Βοήθεια στην επιλογή κατάλληλης ράτσας


DimiD

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
44
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Είμαι σε φάση που εχω αποφασίσει να αποκτήσω σκυλάκι. Έχω οικογενεια με 2 παιδάκια 3 και 8 ετών. Θα ήθελα ένα σκυλάκι μικρού ή μεσαίου μεγέθους το οποίο θα γίνει μέλος της οικογένειας και το οποίο δε θα μυρίζει ή θα γαυγίζει πολυ. Κάνοντας αρκετή έρευνα τους τελευταίους μήνες έχω καταλήξει σε 3 ράτσες. Μαλτέζ, Μποστον Τεριε ή Γαλλάκι. Οι περισσοτερες πληροφορίες που έχω συλλέξει δεν βασίζονται σε ανθρώπους που έχουν σκυλακι καποιας απο τις παραπανω ράτσες και πολλές φορές η μια πληροφορία αντικρούει την άλλη. Απ'ότι καταλαβαινω μάλλον η πιο καταλληλη ράτσα ειναι τα Μαλτεζάκια αλλά βρίσκω αξιολάτραυτα και τα Μποστον Τεριέ και τα Γαλλάκια με προβληματίζουν όμως τα θέματα υγείας που μπορει να παρουσιάσουν. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον με διαφωτίσει.
 


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Καλημέρα! Τα Boston Terrier καίτοι βραχυκέφαλα έχουν μάλλον λιγότερα προβλήματα υγείας από τα Γαλλάκια.

Κατά την όχι και τόσο ταπεινή μου γνώμη θα πρότεινα Boston, τα προτιμώ από πλευράς εμφάνισης και χαρακτήρα. Επίσης τα θεωρώ πολύ πιο ψαγμένα από τα γλυκύτατα πλην πανταχού παρόντα μαλτέζικα πατσαβουράκια.

Εδώ τα πιο ευαίσθητα μέλη του φόρουμ θα μου την πέσουν (και με το δίκιο του) με επιχειρήματα τ. "και τι είναι τα σκυλιά ρε μάστορα, καταναλωτικά είδη;" Για να τους καθησυχάσω, επισημαίνω ότι αν θελήσεις να υιοθετήσεις από φιλοζωική θα βρεις πληθώρα μαλτεζακίων. Υπάρχουν παντού, σαν τα tribbles στο Star Trek.

Εάν δεν σε ενοχλούσε το γαύγισμα θα σε παρότρυνα να εξετάσεις και την περίπτωση mini schnauzer. Πρόκειται για την απολύτως καλυτερότερη φυλή έβα, καρατσεκαρισμένο.
 
  • Like
Reactions: alexxela


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
ΥΓ υπάρχει και εξαιρετικός εκτροφεύς Μποστονακίων στην Αθήνα, αν θες στέλνω μνμ.
 


DimiD

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
44
ΥΓ υπάρχει και εξαιρετικός εκτροφεύς Μποστονακίων στην Αθήνα, αν θες στέλνω μνμ.
Είναι όντως φοβερα τα Μποστονακια. Στειλε μου σε παρακαλω στοιχεια του εκτροφεα. Σε ευχαριστώ πολυ.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
................ οποίο δε θα μυρίζει ή θα γαυγίζει πολυ. ........................
Οι τρίχες που θα μοιράζει σε όλο το σπίτι σας ενοχλούν?
Οι βρώμικες πατούσες πάνω στον καναπέ ή στα σεντόνια?
Οι διάρροιες ή τυχόν κατούρημα, εμετοί, αίμα (αν είναι θηλυκό) κλπ στις δύσκολες μέρες του;;
Μιλάμε για ζωντανό οργανισμό που θα είναι μέσα στο σπίτι για πάρα πολλά χρόνια.
 


