Βοήθεια! Πώς σταματά η γατοκοπροφαγία;


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλημερίζω τα πλήθη. Όπως θα θυμάστε, έχω 8χρονο Αυστραλέζα Ποιμενικό ονόματι Πάντα. Μετά το θάνατο του Μουφ, είχαμε μερικά δράματα, αλλά δεύτερο σκύλο δεν μπόρεσα να πάρω διότι ο κύριος άρχισε να τσακώνεται με τους σκύλους. Και ναι, πήγαμε σε εκπαιδευτές κλπ., αλλά όλοι μου λένε ότι έχει πιάσει να σκυλογερνάει και να μην ανέχεται πολλά-πολλά, συν δεν ήταν ποτέ του και του ξεσαλώματος.

Τελοσπάντων. Δυστυχώς στο χωριό έχουμε καλαμποκοχώραφα, τον οποίο σημαίνει έχουμε ποντίκια. Το πρόβλημα οξύνθηκε πολύ, οπότε είπα να πάρω μια γάτα όπως όλοι. Λοιπόν με το που είδε τη γάτα το Πάντα έπαθε τραλαλά. Την λατρεύει κυριολεκτικά! Της παραχώρησε το κρεβάτι του στο δωμάτιο μου και κοιμάται στο πάτωμα δίπλα της και την φυλάει. Την γλύφει τακτικότατα και γενικώς κάνουν κι οι δυο τους σαν τρελοί ο ένας για τον άλλον. Αφού μια φορά που τον άφησα στην πανσιόν διότι είχα μαστόρους σπίτι και φασαρία, συν χρειαζόταν ο βρωμερός και μπάνιο, οπότε η γάτα έκανε σαν τρελή. Κοίταζε από το παράθυρο, κοίταζε στον κήπο, έξυνε το τζάμι από το κακό της μήπως και κρυβόταν εκεί, τέτοια παλαβά. Όταν δε τον έφερα στο σπίτι, κάνανε κι οι δυο σαν τρελοί από τη χαρά τους. Να το ήξερα, θα του είχα πάρει γάτα νωρίτερα.

Το πρόβλημα είναι όμως ότι το Πάντα αγαπάει τόσο τη γάτα, που πάει και τρώει τα κακά της!!!!! Είναι σιχαμερότατος και βρομερότατος. Κι αυτή τον αφήνει λες και πρόκειται για κέρασμα. Είναι για δέσιμο και οι δυο τους. Α ναι, μια παρενέργεια που παθαίνει ο βρωμερός είναι ότι έρχεται στο δωμάτιο μου και αερίζεται, οπότε γενικώς είναι μια αηδία και μισή.

Μου λέτε τώρα πώς να διορθώσω την κατάσταση διότι δεν πάει άλλο; Δεν αντέχω άλλο. Και όχι, δεν μπορώ να απομονώσω τη γάτα στο γραφείο μου, όπου τα υπάρχοντα της. Εννοείται ότι σας μερσώ ιδιαιτέρως για όποια συμβουλή.

Υ.Γ. Επισυνάπτω φωτογραφία των ερωτοχτυπημένων. Το όνομα της γάτας είναι Sunny.
 

Attachments



mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Hi κορίτσι!
Σαν τα χιόνια :)
Που τα κάνει η Sunny; Ολούθε στον κήπο ή σε εσωτερική τουαλέτα;
Η πρώτη περίπτωση δεν νομίζω ότι σώζεται.
Για την δεύτερη, βάλε την τουαλέτα της μέσα σε μικρό crate.
Ισα να χωράει η Sunny να μπει και με τέτοιο προσανατολισμό του ανοίγματος
της τουαλέτας (κλειστού τύπου εννοείται ε; ) που να μην φτάνει ο Πάντα.
Εγώ έτσι πορεύομαι και το 'χω σώσει!

Αγιο crate...!!! :LOL:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ευχαριστώ. Η Suuny ζει στο σπιτι και δεν βγαινει εξω καθολου. Εχει το χώμα της. Η αληθεια ειναι οτι πηγα και αγορασα ενα χώμα πιυ ειναι βασισμένο στο αρωματικό ξυλο πεύκου διοτι δεν ξαναειχα γάτα και ειπα να την περιποιηθω. Οποτε δεν μπορει να τα θάβει. Τωρα που τελειωνει αυτο το χώμα της πηρα ενα συμβατικό.

Μηπως εχεις καποιο παραδειγμα crate και κλειστού χώματος;
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Googlαρε covered litter box.

Δεν έχει να κάνει κάτι με το δέσιμό τους, είναι συχνό φαινόμενο τα σκυλιά να τρώνε κόπρανα γάτας, δεν υπάρχει validated εξήγηση. Άλλοι λένε ότι είναι πλούσια σε συστατικά που χρειάζονται τα σκυλιά, άλλοι λένε ότι έχουν καλή γεύση, ότι του φανεί γενικώς, στην ουσία δεν ξέρουν.

(Υ.γ. δεν αρέσουν σε πολλές γάτες οι κλειστές αμμοδόχοι, μπορεί να παιδευτείς λίγο να βρεις μία που να την δέχεται. Εναλλακτικά εσείς εκεί έχετε κάτι kitty doors για να μπορείς να κλείνεις ένα δωμάτιο που θα χει μέσα την άμμο - δεν ξέρω πώς γίνονται install).
 
  • Like
Reactions: mareco




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.118
4.785
Καλώς την!
Τι λεκάνη έχεις? Ανοιχτή η κλειστή? Μία λύση που βολεύει οταν υπάρχει μία γάτα στο σπίτι είναι η λεκάνη να τοποθετηθεί πάνω σε ένα έπιπλο πχ συρταριέρα. Επίσης εμένα με έχει βολέψει αυτή γιατί δε φτάνει μέχρι τον πάτο η κεφάλα της Θάλειας.
130701009.JPG
 
  • Like
Reactions: Sara


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Αυτο το προβλημα είναι άλυτο. Κι εγω με το κρεητ πορευομαι (αφηνω ανοιχτη τη μία πόρτα στην οποία με ταιρ απ ενσωματωνω εξτρα καγκελο ισα να μενει μια τρυπουλα και τοποθετω και την κλειστή λεκάνη με το ανοιγμα να κοιτάει την αντίθετη μεριά απο τη πόρτα.
Η άλλη λύση οπως σου είπαν είναι κάπου ψηλά (που σε μένα δε παίζει γιατι ο γατος είναι τυφλός και ο σκύλος ανεβαίνει παντου :ROFLMAO:)
Πλεον προσανατολίζομαι στο να φτιάξω πορτάκι σε κάποιο χώρο με ανοιγμα χαμηλα ισα να χωράνε οι γάτες.
 
Last edited:
  • Like
  • Haha
Reactions: Sara and mareco




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
@mareco tο καγκελο και τα ταιρ απ τα φτιαχνεις καθιστη, το ατζιλιτι θελει τρεξιμο :ROFLMAO: Kαι επίσης αμάξι να μεταφέρεις το κοπρόσκυλο στην αλλη ακρη της αθήνας. Μεχρι να παρω θα έχει γεράσει, στο επόμενο :sneaky:

@Sara το απόγευμα θα επισυναψω φωτο, εχω διαφορες λύσεις δοκιμάσει. Νομιζω ειναι καταγεγραμμένες όλες καθως και τι απέτυχε στη καθεμία :ROFLMAO:
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.529
6.957
Ας δοκιμάσει μια απλή κλειστή αμμοδοχο σωστά τοποθετημένη για αρχή, μερικά σκυλιά δεν μπαίνουν στον κόπο να κάνουν τα πάντα για να φτάσουν στη σκατολιχουδιά. Κ αν δεν, μετά σιγά σιγά ας χτίσει τα οδοφράγματά της αν χρειάζεται :LOL:

Εδώ είμαστε, από οδοφράγματα άλλο τίποτα, τα κορίτσια από πάνω έχουν γίνει εξπέρ :ROFLMAO:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Χρόνια και ζαμάνια @Sara!
H γατοκοπροφαγία δεν σταματάει ποτέ - τα γατοκούραδα είναι ό,τι πιο γκουρμέ για τους περισσότερους σκύλους! Έχε μόνο κατά νου κάποια στιγμή να κάνεις ένα τεστ για τοξοπλασμα στη γάτα για να σιγουρευτείς ότι δεν έχει - αν βγει θετικό κάνε τεστ για τοξόπλασμα και στο σκύλο.

Οι λύσεις είναι:
- Κλειστή τουαλέτα σε αρκετά ψηλό σημείο που να μην φτάνει ο σκύλος ή σε σημείο που να το τοποθετήσεις έτσι ώστε ίσα να χωράει να μπει η γάτα, π.χ. σε μια γωνία ή κρέητ. Για να συνηθίσει η γάτα την κλειστή τουαλέτα, βγάλε στην αρχή το πορτάκι για να μπαινοβγαίνει άνετα και μόλις το συνηθίσει μετά από λίγες μέρες ξαναβάλε το πορτάκι.

- Επίσης υπάρχει η τουαλέτα όπου η γάτα μπαίνει από πάνω που μας έδειξε η @Amaliaz, αυτή δεν την έχω δοκιμάσει.

- Έπιπλο τουαλέτα: Υπάρχουν έτοιμα όπως αυτό της trixie https://www.amazon.com/Trixie-Wooden-Litter-Enclosure-Standard/dp/B07XSNGYC8 ή πατέντες όπως εδώ πάνω σε κανονικά έπιπλα ή κατασκευές cat litter furniture - Recherche Google
Το καλό με αυτά είναι ότι είναι σταθερά (ο σκύλος δεν μπορεί να τα αναποδογυρίσει) και ωραία αισθητικά, μπορείς δηλαδή να τα βάλεις όπου θέλεις χωρίς να φωνάζουν "χέστρα γάτας". Εγώ έχω στα πλάνα να φτιάξω ένα τέτοιο που ταιριάζει και με το υπόλοιπο μπάνιο όπου έχω την τουαλέτα.

Tην άμμο την έχω καταργήσει προ πολλού γιατί την κουβάλαγαν με τα πόδια τους παντού μέσα στο σπίτι. Βρήκα την υγειά μου με πέλλετ (το κοινό καύσιμο πέλλετ, όχι του πετσοπ που το 'χουν 3πλάσια τιμή!). Επίσης το πέλλετ δεν έχει μέσα χημικά όμως τα προϊόντα άμμου.
 


Aliki V.

Well-Known Member
1 Μαϊου 2020
554
527
49
Εγώ γάτα στο σπίτι δεν έχω αλλά έχω πολλές στον κήπο....που τα θάβουν..και η δικιά μου όταν την κατεβάζω να παίξουμε, μυρίζει, τα ξεθάβει και τα τρώει...λιχουδιές πανέ τις λέει η γιατρός και είναι λέει ντελικατέσεν για τα σκυλιά:p
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Εγώ γάτα στο σπίτι δεν έχω αλλά έχω πολλές στον κήπο....που τα θάβουν..και η δικιά μου όταν την κατεβάζω να παίξουμε, μυρίζει, τα ξεθάβει και τα τρώει...λιχουδιές πανέ τις λέει η γιατρός και είναι λέει ντελικατέσεν για τα σκυλιά:p
Προσοχή μην αρπάξει κανα τοξόπλασμα γιατί δεν ξέρεις αν το κουβαλάνε οι έξω γάτες.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μπα, έκανα τεστ στη γάτα, μια χαρά είναι. Δυστυχώς ακόμα συνεχίζεται η ιστορία με τα σκατά πάνε, αλλά θα πάρω ένα baby gate που μπορεί να το περνάει η γάτα, όχι όμως το Πάντα που αντιπαθεί τα εμπόδια. Τουλάχιστον να μην είναι χάλια το σπίτι. Η κυρία που μου έδωσε τη γάτα είχε βάλει αλυσίδα που να κρατάει μια χαραμάδα ανοιχτή στην πόρτα και να μπαίνουν οι γάτες αλλά όχι οι σκύλοι της που επίσης κάνουν τέτοια αηδιαστικά.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.221
7.753
Απελπισμενη ειπα να παρω και εγω αυτη την λεκανη

