Βοήθεια για ποιμενικό καυκάσου




sdss

Active Member
2 Φεβρουαρίου 2009
31
0
Βεβαια δεν έχω απλά διαβάσει αλλά έχω μελετήσει πολλά πριν πάρω το καυκάσου.Ομως αλλιώς είναι να γίνετια αναφορά σοτ π΄ροτυπο και αλλο να σου πει κάποιος που ζει με το σκυλί.Εχω διαβάσει για οτ πρότυπο και είναι αρκετά διαφωτιστικό.
 






sdss

Active Member
2 Φεβρουαρίου 2009
31
0
για τους γονείς δνε γνωρίζω τίποτα.Εμπιστεύτηκα ένα αξιόπιστο φίλο που πήρε κουτάβι από τον συγκεκριμένο εκτροφέα.Αυτό είναι όλο.Απευθύνομαι σε όλους αλλά περισσότερο σοτ γαλάζιο,εγω νιώθω ότι είναι ένα πολύ αξιοπρεπές σκυλί,που δεν πλησιάζει εύκολα τον καθένα και είναι πολύ ισοροπημένο εκτός των στιγμών που δει κάποιον να πλησιάζει ή καμιά γάτα,αναφέρομαι τώρα στην ηλικιά που είναι 4 μηνών και 20 ημερών περίπου.Επίσης μαδάει πολύ βρίσκω τούφες κάθε πρωί,είναι φυσιολογικό;
 


sdss

Active Member
2 Φεβρουαρίου 2009
31
0
Μπορεί να γίνομαι κουρατικός με τις ερωτήσεις μου ,συγνώμη.Απλά θέλω να συμβάλω στην καλή μαρτυρία για την φυλή και να συμβιώσω καλά με το σκυλί μου που χρόνια ναχει θα είμαστε μαζι πλεον της δεκαετίας
 




Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Εγω ζω σε νησί και δεν υπάρχουν εκπαιδευτές,αλλά αυτό δνε μπορώ να το καταλάβω,γιατί εγώ που έχω ζήσει με δύσκολα σκυλιά,ροττυ,μπουλ μαστιφ,ντόγκο, να μην καταφέρω να τα πάω καλά με το καυκάσου;
Εισαι πολυ σιγουρος οτι τα καταφερες και με τα προηγουμενα σκυλια σου;;;

ένα πολύ αξιοπρεπές σκυλί,που δεν πλησιάζει εύκολα τον καθένα και είναι πολύ ισοροπημένο εκτός των στιγμών που δει κάποιον να πλησιάζει ή καμιά γάτα,αναφέρομαι τώρα στην ηλικιά που είναι 4 μηνών και 20 ημερών περίπου.
Αμα βρει κανεις τι σημαινουν ολα αυτα, και που συναντιουνται κιολλας, θα βαψω τα μαλια μου ροζ...

Επίσης μαδάει πολύ βρίσκω τούφες κάθε πρωί,είναι φυσιολογικό;
Πρεπει καταρχην να ιεραρχισεις τις αποριες σου. Εχεις πολλα αλυτα θεματα και ανοιγεις και αλλα.... Εκπαιδευτη δεν εχεε το νησι, κτηνιατρο εχει; Ρωτησε τον για την τριχοπτωση που εχεις παρατηρησει. Ειναι ο καταληλοτερος να σου απαντησει. Στη συναιχεια βρες και εναν καλο εκπαιδευτη που να εχει εμπειρια με τη συγκεκριμενη φυλη...
 


sdss

Active Member
2 Φεβρουαρίου 2009
31
0
Εντάξει ευχαριστώ Κιρκη.θα ξαναπαω στη κτηνίατρο να μου δώσει ένα άλλο 15 κιλο ξηρά τροφή,γιατί έφταιγαν τα δυο προηγούμενα 15 κιλα άλλης μάρκας για τη τριχόπτωση.Γιαυτό υπάρχουν τα φορουμ κίρκη ,για αναταλαγή πληροφοριών και να γλυτώνουμε από κάποιους ΄΄επαγκελαμτίες'' που μας κοροιδεύουν.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εγω δεν είμαι σίγουρη ότι φταίει η τροφη...για να καταλάβω πήρες άλλες δύο μάρκες επειδη έχανε τρίχα?
Τα Καυκάσου είναι ΤΡΑΓΙΚΑ στο μάδημα...τωρα για 4 μηνών δεν ξέρω να σου πω...
Ο κτηνίατρος σου έιπε ότι η τριχόπτωση είναι λόγω τροφης?
 


sdss

Active Member
2 Φεβρουαρίου 2009
31
0
Ναι μου είπε είναι από την τροφή και επηδεί δνε είχε 3 κιλα μου έδωσε ένα 15 κιλο ,και είπε να δουμε μεσα σε μια εβδομάδα και μετά άλαξε πάλι την μάρκα άλλο 15 κιλο από 65-67 το σακί.Καταλαβαίνεις Κατερίνα γιατί μερικές φορές αναγκαζόμαστε να απευθυνόμστε εδω...
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το βρίσκω ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος να αλλάζεις σε ένα κουτάβι μέσα σε 2 εβδομάδες 2 φορές τροφη...
Και ,δεν έιμαι κτηνίατρος,αλλά ο δικός σου θεωρησε ότι σε μία εβδομάδα θα σταματήσει η τριχόπτωση ???
Τι θα ακούσουμε ακόμα...
Θα σου πρότεινα να καταλήξεις σε μία τροφη και να τη συνεχίσεις. Βούρτσισε τον καλά και κάθε μέρα. ίσως να έβαζες και λίγο ελαιόλαδο 2,3 φορες την εβδομάδα.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Ναι, μία κουταλιά της σούπας πάνω από τη ξηρά τροφη. Κάνει καλό στο τρίχωμα. Και το λάδι σολωμού κάνει πολύ καλή δουλειά στο τρίχωμα.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.810
58
ΑΘΗΝΑ
Αγαπητέ sdss
ξεκίνησες με μία απορία στην οποία τελικά δεν άκουσες τίποτε από όσα σου είπαν καλή τη πίστη άνθρωποι με αγάπη για τα σκυλιά.
Αντιθέτως προχώρησες στην απόκτηση του 4 μηνών καυκασιανού.
Στη συνέχεια σου συατήθηκε επιμόνως να ασχοληθείς μετην κοινωνικοποίηση και εκπαίδευση του σκύλου.
Αδιαφόρησες και επανήλθες με το θέμα της τριχόπτωσης και του κτηνιάτρου/εμπόρου τροφής.
Προσπάθησε λοιπόν το συντομότερο να καταλάβεις σε τι είδους περιπέτεια έχεις μπλέξει και να βρείς σοβαρές λύσεις για την καλή συμβίωση με το σκύλο σου.
Φιλικά και χωρίς ίχνος ειρωνίας η μομφής
Παναγιώτης
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Επίσης, να σου πω κάτι πολύ σημαντικό. Μέρα παρα μέρα να του προσθέτεις και μία κουταλιά της σούπας γεμάτη γιαούρτι. Θα του κάνει πολύ καλό, επειδη χρειάζεται γερά πόδια για να στηρίξει το σώμα του λόγω του ότι είναι μεγαλόσωμη φυλή και τα κουτάβια κάποια στιγμή παίρνουν απότομα βάρος.
Και αν σου ε΄χει πει ο γιατρο να του δίνεις βιταμίνες ασβεστίου..ΠΕΤΑΞΕ ΤΙΣ.
 




TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.169
2.992
ΑΤΤΙΚΗ
sdss γιατί δεν κάνεις μια προσπάθεια να επικοινωνήσεις με τους εκτροφείς των γονιών του κουταβιού σου?

Ίσως να μη βγάλεις άκρη αλλά νομίζω ότι μπορείς να προσπαθήσεις...τουλάχιστον θα μάθεις απο που κρατάει η σκούφια του.

Pedigree πήρες?
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Εντάξει ευχαριστώ Κιρκη.θα ξαναπαω στη κτηνίατρο να μου δώσει ένα άλλο 15 κιλο ξηρά τροφή,γιατί έφταιγαν τα δυο προηγούμενα 15 κιλα άλλης μάρκας για τη τριχόπτωση.Γιαυτό υπάρχουν τα φορουμ κίρκη ,για αναταλαγή πληροφοριών και να γλυτώνουμε από κάποιους ΄΄επαγκελαμτίες'' που μας κοροιδεύουν.
Εχεις προλαβει σε 1,5 μηνα να αγορασεις 45 κιλα ακριβης τροφης, οπως λες, και συνεχιζεις να πιστευεις οτι ευθυνεται αυτο για την τριχοπτωση; Συνεχιζει να το πιστευει και ο κτηνιατρος, ή ο εμπορος του νησιου; Αφου πιστευεις οτι σε κοροιδευουν, γιατι δεν απευθυνεσαι σε αλλον επαγγελματια, κτηνιατρο θα ελεγα εγω..

Ναι μου είπε είναι από την τροφή και επηδεί δνε είχε 3 κιλα μου έδωσε ένα 15 κιλο ,και είπε να δουμε μεσα σε μια εβδομάδα και μετά άλαξε πάλι την μάρκα άλλο 15 κιλο από 65-67 το σακί.Καταλαβαίνεις Κατερίνα γιατί μερικές φορές αναγκαζόμαστε να απευθυνόμστε εδω...
Σε μια εβδομαδα τι θα κανει η τροφη; Μαγικα; Η αλλαγη μονο απο τροφη σε τροφη, διαρκει μια εβδομαδα! Υπαρχουν πολλες ασθενειες που προκαλουν τριχοπτωση, οπως δερματιτιδες, λεισμανια, αλλεργιες.
Παντα υπαρχει καποιος λογος, σοβαρος ή λιγοτερο σοβαρος.

Μερικες συμβουλές για υγιές τρίχωμα.
(οποιος θελει συμπληρωνει - διορθωνει)

1. Σωστη διατροφη.
2. Οχι συχνα μπανιο και οχι με οποιοδιποτε σαμπουαν
3. Συχνο βουρτσισμα
4. Σωστος και τακτικος αποπαρασιτισμος
 


maria-akis

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2010
177
0
Τα καυκάσια είναι πολύ ιδιαίτερα σκυλιά και κακώς που τον πήρες χωρίς έρευνα..
ο πεθερός μου είχε ένα καυκάσιο αρσενικό και σκεφτόταν για εκτροφή γιατί ήταν άψογος, κ οι γονείς βραβευμένοι από εκτροφέα που ανέθρεφε καυκάσια και ροτβάιλερ. αλλά τελικά ήταν πολύ άγριος, δεν σεβόταν τον αρχηγό της αγέλης, παρά την εκπαίδευση και την κονωνικοποίησή του από 2 μηνών κουτάβι.. τον δώσανε πίσω γιατί πραγματικά κινδύνευε η ζωή του πεθερού μου, μη πω και των υπολοιπων μελων της οικογένειάς του..
αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως καυκάσια δε παίρνει ο καθένας.. γιατί πρέπει να ξέρεις πως μπορείς να αντιδράσεις σε κάθε περίπτωση..
κρίμα κ ήταν απίστευτος σαν καυκάσιο (και δε λεω για όμορφη μούρη μόνο)
τώρα έχει 2 αγίου βερνάνδρου και τα προορίζει για εκτροφή-αναπαραγωγή. αν βρω φωτός θα σας στείλω. είναι πανέμορφα, ειδικά ο αρσενικός..
και γενικά ο πεθερός μου δεν είναι και ο πρώτος τύχοντας...σε περίπτωση που αρχίσετε τα ανακριτικά πάλι..

όσο για τις τροφές καλό θα είναι να πάρεις μια τροφή ανάπτυξης και μάλιστα ξηρά τροφή αν δε θες να έχεις πολλά ατυχήματα με τα κόπρανά του. του δίνουν όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται. ο δικός μας καυκάσιος το μόνο που έκανε ο πεθερός μου ήταν η διατροφή του και το βούρτσισμα κ είχε πολύ ωραίο τρίχωμα. εφόσον είναι ακόμη στην ανάπτυξη μην πάρεις απλή τροφή. και να ξερεις πως τα καυκάσια αλλάζουν τρίχωμα μία ή δύο φορές το χρόνο (δεν θυμάμαι ακριβώς)

και ναι η κιρκη έχει απόλυτο δίκιο σ αυτά που λέει, άκουσέ την..
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.151
Μηνύματα
896.324
Μέλη
19.956
Νεότερο μέλος
gpc