Βέλγικος ποιμενικός μαλινουά


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
το δευτερο πολλες φορες το πρωτο αναλογα πως θα τον μεγαλωσεις.
το πρώτο ούτε εγώ το νομίζω μιας κ θα κάνει μαθήματα κοινωνικοποίησης. το δεύτερο δυστυχώς δεν είναι στο χέρι μου
 


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
Μπορει να εχει διαφορετικη ιδιοσυγκρασια αλλα σιγουρα ειναι αρκετα κοντα πχ στον γερμανικο ποιημενικο που ανεφερες. Αν ελεγες οτι ειχες κανις πχ θα ελεγα κι εγω οτι ειναι το αλλο ακρο.....
Και εξακολουθω να θεωρω τις ερωτησεις σου, αρμοζουσες σε πρωταρη παρα σε ανθρωπο με εμπειρια......
ο γερμανικός ποιμενικός που είχα ήταν απο εκθεσιακές γραμμές κ όχι απο εργασιακές, οπότε πιστεύω θα έχει διαφορές με το μαλινουά
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
Νινα θες σκύλο ή θες Μαλινουα? Θέλω να πω, μήπως σκέφτηκες οτι μιας και έχω φιλο με μαλινουα, ας πάρω απο αυτον? Ειναι δυσκολη περίπτωση.
που θα ζει το σκυλι?
 


nina3

Active Member
3 Ιουνίου 2010
34
0
Νινα θες σκύλο ή θες Μαλινουα? Θέλω να πω, μήπως σκέφτηκες οτι μιας και έχω φιλο με μαλινουα, ας πάρω απο αυτον? Ειναι δυσκολη περίπτωση.
που θα ζει το σκυλι?
γενικά ψάχνω για σκύλο... απο τισ φυλές που είχα μέχρι τώρα πιο πολύ συγκλίνω στο γερμανικό ποιμενικο... βέβαια είχα σκεφτεί κ το μαλινουά αλλα πάντα πίστευα πως δεν θα είμαι ο ιδανικος ιδιοκτήτης για αυτή τη φυλή μιας κ παρουσιάζεται ως τρομερά εργασιακός σκύλος. Η ιδέα επομένως μου μπήκε περισσότερο τώρα μιας κ έμαθα για τα κουταβάκια.
 


συλβοσκυλο

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2013
2.036
294
γενικά ψάχνω για σκύλο... απο τισ φυλές που είχα μέχρι τώρα πιο πολύ συγκλίνω στο γερμανικό ποιμενικο... βέβαια είχα σκεφτεί κ το μαλινουά αλλα πάντα πίστευα πως δεν θα είμαι ο ιδανικος ιδιοκτήτης για αυτή τη φυλή μιας κ παρουσιάζεται ως τρομερά εργασιακός σκύλος. Η ιδέα επομένως μου μπήκε περισσότερο τώρα μιας κ έμαθα για τα κουταβάκια.
οκ καταλαβαίνω. ναι μου αρέσουν και εμένα τα μαλινουα...Με μαγευουν με τις ικανοτητες που έχουν έμφυτες! Δεν θα μπορούσα ποτέ όμως να έχω ένα γιατί ειμαι "καναπεδάκιας" και δεν θα μπορούσα να του παρέχω όσα χρειάζεται...
Να σκέφτεσαι απλά ότι αν δεν έχεις την διάθεση -προδιάθεση-χρόνο για να ασχοληθείς με έναν τρομερά εργασιακό και απαιτητικό σκύλο το μόνο που θα καταφέρεις ειναι να εισαι και εσυ και αυτος δυστυχισμένος. Και δεν ειναι για λίγο...Τουλάχιστον 10 χρόνια θα ζείτε μαζι! Ειναι πολύς χρονος αυτος, και αν δεν ταιριαζει στην ιδιοσυγκρασία σου θα ειναι εξαντλητικο.
Θα σου πρότεινα να βρείς μια φυλή που να ταιριάζει στον χαρακτήρα σου,ή αν βρείς ημίαιμο απο φιλοζωική ή αδέσποτο απο το δρόμο ακόμα καλύτερα.
Πέντιγκρι δίνει ο φίλος σου?
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
σημασια δεν εχει η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα στο χρονο που ασχολησε,δεν αρκει να τον πηγαινεις βολτα να περπαταει μια ωρα,πρεπει να κουραζεται σωματικα αλλα και νοητικα μιας και ειναι σκυλος που συνεχεια θελει κατι να κανει.
δεν θα σου συνιστουσα να παρεις μαλινουα απο γεννα πουδεν ξερεις τα γενοφασκια της.πιστεψε με δε θες να ζησεις με ενα μαλινουα πολυ ανασφαλες,η φοβικο,η επιθετικο,να ξρεεις οτι το μαλινουα ειναι σε ολα πολυ και η θα ειναι οτι καλυτερο σου συνεβη ποτε η οτι χειροτερο αυτο ειναι κανονας.
καλα ξεμπερδεματα...
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
μαλινουα... εχουν εδω σε μια μεγαλη αποθηκη για φυλακα,, μολις πηγα πρωτη φορα με τη ζηνα εκει επαιρνε φορα εκανε σβουρες στο πατωμα και μετα πηδαγε πανω στη τζαμαρια.. μετα απο καμια δεκαρια φορες που πηγαμε ηρεμησε λιγο γιατι μας γνωριζει πλεον,,, οποτε τωρα εκοψε τις σβουρες αλλα συνεχιζει να πηδαει στη τζαμαρια,,,, το τρεξιμο του μοιαζει σα να περπαταει στον αερα,, πολυ νευρικο,, και δεν λεει να κατσει σε μια μερια με τιποτα,,, εχω κατσει και μεχρι ενα τεταρτο εκει να το κοιταω,, τρεχει ασταματητα ολο το χωρο μεσα καπου 5οο τετραγωνικα οταν δει καποιον στα τζαμια,,, και κανει και σβουρες αναμεσα στα τρεξιματα,,, λες και ειναι παλαβομενο... και ξαφνου παιρνει φορα και πηδαει πανω στη τζαμαρια ,,, δεν θα το ελεγα συνηθισμενο σκυλι,,,
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22