71915_savic_katzentocilette_hopin_fk_02_5.jpg

Στη κοντή Λουσυ επιασε δε φτάνει, αν εχετε ομως ψιλολιγνα σκυλια με μακρυ λαιμο βλ. γκρεμλιν....απλα του τα σερβιρεις καλύτερα. :cautious:

Ενα συν σαφως λιγοτερη αμμος τρυγυρω
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.506
748
Ξεσσαλονικη!!!
Οδοφράγματα να μην περνάνε η βάλε κάπου ψηλά το «μέρος»!!!
Ετσι την παλεύω και εγω!
Επισης,μπορείς να βάλεις κουδουνάκια μπροστά και να ακους το ποτε πηγαίνει και να το σταματας!Και αυτο μας βοήθησε!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Οδοφράγματα να μην περνάνε η βάλε κάπου ψηλά το «μέρος»!!!
Ετσι την παλεύω και εγω!
Επισης,μπορείς να βάλεις κουδουνάκια μπροστά και να ακους το ποτε πηγαίνει και να το σταματας!Και αυτο μας βοήθησε!
Μπαααα
Μας θυμήθηκες;
Κανονικά, πρέπει να ξανασυστηθείς! :p
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.633
7.742
Εγώ έχω βρει την εξήγηση αλλά όχι την λύση :D
Oι γάτες είναι σαρκοφάγα, οι σκύλοι παμφάγα. Η τροφή της γάτας περιέχει συνεπώς πολύ περισσότερη ζωική πρωτείνη από ότι του σκύλου και αποτελεί λιχουδιά για τον σκύλο. Τώρα που το σκέφτομαι εκπαίδευση με γατοκούραδα ίσως ήταν πιο αποτελεσματική από τις αηδίες του εμπορίου.
 




vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.103
10.055
Athens
Οδοφράγματα να μην περνάνε η βάλε κάπου ψηλά το «μέρος»!!!
Ετσι την παλεύω και εγω!
Επισης,μπορείς να βάλεις κουδουνάκια μπροστά και να ακους το ποτε πηγαίνει και να το σταματας!Και αυτο μας βοήθησε!
Reunion έχουμε; Χρόνια και ζαμάνια.
Στο τέλος όλοι μόνο με γάτες θα καταλήξουμε.

@medusa εγώ έχω τουαλέτα κλειστού τύπου. Έχω δέσει το πάνω μέρος με το κάτω με χοντρό σκοινί, περασμένο 2 φορές, κόμπος. Επιπλέον την τουαλέτα την έχω σφηνωμένη με κάτι καρέκλες προσπαθώντας να έχει άνοιγμα που να χωράει μόνο γάτα. Δεν δουλεύει 100%...

Βέβαια πίστευα ότι αυτή που πήρες εσύ με το άνοιγμα επάνω ήταν η λύση και ετοιμαζόμουν να πάρω κι εγώ... :LOL:


Η άλλη λύση που σκέφτομαι είναι φτιάξω ή να πάρω έπιπλο καμουφλάζ με την λεκάνη μέσα. Κάτι τέτοιο δηλαδή, που φέρνεις και έναν μουσαφίρη στο σπίτι και του ακουμπάς και τον καφέ του πάνω για νά 'ναι πιο αρωματικός:p: https://www.amazon.com/FEANDREA-Enc...17592597011_d_sccl_4/138-0323667-3757226?th=1
Λογικά το έπιπλο θα είναι πολύ πιο βαρύ από μια λεκάνη και αν το άνοιγμα για να μπαίνει η γάτα είναι αρκετά μικρό, μάλλον δεν θα έχει εύκολη πρόσβαση ένας μεσαιο-μεγάλος σκύλος.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3