Βοήθεια για την τροφή του


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
Ο κτηνίατρος μου λέει μια κάλη τρόφη είναι εντάξει και δεν χρειάζεται κάτι έξτρα, η joind της hills prescription έχει λιγότερο ασβέστιο από την performance, γιαυτό την πήρα μήπως και ενισχύσω λίγο την τροφή του, από κίλα δεν έχει πρόβλημα δεν πέρνει έυκολα ( συνήθως τρώει σχεδόν τα διπλα από αυτα που λεεί η συσκευασία)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
κανε οτι σου λεει ο κτηνιατρος σου,η performance εκτος απο επιπλεον ασβεστιο εχει κ επιπλεον λιπο ς κ πρωτεινη ομως.ο σκυλος σου λογω της μειωμενης ασκησης ομως δεν μπορει να καταναλωσει.
αυτο συνεπαγεται οτι επιβαρυνει τον οργανισμο του(συκωτι-νεφρα).
περιορισε τον για αρκετο καιρο,μονο αυτο θα τον βοηθησει αποτελεσματικα στο ποδαρακι του.
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
εδώ και τρείς μήνες την βγάζει ή μέσα στο σπίτι σε κλειστό χώρο όταν είμαι σπίτι ή στο αυτοκίνητο μου, για να είναι περιορισμένος, βόλτα στον κήπο για την τουαλέτα του μόνο με λουρί. Αλλά δεν έχει δέσει εντελώς λέει ο γιατρός και δεν του βγάζει τα σίδερα μέχρι να δέσει τελείως.

Το αυτοκίνητο μου είναι το μόνο μέρος που κάθεται περιορισμένος χωρίς να κάνει φασαρία και ζημιά στο πόδι του. Το έχει χτυπήσει δύο φορές από την τρέλλα του και την δεύτερη μάλιστα είχε και νάρθηκα εξωτερικά και σίδερα εσωτερικά.

Γενικά έχω απελπιστεί γιαυτό είπα να αλλάξω την τροφή μπας και βοηθήσω την κατάσταση. Αλλά μάλλον δεν έχω ελπίδα.:(:(:(:(
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
για να καταλαβω ο σκυλος εχει εσωτερικη λαμα τωρα η εξωτερικη οστεοσυνθεση?πριν απο ποσο καιρο εσπασε το ποδαρακι κ σε ποιο σημειο,μπροστινο η πισω?
ποτε βγαλατε την τελευταια ακτινογραφια?
 