DimiD

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
44
Οι τρίχες που θα μοιράζει σε όλο το σπίτι σας ενοχλούν?
Οι βρώμικες πατούσες πάνω στον καναπέ ή στα σεντόνια?
Οι διάρροιες ή τυχόν κατούρημα, εμετοί, αίμα (αν είναι θηλυκό) κλπ στις δύσκολες μέρες του;;
Μιλάμε για ζωντανό οργανισμό που θα είναι μέσα στο σπίτι για πάρα πολλά χρόνια.
Τα γνωριζω αυτα και ειναι αντιμετωπισημα. Και ναι, για ονομα του θεού πρόκειται για ζωντανό και όχι λουτρινο το καταλαβαινω. Εχω ενα θέμα όμως με την εντονη μυρωδιά που εκπεμπουν καποιες ράτσες και οτι αφορα το γαβγισμα δεν θέλω να ενοχλώ τους γείτονες
 
  • Like
Reactions: Solvap


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Οι τρίχες που θα μοιράζει σε όλο το σπίτι σας ενοχλούν?
Οι βρώμικες πατούσες πάνω στον καναπέ ή στα σεντόνια?
Οι διάρροιες ή τυχόν κατούρημα, εμετοί, αίμα (αν είναι θηλυκό) κλπ στις δύσκολες μέρες του;;
Μιλάμε για ζωντανό οργανισμό που θα είναι μέσα στο σπίτι για πάρα πολλά χρόνια.
Άλλο να μην θέλουμε να γαυγίζει ή μαδάει ένα σκυλί κι άλλο να μην θέλουμε να έχει τις συνήθεις σωματικές ανάγκες ενός θηλαστικού! "Έτερον κότερον!!"

Εάν κάποιος είναι αλλεργικός (ή πολύ απλά δεν γουστάρει!), δεν έχει το δικαίωμα να επιλέξει μια φυλή που μυρίζει λιγότερο, γαυγίζει λιγότερο ή μαδάει λιγότερο;
 
Last edited:


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Τα γνωριζω αυτα και ειναι αντιμετωπισημα. Και ναι, για ονομα του θεού πρόκειται για ζωντανό και όχι λουτρινο το καταλαβαινω. Εχω ενα θέμα όμως με την εντονη μυρωδιά που εκπεμπουν καποιες ράτσες και οτι αφορα το γαβγισμα δεν θέλω να ενοχλώ τους γείτονες
Αν τελικά το σκυλί βγει νευρικό,φοβικό, κτλ και γαβγίζει περισσότερο από τα δεδομένα της ράτσας "που γαβγίζει λιγότερο"; Αν βρέχει έξω δεν θα βγάλετε βόλτα το σκυλί, επειδή θα μυρίσει η τρίχα του; Ή θα το κάνετε μπάνιο κάθε φορά που λερώνεται/σκονίζεται/πατάει χώμα;
Γενικά συμφωνώ απόλυτα με τον @vasilis_mike και το post του που είναι πάρα πολύ σωστό , με πιάνει κάτι όταν διαβάζω "θέλω σκυλί να μην γαβγίζει,να μην μυρίζει, να μην μαδαει" κτλ...Φυσικά δεν παίζει ρόλο πως σκέφτομαι εγώ και τι ενοχλεί εμένα, απλά τα αναφέρω και δεν κάνω επίθεση...
 
  • Like
Reactions: stefanosk


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...Αν βρέχει έξω δεν θα βγάλετε βόλτα το σκυλί, επειδή θα μυρίσει η τρίχα του; ...
Τα σκυλάκια όπως μαλτεζ, γιορκάκια και λοιπά μακρυμάλλικα, κάνουν τις ανάγκες τους σε πάνα τις βροχερές ημέρες. Επίσης λόγω μεγέθους η εκτόνωσή τους είναι εύκολη και μέσα στο σπίτι.

Τα μπόστον (εδώ στον Καναδά είναι ίσως η πιο δημοφιλής μικρόσωμη φυλή) έχουν τρομερή ενέργεια κι ανάγκη εκτόνωσης, κάτι σαν μίνι μπόξερ.

