Βαριέται γρήγορα τα παιχνίδια


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ο μικρός (γερμανικό ποιμενικό 15 εβδομάδων) βαριέται γρήγορα τα παιχνίδια. Είναι μια εβδομάδα στο σπίτι και του έχουμε πάρει ένα "μασουλητήρι" με γεύση μέντας, μια μπάλα, ένα χοντρό σχοινί με 2 μεγάλους κόμπους στην άκρη και χθες ένα kong...

Τα μόνα με τα οποία ασχολείται είναι λίγο το kong (έχει και μπισκοτάκι μέσα) και όταν παίζουμε μαζί με το σχοινί.

Την μπάλα μια φορά μόνο καθόταν και την κοίταγε ανάμεσα στα μπροστινά του πόδια και αν την κούναγε λίγο της γαύγιζε. Άντε να βγάλει άκρη.... :D

Εννοείται ότι δεν του τα αφήνουμε όλα χύμα να τα έχει μπροστά του, αλλά του τα βγάζουμε με μέτρο.

Υπάρχει κάποιο άλλο που μπορεί να του προκαλέσει το ενδιαφέρον; Μήπως κάνουμε κάτι εμείς λάθος;
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιατί να κάνετε κάτι λάθος? Κάθε σκυλί έχει την προσωπικότητά του. Ο σκύλος μου έπαιζε με παιχνίδια σπάνια μέχρι να γίνει έξι μηνών. Έκτοτε δεν ασχολήθηκε ξανά. Του αρέσει όμως το "κρυφτό" :D
 


YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Μην περιμένεις να παίξει μόνος του με τα παιχνίδια. Παίξε εσύ μαζί του. Πέτα του το μπαλάκι κλπ. Μόλις τον βλέπεις ότι αρχίζει να ψιλοβαριέται (πριν βαρεθεί), μάζεψε τα παιχνίδια.
 


JOANNA

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2009
50
0
Εχω και εγω εναν γερμανικο 7 μηνων ... απο ανεκαθεν βαριοταν τα παιχνιδια μετα απο 10 λεπτα.. και ετσι του εδινα κατι αλλο να σχοληθει μεχρι να το βαρεθει και αυτο.. ε στο τελοσ κουραζεται και σταματαει απο μονος του...:):):)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Μην περιμένεις να παίξει μόνος του με τα παιχνίδια. Παίξε εσύ μαζί του. Πέτα του το μπαλάκι κλπ. Μόλις τον βλέπεις ότι αρχίζει να ψιλοβαριέται (πριν βαρεθεί), μάζεψε τα παιχνίδια.
Του πετάω το μπαλάκι, το αγνοεί. Απλά το κοιτάει να περνάει από μπροστά του. Μήπως ο μικρός με γράφει κανονικά; :D

Παίζουμε πασούλες με τη γυναίκα μου μπροστά του και πάλι αδιαφορία.

ΟΚ. Αφού το λέτε εσείς, μάλλον δεν θα είναι κάτι που κάνουμε λάθος.

Ευχαριστώ!
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Μην αγχώνεσαι!Δεν αρέσει σε όλα τα σκυλιά να παίζουν fetch!Aν δεν κάνω λάθος το πόσο του αρέσει έχει να κάνει με το ένστικτο κυνηγιου!Μπορεί λοιπόν να μην είναι ιδιαίτερα ανεπτυγμένο!αφού του αρέσει το σχοινί παίζετε με αυτό, αλλά προτίμησε να κερδίζεις συνήθως εσύ γιατί είναι παιχνίδι κυριαρχίας!;)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
κοιτα ολα τα κουταβια κ κατα συνεπεια ολοι οι σκυλοι δεν εχουν ανεπτυγμενο το ενστικτο του "κυνηγιου".γιατι στην συγκεκριμενη περιπτωση ο σκυλος βλεπει το μπαλακι ως θηραμα.
συμβαινει σε αρκετες γεννες ακομα κ σε κουταβια απο εργασιακες γραμμες καποια δειγματα να ειναι εντελως για pet και οχι για εργασια.μπορει να συμβαινει κατι τετοιο η μπορει να μην τον ενδιαφερει το μπαλακι.κανε ενα test με πανι το οποιο να εχεις δεσει με ενα σχοινι και κουνησε του το να δεις πως θα αντιδρασει....
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Κι εμένα έτσι είναι.... αγνοεί παντελώς μπαλάκια και άλλα πλαστικά παιχνίδια..... γενικά δεν κυνηγάει τίποτα, το οποίο μας βολευει γενικά... (πχ με γάτες, κτλ)
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
τα σκυλιά που κυνηγούν τα μπαλάκια ή τα μπατζάκια είναι συνήθως αυτά που έχουν ανεπτυγμένο πιο έντονα το ένστικτο του κυνηγού... τα υπόλοιπα απλά δεν το έχουν δεν είναι κάτι λάθος απλά είναι πιο ήρεμα σκυλιά. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να τους αναπτύξεις αυτό το ένστικτο οπότε αν ήθελες ένα σκυλί που να παίζεις "πιάσε το μπαλάκι" νομίζω θα απογοητευτείς...
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
τα σκυλιά που κυνηγούν τα μπαλάκια ή τα μπατζάκια είναι συνήθως αυτά που έχουν ανεπτυγμένο πιο έντονα το ένστικτο του κυνηγού... τα υπόλοιπα απλά δεν το έχουν δεν είναι κάτι λάθος απλά είναι πιο ήρεμα σκυλιά. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να τους αναπτύξεις αυτό το ένστικτο οπότε αν ήθελες ένα σκυλί που να παίζεις "πιάσε το μπαλάκι" νομίζω θα απογοητευτείς...
Αυτό έχει να κάνει με τον χαρακτήρα κατά κάποιο τρόπο του κουταβιού και όχι τόσο της φυλής; Και σημαίνει κάτι αυτό για την εξέλιξη του κουταβιού σε ενήλικο άτομο; πχ είναι πιο κυριαρχικό;
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
όχι δεν έχει να κάνει ούτε με την φυλή ούτε με την κυριαρχικότητα... ένα σκυλί μπορεί να είναι κυριαρχικό ακόμα και αν δεν κυνηγάει με πάθος το μπαλάκι... επίσης καμία σχέση δεν έχει με την εξέλιξη του κουταβιού, είναι ας πούμε θέμα διαφορετικού χαρακτήρα...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Όχι, όχι...

δεν πήρα το σκυλί για να παίζουμε "fetch boy"!

Απλά μου δημιουργήθηκε η απορία γιατί νόμιζα (λαθεμένα) ότι όλα τα κουτάβια παίζουν με τα πλαστικά παιχνίδια.

Ευχαριστώ :)
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
τα σκυλιά που κυνηγούν τα μπαλάκια ή τα μπατζάκια είναι συνήθως αυτά που έχουν ανεπτυγμένο πιο έντονα το ένστικτο του κυνηγού...
εμενα παλι το μπαλακι το πιανει αλλα δεν το φερνει !! υπαρχει τροπος να του μαθω να το φερνει?? :confused:
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
τι κάνει όταν πιάνει το μπαλάκι; κάθετε εκεί που το έπιασε και το μασουλάει, φεύγει μακριά σου; πες μου πρώτα τι κάνει...
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
οταν θα θελει να παιξει, το περνει στο στομα και φευγει μακρια περιμενωντας να τον κυνηγησω απο πισω...οταν παλι ειμαστε εξω και του πεταω μπαλακι απλα τρεχει ως εικει και μετα αδιαφορει και φευγει!
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
στην πρώτη περίπτωση όταν παίρνει το μπαλάκι και φεύγει βγάλε ένα δεύτερο και πέταξέ του να δεις αν θα δείξει ενδιαφέρον για το καινούργιο μπαλάκι και πες μας... στην δεύτερη περίπτωση απλά μαζεύεις το μπαλάκι και σταματάς το παιχνίδι... αν δεν το φέρει του αφαιρείς το δικαίωμα να παίξει για εκείνη την μέρα ίσως την επόμενη το εκτιμήσει περισσότερο...;)
 


Afroditi

Well-Known Member
29 Δεκεμβρίου 2008
509
0
Θεσσαλονίκη,Αθήνα
Εγώ του έχω όλα τα παιχνίδια του σκόρπια κ όποτε βαριέται το ένα,πάει στο άλλο,μπορεί να το κάνει όλη μέρα αυτό(με εξαίρεση τις ώρες που κοιμάται),αρκεί να είμαι μαζί του στο δωμάτιο,είτε παίζω μαζί του,είτε όχι.
Αν του πετάξω το μπαλάκι,πάντα το φέρνει αλλά ποτέ στο χέρι μου,θα το αφήσει ή κοντά μου ή θα το πάρει κ θα καθήσει να το 'φάει' δίπλα μου:p
 


ΓΕΩΡΓΙΑ

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2008
414
0
35
στην πρώτη περίπτωση όταν παίρνει το μπαλάκι και φεύγει βγάλε ένα δεύτερο και πέταξέ του να δεις αν θα δείξει ενδιαφέρον για το καινούργιο μπαλάκι και πες μας...
δειχνει ενδιαφερον για το αλλο μπαλακι! παραταει το ενα και τρεχει για το αλλο η τρεχει κρατωντας το αλλο στο στομα !
 


marcia

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2008
642
124
Το παιχνίδι με το μπαλάκι νομίζω οτι είναι η καλύτερη ευκαιρία για να τον εκπαιδεύσουμε στο φέρτο αλλά ο δικός μου δεν το καταλαβαίνει. Ξέρει το άστο, το μείνε, το κάτσε, ντάξει σε νηπιακό επίπεδο βέβαια, δεν περιμένω ακόμα να ξέρει να το εκτελέσει έξω, αλλά ακόμα δεν τον βγάζω και έξω, οπότε αυτά για μετά. Αλλά όσο αφορά το φέρτο, του δίνω μεζέ και τον επιβραβεύω. Μόλις το φέρνει, το παρατάει δίπλα μου, αλλά μόλις μετακινηθώ, δεν εκτελεί την εντολή. Τι του φαίνεται δηλαδή τόσο δύσκολο και δεν το καταλαβαίνει; Τι άλλο να κάνω;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981