roi

Well-Known Member
1 Ιουνίου 2009
56
0
Αθήνα - Παλλήνη
Είναι μια πονεμένη ιστορία. ο σκυλός χτύπησε τέλος Ιανουρίου, έσπασε την κλείδωση του μπροστινού αγκώνα σε τρία κομμάτια, του έβαλε λάμα και βίδες και ήταν πολυ ικανοποιμένος ο γιατρός οτι το σταθεροποίησε πολύ καλά. Δεν του έβαλε νάρθηκα γιατί δεν κάνει λέει να ακινητοποιείς τον αγκώνα γιατί αγκυλώνεται. Σε δέκα μέρες ο μάγκας ο σκυλάκος μου που σταμάτησε να πολυπονάει έκανε σαν τρελλός γιατί είχα βγεί λίγο έξω και οταν γύρισα 3 ώρες μετά τον βρήκα αλαφιασμένο με ένα μικρό πρίξιμο στο πόδι. Πηγαμε στον γιατρό την επομένη του έβγαλε ακτινογραφίες και τα είχε κάνει σμπαράλια. ξανα χειρουργίο του βάζει καρφία και νάρθηκα (επεμενα και εγώ στον νάρθηκα) και είπαμε αν πάθει αγκύλωση θα το αντιμετωπίσουμε τοτε γιατί πρέπει κάπως να δέσει το κόκαλο. μου είπε άν θέλω τις εργάσιμες ώρες (χωρίς χρέωση) να του τον πηγαίνω στο ιατρείο στο κλουβι όταν έχω δουλειά για να μην μένει μονος του σπίτι και το ξανασπάσει. Πολλά μεσημέρια έκλειναν και τον αφηναν μεσα στο κλουβι και τον έπερνα το βραδάκι. Τον πήγαινα κάποιες μέρες. Είκοσι μέρες μέτα πάω τον πάω το απογευμα που άνοιγαν και τον βρήκα τρελλαμένο και μες τα σάλια. Είχε βρέξει και τον νάρθηκα τον έβγαλε και του έβγαλε και ακτινογραφία και τα είχε ξανακουνήσει τα καρφιά οπότε έκανε και τρίτη εγχείρηση και του έβαλε εξωτερική στις 6 μαρτίου. Δεν τον ξανα άφησα μεσημέρι στο ιατρείο μόνο λίγο το πρώι, μέχρι που το σκυλί με τα τόσα πηγαινε έλα στο αυτοκινήτο συνήθισε την ιδέα "κινούμενο πάτωμα" και κατάλαβε οτι εκεί μέσα βλέπει την μαμα (εμένα) συνέχεια. Όταν μπαίνει μέσα κάθεται κάτω αμέσως και σηκώνεταί μόνο οταν σβήσει η μηχανή και περιμένει να δει αν θα βγγει και εκείνος η μόνο εγώ, τον άφηνα σιγα σιγα μόνο του μέσα και κάθεται ωραία και ησυχα οπότε σταμάτησα να τον πηγαίνω στο κλουβί γιατί δεν του άρεσε καθόλου (γάυβγιζε συνέχεια). Τώρα έχει μάθει και του αρέσει, παρκάρω πάντα σε σκια του αφήνω ανοιχτά τα παράθυρα 10 πόντους (ελπίζω να επιτεθεί σε κάποιον αν προσπαθήσει να βάλει χέρι μέσα) και του έχω και νερό δροσερό.

Βγάλαμε μια ακτινογραφία στις 20 απριλίου και μια στις 20 μαίου οπού πάει καλύτερα έχει κάνει πορο που μεγαλώνει άλλα ακόμα δεν έχει δέσει εντελώς και επειδή ο γιατρός τον φοβόται έτσι τρελλόσκυλο που είναι δεν του βγάζει την εξωτερίκη μέχρι να δέσει πλήρως.

Sorry για το μεγάλο μύνημα, αυτή είναι εν ολίγοις η ιστορία.
 


Boxeraki

New Member
17 Ιουνίου 2009
3
0
Τελικά το φαγητό που τρώμε εμείς πειράζει ή είναι μύθος για να πουλιούνται τροφές?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τελικά το φαγητό που τρώμε εμείς πειράζει ή είναι μύθος για να πουλιούνται τροφές?
Τι εννοεις το φαγητο που τρωμε εμεις?
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Boxeraki αν εννοείς μακαρόνια με κιμά, μπιφτέκια, γεμιστά, φασολάδες και λοιπά με αλάτια, πιπέρια, λίπη, κρεμμύδια και του κόσμου τα μυρωδικά και μπαχαρικά... δεν είναι καλή ιδέα.

Ο κτηνίατρός μου μου σύστησε μόνο ξηρή και για αλλαγή (μιας και το δικό μου σαν αδέσποτο πρέπει να έχει φάει τα πάντα!)
ρύζι με κοτόπουλο ή κρέας, χωρίς λίπη και μπαχαρικά.
Τα λιπαρά κρέατα όπως το αρνί να αποφεύγονται με κάθε τρόπο (όπως μου είπε)
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τα λιπαρά κρέατα όπως το αρνί να αποφεύγονται με κάθε τρόπο (όπως μου είπε)
Αλλο το κρέας από το αρνί και άλλο το ξίγκι..
Μήπως τα μπερδεύεις?
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Ελα ντε! Ένα ρημαδοφρικασέ ήθελα να κάνω τις προαλλες και έπαθα σοκ όταν έσκασα το 25ευρω στο χασάπικο!
Είμαστε τώρα για να δίνουμε το αρνάκι στα κοπρόσκυλα?

:D
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
Αν κάτσεις και καθαρίσεις το αρνί από το λίπος του ή το μαγειρέψεις χωρίς έχει καλώς. Το έθεσα έτσι γενικά ως αρνί χωρίς λεπτομέρειες γιατί το φαϊ που τρώμε εμείς συνήθως τείνει να έχει και το ξυγκάκι του.
Σε γενικές γραμμές όμως πολύ λίγα λίπη για το σκυλί.
Ο γιατρός δε μου απέκλεισε το αρνί αλλά είχε αυτό τον τόνο της φωνής..."όχι όχι, μη το κάνεις με τίποτα!" όταν μιλούσε για το αρνί.
Απλά μπορεί να του χαλάσει το στομάχι και να έχει εμετούς ή διάρροιες το σκυλί.
Μου πρότεινε/πίεζε για κοτόπουλο ή μοσχάρι.
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
μηπως δεν τρωει ο κτηνιατρος το αρνι και για'αυτο δεν το προτεινει?

εγω π.χ. που δεν το τρωω δεν φτιαχνω φρικασε σαν την Rottie!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Να προσθέσω πως λίπος έχει εστω και λίγο και το λευκό και το κόκκινο κρέας..

Tο λίπος είναι απαραίτητο και για τον ανθρωπινο οργανισμό και για του σκύλου..

Επίσης όταν δίνουμε μαγειρευτό μπαίνουμε στην διαδικασία της ετοιμασίας, που πρέπει να παρέχεις ποικιλία τόσο κρεάτων και άλλων πολυτιμων συστατικών..
Αλλιώς αν δεν τα πας καλά με τις απαραίτητες ετοιμασίες και υπολογισμούς, καταφεύγεις στην ξήρα...
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
μηπως δεν τρωει ο κτηνιατρος το αρνι και για'αυτο δεν το προτεινει?

εγω π.χ. που δεν το τρωω δεν φτιαχνω φρικασε σαν την Rottie!
ισως

ισως πάλι να εμπορεύετε κοτοπουλα και χοιρινα και διώχνει τον ανταγωνισμό :D:D:D
 


Miss

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
278
0
Αργυρούπολη
μηπως δεν τρωει ο κτηνιατρος το αρνι και για'αυτο δεν το προτεινει?

εγω π.χ. που δεν το τρωω δεν φτιαχνω φρικασε σαν την Rottie!
Δεν ξέρω... το σίγουρο είναι ότι το αρνί δεν περισσεύει ποτέ σε αυτό το σπίτι καθώς είμαι αρνί-lover.
Μου είπε ο doc ότι τα περισσότερα κρούσματα με πρόβλημα στο στομάχι τα έχει μετά το πάσχα... Μετά τα αρνάκια κοκορετσάκια και λοιπά. Δεν γνωρίζω αν επιρρεάζονται το ίδιο όλοι οι σκύλοι από το λίπος... στην τελικη ο δικός μου είναι και μισή μερίδα σκυλί, μπορεί να είναι πιο ευαίσθητος!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
μηπως δεν τρωει ο κτηνιατρος το αρνι και για'αυτο δεν το προτεινει?

εγω π.χ. που δεν το τρωω δεν φτιαχνω φρικασε σαν την Rottie!
Xαχαχαχαχαχαχα με το κοκκινιστό πως τα παμε?:D:D:p
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
με το κοκκινιστο καλα αλλα με τα πουλερικα πιο καλα:D:D:D

βασικα ειμαι πολυ καλη μαγειρισσα (οχι σαν τον Pixi):p

λοιπον miss δεν παιζει αυτο που λεει ο doc because προφανως ολοι στις γιορτες τσακιζουν τα καημενα τα ζωντανα στα κοκκαλα και στα αποφαγια
και γι'αυτο και παρουσιαζουν αυτα τα κρουσματα..........

α,ρε αυτοι οι γιατροι..........:rolleyes: