασχοληθείς με τον κυναθλητισμό....
 


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
ωραίο το φρίσμπι....αλλά δεν φτάνει...

προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ των ποτών μαλινουά (ειδικά σαν πρώτο σκύλο...) απο γέννα που δεν γνωρίζω τους γονείς και χωρίς να έχω απο κοντά εκπαιδευτή που να γνωρίζει πολύ καλά την φυλή...

πάντως υπάρχουν χώροι στην Ελλάδα (όχι όσοι θα έπρεπε αλλά υπάρχουν ) που μπορείς να ασχοληθείς με τον κυναθλητισμό....
σίγουρα δεν είναι ο πρώτος μου σκύλος... εξάλλου δεν θα μπορούσα να φανταστώ την ζωή μου μέχρι τώρα χωρίς σκύλο... θα είναι ο πέμπτος μου μετά απο 2 αδεσποτίνια, έναν γερμανικο ποιμενικό και ένα κανε κόρσο.

Εννοείται πως θα έχω κ την βοήθεια του εκπαιδευτή σε ότι χρειαστώ! Άρα με έναν τέτοιο σκύλο επιβάλεται κ ένα κυνάθλημα δηλαδη...
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Νινα αν είχες βρει άπειρες πληροφορίες για το σκύλο αυτο και είχες ψαχτει, θα ήξερες το ότι πρόκειται για απαιτητικη φυλη με υψηλές ανάγκες ποιοτικής εκτόνωσης. Δεν μιλάμε για σκύλο που μένει ικανοποιημένος με το να του πετας το μπαλακι δηλαδη...
Επίσης θα γνώριζες οτι καθαρόαιμο σκύλο παιρνουμε ΜΟΝΟ απο εκτροφέα. Εκτός και αν ο φιλος ειναι εκτροφέας που θα με ενδιέφερε και μένα να τον ξέρω :pοτιδήποτε άλλο θεωρειται ημίαιμο.
 


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
Νινα αν είχες βρει άπειρες πληροφορίες για το σκύλο αυτο και είχες ψαχτει, θα ήξερες το ότι πρόκειται για απαιτητικη φυλη με υψηλές ανάγκες ποιοτικής εκτόνωσης. Δεν μιλάμε για σκύλο που μένει ικανοποιημένος με το να του πετας το μπαλακι δηλαδη...
Επίσης θα γνώριζες οτι καθαρόαιμο σκύλο παιρνουμε ΜΟΝΟ απο εκτροφέα. Εκτός και αν ο φιλος ειναι εκτροφέας που θα με ενδιέφερε και μένα να τον ξέρω :pοτιδήποτε άλλο θεωρειται ημίαιμο.
Γνωρίζω ότι σαν σκύλος είναι απαιτητικός. Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι αν αυτά που μπορώ εγώ να του προσφέρω είναι αρκετά για την εκτόνωσή του. Αλλιώς να μην τον πάρω...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
σίγουρα δεν είναι ο πρώτος μου σκύλος... εξάλλου δεν θα μπορούσα να φανταστώ την ζωή μου μέχρι τώρα χωρίς σκύλο... θα είναι ο πέμπτος μου μετά απο 2 αδεσποτίνια, έναν γερμανικο ποιμενικό και ένα κανε κόρσο.
Με το παραπανω θα επρεπε να ξερεις αρκετα απο σκυλια κ αν προσθεσω κ το διαβασμα που εχεις κανει, θα επρεπε πολυ καλα να ξερεις να απαντησεις σε αυτο που σε απασχολει περισσοτερο

Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο από ολα είναι οτι παντού διαβάζω για αυτή την ατελείωτη ενέργεια που κρύβει σαν σκύλος κ αναρωτιέμαι θα μπορείς να τον αφήσεις σπίτι κ να πας για δουλειά ή θα γυρίσεις πίσω και θα έχει γκρεμίσει το μισό σπίτι?
που μου θυμιζει ερωτηση περισσοτερο πρωταρη παρα ανθρωπου που εχει την εμπειρια που αναφερεις.
 


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
Με το παραπανω θα επρεπε να ξερεις αρκετα απο σκυλια κ αν προσθεσω κ το διαβασμα που εχεις κανει, θα επρεπε πολυ καλα να ξερεις να απαντησεις σε αυτο που σε απασχολει περισσοτερο



που μου θυμιζει ερωτηση περισσοτερο πρωταρη παρα ανθρωπου που εχει την εμπειρια που αναφερεις.
πιστέυω πως κάθε σκύλος έχει διαφορετική ιδιοσυγκρασία ειδικά όταν μιλάμε για τελείως διαφορετικές ράτσες. για αυτό το λόγο πιστεύω πως το ερώτησή μου είναι εύλογη μιας κ ποτέ μου δεν είχα μαλινουά. ναι έχω εμπειρία με άλλα σκυλιά αλλα όχι με αυτή τη φυλή, εξάλλου για αυτό ζήτησα κ την γνώμη από ιδιοκτήτες που έχουν ήδη μαλινουά
 




nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
ο φίλος σου τι κάνει με τον σκύλο του;
ο φίλος μου πήρε τον σκύλο εκπαιδεύμενο από ένα εκτροφείο στην γερμανία κ τον έχει μόνιμα να φυλάει έναν συγκεκριμένο χώρο
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
το σπιτι δεν θα στο φαει οπως λες μεχρι να γυρισεις.
μια χαρα θα ειστε με τοσες ωρες την ημερα που ανεφερες,αλλα μην σε ξεγελαει οτι θα εχεις ενα σκυλακι που θα το χαιρετε ολος ο κοσμος οταν θα το βγαζεις βολτα.
 


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
το σπιτι δεν θα στο φαει οπως λες μεχρι να γυρισεις.
μια χαρα θα ειστε με τοσες ωρες την ημερα που ανεφερες,αλλα μην σε ξεγελαει οτι θα εχεις ενα σκυλακι που θα το χαιρετε ολος ο κοσμος οταν θα το βγαζεις βολτα.
εννοείς ότι θα είναι επιθετικός με τον κόσμο ή οτι ο κόσμος θα το φοβάται?
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
πιστέυω πως κάθε σκύλος έχει διαφορετική ιδιοσυγκρασία ειδικά όταν μιλάμε για τελείως διαφορετικές ράτσες. για αυτό το λόγο πιστεύω πως το ερώτησή μου είναι εύλογη μιας κ ποτέ μου δεν είχα μαλινουά. ναι έχω εμπειρία με άλλα σκυλιά αλλα όχι με αυτή τη φυλή, εξάλλου για αυτό ζήτησα κ την γνώμη από ιδιοκτήτες που έχουν ήδη μαλινουά
Μπορει να εχει διαφορετικη ιδιοσυγκρασια αλλα σιγουρα ειναι αρκετα κοντα πχ στον γερμανικο ποιημενικο που ανεφερες. Αν ελεγες οτι ειχες κανις πχ θα ελεγα κι εγω οτι ειναι το αλλο ακρο.....
Και εξακολουθω να θεωρω τις ερωτησεις σου, αρμοζουσες σε πρωταρη παρα σε ανθρωπο με εμπειρια......
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22