Βιβλιάριο υγείας


pomy_

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2012
47
1
Αθήνα
Καλησπέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω για τη χρήση του βιβλιαρείου υγειας. Έχω διαβάσει τη νομοθεσία η οποία αναφέρεται μόνο στα ταξίδια στο εξωτερικό. Χρησιμεύει και κάπου αλλού; Γιατί σκέφτομαι να κάνω μόνη μου τα εμβόλια στο κουταβάκι μου. :)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Το βιβλιάριο υγείας θεωρητικά και πρακτικά πρέπει να το φέρεις πάντα μαζί σου όταν συνοδεύεις το σκύλο .
Σε περίπτωση που σου ζητηθεί για νομικούς λόγους να αποδείξεις ότι ο σκύλος είναι εμβολιασμένος , ο μονός τρόπος απόδειξης είναι το σφραγισμένο από αδειούχο επαγγελματία κτηνίατρο βιβλιάριο υγείας του σκύλου .
 




pomy_

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2012
47
1
Αθήνα
Ναι το γνωρίζω αυτό απλώς αναρωτιέμαι αν του κάνω κανονικά το πρώτο εμβόλιο σε κτηνίατρο και αποκτήσω το βιβλιάρειο αλλά τα επόμενα τα κάνω μόνη μου είμαι νομικά σωστή; Όσο για το αν έχω εμπειρία, έχω ιατρική βοήθεια μες την οικογένειά μου οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα. Γι' αυτό άλλωστε και το σκέφτομαι. Δε θα το έβαζα ποτέ σε κίνδυνο.
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Μόνο αν εξασφαλίσεις την σφραγίδα κτηνιάτρου θα είσαι νομικά εντάξει.
 
Last edited by a moderator:




miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Μπορείς πάντα να αγοράζεις τα εμβόλια από το φαρμακείο και να πηγαίνεις να στα κάνει ο κτηνίατρος. Ορισμένοι δεν παίρνουν καν χρήματα, ή ένα πολύ συμβολικό ποσό... σε περίπτωση που οι λόγοι είναι οικονομικοί.. και έχεις και την σφραγίδα! (και αποφεύγεις να το χτυπήσεις σε κανένα σημείο που δεν πρέπει ;) )
 




pomy_

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2012
47
1
Αθήνα
Σ' ευχαριστώ miminoula!Ναι το γνωρίζω αυτό γι' αυτό σκέφτηκα να τα κάνω μόνη μου. Άρα θα ψάξω κτηνίατρο καλό να πηγαίνω να πληρώνω μόνο το εμβόλιο. Σας ευχαριστώ όλους!