Βοήθεια με την ποσότητα.


Christos86

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2011
25
0
Αθηνα
Γεια σας,

εχω ενα english sprnger spaniel 2,5 μηνων. το ταιζα hills, για κουταβια που μου ειπε ο γιατρος . πηγα στο pet shop κ του πηρα eukanuba πρωτον γιατι ειχε προσφορα στα 15 κιλα, δευτερον γιατι μου την ειχαν προτεινει κατι φιλοι μου κ τριτον γιατι ειδα οτι πιο μετα οτι η συγκεκριμενη εταιρεια εχει ειδικη τροφη για cocker k springer spaniel.

του εδωσα μονο 3 κιλα απο την hills κ ετρωγε καθε μερα συνολικα 180 γραμμαρια. Τωρα με την eukanuba λεει απο πισω οτι στα 6 κιλα κουταβι δινεις 325 γραμμαρια. στο pet shop μου ειπε να δω με το ματι ποσο θα του δινω. σας παρακαλω βοηθηστε με , εχω αρχισει κ ανησυχω μηπως εκανα βλακεια με τη μαρκα. Ποσα γραμμαρια να του δινω??
 




Angelos

Well-Known Member
26 Οκτωβρίου 2010
847
0
Αθήνα
Θα συμφωνήσω με τον @superman,ακολούθησε πιστά τον διατροφικό πίνακα,το παραπάνω μπορεί να αυξήσει τα κιλά του σκυλιού και προφανώς να επιφέρει τα αντίθετα αποτελέσματα :)
Πάντως είσαι σίγουρη πως στα 6kg δίνεις 325 γρ.; Γιατί μου φαίνονται πολλά εμένα;
 




Christos86

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2011
25
0
Αθηνα
ναι λεει 325. απλα η αντιθεση μεταξυ στις 2 μαρκες μου φανηκε πολυ μεγαλη. στη μια ειναι σχεδον διπλασια η ποσοτητα. τι να πω θα του βαλω 300 γραμμαρια κ ελπιζω να μην παθει κατι. αγγελε χρηστο με λενε :)
 




sofakik

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
125
0
θεσσαλονικη
μμμμμμμμμμμμμ...παντως εμενα ειναι 8 μηνων και της δινω 100 γραμμαρια...
δεν φημιζομαστε για τις πασοτητες που τρωμε αλλα πιστευω οτι ειναι απιστευτα γραμμαρια αυτα που γραφει.....
 


Christos86

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2011
25
0
Αθηνα
παντως το βραδυ που του εδωσα 100 γραμμαρια τα εφαγε, ελπιζω να μη του κανω ζημια. θα παρω κ εναν αλλο γιατρο αυριο να ρωτησω. γιατι κ εμενα τα 325 γραμμαρια μου φαινονται παρα πολλα
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Η αλήθεια είναι πως κάθε μάρκα έχει και τις δικές τις ενδεδειγμένες ποσότητες.

Βέβαια στην ποσότητα πέρα απο την φυλή, μετράμε την ζωή που κάνει το σκυλί, κατά ποσο αθλείται.. ακόμα και την εποχή.., το καλοκαίρι π.χ. θεωρητικά χρειάζονται γενικά λιγότερο αντί για τον χειμώνα..(το λιγότερο και το περισσότερο είναι υποκειμενικό και ίσως σε μικρόσωμες φυλές να μιλάμε για "4" κροκέτες..).

Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις τον κτηνίατρο σου σε μία μεζούρα..με τον καιρό θα υπολογίζεις μόνος σου με την χούφτα και το μάτι.

edit. και τον εκτροφέα σου..
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οι διατροφικοί πίνακες για κουτάβια συνήθως μιλάνε για ηλικία πρός "βάρος ενήλικου"
πρόσεξε μήπως μπερδευτηκες
 


Christos86

Active Member
6 Φεβρουαρίου 2011
25
0
Αθηνα
το εψαξα κ στο ιντερνετ http://www.eukanuba.gr/products/puppy-junior-medium-breed.html αν μπορειτε δειτε κατω κατω λεει οδηγιες διατροφης.
εκει λεει 290 γραμμαρια στα 6 κιλα οταν ειναι 1-3 μηνων. σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον. αν υπαρχει καποιος που εχει αγορασει την ιδια τροφη , ας μου απαντησει παρακαλω..