Μιας και δεν έχετε ερωτευτεί κάποια ράτσα όμως προτείνω να πάρετε σβάρνα τις φιλοζωικές σελίδες που είναι γεμάτες σκυλάκια που ψάχνουν σπίτι κι ίσως κάποιο να είναι κοντά σε αυτό που ψάχνετε. ΜΑΚΡΙΑ απο αγγελίες και γέννες ιδιωτών.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Τα σκυλάκια όπως μαλτεζ, γιορκάκια και λοιπά μακρυμάλλικα, κάνουν τις ανάγκες τους σε πάνα τις βροχερές ημέρες. Επίσης λόγω μεγέθους η εκτόνωσή τους είναι εύκολη και μέσα στο σπίτι.
Ακριβως αυτος ειναι ο τροπος που σκεφτονται οι περισσοτεροι ιδιοκτητες μικροσωμων φυλων (που παιρνουν ενα σκυλακι για "παρεα"), γι' αυτο και τα σκυλια τους ειναι τερμα νευρικα/φοβικα/αντικοινωνικα και ξεσηκωνουν ολη την γειτονια οποτε βλεπουν σκυλι από το μπαλκονι ή στις βολτες (οταν και αν).
Γιατι επικρατει η αποψη "ελα μωρε,μικρο ειναι,δεν χρειαζεται εκπαιδευση/βολτα/κοινωνικοποιηση" και μετα αναρωτιουνται γιατι το σκυλακι τους εχει γινει ενας μικροσωμος καθημερινος μπελας που κανει οτι γουσταρει μεσα στο σπιτι...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ακριβως αυτος ειναι ο τροπος που σκεφτονται οι περισσοτεροι ιδιοκτητες μικροσωμων φυλων (που παιρνουν ενα σκυλακι για "παρεα"), γι' αυτο και τα σκυλια τους ειναι τερμα νευρικα/φοβικα/αντικοινωνικα και ξεσηκωνουν ολη την γειτονια οποτε βλεπουν σκυλι από το μπαλκονι ή στις βολτες (οταν και αν).
Γιατι επικρατει η αποψη "ελα μωρε,μικρο ειναι,δεν χρειαζεται εκπαιδευση/βολτα/κοινωνικοποιηση" και μετα αναρωτιουνται γιατι το σκυλακι τους εχει γινει ενας μικροσωμος καθημερινος μπελας που κανει οτι γουσταρει μεσα στο σπιτι...
Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Έχοντας μεγαλώσει ένα γιόρκι με αυτόν τον τρόπο μπορώ να στο επιβεβαιώσω. Επίσης και τα εκτροφεία μακρύτριχων φυλών κάπως έτσι λειτουργούν με τόσα σκυλιά. Είναι η συμπεριφορά των ιδιοκτητών σαν να έχουν κούκλα που τα κάνει τέρατα κι όχι το κατούρημα στην πάνα. Η βόλτα, τα όρια (το κρέιτ), και η κοινωνικοποίηση δεν γίνονται στα πεζοδρόμια όπου πολλά σκυλιά αποκτούν προβλήματα απο την ¨κοινωνικοποίηση". Τουλάχιστον όχι μόνο εκεί.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Έχοντας μεγαλώσει ένα γιόρκι με αυτόν τον τρόπο μπορώ να στο επιβεβαιώσω. Επίσης και τα εκτροφεία μακρύτριχων φυλών κάπως έτσι λειτουργούν με τόσα σκυλιά. Είναι η συμπεριφορά των ιδιοκτητών σαν να έχουν κούκλα που τα κάνει τέρατα κι όχι το κατούρημα στην πάνα. Η βόλτα, τα όρια (το κρέιτ), και η κοινωνικοποίηση δεν γίνονται στα πεζοδρόμια όπου πολλά σκυλιά αποκτούν προβλήματα απο την ¨κοινωνικοποίηση". Τουλάχιστον όχι μόνο εκεί.
Επειδη εσυ μαλλον ηξερες πως να το μεγαλωσεις , δεν σημαινει οτι δεν ειναι οπως τα λεω εγω. Αν κατσεις να το σκεφτεις επι της ουσιας το ιδιο λεμε, οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των κατοχων μικροσωμων σκυλιων, εχουν δημιουργησει μικρα τερατα στο σπιτι τους.
Τελος εγω δεν προσδιορισα οτι η κοινωνικοποιηση γινεται στα πεζοδρομια. Οποτε μην παμε την συζητηση αλλου για αλλου. Και για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις, διευκρινιζω οτι κοινωνικοποιηση δεν σημαινει αφηνω ελευθερο το σκυλι μου να "παιζει" ανεμελο με αλλα σκυλια. Κοινωνικοποιηση σημαινει να φερεις το κουταβι μπροστα σε οσο το δυνατον περισσοτερα ερεθισματα, να μαθει τι ειναι φυσιολογικο, τι να μην φοβαται, να κανει focus στον ιδιοκτητη του και πολλα αλλα, τα οποια δεν κανουν σωστα ουτε οσοι εχουν μεγαλοσωμα σκυλια, ποσο μαλλον αυτοι με τα μικρα που οπως λες τα εχουν σαν κουκλες εντος σπιτιου, ή στην αγκαλια τους οταν τα βγαζουν εξω μια στο τοσο.
 


DimiD

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
44
Τα σκυλάκια όπως μαλτεζ, γιορκάκια και λοιπά μακρυμάλλικα, κάνουν τις ανάγκες τους σε πάνα τις βροχερές ημέρες. Επίσης λόγω μεγέθους η εκτόνωσή τους είναι εύκολη και μέσα στο σπίτι.

Τα μπόστον (εδώ στον Καναδά είναι ίσως η πιο δημοφιλής μικρόσωμη φυλή) έχουν τρομερή ενέργεια κι ανάγκη εκτόνωσης, κάτι σαν μίνι μπόξερ.

Μιας και δεν έχετε ερωτευτεί κάποια ράτσα όμως προτείνω να πάρετε σβάρνα τις φιλοζωικές σελίδες που είναι γεμάτες σκυλάκια που ψάχνουν σπίτι κι ίσως κάποιο να είναι κοντά σε αυτό που ψάχνετε. ΜΑΚΡΙΑ απο αγγελίες και γέννες ιδιωτών.
Εχεις δίκιο. Θα εξετασω και την περιπτωση της υιοθεσιας. Σε ευχαριστώ
 


DimiD

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
44
Αν τελικά το σκυλί βγει νευρικό,φοβικό, κτλ και γαβγίζει περισσότερο από τα δεδομένα της ράτσας "που γαβγίζει λιγότερο"; Αν βρέχει έξω δεν θα βγάλετε βόλτα το σκυλί, επειδή θα μυρίσει η τρίχα του; Ή θα το κάνετε μπάνιο κάθε φορά που λερώνεται/σκονίζεται/πατάει χώμα;
Γενικά συμφωνώ απόλυτα με τον @vasilis_mike και το post του που είναι πάρα πολύ σωστό , με πιάνει κάτι όταν διαβάζω "θέλω σκυλί να μην γαβγίζει,να μην μυρίζει, να μην μαδαει" κτλ...Φυσικά δεν παίζει ρόλο πως σκέφτομαι εγώ και τι ενοχλεί εμένα, απλά τα αναφέρω και δεν κάνω επίθεση...
Νομίζω το να ψάχνω αυτο που μου ταιριάζει νομιζω οτι δειχνει υπευθυνότητα. Δεν καταλαβαινω την αντιδραση καποιων μελών. Θελω να μου ταιριάζω βασει του τροπου ζωής μου και τον ιδιαιτεροτήτων μου και εγω να ταιριαζω σε αυτο γιατι θέλω να ειναι ευτυχισμενο. Που το κακο?
 
  • Like
Reactions: Solvap


Solvap

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2018
167
250
Νομίζω το να ψάχνω αυτο που μου ταιριάζει νομιζω οτι δειχνει υπευθυνότητα. Δεν καταλαβαινω την αντιδραση καποιων μελών. Θελω να μου ταιριάζω βασει του τροπου ζωής μου και τον ιδιαιτεροτήτων μου και εγω να ταιριαζω σε αυτο γιατι θέλω να ειναι ευτυχισμενο. Που το κακο?
Πουθενά, μη μασάς! Τα αυτονήτα λες.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Καλέ πάρε ένα κοκόνι να βρεις την υγεία σου, δεν γαβγίζει, απλά μιλάει... :D

Σοβαρά πάντως, αν αυτό θα είναι το πρώτο σου σκυλί, σαν κύριο κριτήριο θα σου πρότεινα να θέσεις το πόσο συνεργάσιμο/εκπαιδεύσιμο είναι. Θα απέφευγα φυλές με πολλά προβλήματα υγείας, κυρίως γιατί έχεις μικρά παιδιά και το παιχνίδι ίσως να γίνεται λίγο έντονο κάποιες φορές.

Σαφώς υπάρχει και το ενδεχόμενο υιοθεσίας, αλλά αν θέλεις κάτι πιο προβλέψιμο και αποφασίσεις ότι θέλεις ντε και καλά σκύλο φυλής, ρίξε μια ματιά και στα poodle, νομίζω θα ήταν καλή επιλογή για την περίπτωση σου.

Τώρα σκύλος που δεν μυρίζει που λες, με την εμπειρία μου έχοντας σχεδόν πάντα σκυλιά στην ζωή μου (συν πολλά αδεσποτάκια που έχω μαζέψει κατά καιρούς), όταν ο χώρος είναι καθαρός, η τροφή ποιοτική και δεν έχει ο σκύλος κόλλημα να κυλιέται σε σκατουλίτσες, πρόβλημα με οσμές δεν θα έχεις.

Καμία πορδούλα θα την τρώτε που και που, συμβαίνουν αυτά...:ROFLMAO:
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Νομίζω το να ψάχνω αυτο που μου ταιριάζει νομιζω οτι δειχνει υπευθυνότητα. Δεν καταλαβαινω την αντιδραση καποιων μελών. Θελω να μου ταιριάζω βασει του τροπου ζωής μου και τον ιδιαιτεροτήτων μου και εγω να ταιριαζω σε αυτο γιατι θέλω να ειναι ευτυχισμενο. Που το κακο?
Κακο δεν υπαρχει πουθενα, ο καθενας αποφασιζει για τον εαυτο του. Το να ψαχνεις τι σου ταιριαζει για μενα ειναι αυτονοητο...Ποιος παιρνει κατι χωρις να το θελει; Δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει η υπευθυνοτητα σε αυτο το σταδιο. Υπευθυνοτητα βγαινει κατα την συμβιωση με τον σκυλο. Πως θα διαχειριζεσαι τα προβληματα που θα παρουσιαζονται.
Εγω απλά σχολιασα οτι το να ψαχνεις σκυλο που δεν γαβγιζει/δεν μυριζει μου κανει ακυρο by default. Τωρα, περι ορεξεως...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Lisbet

New Member
17 Ιουλίου 2016
3
3
Έχεις σκεφτεί τα poodle (κανίς) σαν επιλογή; Έχουν όλα τα χαρακτηριστικά που ψάχνεις και περισσότερα - δε μαδάνε σχεδόν καθόλου. Είναι παρεξηγημένη ράτσα, γιατί όλοι τα έχουμε στο μυαλό μας με αυτά τα αχαρακτήριστα χτενίσματα που κατεβαίνουν στις εκθέσεις, τους φιόγκους κλπ. κι όμως είναι ίσως η πιο κατάλληλη για αρχάριο ιδιοκτήτη που ζει σε διαμέρισμα με μικρά παιδιά.
 
  • Like
Reactions: Solvap


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Σαφέστατα και πρέπει να το ψάξεις ώστε να βρεις τι ταιριάζει στον τρόπο ζωής σας.

Ένα έχω να σου πω, χρόνο έχεις να διαθέσεις εσύ ή η σύζυγος στον σκύλο ; Την παλεύεις με δυο μικρά παιδιά που θέλουν από πολλές ώρες στην παιδική χαρά έως διάφορες δραστηριότητες ; Πρόσθεσε σ' αυτά ένα μόνιμα σε ανάγκες μικρό παιδί και ανάλογα προχώρα. Βέβαια γνωρίζω και άλλους των οποίων τα παιδιά δεν παιδική χαρά, δεν βόλτα, δεν ... κλπ κλπ ( δεν χρειάζεται να περιγράψω ).

Τα υπόλοιπα περί μυρωδιάς ή τρίχας ή γαυγίσματος είναι εύκολα. Θα το βρεις σχεδόν όπως το θες αλλά το ζητούμενο δεν είναι εκεί. Αν είσαστε αποφασισμένοι για την δέσμευση, με ότι αυτό προϋποθέτει, να προχωρήσεις. Αν θέλεις τον σκύλο απλά για παρέα στα παιδιά μην προχωρήσεις, αν στο ζητάνε αυτά μην το κάνεις, ούτε χαμστεράκι, ούτε κουνέλι, ούτε χελώνες...

* Το καλύτερο σχολείο είναι ο δρόμος, δες και μάθε από άλλους. Πέρυσι συνάντησα κάποιον που βλέπω αρκετά συχνά σ' ένα πρατήριο όπου αγοράζω ψωμί περνώντας κάθε πρωί με τον σκύλο μου. Μου είπε πως είχαν πάρει στην οικογένεια ένα μαλτεζ. Μετά από 2-3 μήνες μου είπε πως δεν μπορούσαν άλλο, "κατάλαβαν" πως ο σκύλος ήθελε καθημερινά τις βόλτες του, ανέβαινε σε καναπέδες, η σύζυγος δεν μπορούσε να τον βγάζει, αυτός στην δουλειά, έχουν και τρία παιδιά. Θα τον γυρίσω πίσω μου είπε. Τι να ρωτήσω και τι να απαντήσει. ΠΙΣΩ ; που ;

** Δίπλα σ' αυτό το πρατήριο είναι μια πολυκατοικία. Είχα συναντήσει στον δρόμο ένα κύριο με τα δύο του παιδιά και ένα όμορφο μαλλιαρό σκυλάκο, τον είχαν πάρει πρόσφατα από κάποια φιλοζωική. Τους υπέδειξα που μπορούν να τον αφήνουν σε κλειστό χώρο, πήγαμε μαζί με τον δικό μου, του έδωσα όποιες συμβουλές μπορούσα. Τον συνάντησα τον επόμενο μήνα 3-4 φορές το πρωί και δεν τον είδα πάλι. Αναρωτιόμουν τι έγινε αυτός με τον σκύλο μέχρι που πήγα μια μέρα στην απέναντι απ' αυτούς πολυκατοικία όπου μένει ένας φίλος μου. Έχουν τον σκύλο στο μπαλκόνι όλη μέρα, αυτός κλαψουρίζει και γαυγίζει συνέχεια...

*** Όσο γ' αυτά που έγραψαν κάποια άλλα μέλη μια βόλτα στον δρόμο θα σε κάνει να καταλάβεις γιατί τα λένε. Δες γύρω σε μπαλκόνια και αυλές. Δες κατόχους σκύλων και συμπεριφορές στον δρόμο.

Πιστεύω πως καταλαβαίνεις γιατί βάζω κάποιες από τις αρνητικές εμπειρίες που έχω. :) Έχω περάσει πάρα πολλές ώρες με τον γιό μου σε διάφορες δραστηριότητες, με τον Άργο θα σπάσω το κοντέρ θέλω δεν θέλω.

Φιλικά.
 


DimiD

Member
10 Απριλίου 2019
7
2
44
Καλέ πάρε ένα κοκόνι να βρεις την υγεία σου, δεν γαβγίζει, απλά μιλάει... :D

Σοβαρά πάντως, αν αυτό θα είναι το πρώτο σου σκυλί, σαν κύριο κριτήριο θα σου πρότεινα να θέσεις το πόσο συνεργάσιμο/εκπαιδεύσιμο είναι. Θα απέφευγα φυλές με πολλά προβλήματα υγείας, κυρίως γιατί έχεις μικρά παιδιά και το παιχνίδι ίσως να γίνεται λίγο έντονο κάποιες φορές.

Σαφώς υπάρχει και το ενδεχόμενο υιοθεσίας, αλλά αν θέλεις κάτι πιο προβλέψιμο και αποφασίσεις ότι θέλεις ντε και καλά σκύλο φυλής, ρίξε μια ματιά και στα poodle, νομίζω θα ήταν καλή επιλογή για την περίπτωση σου.

Τώρα σκύλος που δεν μυρίζει που λες, με την εμπειρία μου έχοντας σχεδόν πάντα σκυλιά στην ζωή μου (συν πολλά αδεσποτάκια που έχω μαζέψει κατά καιρούς), όταν ο χώρος είναι καθαρός, η τροφή ποιοτική και δεν έχει ο σκύλος κόλλημα να κυλιέται σε σκατουλίτσες, πρόβλημα με οσμές δεν θα έχεις.

Καμία πορδούλα θα την τρώτε που και που, συμβαίνουν αυτά...:ROFLMAO:
Δεν εισαι η πρωτη που μου προτεινει κοκονι και να σου πω κιολας μου αρεσει. Μωρε λες???
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU